Gazete Emek- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 yılında başlatılan 'FETÖ' soruşturması kapsamında iki yıl önce Akşener’in HTS kayıtlarının incelendiği ortaya çıktı.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016 yılında FETÖ soruşturması başlattı. Başsavcılık, 28 Mayıs 2019 tarihinde ise “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verdi. Soruşturma 6 yıl boyunca Meral Akşener’in ifadesine başvurulmadan uzatıldı.

15 TEMMUZ ÖNCESİ VE SONRASI KAYITLARI İNCELENDİ

Soruşturmada Akşener’in 15 Temmuz darbe gecesi bir FETÖ imamıyla Sarıyer’de görüştüğü öne sürüldü. Akşener’in darbe girişimi öncesi ve sonrası tüm HTS kayıtları savcılık tarafından incelemeye alındı. Akşener soruşturmasına ilişkin üst düzey bir yargı mensubu, “Meral Hanım'ın HTS kayıtlarına bakıldı. Ancak bu bayağı önce yapıldı. O süreçte henüz dosyaya herhangi bir tanık/ gizli tanık ifadesi girmemişti” dedi.

GİZLİ TANIK, 'AKŞENER DARBE GİRİŞİMİNDEN HABERDAR' DEDİ

10 ilde depremzedelerin kullanımına açılan tesis ve salonların listesi 10 ilde depremzedelerin kullanımına açılan tesis ve salonların listesi

Ayrıca soruşturma çerçevesinde Siirt’te FETÖ’den tutuklu olan bir şahıs ‘itirafçı’ oldu. İddiaya göre bu şahıs Akşener’in darbe girişiminden haberdar olduğunu, darbeyi ve komuta eden “Yurtta sulh cihanda sulh” konseyiyle irtibatlı olduğunu öne sürdü. Şahsın bu beyanın da soruşturma dosyasına sokulduğu öğrenildi.