Gazete Emek- Eski AKP'li milletvekili ve şu anda Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Feramuz Üstün, seçimi kaybettikten sonra parlamenter sistemi ilk isteyeceklerin AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olacağını söyledi.

 

 

 

Mücahit Enes Turbil'in sorularını yanıtlayan Üstün, seçim atmosferinin oluşup oluşmadığı soruldu ve Üstün de seçim atmosferinin oluştuğunu söyledi. Üstün ayrıca Cumhur İttifakı'nda seçim işlerinden genel sorumlu kişinin MHP lideri Devlet Bahçeli olduğunu dile getirdi.

 

Üstün, "İktidara yakın medyanın her gün konusu altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak. Anlaşılan şu ki hakikaten kazanacak kim olduğunu, ülkeyi kimin yöneteceğini merak ediyorlar, yoksa eskiden de sayın Cumhurbaşkanı'nın rakipleri olurdu ve hiç dikkate bile almazdı. Seçime katılırdı kazanırdı, eleştireceğini eleştirirdi fakat şimdi öyle değil bir seneden önce başladılar" dedi.

 

Üstün devamında, "Cumhurbaşkanı, karşımda kim olursa olsun, benden sonra benim koltuğuma oturacak kim, benim yetkilerimi kullanacak kim bunu merak ediyor" ifadelerini kullandı.

 

"ÇÜNKÜ YETKİLERİN NE KADAR GENİŞ OLDUĞUNU BİLİYOR"

 

Üstün şunları söyledi: "AKP seçimi kaybettikten sonra dağılır. Sayın Cumhurbaşkanı da kaybettikten sonra, ilk aklına gelecek şey muhalefete önerge verip parlamenter sisteme ikna etmek için kendi mücadele edecek ve bu mücadeleyi belki ana muhalefet partisi lideri olarak yapacak belki de sadece muhalefet olarak yapacak. Ben Tayyip beyin, AKP Genel Başkanı olarak parlamenter sisteme geçmek için ilk öneri verecek kişinin olduğuna inanıyorum. Şu anki yetkileri düşünün muhalefetin elinde herhangi birine geçtiği zaman Tayyip bey bu yetkilerin muhalefetten iktidara geçmiş birisinde olmasını istemez, çünkü yetkilerin ne kadar geniş olduğunu biliyor. Buna istinaden ilk önerge verecek kişi AKP ve sayın Cumhurbaşkanı olur diye düşünüyorum."


 

Kaynak: Dokuz8haber