sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

“Baran Korkmaz'dan 45 milyon dolar borç alan kişi Türkiye’nin en önemli iş insanlarından biriymiş”

Gazeteci Can Ataklı, Türkiye'de aranan Baran Korkmaz'dan 45 milyon dolar borç alan ismin Türkiye’nin en önemli iş insanlarından biri olduğunun konuşulduğunu aktardı. 45 milyon dolar alacağının Kıraça Holding’in patronu İnan Kıraç‘ın borcu olduğu öne sürüdü.

GÜNDEM 07.06.2021, 10:53 07.06.2021, 11:12
“Baran Korkmaz'dan 45 milyon dolar borç alan kişi Türkiye’nin en önemli iş insanlarından biriymiş”

Gazete Emek- Korkusuz yazarı Can Ataklı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayımladığı 9. videosunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Hemen yurt dışına gitmelisin" dediğini ileri sürdüğü ABD ve Türkiye'de aranan Baran Korkmaz'dan 45 milyon dolar borç alan ismin Türkiye’nin en önemli iş insanlarından biri olduğunun konuşulduğunu aktardı.

Peker, 9. videosunda Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye’den kaçmadan bir gün önce Süleyman Soylu ile bakanlıktaki makamında bir araya geldiğini ileri sürdü. Peker, Soylu'nun burada Korkmaz’a, “45 milyon dolar alacağı olduğu birine haciz göndermesinin yanlış olduğunu, bu alacaktan vazgeçmesi gerektiğini, zaten hakkında soruşturma açıldığını ve her an tutuklanacağını, bu nedenle hemen yurt dışına gitmesini” dediğini; bu toplantıdan bir gün sonra Sezgin Baran Korkmaz'ın yurt dışına kaçtığını iddia etti.

"Şimdi bir nokta koyayım ve şu ana kadar kimsenin sormadığı bir soruyu sorayım: Peker’in sözünü ettiği 45 milyon doları, Sezgin Baran Korkmaz’a borçlu olan kimdir? Süleyman Soylu, kimin adına 'Bu 45 milyon doları almayacaksın' dedi. Bu ne karşılığında oldu?" diyen Ataklı, "Dün Ankara kulislerinden duyduğuma göre, borcun sahibi çok çok büyük bir isimmiş. Türkiye’nin en önemli iş insanlarından biriymiş" diye yazdı.

“BİRÇOK KİŞİ PEKER’İ TLEFONDA ENGELLEMİŞ”

Öte yandan Ataklı bugünkü yazısında, telefonunda ekli olan ve daha önce kendisiyle görüşmüş olan bazı kişilerin Peker'i engellediğini öğrendiğini yazdı. Ataklı, şunları kaydetti:

“Neden?” diye soruyorsunuz mutlaka. Cevabı çok basit; Peker arayabilir, mecburen konuşurlar, görüşme kayda alınır, yanlış bir şey yaparlarsa bu kayıt bir anda milyonlara ulaşır.

Sedat Peker, üç kişiyle yaptığı görüntülü telefon görüşmelerini ifşa etti, üç kişiyi hem rezil etti hem de çok zor duruma soktu. Tabii kendince haklı nedenleri var. Diyor ki, “Bana kazık atmaya kalkanı affetmem, anında cezalandırırım.” Şimdi afişe edilen üç kişi de Peker’le konuşuyorlar, üçü de Peker’e haklı olduğunu söylüyor, üçü de elinden geleni yapacağını söylüyor.

Sonrasını bilmiyoruz. Ama belli ki Peker öğreniyor. Tahminim şu ki, bu kişiler Peker’le konuştuktan sonra başkaları ile iktidar temsilcileri ile medya ile ve Süleyman Soylu ile başka konuşuyorlar. Peker’e haklı olduğunu söyleyip Soylu’ya da haklı olduğunu söylüyorlar. Peker bunu öğrenince de intikamını alıyor. Bana ne, yapmasalardı, şimdi fellik fellik kaçarlar işte böyle.

