sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

2022 Newroz programı belli oldu: "Şimdi kazanma zamanı"

Ortadoğu başta olma üzere dünyanın pek çok yerel renk ve inançlarla kutlanan Newroz, bu yıl 29’u il, 72 merkezde "Şimdi kazanma zamanı” sloganıyla gerçekleşecek.

GÜNDEM 18.03.2022, 12:06 18.03.2022, 18:03
2022 Newroz programı belli oldu: "Şimdi kazanma zamanı"

Gazete Emek- Bu yıl Newroz için kitlesel kutlamalar ilk olarak 19 Mart’ta Şırnak, Tunceli, Iğdır ve Mersin'de başlayacak. 20 Mart’ta Van ve İstanbul ile devam edecek Newroz’un finali ise 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak.

20 MART'TA İSTANBUL VE İZMİR DE NEWROZ ATEŞİ YAKILACAK

İstanbul’da 20 Mart’ta Yenikapı’da gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katılacak, sanatçılar Koma Sorjiyan, Grup Vardiya ve Huriye sahne alacak. Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) öncülük yapacağı 2022 İstanbul Newrozu’na, demokratik kitle örgütleri, Birleşik Mücadele Güçleri ve sol-sosyalist parti ve oluşumların katılımıyla yarın Newroz deklarasyonu açıklanacak.

İzmir’de de 20 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katılacak.

ANKARA'DA NEWROZ ANITPARK'TA

Ankara’da Newroz, 20 Mart saat 13.00’da Anıtpark’ta kutlanacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Doğan Erbaş katılacağı Newroz’da sanatçı Mehmet Atlı ve Koma Jin Ma sahne alacak.

NEWROZ KUTLAMALARINDA FİNAL HER YIL OLDUĞU GİBİ BU YIL DA DİYARBAKIR’DA

Diyarbakır’da 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’a, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt İttifakı Çalışması adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti katılacak, sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora sahne alacak.

VAN KALESİ'NDE KUTLAMA

2022 Newroz’u Van’da 20 Mart’ta gerçekleştirilecek. Van Kale Newroz alanında gerçekleştirilecek kutlamaya HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Tayip Temel ile Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca katılacak. Etkinlikte sanatçılar Lawje, Koma Pel, Ayfer Düzdaş ve  Eléonore Fourniau (Elenora) sahne alacak.

72 merkezde gerçekleştirilecek kutlamaların tam listesi ise şöyle:

19 Mart: Bismil, Çermik, Hazro, Tunceli, Karakoçan, Dargeçit, Artuklu, Şırnak, Güçlükonak, Uludere, Suruç, Aydın, Germencik, Nazilli, Söke, Gebze, Mersin, Patnos, Iğdır, Muş, Konya Cihanbeyli

20 Mart: İstanbul, Van, Adıyaman, Silvan, Çınar, Ergani, Gaziantep, Batman, Bingöl, Elazığ , Malatya Yeşilyurt, Elbistan, Derik, Kızıltepe, Savur, Silopi, Şanlıurfa, Aydın, Kepez, Bodrum, İzmir, Denizli, Manisa, Balıkesir Bandırma ve Ayvalık, Bursa, Çanakkale, Edirne, Çorlu, Adana, Hatay Dörtyol ve İskenderun, Osmaniye, Eskişehir, Doğubayazıt, Tatvan, Hakkari, Bulanık, Konya Kulu, Ankara

21 Mart: Diyarbakır, Nusaybin, Siirt, Cizre, İdil, Viranşehir, Ceyhan, Ağrı, Ardahan, Tekman, Yüksekova, Kars, Konya

DİYARBAKIR’DA FİNAL YAPILACAK

Diyarbakır’da 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’a, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt İttifakı Çalışması adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti katılacak, sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora sahne alacak

21 Mart’ta Cizre’de gerçekleştirilecek kutlamaya ise DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır katılacak. Cizre Newrozu’nda sanatçılar Şerzad, Pınar Aydınlar, Lawje ve Şiyar Berwarî sahne alacak.

