sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Demirtaş duruşması öncesi 6-8 Ekim Kobanê protestoları ile ilgili tüm gerçekleri bir kitapçıkla paylaştı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları, 26 Nisan'da görüşülecek Kobanê olaylarına ilişkin davanın duruşması öncesi, yaşanan hukuki sürece ilişkin bir kitapçık hazırladı. Demirtaş, 26 Nisan’da görülecek olan Kobanê Davası'nın ilk duruşmasına  ilişkin “Gerçekleri bilmek önemlidir” notuyla iki kitapçığın okunmasını önerdi.

GÜNDEM 24.04.2021, 11:36 24.04.2021, 11:46
Demirtaş duruşması öncesi 6-8 Ekim Kobanê protestoları ile ilgili tüm gerçekleri bir kitapçıkla paylaştı

Gazete Emek-  HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da görülecek. Dava duruşması öncesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) “Derhal serbest bırakılsın” yönünde verdiği karara rağmen tahliye edilmeyen Demirtaş'ın avukatları dava dosyasına dair bir kitapçık hazırladı.

"3.530 sayfalık 6-8 Ekim Kobanê iddianamesindeki Selahattin Demirtaş’a yönelik suçlamalar ve gerçekler" ismiyle hazırlanan kitapçıkta dava davasının hukuki sürecine dair bilgiler yer aldı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Demirtaş’ın önsözüyle basılan kitapçık siyasetçiler, gazeteciler, köşe yazarları, televizyon programcıları ve yorumcuları, baro başkanlarının, YouTube kanalı yayıncıları, araştırma ve danışmanlık şirketleri de dahil 800 isme gönderildi.

‘ÇARPICI GERÇEKLERİ BULACAKSINIZ’

Kitabın önsözünde Demirtaş’ın şu cümleleri yer aldı: "Bu satırları, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğum ve AİHM'nin kararına rağmen, hukuksuz bir şekilde tutulmaya devam ettiğim Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nden yazıyorum. Size, değerli avukatlarımın hazırladığı bir kitapçığı sunuyorum. Bu kitapçıkta hukuki durumumun yanı sıra, 6-8 Ekim Kobani davası olarak bilinen davanın iddianamesinde bulunan hakkımdaki iddialara ilişkin çarpıcı gerçekleri bulacaksınız.

Söz konusu davanın ilk duruşması, 26 Nisan 2021 tarihinde Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek Her zaman olduğu gibi, bu duruşmada da arkadaşlarımla birlikte, hakikatleri anlatacağız. Duruşmayı takip edeceğinizi umuyor, sevdiklerinizle birlikte güzel ve sağlıklı günler geçirmenizi diliyorum."

Kitapçığın içeriğinde ise 31 fezlekenin birleşmesiyle oluşan ana dava, AİHM kararı ve 6-8 Ekim Kobanê davasına ilişkin iddianameye dair öne çıkan detaylar yer aldı.

SUÇA KONU EDİLEN KONUŞMA

Kitapçıkta olaylardan 6 yıl 3 ay sonra 7 Ocak 2021 tarihinde kabul edilen Kobanê iddianamesinin üç temel noktaya dayandığı anlatıldı.

Bunlar Demirtaş'ın 30 Eylül 2014 tarihindeki konuşması, açık ve gizli tanık beyanları ile Twitter paylaşımları olarak sıralandı. Demirtaş'ın "Bu bir yalvarma değildir. Bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım: tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki, tarih ittifakı da tarih birliği de oluşturma fırsatımız olsun" sözlerinin örgütten aldığı talimat doğrultusunda söylendiğinin iddia edildiği hatırlatıldı. Söz konusu açıklamada bu sözlerin yer aldığı bölüme yer verilen kitapçıkta, çağrının Türkiye Cumhuriyeti hükümetine, uluslararası topluma ve yabancı devletlere yönelik olduğuna dikkat çekilerek,  "Sadece bu gerçek bile, açık ve gizli tanık beyanlarını tek başına çürütmektedir" denildi.

TANIK BEYANLARI

Söz konusu sözlerin hiçbir zaman bir soruşturmaya konu edilmediğini belirtilen kitapçıkta, Demirtaş hakkında açılan ve halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın iddianamesindeki 7-8 Ekim olaylarıyla ilgili suçlamalarda da bu konuşmaya yer verilmediğinin altı çizildi. 

