CHP, ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’nı Van’da başlattı; Seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz" 

CHP’nin üç gün sürecek kampı Van’da başladı. CHP'nin basın toplantısı düzenleneceği otelin önüne gece saatlerinde AKP bayrakları asıldı. 

BÖLGE 27.05.2022, 11:00 28.05.2022, 00:24
CHP, ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’nı Van’da başlattı; Seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz" 

Gazete Emek- CHP'nin Van'da yapacağı 3 günlük kamp başladı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kamptan bir gün önce Van'a gelerek ziyaretlerde bulundu. 

VAN'IN HER YERİNE ADNAN MENDERES AFİŞLERİ ASILDI 

CHP'li yöneticiler, 11 Büyükşehir ve 225 Belediye Başkanı Van'da özel bir otelde basın açıklaması yapacak. Basın açıklamasından önce Van'ın sokaklarına 27 Mayıs 1960'ta idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes'in görselleri ve afişleri asıldı. Menderes afişlerine "Sizleri unutmayacağız" yazısı yazıldı. Sadece Menderes değil CHP'nin açıklama yapacağı otelin önüne de çok sayıda AKP bayrakları ve flamaları asıldı. Kentteki bütün caddelere ise Kayyumun çalışmalarını anlatan bilbordlar yerleştirildi. 

CHP'DEN PROVOKASYON UYARISI 

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu yaşanan bu duruma tepki gösterdi. Provakasyona dikkat çeken Bedirhanoğlu, "Siyasette nezaket önemlidir. Bugüne kadar hep saygı çerçevesinde hareket ettik, hep iyi niyetli tavır sergiledik. Partimizin toplantı yapacağı otelin önüne AKP bayraklarının asılmak istenmesi provokasyon değil de nedir? Ne yapmak istiyorsunuz? Yakışıyor mu hiç? Nezaket lütfen." ifadelerini kullandı. 

EKREM İMAMOĞLU VAN’DA CAMİ TEMELİ ATTI 


 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye eski Meclis Üyesi Erkan Erdoğan tarafından kanaat önderi ve iş insanı amcası adına Van’ın Muradiye ilçesinde yaptırılan caminin temel atma törenine katıldı.

İmamoğlu, CHP’nin bugün başlayacak Van’daki ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’ toplantının bir gün öncesinden dün, Van’a geldi. İmamoğlu, Feritmelen Havalimanı’nda kalabalık bir grup tarafından coşkuyla karşılandı. İBB’nin de yapımına destek verdiği caminin temel atma töreninde İmamoğlu, “Van’a ilk kez geliyorum. Memleketin her noktasındaki güzelliklerin dostluğumuzu, bir arada yaşadığımızın farkında olmamızın, dilimiz, yaşam biçimimiz, etnik kökenimiz ne olursa olsun, birbirimizle yaşamanın ne kadar büyük bir mutluluk olduğunu hissedebilsek azdır” dedi. Muradiye Şelalesi’ne geçen İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu yurttaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. 


KAMP BAŞLADI

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kamptan bir gün önce Van'a gelerek ziyaretlerde bulundu.  

Seyit Torun ve CHP'li belediye başkanları Hilton Otel'de basın açıklaması ile 3 günlük kampı başlattı.  

Torun, CHP'nin toplantı yapacağı otelin önüne asılan AKP bayrakları ve kentin her yerine Adnan Menderes ile Kayyum bilbordlarına tepki gösterdi. 
 

Torun’un açıklamaları şöyle sürdü: 

SORUMLULUĞU KENDİMİZDE GÖRÜYORUZ


 

 Van, parti olarak düşük oy aldığımız illerimizden biri. Burada milletvekilimiz ve belediyemiz bulunmuyor. Ama biz sorumluluğu vatandaşta değil, kendimizde görüyoruz. Bu tabloyu değiştirmek için de samimiyetle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki; kendimizi daha iyi anlatarak, Van’dan hem milletvekili çıkaracak hem de yerel seçimlerde başarıya ulaşacağız. Çalıştayımız yarın Genel Başkanımızın açılış konuşmasıyla başlayacak. Ardından düzenleyeceğimiz toplantıların ana gündemini ise yaklaşan seçimler oluşturacak. İlk olarak Genel Merkezimizin seçim hazırlıklarını belediye başkanlarımıza anlatacağız. Ardından ise belediye başkanlarımızın görüş ve önerileri alacağız.

Ayrıca, alanında uzman isimlerin, değerlendirmelerini de dinleme fırsatı bulacağız. Yerel seçimlerin üzerinden 3 yıl geçti.

