34 yıl önce Halepçe Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı 

Saddam Hüseyin'in talimatıyla gerçekleştirilen Halepçe Katliamı'nın üzerinden tam 34 yıl geçti.Kadıköy ve Şişli'de yapılan anmalarda, mücadelenin yükseltileceği vurgulandı. 

GÜNDEM 16.03.2022, 19:44 16.03.2022, 21:49
34 yıl önce Halepçe Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı 

Gazete Emek- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy, Şişli İlçe Örgütü önünde Halepçe Katliamında katledilenler anıldı. Katliamın 34. yılında yapılan açıklamalarda, birleşik mücadeleyle hesap sorulacağının altı çizildi. 

BATMAN

 

HDP Batman İl Örgütü, Halepçe katliamında yaşamını yitirenleri andı. HDP Merkez İlçe Örgütü binasında yapılan anmaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada, katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ayrıca mum yakılı masaya yaşamını yitirenlerin fotoğrafları konuldu.  

 

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, binlerce kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek, "Katliamı gerçekleştirenlerin amacı Kürtleri yok etmekti. Bu saldırı Kürtlerin varlık yokluk mücadelesine dönük bir saldırıydı. Ancak tüm katliamlarda olduğu gibi bu katliamda Kürtlerin varlığını yükseltme gerekçesi oldu. Katliamı gerçekleştirenlerin sonunu biliyorsunuz. Onlar yok olup gittiler, Kürt halkı direnişine direniş katarak yoluna devam etti” diye konuştu.

 

Ardından katliama dair hazırlanan belgesel izlendi.

 

DİYARBAKIR

 

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri Koşu Yolu Parkı Yaşam Anıtı önünde yaptığı anma etkinliğiyle andı. "Halepçe'yi unutmadık" pankartının açıldığı açıklamaya, TJA, HDP, Gelecek Partisi, DEVA, CHP ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, “Asla unutmayacağız ve her zaman bunu anacağız. Bu katliamı kim yaptıysa her zaman hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.  

 

Platform Sözcüsü Mehmet Candar ise, savaşların en büyük bedelini kadınlar, çocuklar ve emekçilerin ödediğini söyledi. Halepçe Katliamı'nın tarihçesini hatırlatan Candar, "Unutmadık ve unutturmayacağız” dedi. 

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarındaki gözaltılara tepki gösterdi. Ceylan, "Bu sabah yine siyasi bir soykırımla uyandık ve 24 kadın arkadaşımız gözaltına alındı. Kürtlere yönelik gerçekleştirilen kirli siyasetler halen devam ediyor. Halepçe’nin acısı yerinde durmadı, halen sürüyor. Fakat bu katliamı Kürtlere yapanlar barış ve özgürlük mücadelesini durduramadı. 'Kürtleri katledeceğiz, bitireceğiz' diyenler bitti. Halepçe’yi unutmamak gerekir. Halepçe'yi unutmak yeni katliamları getirir" şeklinde konuştu.

 

DİSK 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Hanife Kardaş da gözatlılara tepki göstererek, “8 Mart kitleselliğimize haz etmeyen bu sistem kadın arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Kadınlardan bu kadar korkmayın. Nefretle kınıyoruz, biran önce arkadaşlarımız serbest bırakılsın” dedi.

 

URFA

 

Siverek Emek ve Demokrasi Platformu, Halepçe’de katledilenleri andı. Halepçe’nin 34’üncü yıl dönümü nedeniyle platform bileşenleri, Siverek Kanlıkuyu Meydanı’nda bir araya geldi. “Halepçe katliamını unutmayacağız” pankartını açıldığı açıklamada, “İnsanlığın bittiği an”, “Em Halepçe Ji Bîrnakin” dövizleri taşındı.

 

Siverek Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Fırat Ayebe, “Halepçe katliamı, Saddam’ın Kürt halkına karşı başlattığı sistematik saldırıların en acı ve son etabıydı. Bugün Saddam diktatörlüğü olmasa da Kürtlere karşı katliamcı zihniyet farklı biçimlerde varlığını sürdürmektedir” dedi.

 

Beyazıt, Maraş, Sivas, 10 Ekim Ankara Gar ve Suruç Katliamlarını hatırlatan Ayebe, devamında şunları söyledi: “Halkımızın yıllardır devam eden geleceğini özgürce belirleme ve bölge halklarıyla barış içinde yaşamaya dayalı mücadelesi, emperyalizm ve işbirlikçi bölge gericilikleri tarafından boğulmaya çalışılmaktadır. Ancak bize dayatılan bu acılı tarihi değiştirecek güç, halkımızın demokrasi ve özgürlük mücadelesi olacaktır. Bütün bu katliam ve yıldırma taktiklerine karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyor, Halepçe ve Beyazıt Katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.”

