Gazete Emek- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün Antalya’da düzenlenen Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) İş Zirvesi’nde konuştu.

“Ayağımızın tozuyla Londra'dan geldik. Önce Fransa'da İklim ve Şehircilik Bakanı'mız Murat Kurum Bey ile istişareler gerçekleştirerek fon yatırımcılarıyla bir araya geldik. Türkiye tam bir ilgi alanıdır” diyen Nebati, “Gelebilecek her türlü yatırım için başta bürokratik engeller olmak üzere her türlü engellerin kaldırılmasında ön ayak oluyoruz” dedi.

Nebati, Fransa'da yabancı yatırımcılara hitabında “Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda cumhurbaşkanımız var” demiş ve Türkiye’de tepkilere neden olmuştu.

“Milli para birimimize lütfen güvenin” diyen Nebati, “Faiz ve kur odağında sığ bir alanın içinde sıkışan Türkiye ekonomisini kurtardık elhamdülillah” dedi.

EKONOMİ HÜCRELERİNİZDE HİSSEDECEĞİNİZ ENERJİDİR

‘Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır’ sözleri gündem olan Nebati, bu kez de ekonominin sadece rakamdan ibaret olmadığını belirterek şöyle dedi: “Ekonomi sadece rakam değil; beklentilerdir, umuttur, geleceği görebilmedir, yaptığınız işe inanmak demektir, vatanınıza, bayrağınıza inanmak demektir, çocuklarıma çok iyi bir gelecek bırakacağım umudunu taşımak demektir.

Geçmişin sıkıntılarını sürekli paylaşmak demek değildir. Geleceğin umutlarını, geleceğin güzelliklerini, vücudunuzun her alanında; sadece gözlerinizde değil, hücrelerinizde hissedecek enerjiyle tanımlarsınız. Sabah uyandığınız zaman, ‘Ben iyi ki bu ülkede doğmuşum’ demek. İşinize giderken ‘iyi ki bu yollardan geçiyorum’ demektir.”

‘BU ÜLKEDE İŞ İNSANI OLMAK O KADAR TATLI Kİ…’

Nebati’nin “Bu ülkede iş adamı, iş kadını olmak o kadar tatlı ki… O kadar güzel ki…” demesi de dikkat çekti.

“Zorluklar, üstesinden gelecek iradenin nasıl olduğunu göstermek içindir. Zorluklar pes etmek için değil” diyen Nebati,

“Biz zorluklara karşı ped edeceksek niye buradayız? Siz niye buradasınız? Hayat denilen şey zorluklarla mücadele edebilmektir. Birilerini olumsuz havalarıyla hareket etmek değil ya… Onlar aynaya baksınlar, kendilerini yiyip bitirsinler. Biz aynaya baktığımız zaman heyecan, enerji, güç, iman, istikrar, bayrak, vatan, millet diyerek yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

‘ENFLASYONLA MÜCADELE TİMİ GÖNDERİYORUZ’

Nebati ayrıca, “Elbette her şirket kazanacak. Ama bu işten farklı bir şekilde gelir elde edeceğim diyenlere enflasyonla mücadele timi gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şubatta yüzde 54,44’e ulaşan ve gelecek aylarda daha da yükselmesi beklenen enflasyona dair de konuşan Nebati, “Enflasyona karşı tedbirleri soruyorlar. Geçen ay hızlı şekilde temel gıdada KDV’yi yüzde 1’e düşürdük. Elektriğin KDV’sini yüzde 8’e düşürdük.

Her alanda kademeli geçişleri sağlamaya çalıştık. Vergisel anlamda da adımlarımızı sıkı bir şekilde atmaya devam ediyoruz” dedi.

Kaynak: Sözcü