Demirtaş'ın konuşmasından alıntı yapılan söz konusu dört cümleyi talimatla söylediği iddiasının açık ve gizli tanık beyanlarına dayandırıldığı belirtildi. Bu tanık beyanlarının Demirtaş tutuklandıktan sonra alındığına da dikkat çekildi. Tanıkların beyanlarındaki çelişkilere, tahmin ve yorum yapmalarına değinilen kitapçıkta, Demirtaş'ın 20 Eylül 2004 tarihinde Kobanê'ye İçişleri Bakanlığı'nın bilgisi, Urfa Valiliği ve Suruç Kaymakamlığı'nın resmi izniyle aleni ziyarette bulunduğu hatırlatıldı.

Suçlamaya konu edilen konuşma, ziyaret ve tanık beyanlarına dair  kitapçıktı şu açıklama yer aldı:

KRONOLOJİK ANLATIM

Kitapçıkta Demirtaş'ın cezaevinde tutulmasının temel nedenlerinin daha iyi görülebilmesi için bir kronolojiye de yer verildi. 7 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "400 milletvekilini verin ve bu işi huzur içinde çözülsün" sözüyle başlayan kronoloji 22 Mart 2021 tarihinde Demirtaş'ın Erdoğan'ın adının geçmediği bir konuşması nedeniyle “Cumhurbaşkanı'na hakaret” gerekçesiyle en üst sınırdan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla bitiyor.

KOBANE DAVASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen Kobanê eylemlerine ilişkin operasyon kapsamında akademisyen Cihan Erdal, Prof. Dr. Beyza Üstün ve Can Memiş de 25 Eylül 2020 Cuma günü gözaltına alındı.

Kanada'daki Carleton Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul'daydı.

2 Ekim 2020 Cuma günü Cihan Erdal HDP'nin gözaltına alınan eski MYK üyelerinin de aralarında olduğu 17 kişiyle birlikte tutuklandı. Soruşturma kapsamında toplamda 108 kişi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosunca iddianame hazırlandı ve Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, hazırlanan Kobani iddianamesini kabul etti.

İddianamede 27'si tutuklu, 6'sı hakkında adli kontrol kararı, 75'i hakkında da yakalama kararı bulunan 108 kişi için 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ceza istenenler arasında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bulunuyor.

İddianame, AİHM Büyük Daire'nin 22 Aralık 2020'de Demirtaş için verdiği "Derhal tahliye edilsin" kararından sekiz gün sonra, 30 Aralık 2020'de hazırlanmıştı.

İddianameden

Anadolu Ajansı'nın (AA) aktardığına göre, iddianamede şu suçlamalara yer verildi:

"Sanıkların terör olaylarını, başlamasında ve devamında sorumlu düzeyde organize etmeleri, örgütün talimat bütünlüğü içinde şiddetli sokak olayları şeklinde ülke geneline yayıp terör olaylarına kitlesel boyut kazandırmak için örgüte müzahir taban kitleye talimatlar vermiş olmaları, talimat aldıkları kişilerin örgüt içi pozisyonları, teşhis beyanlarının içeriği, talimatların uygulanış biçimleri ve iletildiği muhatapları, olaylarda inisiyatif almaları, ısrarlı şekilde kararları uygulama biçimleri, örgütün amaçları doğrultusunda aldıkları sorumlulukların ağırlıkları, olayları sorumlu düzeyde organize ettikleri anlaşılmıştır.

"Şüpheliler hakkında örgüt adına bu yönde faaliyetler yürüttüklerine ilişkin yapılan diğer tüm tespitler birlikte dikkate alındığında, şüphelilerin PKK/KCK silahlı terör örgütünün sözde yöneticisi olarak kabul edilmeleri gerektiği, bu kabulün sonucu olarak TCK'nın 220/5. maddesi gereğince örgütün faaliyeti çerçevesinde işlendiği belirlenen bütün suçlardan bu madde gereğince ayrıca sorumlu oldukları tespit edilmiştir."