 

MARDİN

 

HDP Mardin İl Örgütü, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin rejimi tarafından kimyasal silahlarla gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. HDP il binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Em qetlîamên li hemberî gele Kurd nalet dikin” pankartı açıldı. Katliamın sadece Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen bir katliam olmadığını ifade eden HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, katliamda Saddam’a kimyasal silahları veren, katliamın gerçekleştirilmesi için teşvik veren ve katliamı destekleyen her devletlerin de sorumlu olduğunu söyledi.

 

 

ŞIRNAK

 

HDP Şırnak İl Örgütü, Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. HDP Silopi ilçe binası önünde yapılan açıklamaya, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP Şırnak Milletvekilleri Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, HDP il ve ilçe örgütleri, Silopi Belediyesi Eşbaşkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

 

HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Yakup Tanış, Halepçe Katliamı’nın Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesine karşı işlenen en büyük katliamlardan biri olduğunu belirtti. Tanış, “Kürt halkı, tarihi boyunca onlarca kitlesel kıyım ve katliam yüz yüze kalmış olmasına rağmen eşitlik ve özgürlük mücadelesinin kesintisiz sürdürmüştür. Enfal soykırımı ve Halepçe katliamının failleri insanlık tarihinde lanetlenirken meşru ve insani hak mücadelesini sürdüren, Kürt halkı direnişiyle bütün ezilen halklara umut olmaya devam etmektedir” dedi.

  

ANKARA

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt Katliamı ve 16 Mart 1987’de gerçekleşen Halepçe Katliamları dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. “Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmadık. Hesap Soracağız” vurgusu yapılan açıklamada, 16 Mart tarihinin coğrafyamızda hafızalara kazınan iki katliamın yıldönümü olduğu belirtildi.

 

Her iki katliamın da ezilenlerin, emekçilerin ve halkların mücadelesini bastırmak için gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada,  Beyazıt Katliamı’nda İstanbul Üniversitesi Merkez Binası’ndan toplu halde çıkan devrimci öğrencilerin üzerine kontrgerilla ve sivil faşistler tarafından atılan bomba ve ardından gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda, Hatice Özen, Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Turan Ören, Abdullah Şimşek, Hamit Akıl, Murat Kurt isimli 7 öğrenci yaşamını yitirirken, 41 öğrencinin yaralandığı hatırlatıldı. Katliamın ardından yıllarca süren hukuk mücadelesinin sonuçsuz kaldığı ve dava dosyasının kapatıldığı kaydedildi.

 

Katliamın tek sorumlusunun Saddam iktidarı olmadığı vurgulanan açıklamada, “O dönemde sürmekte olan İran-Irak savaşında Saddam yönetimini destekleyen ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda gibi Batılı emperyalistler müttefiklerinin bu soykırımını görmezden geldiler. Dahası, zaten bu kimyasal-biyolojik silahların çeşitli maddelerini Irak yönetimine kendileri sağlıyordu. Saddam Hüseyin’in, emperyalistlerin suç ortaklığında gerçekleştirdiği bu soykırım saldırısı da Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesini geriletemedi. Halepçe Katliamını gerçekleştirenleri ve suç ortaklarını unutmayacağız. Beyazıt ve Halepçe katliamlarında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. 16 Mart Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmadık, Hesabını Soracağız” diye belirtildi.

 

İSTANBUL

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 78’liler Girişimi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve çok sayıda üniversiteli gençlik örgütleri Beyazıt ve Halepçe katliamını İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde düzenledikleri açıklamayla andı.  Katledilen öğrencilerin fotoğraflarının yer aldığı anmada “16 Mart Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız”, “Beyazıt ve Halepçe Katliamını unutmayacağız” pankartı açıldı. Anmada, “Saddam’ın kimyasal faşizmi AKP’yle devam ediyor”, “Beyazıt katliamının hesabı sorulacak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” dövizleri taşındı. Kürtçe ve Türkçe sloganların atıldığı anmaya Beyazıt katliamının tanıkları da katıldı. 

