GAZETE EMEK

Tutuklu siyasetçi Leyla Güven hakkında soruşturma

GÜNDEM

Kürdistani İttifak Çalışması’nın çalıştayı gerekçesiyle  DTK'nın tutuklu Eş Başkanı Leyla Güven hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla soruşturma açıldı. 

Gazete Emek- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Demir Otel'de 18, 19, 20 Ocak 2020'de kapalı gerçekleşen Kürdistani İttifak Çalışması’nın "Ulusal Birlik Çalıştayı" nedeniyle Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) tutuklu Eş Başkanı Leyla Güven hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla soruşturma açıldı.

Leyla Güven hakkında 'Örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davada yakalama kararı çıkarılmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kapalı gerçekleşen ve HDP Hakkari eski Milletvekili Güven'in hiçbir konuşmasının yer almadığı çalıştay için 15 ay sonra başlattığı soruşturmada, ‘çalıştayın yapıldığına dair basında çıkan haberleri’ gerekçe gösterdi.

Yargılandığı davada 22 yıl hapis cezası verilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, dün Diyarbakır'daki evinden gözaltına alınmıştı.

‘YERELDEKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİNDİ’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre soruşturma nedeniyle ifadesine başvurulan Güven’in "Bana sormuş olduğunuz tarihte ve yerdeki toplantı ile ilgili şu an hatırladığım bir şey yoktur. Ancak ulusal birlik çalışmalarını daha önceden katıldığımı hatırlıyorum. Ama sormuş olduğunuz toplantıyı hatırlamıyorum. Bana sormuş olduğunuz dönem DTK Eş Başkanı olarak faaliyet yürütmekteydim. Aynı zamanda Hakkari Milletvekili idim. Farklı coğrafyalardaki Kürtler adına söz söyleyen oluşumlar olarak bazen bu gibi toplantılar düzenleyerek görüş alışverişinde bulunmaktaydık. Bizim çalışmalarımız yereldeki sorunların çözümünü sağlamak içindi. Hiçbir örgüt propagandası yapmadım" dediği öğrenildi.

Kaynak: Artı Gerçek 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanmanız için çerezler kullanılmaktadır.