Suçlamalar

Olay tarihlerinde ülke genelindeki tüm eylemlerden sorumlu tutulan 108 kişiye yöneltilen suçlamalar şöyle:

Birer kez "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", 37'şer kez "insan öldürme", 31'er kez "insan öldürmeye teşebbüs", 24'er kez "yağma", 38'er kez "alıkoyma", 1750'şer kez "alıkoymaya teşebbüs", 397'şer kez "yakarak mala zarar verme", 1060'ar kez "kamu malına zarar verme", 503'er kez "yakarak kamu malına zarar verme", 53'er kez "iş yeri dokunulmazlığını ihlal", 294'er kez "geceleyin iş yeri dokunulmazlığını ihlal", 26'şar kez "geceleyin açıktan hırsızlık", 20'şer kez "açıktan hırsızlık", 114'er kez "hırsızlık", 272'şer kez "geceleyin hırsızlık", 5'er kez "basit yaralama", 43'er kez "silahla basit yaralama", 264'er kez "kamu görevlisini silahla basit yaralama", 7'şer kez "kamu görevlisini kasten basit yaralama", birer kez "kemik kırığı oluşacak şekilde kasten silahla yaralama", birer kez "kamu görevlisini kemik kırığı oluşacak şekilde kasten silahla yaralama", 78'er kez "silahla kasten yaralama", 51'er kez "kamu görevlisini silahla yaralama", 3'er kez "iş ve çalışma hürriyetinin ihlali", 4'er kez "ibadethanelere zarar verme", birer kez "düşük yapmaya neden olma", 24'er kez "bayrak yakma", 25'er kez "5816 sayılı yasaya muhalefet" ve "suç işlemeye tahrik etmek".

Sanıklar

Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk, İbrahim Binici, Ayşe Yağcı, Nezir Çakan, Pervin Oduncu, Meryem Adıbelli, Mesut Bağcık, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Cihan Erdal, Berfin Özgü Köse, Günay Kubilay, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Mehmet Hatip Dicle, Ertuğrul Kürkçü, Yurdusev Özsökmenler, Arife Köse, Ayfer Kordu, Aynur Aşan, Ayşe Tonğuç, Azime Yılmaz, Bayram Yılmaz, Bergüzar Dumlu, Cemil Bayık, Ceylan Bağrıyanık, Cihan Ekin, Demir Çelik, Duran Kalkan, Elif Yıldırım, Emine Tekas, Emine Temel, Emrullah Cin, Engin Karaaslan, Enver Güngör, Ercan Arslan, Fatma Şenpınar, Fehman Hüseyin, Ferhat Aksu, Filis Arslan, Filiz Duman, Gönül Tepe, Gülseren Törün, Gülten Alataş, Gülüşan Eksen, Gülüzar Tural, Güzel İmecik, Hacire Ateş, Hatice Altınışık, Hülya Oran, İsmail Özden, İsmail Şengül, Kamuran Yüksek, Layika Gültekin, Leyla Söğüt Aydeniz, Mahmut Dora, Mazhar Öztürk, Mazlum Tekdağ, Abdulselam Demirkıran, Mehmet Taş, Mehmet Tören, Menafi Bayazit, Mızgın Arı, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nazlı Taşpınar, Neşe Baltaş, Nihal Ay, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Ruken Karagöz, Sabiha Onar, Sabri Ok, Salih Akdoğan, Salih Müslüm Muhammed, Salman Kurtulan, Sara Aktaş, Sibel Akdeniz, Şenay Oruç, Ünal Ahmet Çelen, Yahya Figan, Yasemin Becerekli, Yusuf Koyuncu, Yüksel Baran, Zeki Çelik, Zeynep Karaman, Zeynep Ölbeci, Zübeyir Aydar.

DEMİRTAŞ: GERÇEKLERİ BİLMEK ÖNEMLİDİR

Cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Gerçekleri bilmek önemlidir” notuyla iki kitapçığın okunmasını önerdi. Demirtaş, “Pazartesi günü ilk duruşması görülecek davanın ana konusu olan 6-8 Ekim Kobanê protestolarıyla ilgili gerçekleri bilmek için bu iki kitapçığı okumanızı öneriyorum. Hepinize selamlarımla…” dedi.

ASLINDA NE OLDU?

Kitapçıklardan biri “2014 Kobanî Protestolarında Aslında Ne Oldu? / Yalanlar – Gerçekler” başlığını taşıyor ve 2014’ten bugüne yaşananları özetliyor. Hukuki ve siyasi süreci anlatan 26 sayfalık kitapçık pek çok kişi ve kuruma gönderildi.

