Gazete Emek- HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen ve 2. toplantısını geçtiğimiz günlerde yapan "Demokrasi İttifakı", Ukrayna savaşıyla ile ilgili "Savaşa Karşı Barış, Hemen Şimdi ve Her Yerde” başlıklı bir açıklama yaptı. HDP, EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP ve TÖP’ün ortak imzasını taşıyan açıklamada, "Savaş, eşitlik ve insanca bir yaşam için mücadele eden emekçinin düşmanıdır. Savaşların en büyük kaybedeni emekçiler, yoksullar, kadınlar ve gençlerdir. Ülkemizin bütün halkları, işçi ve emekçileri savaşa, militarizme ve şovenizme karşı birleşmelidir. Savaş aynı zamanda demokrasinin düşmanıdır” denildi.

 

 

"TARAFIMIZ BARIŞ"

 

"Tarafımız barış" denilen açıklamada, "Rusya'nın ve ABD öncülüğündeki NATO’nun halkların iradesini yok sayan yayılmacı politikalarının tarafı olunmadığı" vurgulandı, "Haksız savaşları ve savaşa güç toplama çağrılarını reddediyoruz. Tarafımız barıştır, tarafımız bütün dünyada savaşa karşı ayağa kalkan halklarla aynıdır" denildi. Açıklamada, Türkiye’ısı 3. Dünya savaşının ateşini fitilleme ihtimali olan bir kamplaşmanın ve çatışmanın tarafı olmaması gerektiği ifade edildi. 

 

 

"VAHŞETE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ"

 

Açıklamada şöyle denildi: "Savaş aynı zamanda demokrasinin düşmanıdır. Diktatörlüğe, otokrasiye, oligarşiye giden en kestirme yol savaşlardır. Savaş kadınlar için daha çok göç, taciz ve tecavüzdür. Savaş doğanın yıkımıdır. Sadece insanların değil tüm canlıların yaşamlarına kast eder. Ülkemizde demokrasi için mücadele eden tüm kesimler savaşa karşı birleşmeli, halkların boğazlanmasından ve savaş baronlarının daha da güçlenmesinden başka hiçbir işe yaramayacak bu savaşı bertaraf etmek için büyük bir dayanışma göstermek demokrasi mücadelesinin zorunlu bir parçasıdır. Bu vahşete seyirci kalmayacağız! Savaşa karşı, barış ve kardeşlik için şimdi seslerimizi yükseltme zamanı!."

 

 

 

  Kaynak: Dokuz8haber