“5 MİLYON DOLAR ALACAĞININ  İNANÇ KIRAÇ’IN BORCU OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, SBK Holding’in sahibi firari Sezgin Baran Korkmaz’ın silindiğini iddia ettiği 45 milyon dolar alacağının Kıraça Holding’in patronu İnan Kıraç‘ın borcu olduğu öne sürüldü.

Gazeteci İsmet Berkan, Haftalık Gazete’deki yazısında, bu borcun Kıraça Holding’in azınlık hissedarı olan Nahum Kardeşler’in paylarını SBK Holding’e satmasından kaynaklandığını yazdı.

İsmet Berkan’ın Haftalık Gazete’de “İnan Kıraç, 45 milyon dolarlık alacak davasından nasıl kurtuldu?” başlıklı yazsısının bir kısmı şöyle:

“İnan Kıraç vakti zamanında Koç Grubundan ayrıldıktan sonra kendi şirketini kurmuş, derken Koç Grubu’nun içinde sivrilmiş bir başka önemli isim olan Jan Nahum ve kardeşi ile otomotiv işinde ortak olmuştu. Jan Nahum’un babası Bernar Nahum, Vehbi Koç’un arkadaşı ve otomobil işindeki ortağıydı. Jan Nahum da hep otomotiv sektöründe kalmış, Tofaş Genel Müdürlüğü yapmış son derece parlak bir isimdi.

2017 yılında Nahum kardeşlerle İnan Kıraç’ın arası açıldı, kavga çıktı hatta karşılıklı alacak verecek davaları açıldı.

Bütün bu karmaşanın sonunda Eylül 2020’de Reuters haber ajansı bir haber geçti. Daha önce Hexagon’u Naum kardeşlerden satın alarak dolaylı olarak İnan Kıraç’a ortak olan SBK bu kez kardeşlerin ana yatırım şirketi olan, merkezi Lüksemburg’da bulunan Silcolux Investment’ı 82 milyon dolara satın almıştı.

Bu vergi cenneti ülkede kurulu Silcolux’ün özelliği, İnan Kıraç’ın holdingi Kıraça Holding’in yüzde 45 ve daha önemlisi Karsan’ın yüzde 28.56’sına sahip olmasıydı. Yani, bu satışla birlikte İnan Kıraç ile SBK ortak olmuşlardı.

Daha ilk günden İnan Kıraç’ın bu durumdan fazlasıyla rahatsız olduğuna dair haberler çıkmaya başladı. Çünkü SBK tarafı şirketleri “atağa kaldıracağını” duyuruyor, hatta bu amaçla Honda’nın kapanmakta olan fabrika binasını satın alıp burada elektrikli otomobil üretimine başlayacaklarını söylüyorlardı.”

KIRAÇ HİSSELERİ SATIN ALMAK İSTİYOR

Söylentilerden rahatsız olan İnan Kıraç’ın, SBK’dan Silcolux’ü, yani aslında Kıraça Holding’in yüzde 45’iyle Karsan’ın yüzde 28.56’sını satın almak istediğini lakin fiyatta anlaşamadıklarını belirten Berkan şu bilgileri verdi:

“Çünkü o zamanlar çıkan haberlere bakılacak olursa Kıraç’a göre bu hisselerin değeri ancak 40 milyon dolardı. Oysa SBK, şirketi satın alırken 78 milyon dolar ödediğini (ilk haberler 82 milyon dolar diye çıkmıştı lakin o rakam doğru değildi anlaşılan) ve hisseleri ancak 80 milyon dolara devredeceğini söylüyordu.

Fiyat farkı 1’e 2 olunca iki tarafın anlaşması imkansızdı. SBK, İnan Kıraç üzerinde baskı yaratmak amacıyla, şirketin geçmiş hesaplarından hareketle bir alacak davası açtı; iddiasına göre Silcolux’ün İnan Kıraç şirketlerinden 45 milyon dolar alacağı vardı. Bu dava mahkeme tarafından kabul edildi, hatta haciz işlemine başlanması ihtimali belirdi.

Bu da aslında SBK’nın “mafyavari” yöntemlerinden biriydi. Yani, bir biçimde eline geçen hisse senetlerini almak için fazla hevesli görünen lakin fiyatı yüksek bulan İnan Kıraç üzerinde baskı kurmak istiyordu. SBK’nın yargı üzerinde rüşvetten kaynakladığı öne sürülen belli bir etkinliği vardı; bunu dile getirerek İnan Kıraç’a bir yerde şantaj uyguluyordu.”