DEMİRTAŞ’A YÖNELİK SUÇLAMALAR

İkinci kitapçık ise Selahattin Demirtaş’ı hedef alan suçlamalara yanıt veriyor. AİHM Demirtaş kararına, çarpıtılan gerçeklere yer verilen kitapçıklarda, Demirtaş’ın o dönem yaptığı konuşmaların ses ve görüntülerinin QR kodları da bulunuyor.

Demirtaş’ın önerdiği ‘Demirtaş’a yönelik suçlamalar ve gerçekler’ kitapçığına ilişkin kesitler şu şekilde;

3.530 sayfalık 6-8 Ekim Kobani iddianamesindeki Selahattin Demirtaş’a yönelik suçlamalar ve gerçekler

 Kamuoyunda 6-8 Ekim Kobani olayları olarak bilinen, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizin çeşitli şehirlerinde meydana gelen olaylara ilişkin 3.530 sayfalık bir iddianame, olayların meydana geldiği tarihten 6 yıl 3 ay sonra, 7 Ocak 2021 tarihinde hazırlanarak dava açılmıştır. Bu kitapçık, söz konusu iddianamedeki Selahattin Demirtaş’a yönelik temel iddialara ilişkin gerçekleri aktarmak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte, kitapçığın ilk bölümünde, Demirtaş’ın hukuki durumu ve hukuki aşamalarla ilgili bilgiler aktarılmış, 7 Ocak 2021 tarihli iddianameyle ilgili temel iddialara ve gerçeklere ikinci bölümde yer verilmiştir.

  1. Bölüm – Genel Durum- Demirtaş’a yönelik suçlamalar

 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) tek başına hükümet kuracak sayıda milletvekilliği kazanamaması üzerine başlayan süreçte, o dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı olan Selahattin Demirtaş hakkında, çeşitli tarihlerdeki farklı konuşmalarıyla ilgili 122 adet fezleke hazırlanmıştır. Bunlardan 31’i, bir dava dosyasında toplanmış, Demirtaş bu dosya kapsamında, 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmıştır. Yine, Demirtaş'ın konuşmalarıyla ilgili çeşitli suçlamalarla açılan çok sayıda davanın bir kısmı düşmüş ya da beraatle sonuçlanmış, bir kısmı ise birleştirilmiş ve halen devam etmektedir.

ANA DAVA

Ana dava, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde halen devam eden, 31 adet fezlekenin birleştirilmesiyle açılan, daha sonra yapılan birleştirmelerle toplamda 40 fezlekeden oluşan birleşik bir dosyadır. Demirtaş bu dosya kapsamında, "örgüt yöneticiliği, suç İşlemeye tahrik, terör propagandası, toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet" suçlamalarıyla yargılanmaktadır. Örgüt yöneticiliği iddiası, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Kurulundaki konuşmalarına, dönemin parti meclisi üyeleri, belediye başkanları ve çeşitli siyasi temsil pozisyonundaki kişilerle yaptığı telefon konuşmalarına dayandırılmıştır. Suç işlemeye tahrik iddiası, 6-8 Ekim Kobani olayları olarak bilinen olaylarla ilgili, 6 Ekim 2014 tarihinde HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamaya dayandırılmıştır. Demirtaş, 4 Kasım 2016 ile 2 Eylül 2019 tarihleri arasında, bu dosyadaki, örgüt yöneticiliği ve suç işlemeye tahrik suçlamalarıyla tutuklu kalmıştır. Bu dava devam etmektedir ve Demirtaş’ın savunması henüz tamamlanmamıştır.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ AŞAMASI

Demirtaş’ın 4 Kasım 216 tarihinde tutuklanması ve tutuklanmaya yapılan itirazların reddi üzerine, 17 Kasım 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmıştır. Anayasa Mahkemesinin dosyayı ele almaması nedeniyle de 20 Şubat 2017 tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulmuştur. Daha sonra Anayasa Mahkemesi, 21 Aralık 2017 tarihinde, başvurunun reddine karar vermiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Dairesi, 20 Kasım 2018 tarihinde, Demirtaş’ın siyasi gerekçelerle tutuklu olduğunu belirleyerek Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına karar vermiştir. AİHM, bu kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 18. maddesinin ihlal edildiğini, Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklu olduğunun altını çizmiştir.

