Gazete Emek- Konya'da Şehir Hastanesi'nde bir kişi, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'yı tabancayla başına ateş ederek yaraladı. Saldırgan, ardından aynı tabancayla kafasına ateş edip intihar girişiminde bulundu. Saldırıya uğrayan doktor ve saldırgan yaşamını yitirdi. AKP Selçuklu Kadın Kolları Başkan Yardımcısı İlknur Aktaş, Dr. Ekrem Karakaya’nın görev başında öldürülmesinin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımla Dr. Karakaya’nın ölümünü protesto edenleri hedef aldı.

AKP Selçuklu Kadın Kolları Başkan Yardımcısı İlknur Aktaş, doktorların iş bırakmasını eleştirerek, “Ne kadar protesto yapmaya hazırlarmış, oturun da bir arkadaşınıza ağlayıp üzülün” ifadelerini kullandı.

     

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, Akbaş’ın paylaşımına tepki göstererek, “Katledilen bir meslektaşımız için yaptığımız açıklamaları, iş bırakmaları bu olayı bir bahane olarak gösteren bu kişiyi kınıyorum” dedi.  Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur ise “AKP'li İlknur Aktaş siz koltuğunuzu korumak için birilerine şirinlik yapmaya çalışsanız da sizin sağlık probleminiz olduğunda sizi tedavi etmek için yine biz burada görevimizin başında olacağız” ifadelerini kullandı.

‘BU OLAYI BİR BAHANE OLARAK GÖSTEREN BU KİŞİYİ KINIYORUM’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ile Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur konuya ilişkin konuştu. AKP'li Aktaş'ın açıklamasını kınayan Ökten, "Yıllarca gece gündüz çalışan, okuyan, ülkesine hizmet eden, birçok hastayı sağlığına kavuşturan üstelik bir eşi ve iki çocuğu olan bir meslektaşımız için öncelikle bu kişinin bir başsağlığı mesajı, üzüntülerini bildiren, sağlıkta şiddeti kınayan bir açıklama yayımlaması gerekirdi. Bunları yapmadığı gibi katledilen bir meslektaşımız için yaptığımız açıklamaları, iş bırakmaları bu olayı bir bahane olarak gösteren bu kişiyi kınıyorum" ifadelerine yer verdi.

‘MESLEKTAŞIMIZ İÇİN TÜM TÜRKİYE AĞLIYOR VE ÜZÜLÜYOR’

Ökten, "Yıllardır iktidarlarında, sağlıkta ve ülkenin geneline şiddet tohumları, sevgisizlik ektiler. Bunlar duygularını kaybetmişler. Yarattıkları bu ortamın katilleri, meslektaşımızı katletti. Tabii ki protesto edeceğiz. Bizler duygularımızı henüz yitirmedik. Meslektaşımız için tüm Türkiye ağlıyor ve üzülüyor" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

‘BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Uğur, "Konya Şehir Hastanesi'nde yaşanan canice katliamda kaybettiğimiz arkadaşımız için bugün içimiz kan ağlarken Konya AKP Selçuklu Kadın Kolları Başkan Yardımcısı İlknur Aktaş'ın yaptığı açıklama sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara sebep olanların apaçık göstergesidir" diye konuştu. Uğur açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Siyasi iktidarın yurttaşı şiddete yönlendiren söz ve söylemleri bugün bir hekim arkadaşımızı daha bizden koparmıştır. Acımız çok büyüktür. Bu yaşanan acının son bulması için, sesimizi duymayanlara sesimizi duyurmak için, bugüne kadar mücadele ettik. Bugünden sonra da bütün sağlık meslek örgütleri ile beraber daha da birlik beraberlik içinde haykırmaya devam edeceğiz. Artık canımıza tak etti. AKP'li İlknur Aktaş siz koltuğunuzu korumak için birilerine şirinlik yapmaya çalışsanız da sizin sağlık probleminiz olduğunda sizi tedavi etmek için yine biz burada görevimizin başında olacağız.”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Karakaya’nın Konya Şehir Hastanesi’nde görevi başında uğradığı silahlı saldırı ile yaşamını yitirmesinin ardından 2 gün boyunca iş bırakma kararı aldı. En son Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Karakaya’nın öldürülmesine ilişkin haberlere yayın yasağı getirdi.

GAZİANTEP VALİSİ GÜL: DOKTOR EKREM KARAKAYA CİNAYETİ SAĞLIKTA ŞİDDET DEĞİL  

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Karakaya’nın öldürülmesinin ‘sağlıkta şiddet’ olarak açıklanamayacağını savundu.

Gül, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bugün bir hekimimiz menfur bir saldırıyla hayatını kaybetti. Nereden baksanız acı bir olay ama daha acı olanı, herkesin mevzi kazanma derdinde olması! Sağlıkta şiddetin ortadan kalkması için alınabilecek tedbirler olmakla birlikte bu olayı sağlıkta şiddet gibi açıklayamayız"


 

BAKAN KOCA: HİÇBİR HEKİM ARKADAŞIM ASLA YALNIZ OLDUĞUNU HİSSETMELİ 

Öldürülen doktor Ekrem Karakaya'nın cenazesinin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin, "Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Ekrem Karakaya'nın, Kayseri'nin Develi ilçesindeki cenaze törenine katılan Fahrettin Koca, Şehir Mezarlığında gazetecilerin sorusu üzerine, tarifsiz bir acı yaşadıklarını, başkasının yaşamını korumak için yemin eden bir hekimin canına kıyıldığını söyledi.

'DEVLET İRADESİ BÜTÜN GÜCÜYLE YANIMIZDA'

"Canice katledildi. Şehidimiz, doktor Ekrem Karakaya'ya Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine, yakınlarına, sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum" diyen Koca, "Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli. Devlet iradesinin bütün gücüyle yanımızda olduğunu bilelim" ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarına şiddetin tüm halkı hedef aldığını belirten Koca, "Vatandaşlarımıza, halkımıza özellikle hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza daha çok saygı ve özellikle önemli bir tutum bekliyorum. Sağlık çalışanlarımıza, hekim arkadaşlarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş anlamına gelir. Milletimiz başı sağ olsun" dedi.

'KARDEŞİMLE YILDA 7 GÜN BİLE TATİL YAPAMADIK'

Karakaya'nın ağabeyi Mehmet Murat Karakaya da 23 yıllık doktor olan kardeşinin bugüne kadar fedakarca çalıştığını dile getirdi.

Kardeşinin çalıştığı tüm hastanelerdeki vatandaşların buna şahit olduğunu anlatan Karakaya, şunları söyledi:

"Biz kardeşimizle yılda 7 gün bile tatil yapamadık, vakit geçiremedik. Pazar günü üç saatlik bir görüşme yaptık, 'Bayram izni alamayacağım, nöbetlerim var' dedi. Pazar günü Konya'ya döndü, çarşamba günü şehit oldu. Sağlık Bakanımız yanımızda, Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız aradı. Sağlık çalışanlarımız emin olsun Ekrem kardeşimiz çalıştı, gayret gösterdi. Bin resmi hastası varsa bin de gayri resmi hastası vardı. Ayak ağrılarından boğaz ağrılarına kadar herkesin sorularına cevap verirdi ya da doktor önerirdi. İmanlıydı, ihlaslıydı, ibadetine devam ederdi, beş vakit namazlıydı, milletin derdiyle dertlenirdi. Mevlam rahmet eylesin, bizlere de metanet versin." 

Kaynak: Artı Gerçek