 

78’liler Girişimi üyesi Hüseyin Soylu, katliam günü polisin kasıtlı bir şekilde görevini yapmadığını aktardı. Soylu, “Okulun önü boştu. Beyazıt Meydanı'na biriken faşistler 'Beyazıt komünistlere mezar olacak’ sloganını atıyorlardı. Ülkücü-faşistler içinden Zülküf İsot adlı faşist 'Kahrolsun komünistler!’ diye bağırarak öğrencilerin üzerine bomba attı. Patlayan bombanın ardından yaylım ateşi ve ölüm çığlıkları yükselmeye başladı” dedi.

 

Ecem Küçükdere’de Beyazıt katliamından 10 yıl sonra, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen ve binlerce Kürdün yaşamını yitirdiği Halepçe Katliamının yaşandığını hatırlattı. Küçükdere, Irak Devleti karşısında itaat etmeyen Kürt halkını kimyasal ve zehirli gazlarla katledildiğini söyledi.

 

Beyazıt ve Halepçe katliamlarının halen devam ettiğine işaret eden Küçükdere, “Gelin, bizlere yalnızca geçinme kaygısı ve geleceksizlik vaat edenlerle, kampüslerimizin kapısını bizlere kapatıp başıbozuk, eli kanlı çetelere açanlarla, barınma hakkımızı elimizden alıp bizleri tarikat ve cemaatlerin kucağına itenlerle birlikte mücadele edelim” diye belirtti. 

SİİRT

HDP Siirt İl Örgütü, parti binasında anma programı düzenledi. HDP Siirt Milletvekilli Sıddık Taş ve çok sayıda kişi anmaya katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı. HDP'li Taş, katliamın hafızalarda taze olduğunu belirterek, "Katliamı gerçekleştirenlerin amacı Kürtleri yok etmekti. Ancak amaçları halkın direnişine çarptı” dedi. 

İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Halepçe, Beyazıt ve Gazi Mahallesi katliamlarına ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. "Katliamların üzerinden yıllar geçmiş olsa bile unutmadık, unutturmayacağız" pankartının açıldığı açıklamada, "Halepçe Kürt soykırımıdır" ve "Gazi, Halepce ve Beyazıt katliamlarının hesabı sorulacak" dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık "Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek", "Yaşasın hakların eşitliği" ve "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardal Beyazıt’ın 42'inci, Halepçe’nin 32'inci ve Gazi Katliamı’nın  ise 27'inci yıl dönümünü hatırlattı. Bu katliamların üzerlerinden onlarca yıl geçmesine rağmen acısının taze olduğu belirten  Vardal, “Beyazıt katliamı faillerini yakalamak için peşlerinden giden polislere 'dur' emri verenler ile Gazi katliamında 22 vatandaşımızın katlinde 'vur' emri verenler aynı insanlık dışı zihniyetten beslenmektedir. Halepçe`de çocuk, kadın demeden katledenlerle Roboski katliamına imza atanlar, IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamlara zemin hazırlamaktan geri durmayanlarla Suruç’ta 33, Ankara Tren Gar’ında 103 canımızı aramızdan koparan katliamların faillerinin açığa çıkarılarak cezalandırılmasını engelleyenler halkları düşmanlaştırmada sınır tanımayan aynı zihniyetin ürünüdür" dedi.

Herkesin eşit yurttaş olarak kabul edildiği, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü bir ülke mücadelesinin çağrısı yapan Vardal, "Her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapan, sürekli ölümü ve öldürmeyi kutsayanlara karşı yaşamı ve yaşatmayı savunmaya devam etmek zorundayız” diye konuştu.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Meydanı'nda yaptıkları basın açıklaması ile Halepçe, Beyazıt ve Gazi Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Anmaya çok kişinin yanı sıra HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de destek verdi. Açıklamada konuşan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Ahmet Kaya, Halepçe, Beyazıt, Kamışlo ve Gazi Katliamlarını lanetlediklerini belirterek, "Bütün bu katliam ve yıldırma taktiklerine karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyor, günümüz geldiğinde tüm bu tür katliamların sorumlularını ortaya çıkaracağımıza inancımızla; Halepçe, Kamişlo, İstanbul Üniversitesi ve Gazi Katliamlarını lanetliyor yaşamını yitiren tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz" dedi.

MARDİN 

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu, Halepçe Katliamının 34’üncü yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. KESK binasının önünde yapılan açıklamaya sendika temsilcileri ile üyeleri katıldı. Açıklamayı Eğitim Sen yöneticisi İbrahim Yiğit okudu.