ŞIRNAK  

 

Botan'da 19, 20 ve 21 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamalarına izin çıktı. Kutlamalar 19 Mart’ta, Şırnak merkez, Uludere ve Güçlükonak’ta; 20 Mart’ta, Silopi’de; 21 Mart’ta ise İdil ve Cizre'de yapılacak. 

 

Şırnak Üniversitesi karşısında bulunan Sanayi Kavşağı’nda bulunan alanda yapılacak Newroz kutlaması 11.00’de başlayacak. Newroz kutlamasına HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran konuşmacı olarak katılacak. Newroz kutlamasında sanatçılar Hîvron, Kadir Çat ve Şiyar Berwarî sahne alacak.

 

Uludere’de Newroz alanında yapılacak kutlama, saat 11.00’de başlayacak. Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, HDP Kadın Meclisi üyesi Gülistan Sönük ve Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ’ın konuşacağı kutlamada, sanatçılar Baran Çelebi ve Umut Botan konser verecek. 

  

Güçlükonak'ta bulunan Pazar Alanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlaması 11.00’de başlayacak. Kutlamaya Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Güler Tunç konuşmacı olarak katılacak, Koma Awazên Botan sahne alacak.

 

Silopi Newroz alanında saat 13.00’da yapılacak Newroz kutlamasına Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş katılacak, sanatçılar Hîvron ve Batman Kollektif, Cevdet Bağca konser verecek.  

 

Botan’daki Newroz kutlamalarının finali ise 21 Mart’ta Cizre’de gerçekleştirecek. Cizre'de TOKİ Newroz Alanında 11.00’da başlayacak kutlamalara DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir konuşmacı olarak katılacak, sanatçılar Lawje, Pınar Aydınlar, Şerzad, Şiyar Berwarî ve Nesim Arsu sahne alacak. 

 

ELAZIĞ  

 

Elazığ'ın Karakoçan (Dep) ilçesinde yarın kutlanması planlanan Newroz kutlamasına izin verildi. Newroz Terpit Komitesi'nin yaptığı başvuruya, Karakoçan Kaymakamlığı olumlu yanıt verdi. İlçe Terminal Meydanı'nda saat 11.00 başlayacak Newroz kutlamasının katılımcıları arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki de bulunuyor. 

 

ANKARA, KONYA, ESKİŞEHİR

 

Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde kutlanacak olan Ankara, Konya ve Eskişehir Newroz’una onay çıktı. Valiliklere yapılan başvurular kabul edildi.

 

Ankara Anıtpark’ta 20 Mart’ta saat 13.00-16.00 arasında yapılacak Newroz’a HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Doğan Erbaş katılacak. Sanatçı Mehmet Atlı ve Grup Munzur’un sahne alacak. 

 

Newroz, Konya’da 21 Mart’ta Uğurlu Salı Pazar alanında saat 13.00-17.00 arasında kutlanacak. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılacağı Newroz’a Koma Şitlên Azad ve Özlem Bağlayan sahne alacak.

 

Eskişehir’de 20 Mart 11.30’da Orman Fidanlığı alanında kutlanacak olan Newroz’a HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un katılacak, Grup Tersname, Barışa Ezgiler ve Koma Eren konser verecek.

 

SERHAT'TA NEWROZ'A İZİN ÇIKTI

 

Erciş’te dün ilk Newroz ateşini yakıldığı Serhat bölgesinde 19-21 arasında yapılacak tüm Newroz kutlamalarına izin çıktı. Buna göre, 19 Mart’ta Iğdır ve Patnos’ta; 20 Mart’ta Van, Bulanık, Hakkari ve Tatvan’da; 21 Mart’ta Ağrı, Ardahan, Tekman, Yüksekova, Kars ve Muş’ta Newroz kutlamaları yapılacak. 

DERSİM 

Dersim Newroz Tertip Komitesi’nin, bu yıl “Dem dema serkeftinêye” şiarıyla 19 Mart günü Seyit Rıza Meydanı’nda kutlanacak olan Newroz için Dersim Valiliği’ne yapılan başvuruya olumlu yanıt verildi. Newroz’da, HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Alican Önlü, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşmacı olarak katılacak.

 

Kutlamada, sanatçılar Ali Baran ve Derya Cengiz sahne alacak.