AHMET ŞIK YAZMIŞTI

Berkan, gazeteci ve Türkiye İşçi Partisi milletvekili Ahmet Şık’ın daha önce T24’te yayınlanan yazısında bu süreçte yaşananları anlattığını hatırlattı. Şık bu yazısında şöyle demişti:

“İddialara göre Kıraç, rahatsızlığının giderilmesi için de Türkiye siyasetinin ‘en tepesinde’ bulunanlardan yardım istemişti. Yardım çağrısı karşılıksız bırakılmayan Kıraç AKP’ye devşirilen bakanlardan birisine gönderilmişti. Erdoğan sonrası Türkiye siyasetinde yer kaplamak için canhıraş çalışan bakan için bu yardım çağrısı büyük fırsattı. Her şeyden önce kendisine emredileni yerine getirmiş olacaktı. Öte yandan da her adımını planladığı gelecekteki siyasal kariyerine erişmekte önemli bir yeri olan ve aynı siyasal anlayışı temsil eden sermaye gruplarından birine, ‘Sizi ben korurum’ mesajını güçlü bir şekilde iletmiş olacaktı.

Sezgin Baran Korkmaz vakit kaybedilmeden Ankara’ya hem de bakanlık makamına çağrıldı. Korkmaz’a hisseleri devretmesi gerektiği ve 40 milyon dolarlık icra takibinden de vazgeçmesi gerektiği nezaket sınırlarını aşan lakin anlayacağı ‘uygun bir dille’ anlatıldı. Yaptığının ticari faaliyet sınırları içinde olduğunu ve hukuken elinin güçlü olduğunu düşünen Korkmaz geri adım atmayınca da uygun dille kendisine anlatılanlar devreye sokularak haddi bildirildi. Daha önceki soruşturmada mal varlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını sağlayan MASAK’tan gelen temiz yazısı son operasyona dayanak oluşturacak yeni bir ‘MASAK raporuyla’ bertaraf edildikten hemen sonra, 29 Aralık 2020’de operasyonlar başladı.”

İsmet Berkan, Ahmet Şık’ın 21 Ocak 2021’de bu yazdıklarıyla Sedat Peker’in 6 Haziran 2021’de anlattıklarının neredeyse bire bir uyuştuğunu belirterek, “Bir önemli fark var: Peker’e göre SBK’yı makamına çağıran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ona kaçmasını da söyleyen isimdi. Nitekim SBK bu görüşmenin hemen ertesi günü Türkiye’yi terk etmişti” diye yazdı.

Berkan, daha sonra SBK Holding’in Kıraça Holding ve Karsan’daki payını İnan Kıraç’a sattığını da anlattı:

“Fakat tabii aslında hikaye orada bitmiyor. Sezgin Baran Korkmaz, kaçak durumda olmasına rağmen işlerini sürdürüyor. Baktığınızda SBK Holding’in web sayfası da halen açık zaten.

SBK Holding, bu dönemde çok sayıda varlığını elden çıkardı. Şimdi sıkı durun, elden çıkarılan, yani SBK’nın sattığı varlıkları arasında İnan Kıraç’ın ortağı olan Lüksemburg merkezli Silcolux S.A. da var.

Çok dikkat çekmedi, 28 Ocak 2021 günü, yani Sezgin Baran Korkmaz hakkında suç soruşturması açıldıktan bir ay, SBK Süleyman Soylu ile görüştükten 54 gün sonra Kıraça Holding iştiraki olan Karsan, borsaya bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, Silcolux, İnan Kıraç adına avukat Mustafa Levent Göktaş tarafından satın alınmıştı.

Açıklamada satış fiyatı yazılmamış, çünkü parayı ödeyen Karsan olmadığı için böyle bir yükümlülüğü yok. Satış rakamını şimdilik sadece taraflar, yani SBK, İnan Kıraç ve Kıraç adına bu alımı yapan avukat Mustafa Levent Göktaş biliyor.”

Kaynak: T24 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30