İnsanlık tarihinin mücadeleler ve katliamlar tarihi olduğunu belirten Yiğit, 21’inci yüzyılın işgal ve savaş politikaları nedeniyle çok sayıda sivil insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Dünyanın gözleri önünde Saddam Hüseyin rejiminin 5 bin Kürt insanının kimyasal silahlarla katlettiğini belirten Yiğit, katliamın Kürtlerde halen büyük bir travma olduğunu söyledi. Kürtlerin yaşadıkları coğrafyadaki devletlerin her defasında Kürtler için “Bir ulusuz. Etle tırnak gibiyiz. Tavuklarımız bile birbirine karışmış” sözlerine dikkat çeken Yiğit, “Bunu diyen devletler DAİŞ’in katliamına sessiz kaldıkları gibi Halepçe katliamına da sessiz kalmışlardı” dedi. Yiğit, katledilenleri andıklarını belirterek, sorumluları unutmayacaklarını söyledi. 

Nusaybin’de de HDP tarafından Halepçe’de katledilenler için açıklama yapıldı.

İSTANBUL

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy, Şişli ve Avcılar İlçe Örgütü, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen ve binlerce Kürdün katledildiği Halepçe Katliamı’nın 34’ncü yıl dönümü dolayısıyla ilçe binaları önünde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadıköy İlçe Örgütü önünde yapılan açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Devrimci Liseliler (DEV-LİS), Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ile birlikte çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Halepçe katliamı 34’üncü yılında unutmadık” pankartı açılırken sık sık “Biji Halepçe biji Kürdistan”, “Halepçeyi unutma unutturma”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, katliamın üzerinden 34 yıl geçse de hafızalarının çok net olduğunu belirterek, “Katliamı unutmuyoruz, unutmayacağız. Tarihi ders olarak unutturmamak gerekiyor. Özgürlüğe, barışa en ihtiyaç olduğu dönemden geçiyoruz. Yitirdiğimiz tüm canların saygıyla önünde eğiliyorum” dedi.

HDP Şişli İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP’li Ali Kenanoğlu da katılırken açıklamada “Halepçe Katliamı 34’üncü yılında unutmadık” yazılı pankart açıldı. Burada konuşan Kenanoğlu, “Gelen elma kokusuna doğru koşan Kürt çocukları ve onlara sarılan anneleri katledildiler. Saddam Hüseyin bu suçu tek başına işlemedi. Saddam Hüseyin cezasını çekti ancak darısı onunla birlikte katliamı işleyen tüm canilere olsun. Biz bir kez daha sadece Rusya ve Ukrayna’da değil, etrafımızda, coğrafyamızda bulunan bütün savaşlara karşı ortak mücadelede buluşmak dileğiyle” diye belirtti.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ

HDP İstanbul İl yöneticisi Gülşen Daşdöğen de “Kürt halkı, tarihi boyunca onlarca kitlesel kıyım ve katliamla yüz yüze kalmış olmasına rağmen eşitlik ve özgürlük mücadelesini kesintisiz sürdürmüştür. Enfal Soykırımı ve Halepçe Katliamının failleri insanlık tarihinde lanetlenirken meşru ve insanı hak mücadelesini sürdüren Kürt halkı direnişiyle bütün ezilen halklara umut olmaya devam etmektedir” dedi.

Avcılar’da bulunan Marmaray Caddesi’nde düzenlenen eylemde de, “Helepçe’yi unutma, unutturma” ve “Gençlik katillerden hesabı soracak” sloganları atıldı. Eylem öncesinde HDP Gençlik Meclisi üyeleri, Helepçe katliamında yansıtan tiyatral gösterim yaptı. Gösterim esnasında gençler, 5 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, binlerce kişinin yaralandığını belirterek, tepkisini yere yatırarak gösterdi. Tiyatral gösterim esnasında Kürt sanatçı Şivan Perver’in Halepçe katliamına ilişkin yazdığı ve okuduğu “Helepçe” şarkısı da çalındı.

‘SOYKIRIM DEVAM EDİYOR’

Burada konuşan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, dünya tarihinin katliamlarla dolu olduğuna işaret ederek, sorumluların hesap vermesi için bugün burada olduklarını belirtti. Kürtlerin yaşadığı her yerde benzer katliamlara maruz kaldığına dikkat çeken Gülüm, “Türkiye’de de benzerleri yaşandı. Dersim, Roboski katliamı yaşandı. Roboski de halkın üzerine bombalar yağdırıldı. Kürt halkına dönük her yerde soykırım devam ediyor” dedi.

