2022 Newroz programı belli oldu: "Şimdi kazanma zamanı"

Ortadoğu başta olma üzere dünyanın pek çok yerel renk ve inançlarla kutlanan Newroz, bu yıl 29’u il, 72 merkezde "Şimdi kazanma zamanı” sloganıyla gerçekleşecek.

GÜNDEM 18.03.2022, 12:06 18.03.2022, 18:03
2022 Newroz programı belli oldu: "Şimdi kazanma zamanı"

Gazete Emek- Bu yıl Newroz için kitlesel kutlamalar ilk olarak 19 Mart’ta Şırnak, Tunceli, Iğdır ve Mersin'de başlayacak. 20 Mart’ta Van ve İstanbul ile devam edecek Newroz’un finali ise 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak.

20 MART'TA İSTANBUL VE İZMİR DE NEWROZ ATEŞİ YAKILACAK

İstanbul’da 20 Mart’ta Yenikapı’da gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katılacak, sanatçılar Koma Sorjiyan, Grup Vardiya ve Huriye sahne alacak. Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) öncülük yapacağı 2022 İstanbul Newrozu’na, demokratik kitle örgütleri, Birleşik Mücadele Güçleri ve sol-sosyalist parti ve oluşumların katılımıyla yarın Newroz deklarasyonu açıklanacak.

İzmir’de de 20 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katılacak.

ANKARA'DA NEWROZ ANITPARK'TA

Ankara’da Newroz, 20 Mart saat 13.00’da Anıtpark’ta kutlanacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Doğan Erbaş katılacağı Newroz’da sanatçı Mehmet Atlı ve Koma Jin Ma sahne alacak.

NEWROZ KUTLAMALARINDA FİNAL HER YIL OLDUĞU GİBİ BU YIL DA DİYARBAKIR’DA

Diyarbakır’da 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’a, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt İttifakı Çalışması adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti katılacak, sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora sahne alacak.

VAN KALESİ'NDE KUTLAMA

2022 Newroz’u Van’da 20 Mart’ta gerçekleştirilecek. Van Kale Newroz alanında gerçekleştirilecek kutlamaya HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Tayip Temel ile Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca katılacak. Etkinlikte sanatçılar Lawje, Koma Pel, Ayfer Düzdaş ve  Eléonore Fourniau (Elenora) sahne alacak.

72 merkezde gerçekleştirilecek kutlamaların tam listesi ise şöyle:

19 Mart: Bismil, Çermik, Hazro, Tunceli, Karakoçan, Dargeçit, Artuklu, Şırnak, Güçlükonak, Uludere, Suruç, Aydın, Germencik, Nazilli, Söke, Gebze, Mersin, Patnos, Iğdır, Muş, Konya Cihanbeyli

20 Mart: İstanbul, Van, Adıyaman, Silvan, Çınar, Ergani, Gaziantep, Batman, Bingöl, Elazığ , Malatya Yeşilyurt, Elbistan, Derik, Kızıltepe, Savur, Silopi, Şanlıurfa, Aydın, Kepez, Bodrum, İzmir, Denizli, Manisa, Balıkesir Bandırma ve Ayvalık, Bursa, Çanakkale, Edirne, Çorlu, Adana, Hatay Dörtyol ve İskenderun, Osmaniye, Eskişehir, Doğubayazıt, Tatvan, Hakkari, Bulanık, Konya Kulu, Ankara

21 Mart: Diyarbakır, Nusaybin, Siirt, Cizre, İdil, Viranşehir, Ceyhan, Ağrı, Ardahan, Tekman, Yüksekova, Kars, Konya

DİYARBAKIR’DA FİNAL YAPILACAK

Diyarbakır’da 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’a, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt İttifakı Çalışması adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti katılacak, sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora sahne alacak

21 Mart’ta Cizre’de gerçekleştirilecek kutlamaya ise DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır katılacak. Cizre Newrozu’nda sanatçılar Şerzad, Pınar Aydınlar, Lawje ve Şiyar Berwarî sahne alacak.