Toplantımızda, belediyelerimizin 3 yıllık hizmetlerini ve önümüzdeki 2 yılda yapılması gerekenleri de ele alacağız.

İnanıyoruz ki, yereldeki başarılı hizmetlerimiz, iktidarın kapısının açılmasında da anahtar olacaktır. Bu toplantıdaki amacımız da belediyelerimize katkıda bulunmak ve seçime giden süreçte ortak aklı hep birlikte ortaya koymaktır.

İKTİDAR BİZİ TAHRİK ETMEYE ÇALIŞTI


 

 Bu toplantımızı Van’da yapacağımızı açıkladıktan bu yana, Van halkının büyük teveccühü ile karşılaştık. Ancak ne yazık ki iktidar cenahında da büyük bir rahatsızlık oluştuğunu görüyoruz. Önce, çalıştayımızın tanıtımı için ana caddelerdeki billboard anlaşmalarımız iptal edildi. Ayrıca bazı bölgelerdeki afişlerimiz sökülmeye çalışıldı. Ardından dün gece, toplantı otelimizin önünde, siyasi ahlakla bağdaşmayan bir provokasyonla karşılaştık. İktidar partisi mensupları, otelimizin önüne parti bayrakları asarak, bizleri tahrik etmeye çalıştı. Ancak, partililerimizin sağduyusuyla bu provokasyonu boşa çıkardık. Sadece bir şey söylemek isterim. Tek başına bu durum bile, iktidarın artık ne kadar aciz, ne kadar çaresiz olduğunu görmek açısından yeterlidir. Bu tahriklerin, bu baskıların hiçbiri, bizi asla yolumuzdan çeviremeyecektir.

İKTİDAR MASA BAŞI OPERASYONLARDAN MEDET UMUYOR


 

 Ülke olarak, siyasi ve ekonomik açıdan, Cumhuriyet tarihinin en zor süreçlerinden birini yaşıyoruz. Derin yoksulluk ve adaletsizlik, ülkemizin her köşesini sarmış durumda. Artık vatandaşın değil, sadece kendi çevresinin çıkarlarını düşünen bu iktidardan, bu ülkeye fayda gelmeyeceği açıktır. Ve artık milletimiz de kendisine sırtını dönenlerden desteğini çekmiştir. Ancak ne yazık ki vaktinin dolduğunu gören iktidar, milletin sesine kulak vermeyi değil, koltukta kalmak için baskı kurmayı seçmiştir. Öyle ki; seçilmiş belediyelerimizin üzerindeki baskılar da her geçen gün artmaktadır. İktidar, sandıkta yenemediği belediye başkanlarımızı karalamak için, masa başı operasyonlardan medet umar hale gelmiştir.

FETÖ TAKTİKLERİYLE SİYASİ CELLATLIK YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Torba yasalarla, kararnamelerle, belediyelerimizin yetki ve gelirlerini ellerinden alıyorlar. Belediyelerimizin hakkı olan kaynakları, sırf muhalefet belediyesi diye kesiyorlar. Yetmiyor, tetikçi müfettişleri, her gün belediyelerimize gönderiyorlar. Talimat vererek, “gidin belediyelerde suç bulun, bulamıyorsanız uydurun” diyorlar. Masa başı operasyonlarla kumpas kuruyorlar. Son dönemden sadece birkaç örnek verecek olursak; Seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımızın, tutuklanmasına neden olan ses kaydının, yazıya dökülürken değiştirildiği ortaya çıktı. Bu hukuksuzluk, mahkemede ispat edildi. FETÖ’cüleri temizliyoruz diyorlar ama FETÖ taktikleriyle siyasi cellatlık yapmaya devam ediyorlar. Kadıköy’de, belediye yönetimiyle ilgisi olmayan, bazı görevliler hakkındaki CİMER şikâyetleri üzerinden soruşturma açıyorlar. Sonra çıkıp, sanki belediyede operasyon var gibi propaganda yapıyorlar. Maltepe’de, 2018’de takipsizlik verilen bir dosyayı yeniden açarak, karalama kampanyası yürütüyorlar. Bodrum Belediyemizden evrak istemek için, 50 polisle baskın yaptırıyorlar.

