Gazete Emek- Dünyanın gözü bugün Türkiye'de, Antalya'da yapılan Rusya ve Ukrayna zirvesinde. Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ile Rusya arasındaki en üst düzey görüşme bugün Antalya'da yapıldı. Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının bir araya geldiği görüşme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla yaklaşık 1,5 saat sürdü.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Diplomasi Forumu kapsamında Antalya'da bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla 3'lü formatta barış görüşmesi gerçekleştirilirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba savaşın başladığı günden beri ilk defa temas kurdu.

 

KULEBA: ATEŞKES KONUSUNDA BİR İLERLEME YOK

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ilk açıklamasında "Görüşmeler ne kolaydı, ne zordu" dedi. Kuleba, ateşkes konusunda herhangi bir ilerleme kaydetmediklerini söyledi.

 

Kuleba, "Tahliyeler konusunda Lavrov taahhüt vermedi. Yine de ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti" diye konuştu.

 

Amaçlarının Ukrayna'daki savaşı sona erdirmek olduğunu söyleyen Kuleba, "Çavuşoğlu'na teşekkür etmek istiyorum. Bu teması kolaylaştırmayı başardı" şeklinde konuştu.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı, "Yine böyle (Antalya'daki gibi) bir formatta buluşmada mutabık kaldım. Çözüm arama ihtiyacı doğarsa yeniden buluşmaya mutabıkım" ifadelerini kullandı.

 

Kuleba, "Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız" dedi.

 

Kuleba, "Lavrov'un talepleri teslimiyet listesi gibi" derken, "Ben burada (Antalya'da) bir Dışişleri Bakanı olarak, karar alabilme yetkisinde biri olarak çözüm bulma amacıyla geldim. Ama kendisi (Lavrov) sadece dinleme amacıyla geldi" diye konuştu.

 

Lavrov'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaklaşık olarak eş zamanlı başlayan basın toplantısında, zirve kararının Putin ile Erdoğan'ın görüşmesinde alındığını söyledi. Lavrov, "Bugünkü görüşmede şu anlaşıldı. Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yok" dedi.

 

 

Ukrayna krizinin çözümüne yönelik her girişimi destekleriz. Bugünkü görüşmemiz sonucunda müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı İnsani konuları ele aldık. Siviller gönüllü birlikler tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar biliniyor. İnsani koridor açılması planlanıyor.Belarus'taki görüşmelerin çözüme ulaşmasını istiyoruz.Ukrayna krizinin topluca, bütün tarafların çıkarlarını gözeterek çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Avrupa ülkelerinin görüşlerinin de dikkate alınarak sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.Ukraynalı meslektaşlarımız tarafından, ki bunu sürekli yapıyorlar, herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yerlere saptırmamalarını istiyoruz.Biz Rusya tarafının günlük insani koridor açılması önerisini tekrarladık. En etkili ve en güvenli güzergahların seçilmesini amaçlıyoruz.Rusya sınırı yakınında biyolojik çalışmalar yapılıyor. AB dahil olmak üzere diğer ülkeler, Ukrayna'ya ölümcül silahlar göndererek tehlikeli bir şekilde hareket ediyor.Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır. Moskova Birleşmiş Milletler'e Mariupol'daki bombalanan doğum hastanesinin aşırı sağcı Azak taburu tarafından alındığına dair kanıt sundu.

 

'PUTİN ZELENSKİY İLE GÖRÜŞMEKTEN KAÇINMIYOR'

 

Lavrov, "Ukrayna'daki güvenlik garantilerini görüşmeye hazırız" derken, “Biz Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. NATO’nun genişlemesine karşı çıkarak hiçbir şekilde Ukrayna’nın güvenliğini sağlamasına karşı çıkmıyoruz” şeklinde konuştu.

 

"Putin, Zelenskiy ile görüşmekten kaçınmıyor" diyen Lavrov, "Sadece bu temasların laf olsun diye gerçekleşmesini istemiyoruz. Bunu Kuleba ile görüştük" ifadelerini kullandı.

 

'NÜKLEER SAVAŞ ÇIKACAĞINA İNANMIYORUM'

 

Lavrov "Nükleer savaş çıkar mı?" sorusuna "Buna inanmıyorum" diyerek yanıt verdi.

 

Lavrov, "Ukrayna için güvenlik garantilerini ele almaya hazırız. Ukrayna'nın tarafsız olmasını istiyoruz" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, Batı'nın Kiev'e silah göndermesini de eleştirerek, "Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır" dedi.

 

Rusya Dışişleri Bakanı, "ABD egemen ülkelere ne yapacağını söyleyerek dolanıyor. Bu Moskova'nın tarzı değil" diye konuştu.

 

Lavrov, Mariupol'da dün bombalanan hastanede hastaların yatmadığını da söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, Batı medyasının sadece Ukrayna'nın bakış açısını yansıttığını belirtti.


 

Kaynak: Artı Gerçek