sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

2022 Newrozu'nun startı verildi: Savaş siyasetine karşı barış barikatını örmeye çağırıyoruz

Bu yıl 72 ayrı kentte  “Şimdi Kazanma Zamanı” şiarıyla kutlanacak olan Newroz’un startı Diyarbakır’dan verildi. 

GÜNDEM 10.03.2022, 13:58 10.03.2022, 14:12
2022 Newrozu'nun startı verildi: Savaş siyasetine karşı barış barikatını örmeye çağırıyoruz

Gazete Emek- Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), bu yıl ki Newroz kutlamalarının startını vermek üzere Diyarbakır’da toplandı. Deklarasyon metni açıklanacağı buluşmaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve TJA aktivisti Emel Temel katıldı. Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan Kürdistan Komünist Partisi (KKP), KDP-Bakur, Azadî Partisi, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD) genel başkanları da buluşmada yer aldı. İstanbul’da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ise hava muhalefeti nedeniyle kente gelemediği öğrenildi.

“Dem dema serkeftinê ye (Şimdi Kazanma Zamanı)” şiarıyla 72 ayrı merkezde kutlanacak olan Newroz’un startı, açıklanan deklarasyonla verildi. Deklarasyonun Kürtçesini DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Türkçesini ise PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç paylaştı. 

 

Kürdistan İttifak Çalışma Grubu imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

 

“Newroz ruhuyla şimdi kazanma zamanı

 

Başta Ortadoğu, Kafkasya olmak üzere Asya’nın farklı coğrafyalarında birçok halk; Newroz’u baharın gelişi, tarihsel, dinsel, inançsal ve kültürel varoluş günü olarak kutlamaktadırlar. Newroz’un başka halklarca benimsenip kutlanması kendi içinde ayrı bir anlam ve güzellikle, farklı coğrafyalarda farklı içerikler katarak zenginleştirmiştir.

 

ZALİMİN ZÜLMÜNE KARŞI İSYAN ATEŞİNİN YAKILDIĞI GÜN 

 

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’ı öldürmesi ile Kürtler her yerde zafer ateşini yakarak, o günü Newroz Bayramı olarak kutladılar. Böylece Kürt halkının hafızasında bin yıllara dayanan tarihsel kökleriyle Newroz; zulme, zorbalığa karşı mücadelenin zaferle sonuçlandığı günün bayram ilan edilmesiyle yer etmiştir. Zalimin zulmüne karşı isyan ateşinin yakılarak zaferle taçlandırdığı günün adı Newroz olmuştur. 

 

KÜRTLER NEWROZLAŞTI, NEWROZ HALKLAŞTI

 

Kürtler binlerce yıllık emek, bedel, kan, gözyaşıyla Newroz’u ulusal diriliş ve direniş günü haline getirmişlerdir. “Kürtler Newrozlaşmış, Newroz da halklaşmıştır.” Newroz Kürt halkının varlığının özgür, demokratik yaşama iradesinin ifadesidir. Demirci Kawa tarafından yakılan direniş ateşinin sıcaklığı ve aydınlığı bugün Çağdaş Kawalar tarafından Kürdistan halkına ve tüm insanlığa taşınmaktadır. Kawa’nın zulme karşı başkaldırısıyla, elde ettiği zaferin halkımızın bilincinde yer etmesiyle Newroz, her yıl daha kararlı ve coşkuyla bayram olarak kutlanan bir gün olmuştur. Doğanın yeniden uyanışıyla birlikte Newroz, Kürt halkı için “Özgürlük benim kimliğimdir” haykırışına dönüştü. Bu tarihsel bilinçle, zincirli bir coğrafyanın kan ve barut kokan bu güzelim topraklarında yeni bir Newroz’a merhaba diyoruz.

 

SAVAŞ SİYASETİNE KARŞI BARIŞ BARİKATI

 

2022 Newrozu’nu, faşizmin ve sömürgeciliğin bizleri koyu karanlığına hapsetmeye çalıştığı bir dönemde karşılıyoruz. Dünyada, Ortadoğu’da ve Kürdistan’da zulüm ve baskılar tırmanıyor. Bunun karşısında direnişin de tüm ihtişamıyla yaşandığı tarihi bir süreci de yaşıyoruz. Kapitalizm, yaşadığı derin kriz ve kaostan çıkışını yeni savaşlar üreterek aşmaya çalışıyor. Afganistan, Irak, Suriye, Libya üzerinden yaşanan uzatmalı vekâlet savaşları, Ukrayna’da tarafların doğrudan savaşıyla hegemonya mücadelesi yeni bir boyut kazandı. Savaş halkların yıkımıdır ve “savaşa hayır” diyerek halkları kendi devletlerinin savaş siyasetine karşı barış barikatını örmeye çağırıyoruz. Çözüm; savaşın hızla sonlandırılması ve Ukrayna’nın Batı ile Rusya arasında tarafsız barış köprüsü olabilmesidir.

 

SALDIRILARA SON VERELİM

 

Neo-Osmanlıcılık hayalleriyle Kürtlere karşı topyekûn savaş konseptini sürdüren AKP-MHP iktidarı, Rojava’yı ve Güney Kürdistan’ı işgal ve ilhak politikalarını yürütmektedir. Dünyanın gözü önünde kimyasal silah kullanarak insanlığa karşı suç işlemektedir. Halkımızın büyük bedellerle elde ettiği kazanımlarını yok etmek için Güney’den Şengal’e, Maxmur’dan Rojava’ya kadar bir bütün olarak Kürdistan coğrafyasına yönelik hava saldırılarını aralıksız sürdürmektedir. Öncelikle bu saldırıları şiddetle kınıyor ve bu saldırılara son verme çağrısında bulunuyoruz. 

