Gazete Emek-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

HES kodu uygulamasının kaldırıldığını belirterek, "Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterli ise ve mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maske takmak zor değil. HES kodu uygulaması kaldırıldı" açıklamasında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bugün kısıtlamalardan çok onların yerini alacak serbestlikten söz edeceğim. Bugün ısrarların sabırları sınadığı konularda size nihayet beklediğiniz haberleri vereceğim. Şimdi ise her şeyi gözden geçirmenin zamanı geldi.

Koronavirüs Bilim Kurulumuz tıpkı bugün olduğu gibi gelişmeleri mercek altında tuttu ve öneriler geliştirdi. Salgınla nasıl mücadele edeceğimizi tanımlayan güncel gelişmelere göre sürekli güncelleyen Bilim Kurulu'nda çalışmaktan iftihar ettiğim kurumdur. Şahsım ve sizler adına Bilim Kurulu'nun bütün üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Salgın sürecinde gerekli tedbirlere erken başvurduk. Tüm dünyada en hızlı hareket ülkelerden biri olduk. Salgının vaka sayılarına baktığımızda en az etkilediği ülkeler arasındayız. Bu başarıda, Bilim insanlarımızın yanında teşekkür borçlu olduğumuz çok insan var. En büyük teşekkürü ise aziz milletimiz hak ediyor. Kurallara uymada büyük kararlılık gösteren aziz milletime teşekkür ederim. Birlikte eşsiz bir mücadele verdik.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan adayını açıkladı 

"KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE BUNDAN SONRA AŞI İLE VERİLECEK"

Tedbirlere bizden çok geç başvuran ülkeler kısıtlamadan büyük oranda vazgeçmiş durumda. Ülkemizde de bazı kısıtlamalar kalkmıştı. Karantina, izolasyon gibi bir çok uygulama da değişikliğe gittik. Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken Corona ile mücadelenin bundan sonra aşı ile verileceğidir. İlacın 65 yaş üzerindeki vatandaşlarla bağışıklığı düşük kişilere dağıtımına başlamıştık. Bir bakıma salgın esaretinden gerçek hayata geçmekte. Birazdan sizinle paylaşacağım kararlar mutlak bir mutabakatla alınmış kararlar değil. Bilim insanlarımızdan bekleme kararı olanlar da var. Birçok bilim adamı ise aldığımız insiyatifi destekliyor.

‘Kürt sorunu yoktur’ diyen AKP’li vekile tepki: Kurulu terk etti

AÇIK HAVADA MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI

İşte bakanlık olarak aldığımız kararlar;

 Bundan sonra, artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

Kapalı ortamlarda havalandırma yeterli ise ve mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maske takmak artık şart değil.

 Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak.

 Hastalık belirtisi olmayanlardan test istenmeyecek.

 Okullarda iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmeyecek. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek.

Son anketlerin sonuçları belli oldu: AKP ilk kez yüzde 30'un altında

"MASKEYİ TAMAMEN HAYATIMIZDAN ÇIKARMIYORUZ"

Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir kişi salgın bitmedi demediğinde somut gerçek değişmiyor. Salgın somut etkisini yitirdi, gözle görülür gerçek budur. Bundan sonra ne yapılmalı derseniz cevabı çok açık. Salgın ile toplum olarak kısıtlamalarla mücadele etmekten bireysel korunma aşamasına geçmeliyiz.

Maskeyi tamamen hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi her an takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarla beraberken vazgeçilmez olmalı.

BAKAN KOCA SON DURUMU PAYLAŞTI

Hiç ek hastalığı olmayanların %8inin vefat yaş ortalaması 63. 13 ayrı ek hastalığı olanların vefat yaş ortalaması ise 77.

Vefat yaş ortalaması 2021 Mayıs ayı, (Deltanın yoğun olduğu) yaş ortalaması 68 iken Omicron varyantının baskın olduğu iki haftada vefat edenlerin yaş ortalaması 77'ye kadar yükseldi.

Yaş gruplarına göre vefat oranlarına bakıldığında son ay vefat edenlerin %91.5'i 60 yaşından büyükler. Hastaneye günlük yatışlara bakınca omicron öncesi duruma dönmüş görünüyoruz. Yoğun bakıma günlük yatışlar önemli ölçüde düştü.