‘BİR ARADA YAŞAYACAĞIZ’

Adalet istediklerini belirten Gülüm, bu katliamları gerçekleştirenlerin hesap vereceklerini söyledi. Gülüm, “Kürt halkı Türk halkı, Ermeni halkı ve tüm ezilen halklar olarak, eşit koşullarda kendi kimliğimizle barış içinde bir arada yaşayacağımızı günleri birlikte kuracağız” diye kaydetti.

Eylem, Halepçe ve Beyazıt katliamını kınayan basın metnini okunmasıyla son buldu.

ADIYAMAN

KESK Adıyaman Şubler Platformu, düzenledikleri program ile Gazi, Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamını yitirenleri andı.  KESK Konferans salonundan yapılan anma programı katliamlarda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından konuşan Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Üyesi Naile Bilgiç, Mart ayının katliamlar ayı olarak hafızalarda yer aldığını belirterek, katliamların üzerinden yıllar geçmesine rağmen acıların unutulmadığını belirtTi. Yapılan konuşmanın ardından katliamlara dair fotoğraf ve videoların yer aldığı, katliamlar ile bilgi verilen sinevizyon gösterimi yapıldı.

Program Kürtçe ve Türkçe katliamlara dair yazılan şiirlerin seslendirmesi ile son buldu.

URFA

Urfa’da Siverek Emek ve Demokrasi Platformu Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri sinevizyon ve şiir dinletisi ile andı. Siverek KESK binasında yapılan anma, katliamda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından “Lorika kewê mirî” kısa filmi izletildi. Program seslendirilen Kürtçe ve Türkçe şiir dinletisi ile son buldu.

ANMA MESAJLARI

 

Irak Kürdistan bölgesindeki, İran sınırının 15 km batısında bulunan Halepçe kentine, 16 Mart 1988 günü dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin tarafından kimyasal bombalarla düzenlenen ve 5 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan saldırı, 34'üncü yıldönümünde. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bugün katliamda ölenler için anma törenleri düzenleniyor. 
 

Katliamın yıl dönümünde sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Mesud Barzani, “Kürdistan halkının iradesinin, kimyasal silahlar, savaş uçakları ve füzelerden daha güçlü olduğunu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.
 

HDP'nin Kürtçe hesabından da katliamla ilgili yapılan açıklamada, "Halepçe Katliamı’nın 34’üncü yıldönümünde katledilenleri saygıyla anıyor, Katliamı lanetliyoruz. Halepçe, halkımızın yarasıdır. Başka Halepçeler yaşanmaması için, her zamankinden daha fazla diyalog ve birliğe ihtiyaç vardır" denildi.
 

Di 34'emîn salvegera wê de em #KomkujiyaHelebceyê nalet û şermezar dikin û hemû qurbaniyan bi rêzdarî bi bîr tînin. Helebce birîna gelê me ye. Ji bo ku Helebceyên din neqewimin, ji her demê zêdetir pêdivî bi yekîtî û hevgirtinê heye. #HalepceKatliamı 

 

ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU'NDAN ANMA MESAJI

 

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu da Halepçe katliamının 34'üncü yılı dolayısıyla anma mesajı yayımladı. Başkonsolosluğun Twitter hesabından yapılan açıklamada, 16 Mart 1988'de Halepçe'de düzenlenen kimyasal saldırının "tarihte ve vicdanlarda kara bir leke olarak hatırlandığı" kaydedildi.
 

Baas rejiminin Halepçe'de binlerce sivili acımasızca katlettiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye, bu canice saldırıdan kaçarak kendi topraklarına sığınan Kürt kardeşlerine kapılarını açarak yardım elini uzatmıştı. Bu büyük acıyı bugün de üzüntüyle hatırlıyoruz. 34. yıldönümünde Halepçe katliamında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz." 

IRAK YÜKSEK MAHKEMESİ 'SOYKIRIM' OLARAK TANIMIŞTI

Saddam Hüseyin'in 1986-1988'deki 'Enfal Harekâtı'nda, 182 bin Kürt sivil ölmüş, çok sayıda sivil de kaybedilmişti. Saddam Hüseyin yönetimi 16 Mart 1988'de de, peşmergenin savaşta İran'ın tarafında yer almasını gerekçe göstererek, Halepçe'ye kimyasal silah saldırısı düzenlemiş, kadın ve çocuklar dahil 5 bini aşkın kişi öldürülmüştü. Irak Yüksek Mahkemesi 2010 yılında verdiği bir kararda, Halepçe katliamını bir 'soykırım eylemi' olarak niteleyip, 'Kürt halkının hafızasında kalıcı bir yara açtığını' ifade etmişti.


 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31