 

NEWROZ HAKKINDA:

Ortadoğu başta olma üzere dünyanın pek çok yerel renk ve inançlarla kutlanan Newroz, Kürtler için önemli ve tarihi bir anlam taşıyor. Newroz, mitolojideki Demirci Kawa anlatısı ile özgürlüğün ve halkların bayramı olarak öne çıkıyor. Kawa Destanı zalim bir kraldan kurtuluş hikâyesi anlatıyor. Dehak adlı Asur Kralı’nın her gün iki gencin beynini yaralarına sürdüğü bu destanda, Demirci Kawa oğlunu kurban vermemek içni Dehak’ı öldürüyor. Demirci Kawa, dağlara kaçanlara kurtuluşu haber vermek için sarayın bahçesinde dev bir ateş yakıyor ve o günden sonra Newroz günü ateşler yakılıyor.

Newroz Kürtlerin yanı sıra Ortadoğu ve Asya'daki pek çok halk tarafından bahar bayramı olarak Nevruz ve benzeri isimlerle kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Newroz'u Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne dahil etti, BM Genel Kurulu 2010 yılından başlayarak 21 Mart'ı Dünya Nevruz Bayramı ilan etti.

TÜRKİYE'DE YASAKLI YILLAR

Newroz Türkiye'de uzun yıllar yasaklı kaldı. 1982 yılında Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde Mazlum Doğan’ın 21 Mart gecesi kendini yakması ile yeniden gündeme geldi. Tüm yasaklara rağmen 1990 yılında kitleselleşmeye başlayan Newroz, 1991 ve 1992 yıllarında büyük katliamlara ve can kayıplarına sahne oldu. 1992 yılında aralarında kadınların, çocukların da bulunduğu 94 kişi hayatını kaybetti, Sabah gazetesi muhabiri İzzet Kezer de açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. 1993 yılı Newroz'una PKK tarafından tek taraflı ilan edilen ateşkes damgasını vurdu, 1994 yılında yoğun bir gözaltı dalgası yaşandı. 1995’te Gazi Katliamı sonrası kitlesellik öne çıkarken, 1996 Newroz’u oldukça kitlesel geçti. TSK ilk defa tüm birliklere Nevruz kutlama mesajı gönderdi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE KUTLAMALAR KİTLESEL

Her yıl kitlesel gösterilerle kutlanan bu özel gün, 2002 yılında Sezen Aksu’nun Diyarbakır Newroz'u ile çok daha geniş kitlelere ulaştı, ses getirdi. 2008’da Newroz'a kan bulaştı. Van ve Yüksekova'da üç kişi öldü, bine yakın kişi gözaltına alındı. Çembere alınmış kadınların darp edildiği görüntüler yaşandı. 2012'de ise Diyarbakır, Batman ve İstanbul başta olmak üzere birçok merkezde kutlamalar yasaklandı. Yasağa rağmen kitlesel kutlamalar yapıldı. 2013-2015 arası Newroz'lara barış ve çözüm umudu damgasını vurdu. “Çözüm süreci”nde rol oynayan bu Newroz'larda Abdullah Öcalan’ın mektubu okundu. 2016 yılı yoğun çatışma döneminin ardından geldi ve oldukça gergin geçti. Artan çatışma ve savaş döngüsü, 2017'de etkisini sürdürdü. 

OHAL'DE YASAĞA RAĞMEN KUTLAMA

15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle OHAL ilan edilen günlerde, Newroz yasaklara rağmen kutlandı. Diyarbakır'da Kemal Kurkut adlı öğrenci vurularak öldürüldü. 2018 yılı Newroz kutlamaları Türkiye’nin Afrin Harekatı’nın sonrasına denk geldi. Afrin'de bulunan Demirci Kawa heykelinin yıkılması protesto edildi. 2019 Newroz'unda da barış talebinin öne çıktığı kutlamalar yapıldı. 2020 Newroz'u küresel koronavirüs salgını nedeniyle sokaklarda kutlanamadı, evlerden Newroz'a ses verildi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi İttifakın düşünce ve yol haritasını kendinize daha yakın görüyorsunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6