SİZİ KORKUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 2019 yerel seçimlerinden bu yana bizim belediyelerimiz, iktidarın vermediği hizmetleri, halkımıza ulaştırmıştır. Bizim belediyelerimiz, sosyal devlet anlayışını terk eden iktidara, sosyal belediyeciliğin dersini vermiştir. Pandemi sürecinde, ekonomik buhranda, doğal afetlerde… Halkımız iktidarın değil, belediyelerimizin desteğini yanında bulmuştur. Vatandaşlarımızın belediyelerimize olan güveni her geçen gün daha da artmaktadır. İşte saray ahalisinin korkusunun asıl nedeni budur. Buradan iktidar sahiplerine söylüyorum: Biz sizi korkutmaya devam edeceğiz. İktidarın, belediyelerimize yönelik baskıları önümüzdeki süreçte daha da artırmak için hazırlık yaptığını da gayet biliyoruz.

MİLLET İRADESİNİN KAYYUMA TESLİM EDİLDİĞİ DÜZENİ KABUL ETMİYORUZ


 

 Yerel yönetimler demokrasinin ana unsurlarıdır. Van Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 3 yıldır, iktidarın atadığı kayyumlar tarafından yönetiliyor. Hatta 12 Mayıs’taki kararname ile mevcut kayyuma da kayyum atanmış durumda. Açıkça söylemek isterim ki; biz milli iradenin, atanmış kayyumlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz. Biz, seçime girmenin serbest, kazanmanın ise yasak olduğu bir anlayışı reddediyoruz. Seçime katılmasında sakınca görülmeyen adayların, seçimi kazandıktan hemen sonra, haklarında bir yargı kararı dahi olmadan görevden alınmaları, millet iradesine darbe vurmaktır. Bu konuda tavrımız çok nettir. Bizim iktidarımızda; Seçimle gelenin seçimle gitmesi güvence altına alınacak, seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son verilecektir. Seçilmiş yöneticiler yargı kararı olmadıkça görevden uzaklaştırılamayacaktır. Bir belediye başkanı görevden uzaklaştırılmışsa, yeni başkan, belediye meclisi tarafından seçilecektir. İnşallah ilk seçimlerin ardından, yönetimdeki bu anlayışın tüm hukuksuz politikalarına son vereceğiz. Memleketin her bir köşesine, adaleti, huzuru, barışı ve bereketi hep birlikte getireceğiz.

TORUN’A 'KÜRT SORUNU' VE ANADİL SORULARI

CHP’li Torun açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kürt seçmenin kalelerinden birinde olduğu hatırlatılan Torun’a "Kürt seçmenin CHP’den duymak istediği vaatler var. CHP Kürt sorununun çözümüyle ilgili sözünüz olacak mı?” sorusu yöneltildi. Torun bu soruya, “Bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz. Biz barışmak zorundayız. Biz helalleşmek bir arada olmak zorundayız. Elbette geçmişte yaşanmış belli acılar olabilir. Eksiklikler, hatalar olabilir. Ama bir arada yaşamanın, birlikte üretmenin, adalet kavramının çabası içerisinde olacağız. Demokrasi ve adaleti, özgürlüğü egemen kılacağız. Ve başaramayacağımız hiçbir şey yok” ifadeleriyle yanıt verdi.

“CHP anadilde eğitimin siyasal zeminde tanınması anlamında yapacağı bir şey var mı?” Sorusuna ise torun, “İnsanlar dilini özgürce söylemeli, türkülerini, şarkılarını özgürce söylemeli. Eğitimde tabii ki buna paralel bir şekilde değerlendirme olabilir ama eğitimde de fırsat eşitliğini sağlayacak kararlar mutlaka aranır. Biz herkesin özgürce dilini kullanmasından, şarkılarını söylemesinden, kültürünü yaşatmasından memnuniyet duyarız. Bu bizim zenginliğimiz. Renkliliğimiz” ifadeleriyle yanıt verdi. (Duvar)
 

KEMAL KILIÇDAROĞLU VAN'DA  

Türkiye'deki tüm CHP'li belediye başkanları, üç gün sürecek çalıştay için Van'da buluştu. Kemal Kılıçdaroğlu da çalıştaya katılmak için bugün Van’a geldi.

Kılıçdaroğlu'nu, Van Ferit Melen Havalimanı'nda, CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP'li belediye başkanları ve çok sayıda yurttaş karşıladı.

CHP Van İl Başkanlığı da Kılıçdaroğlu'na bir buket çiçek takdim etti. Kılıçdaroğlu’na, ayrıca, havalimanından çıkışı sırasında eski bir gelenek olduğu belirtilen ekmek, su ve kaya tuzu ikram edildi.

Bu ikramın, insanlar arasında ayrımcılık olmadığına ve ikram edilen kişinin geldiği hanede hoş karşılandığına işaret ettiği öğrenildi.

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31