ŞIRNAK  

 

Botan'da 19, 20 ve 21 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamalarına izin çıktı. Kutlamalar 19 Mart’ta, Şırnak merkez, Uludere ve Güçlükonak’ta; 20 Mart’ta, Silopi’de; 21 Mart’ta ise İdil ve Cizre'de yapılacak. 

 

Şırnak Üniversitesi karşısında bulunan Sanayi Kavşağı’nda bulunan alanda yapılacak Newroz kutlaması 11.00’de başlayacak. Newroz kutlamasına HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran konuşmacı olarak katılacak. Newroz kutlamasında sanatçılar Hîvron, Kadir Çat ve Şiyar Berwarî sahne alacak.

 

Uludere’de Newroz alanında yapılacak kutlama, saat 11.00’de başlayacak. Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, HDP Kadın Meclisi üyesi Gülistan Sönük ve Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ’ın konuşacağı kutlamada, sanatçılar Baran Çelebi ve Umut Botan konser verecek. 

  

Güçlükonak'ta bulunan Pazar Alanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlaması 11.00’de başlayacak. Kutlamaya Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Güler Tunç konuşmacı olarak katılacak, Koma Awazên Botan sahne alacak.

 

Silopi Newroz alanında saat 13.00’da yapılacak Newroz kutlamasına Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş katılacak, sanatçılar Hîvron ve Batman Kollektif, Cevdet Bağca konser verecek.  

 

Botan’daki Newroz kutlamalarının finali ise 21 Mart’ta Cizre’de gerçekleştirecek. Cizre'de TOKİ Newroz Alanında 11.00’da başlayacak kutlamalara DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir konuşmacı olarak katılacak, sanatçılar Lawje, Pınar Aydınlar, Şerzad, Şiyar Berwarî ve Nesim Arsu sahne alacak. 

 

ELAZIĞ  

 

Elazığ'ın Karakoçan (Dep) ilçesinde yarın kutlanması planlanan Newroz kutlamasına izin verildi. Newroz Terpit Komitesi'nin yaptığı başvuruya, Karakoçan Kaymakamlığı olumlu yanıt verdi. İlçe Terminal Meydanı'nda saat 11.00 başlayacak Newroz kutlamasının katılımcıları arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki de bulunuyor. 

 

ANKARA, KONYA, ESKİŞEHİR

 

Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde kutlanacak olan Ankara, Konya ve Eskişehir Newroz’una onay çıktı. Valiliklere yapılan başvurular kabul edildi.

 

Ankara Anıtpark’ta 20 Mart’ta saat 13.00-16.00 arasında yapılacak Newroz’a HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Doğan Erbaş katılacak. Sanatçı Mehmet Atlı ve Grup Munzur’un sahne alacak. 

 

Newroz, Konya’da 21 Mart’ta Uğurlu Salı Pazar alanında saat 13.00-17.00 arasında kutlanacak. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılacağı Newroz’a Koma Şitlên Azad ve Özlem Bağlayan sahne alacak.

 

Eskişehir’de 20 Mart 11.30’da Orman Fidanlığı alanında kutlanacak olan Newroz’a HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un katılacak, Grup Tersname, Barışa Ezgiler ve Koma Eren konser verecek.

 

SERHAT'TA NEWROZ'A İZİN ÇIKTI

 

Erciş’te dün ilk Newroz ateşini yakıldığı Serhat bölgesinde 19-21 arasında yapılacak tüm Newroz kutlamalarına izin çıktı. Buna göre, 19 Mart’ta Iğdır ve Patnos’ta; 20 Mart’ta Van, Bulanık, Hakkari ve Tatvan’da; 21 Mart’ta Ağrı, Ardahan, Tekman, Yüksekova, Kars ve Muş’ta Newroz kutlamaları yapılacak. 

DERSİM 

Dersim Newroz Tertip Komitesi’nin, bu yıl “Dem dema serkeftinêye” şiarıyla 19 Mart günü Seyit Rıza Meydanı’nda kutlanacak olan Newroz için Dersim Valiliği’ne yapılan başvuruya olumlu yanıt verildi. Newroz’da, HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Alican Önlü, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşmacı olarak katılacak.