Eski bakan da dolandırıcıların kurbanı oldu: Tüm birikimini kaptırdı

"BÜTÜN HASTANELERDE TURKOVAC AŞISINI BAŞLATMAK İSTİYORUM"

TURKOVAC aşısı bizim sahaya verdiğimiz 1 milyonu geçti. Ve üretimde her geçen hafta artış içinde. 2 ay sonra aylık 1-1,5 milyon üretime geçmiş olacağız. TURKOVAC'ı biz bütün hastanelerimizde uygulamaya yeni başladık. Şimdi ise gelecek haftadan itibaren hazırlık yapıyor arkadaşlar. Aile hekimleri dahil olmak üzere bütün hastanelerde TURKOVAC aşısını başlatmak istiyorum. Aşımıza sahip çıkalım. Sinovac'la yapılan çalışmaların 5-6 kat etkili olduğunu iyi biliyoruz. TURKOVAC aşısını olup hastalığı nasıl geçirdiğine dair verileri de önümüzdeki haftalarda Ateş Hocam'la paylaşmış oluruz.

MOLNUPİRAVİR BÜTÜN İLLERE DAĞITILDI

Şu an Bilim Kurulu'nun önerdiği 65 yaş üstü ve bağışıklığı baskılanmış kişilere verilmek üzere. Bundan sonraki dönemde bu gruba verilmek üzere kullanılacak. Daha alt gruba vermek üzere Bilim Kurulu yeni karar almadı. Bu ilacın etkinliği hastaneye yatış ve vefatları %30 azalttığını biliyoruz. Dünyada yaygın olarak kullanılmadığını biliyoruz. ABD'de 770 dolar gibi bir fiyattan uygulanırken Türkiye'de 70'de 1 oranı maliyete indirilerek üretildi. Bu ilaçtan da bütün illere dağıtmış olduk. İlaca ne kadar erken başlatılırsa o kadar etkili olduğunu biliyoruz. Bu yüzden 65 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olanların PCR testlerini hızlıca yaptırmasını istiyoruz.

4. DOZ UYGULANACAK MI?

Henüz bir karar yok. 4. doz uygulaması gerekecekse daha çok riskli ve bağışıklığı baskılanmış kişiler için düşünülebilir.

TURKOVAC ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Doğrusu üzülüyorum. Klinik çalışma devam ediyor. Ve çalışmaların durdurulduğu diye bir durum söz konusu değil. Türkiye'nin 50 yıl sonra hücreden aşı üretme başarısı gösterirken böyle bir dönemde heyecan duymamız gerekirken, bilim insanlarının biz de başardık demelerini beklerken, doğrusu üzülüyorum. Bilim insanlarının bizim vatandaşlarımızı motive etme sorumluluğu gerekmez mi?

KARARLAR NE ZAMAN UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Kararların başlayacağı tarihle ilgili genelge yayınlanacak, İçişleri Bakanlığınca.

KAPALI ALAN AÇIKLAMASI

Mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda, mesafe korunamıyorsa uçak, otobüs, sinema, tiyatro gibi, okulların kapalı alanları gibi maskeleri kullanmaya devam ediyoruz. Bunun dışında kapalı alan olup mesafe korunuyor olursa o durumda maske takmanın şart olmadığını söylüyoruz. Maskeyi artık nerede gerekiyor ise, gerekli olan ortamda, yanımızda taşımak gerektiğini söylüyoruz.

Maskenin faydasını gördük, pandemi sonrasında da bundan böyle herhangi bir grip nezle, covid gibi belirtisi olanların bulaştırma potansiyeli olduğu için, normal hayatımızda da maske takılması gerekitğini biliyoruz.

MÜZİK YASAĞI KALKACAK MI?

Müzik yasağıyla ilgili Bilim Kurulu'nun bu anlamda aldığı bir karar yoktu, onun da yakın dönemde kalkacağı kanaatindeyim.