 

HALKIN TALEBİ ‘ULUSAL BİRLİK’

 

Ne yazık ki bu saldırılar aynı zamanda Kürt siyasetinin parçalı oluşundan güç almaktadır. Kürt partilerinin ve güçlerinin ulusal hassasiyet ve ulusal çıkarlardan uzak tutum ve politikalarından vazgeçmesi halkımızın öncelikli talebidir. Kürt halkına yönelik sömürgeci, şovenist saldırganlık karşısında; “Gün ulusal birlik günüdür” şiarıyla parti ve hareketlerimizi ulusal birliğimizi oluşturarak kazanımlarımızı korumaya çağırıyoruz.

 

ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK

 

Barış ve çözüm çabalarına rağmen Sayın Öcalan, 24 yıldır İmralı Cezaevinde hukuk dışı bir tecrit ve işkence sisteminde tutulmaktadır. Bu insanlık suçudur. Tecrit politikalarıyla ölüm evlerine dönüşen zindanlarda başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm siyasi rehineler ölüme terk edilmiştir. İnfazı biten siyasi tutsakların tahliyeleri keyfi bir şekilde engellenirken hasta tutsaklar için zindanda kalabilir raporu veren Adli Tıp Kurumu’nun kararları siyasi olup hukuk dışıdır. Bizler başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm hasta ve siyasi tutsakların bir an önce özgürlüklerine kavuşması için hükümeti adım atmaya çağırıyoruz.

 

ANADİL KÜRTLERİN KIRMIZI ÇİZGİSİ!

 

Kayyım adı altındaki gasp rejimiyle Kürt halkının iradesi başta olmak üzere dili, kimliği ve kültürüne karşı soykırım politikaları sürdürülüyor. Ortadoğu’nun kadim dillerinden olan Kürtçe, yüzyılı aşkındır alenen yasaklanmış durumda. Bu inkâr ve yasakçı zihniyetin son halkası AKP iktidarıdır. AKP-MHP yönetimi bir taraftan devletin resmi kanalında Kürtçeyi, Kürt halkı ve siyasetine karşıt propaganda aracı yaparken, diğer taraftan seçmeli dersi bir lütufmuş gibi sunuyor. Anadilde eğitim Kürtlerin en büyük talebi olup hiçbir koşulda vazgeçmeyeceği kırmızı çizgisidir! Bizler Kürt dilinin ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim dili olmasını savunuyor ve bunun için mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha deklare ediyoruz.

 

‘AKP ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYOR’

 

AKP-MHP iktidar bloğunu özel savaş politikaları dâhil Kürt halkının kazanımlarına karşı içerde ve dışarıda yürüttüğü topyekûn savaş, derin ekonomik kriz ve toplumun siyasi kutuplaşmasına yol açmıştır. Ülkenin tüm olanakları savaşa seferber edilmiş ve bu savaşın ağır yükü halkların, kadınların, emekçilerin, işçilerin sırtına yüklenerek toplum açlığa mahkûm edilmiştir. Yaşadığı iflas ve yenilgiyi örtmek için kumpas davalarla HDP’yi kapatmak ve genelde örgütlü Kürt demokratik siyasetini etkisiz kılmayı hedefleyerek kendi siyasi ömrünü uzatmak istemektedir. Ancak sonucu belirleyen her zaman olduğu gibi yine direnenler olacaktır. Kesintisiz süren saldırılara karşı amansız direnen Kürt halkı ve dostları, saldırıları boşa çıkarmıştır, çıkaracaktır.

 

Tüm bu saldırılar aynı zamanda bizlere sorumluluklarımızı da hatırlatmaktadır. Bizler çıkışı, Kürdistan ulusal demokratik birliği yolunda attığımız adımları geliştirip kalıcılaştırmakta görüyoruz. Bu adımla Kürdistan ulusal özgürlük mücadelesini omuzlarken, Türkiye’nin demokratikleşmesine de katkı vereceğimize inanıyoruz.

 

‘KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAZANMAYA YAKIN’

 

Böylesi tarihi bir süreçte, 2022 Newrozu’nu “Şimdi kazanma zamanı” şiarıyla karşılıyoruz. Newroz baharın başlangıcı, yeni umut ve özlemlerin, büyük başarıların günüdür. Newroz’la kendisini yeniden yaratan Kürt halkı zafere kilitlenip özgürlüğü kazanmaya her zamankinden daha fazla yakındır.

 

ÖZGÜRLÜK VE ZAFER NEWROZU

 

2022 Newroz’unu özgürlük ve zafer Newroz’u olarak kutlayacağız. Tüm halkımızı Newroz ateşi etrafında kenetlenmeye, coşkumuzu, öfkemizi, isyanımızı büyüterek özgürlük taleplerimizi haykırmaya ve bulundukları her yerde Newroz’u kutlamaya davet ediyoruz. 8 Mart’ta açığa çıkan kadın direniş ruhunu Newroz’da özgürlük ruhuyla büyüterek zafere ulaştırmak için herkesi alanlara akmaya, Newroz’u coşkuyla kutlamaya çağırıyoruz.

 

Tarihsel özgürlük ve zafer Newrozu Kürtlere, Kürdistanlılara ve tüm halklara kutlu olsun.

 

Yaşasın Kürt halkının Diriliş ve Direniş bayramı Newroz.

 

Newroz pîroz be!”

 

 

 Kaynak: MA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi İttifakın düşünce ve yol haritasını kendinize daha yakın görüyorsunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4