 

Kutlamada, sanatçılar Ali Baran ve Derya Cengiz sahne alacak.

 

NEWROZ HAKKINDA:

Ortadoğu başta olma üzere dünyanın pek çok yerel renk ve inançlarla kutlanan Newroz, Kürtler için önemli ve tarihi bir anlam taşıyor. Newroz, mitolojideki Demirci Kawa anlatısı ile özgürlüğün ve halkların bayramı olarak öne çıkıyor. Kawa Destanı zalim bir kraldan kurtuluş hikâyesi anlatıyor. Dehak adlı Asur Kralı’nın her gün iki gencin beynini yaralarına sürdüğü bu destanda, Demirci Kawa oğlunu kurban vermemek içni Dehak’ı öldürüyor. Demirci Kawa, dağlara kaçanlara kurtuluşu haber vermek için sarayın bahçesinde dev bir ateş yakıyor ve o günden sonra Newroz günü ateşler yakılıyor.

Newroz Kürtlerin yanı sıra Ortadoğu ve Asya'daki pek çok halk tarafından bahar bayramı olarak Nevruz ve benzeri isimlerle kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Newroz'u Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne dahil etti, BM Genel Kurulu 2010 yılından başlayarak 21 Mart'ı Dünya Nevruz Bayramı ilan etti.

TÜRKİYE'DE YASAKLI YILLAR

Newroz Türkiye'de uzun yıllar yasaklı kaldı. 1982 yılında Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde Mazlum Doğan’ın 21 Mart gecesi kendini yakması ile yeniden gündeme geldi. Tüm yasaklara rağmen 1990 yılında kitleselleşmeye başlayan Newroz, 1991 ve 1992 yıllarında büyük katliamlara ve can kayıplarına sahne oldu. 1992 yılında aralarında kadınların, çocukların da bulunduğu 94 kişi hayatını kaybetti, Sabah gazetesi muhabiri İzzet Kezer de açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. 1993 yılı Newroz'una PKK tarafından tek taraflı ilan edilen ateşkes damgasını vurdu, 1994 yılında yoğun bir gözaltı dalgası yaşandı. 1995’te Gazi Katliamı sonrası kitlesellik öne çıkarken, 1996 Newroz’u oldukça kitlesel geçti. TSK ilk defa tüm birliklere Nevruz kutlama mesajı gönderdi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE KUTLAMALAR KİTLESEL

Her yıl kitlesel gösterilerle kutlanan bu özel gün, 2002 yılında Sezen Aksu’nun Diyarbakır Newroz'u ile çok daha geniş kitlelere ulaştı, ses getirdi. 2008’da Newroz'a kan bulaştı. Van ve Yüksekova'da üç kişi öldü, bine yakın kişi gözaltına alındı. Çembere alınmış kadınların darp edildiği görüntüler yaşandı. 2012'de ise Diyarbakır, Batman ve İstanbul başta olmak üzere birçok merkezde kutlamalar yasaklandı. Yasağa rağmen kitlesel kutlamalar yapıldı. 2013-2015 arası Newroz'lara barış ve çözüm umudu damgasını vurdu. “Çözüm süreci”nde rol oynayan bu Newroz'larda Abdullah Öcalan’ın mektubu okundu. 2016 yılı yoğun çatışma döneminin ardından geldi ve oldukça gergin geçti. Artan çatışma ve savaş döngüsü, 2017'de etkisini sürdürdü. 

OHAL'DE YASAĞA RAĞMEN KUTLAMA

15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle OHAL ilan edilen günlerde, Newroz yasaklara rağmen kutlandı. Diyarbakır'da Kemal Kurkut adlı öğrenci vurularak öldürüldü. 2018 yılı Newroz kutlamaları Türkiye’nin Afrin Harekatı’nın sonrasına denk geldi. Afrin'de bulunan Demirci Kawa heykelinin yıkılması protesto edildi. 2019 Newroz'unda da barış talebinin öne çıktığı kutlamalar yapıldı. 2020 Newroz'u küresel koronavirüs salgını nedeniyle sokaklarda kutlanamadı, evlerden Newroz'a ses verildi.


 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31