 

TTB'DEN BAKANLIĞIN 'MASKE' KARARINA TEPKİ

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, "Bilim kurulu üyelerinin hepsi yüksek koruyucu nitelikli maske takıyor. Hepimiz maskeleri çıkarmak isteriz elbette, ancak bu kararı bilimsel verilere göre almalıyız" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Salgını toplumsal hayatın hakim unsuru olmaktan çıkartıldığına vurgu yapan açıklamasında Koca, alınan 5 yeni kararla "yeni döneme" geçildiğini açıkladı. Buna göre, açık havada maske zorunluluğu ve HES kodu kaldırıldı, okullarda karantina uygulanması sona erdi. Öte yandan, yeni kararlara göre, belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Ancak Bakan Koca açıklamasında bir cümle dikkatten kaçmadı. Koca, kararların "mutlak bir mutabakatla" alınmadığını söyledi. 

Bilim insanlarından henüz erken diyen ve henüz bekleme taraftarı olanlar olduğunu da ifade eden Koca, birçok bilim insanının salgın baskısından kurtulmak için aldıkları inisiyatifi desteklerini söyledi. 

"ZORUNLULUK KALKIYOR AMA BİLİM KURULU ÜYELERİ YÜKSEK KORUYUCU MASKE TAKIYOR"

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Bakan Koca'nın açıkladığı yeni kararları ve kararların "mutlak mutabakat" ile alınmamasını Gerçek Gündem'e değerlendirdi. 

Fincancı, salgının etkisinin ortadan kalktığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi. Fincancı, "Maske zorunluluğu kalktı diye açıklama yapıyor ancak yanındaki Bilim Kurulu üyeleri yüksek koruyucu maskerle duruyor" dedi. 

Türkiye için serbestlik döneminin çok erken olduğunu ifade eden Fincancı, her hafta bin 500 üzerinde insanın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı. Vaka sayılarına da değinen Fincancı, "Dünkü rakamlar itibariyle 60 bine yakın vakadan söz ediliyor. Düzgün bir test uygulaması yapılsa, özellikle takip sistemi işlese, filyasyon olsa, ayrıca risk gruplarında yaygın test uygulaması olsa bu vaka sayısının en az iki kat olduğunu ifade edebiliriz. Bu koşullarda önlemlerin kaldırılıyor olması ve bir rehavet yaratacak, salgın bitmiş görüntüsünün yaratılması çok büyük risk. Sağlık Bakanlığı ve siyasi otorite önlenebilir ölümleri durdurmayan bir politikayla salgını yürütüyor, salgınla mücadele etmiyor" diye konuştu. 

Açık alanda maske zorunluluğunun kaldırılmasında mesafe kuralının altını çizen Fincancı, kapalı ortamdaysa bahsedildiği gibi etkili havalandırma imkanını neredeyse hiçbir yerde olmadığını ayrıca insan sayısı azaltılmadığı sürece kapalı alanda mesafe kuralının uygulanabilirliğinin mümkün olmadığını dile getirdi. 

Fincancı şöyle devam etti: 

"Zaten salgından sıkılmış toplum bu kurallarla maskeyi çıkartıp atacak. Neyseki toplumda büyük ölçüde Sağlık Bakanlığı yerine TTB'nin önerileri dikkate alınıyor. Biz de dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Var olan tabloda riskleri göstermeye çalışıyoruz. Bu tabloda maskesiz olma halinin çok büyük bir sıkıntı olduğunu biliyoruz. Özellikle de gençlerde. Aşılı olanlarda hastalık belirtisiz ya da hafif geçebiliyor. Ancak bu genç insanların yaşı ileri olan ya da kronik hastalığı olan yakınları da var. Onlar için de risk oluşacak kaçınılmaz olarak."

Hastalık belirtisi olmayandan test istenmemesi kararını ilişkin olarak Fincancı, "Aşılama oranlarını düşünüldüğünde taşıyıcı olanların serbest dolaşımı, HES kodu kontrolünün kalkmış olması ile birlikte çok ciddi anlamda bir salgının yayılması ve yayıldıktan sonra bağışıklık oluşması düşüncesine dayanıyor olabilir bu karar ama çok yanlış. Omicon geçirenlerden yeniden 1 ay sonra enfeksiyonlar görebiliyoruz" dedi.