AİHM’in bu kararından bir gün sonra, 21 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AİHM'nin verdiği karar bizi bağlamaz. Karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demiş, bunun üzerine, Demirtaş’a bir konuşması nedeniyle daha önce verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası, 7 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince onanarak kesinleştirilmiştir. Böylece Demirtaş’ın tutuklu olarak değil, hükümlü olarak cezaevinde bulunduğu ileri sürülerek AİHM’in “derhal serbest bırakma” kararı boşa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu durum itibarıyla Demirtaş, ana dosyasından tutukluyken belirtilen bu dosyadan ise hükümlü hale getirilmiştir.

 AİHM BÜYÜK DAİRE KARARI

AİHM Daire kararı, tarafların itirazı üzerine AİHM Büyük Dairesine taşınmış, Büyük Daire 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma yapmaya karar vermiştir. 18 Eylül 2019 tarihinde yapılacak Büyük Daire duruşmasında, Demirtaş’ın bir başka suçtan hükümlü olduğu savunmasını güçlendirmek için 2 Eylül 2019 tarihinde Demirtaş hakkında, ana davasının görüldüğü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye kararı verilmiştir. Nitekim Hükümet temsilcileri, 18 Eylül 2019 tarihinde AİHM Büyük Dairesinde yapılan duruşmada, Demirtaş’ın “tutuklu değil, bir başka suçtan hükümlü olduğu” savunmasını ileri sürmüştür.

Demirtaş’ın hükümlü olarak cezaevinde bulunduğu bu aşamada, tutuklu kaldığı sürenin, hükümlü olduğu ceza süresinden mahsup edilmesi için başvuru yapılmıştır. Demirtaş’ın bu şekilde cezaevinden çıkacağının kesinleşmesi üzerine, 18 Eylül 2019 tarihinde AiHM Büyük Dairesinde görülen duruşmadan iki gün sonra, 20 Eylül 2019 tarihinde, 6-8 Ekim olayları Kobani olaylarıyla ilgili olarak 2014 yılında başlayan ve şüpheliler arasında Demirtaş’ın bulunmadığı bir soruşturma dosyasından, Demirtaş tutuklanmıştır. Bu haliyle Demirtaş, 6-8 Ekim olayları gerekçe gösterilerek ikinci kez tutuklanmıştır. (Demirtaş daha önce, bu suçlama nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış, 2 Eylül 2019 tarihinde ise tahliye edilmiş durumdaydı.) Nitekim bu tutuklama kararından sonra mahsup talebi kabul edilmiş, 1. yargı paketi kapsamında, Demirtaş’ın hükümlülüğü ortadan kalkarak hükümlü olduğu dosyadan tahliye edilmiştir. Ancak bu son tutuklama kararı nedeniyle Demirtaş cezaevinde kalmaya devam etmiştir.

AİHM Büyük Dairesi, 18 Eylül 2019 tarihinde duruşmasını yaptığı dosyanın kararını, 22 Aralık 2020 tarihinde açıklamış, Selahattin Demirtaş'ın 4 Kasım 2016 tarihli ilk tutuklama kararıyla birlikte, 20 Eylül 2019 tarihli ikinci tutuklama kararının birbirinin devamı olduğunu, aynı deliller ve aynı olgusal temellere dayandığını belirterek, bu delillerin makul şüphe için yeterli olmadığını vurgulamış, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin bir tarafı ve uygulayıcısı olarak, AİHM'in yargı yetkisini kabul etmiş olmasına rağmen, AİHM Büyük Dairesinin vermiş olduğu derhal tahliye kararının gereği yapılmamıştır. Dönemin HDP MYK üyelerinin de aralarında oldukları 108 kişi hakkında 6-8 Ekim Kobani olayları nedeniyle açılan yeni dava kapsamında, Demirtaş halen tutuklu bulunmaktadır.

  1. Bölüm – 6-8 Ekim Kobani olayları iddianamesi

Olayların meydana geldiği tarihten 6 yıl 3 ay sonra, 7 Ocak 2021 tarihinde kabul edilen 3.530 sayfalık iddianamede Demirtaş’a yönelik suçlamalar, üç temel noktaya dayanmaktadır. Bunlar, Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli konuşması, açık ve gizli tanık beyanları ile Twitter paylaşımları şeklindedir. Birbirleriyle doğrudan bağlantılı oldukları için Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli konuşması ile açık ve gizli tanık beyanları birlikte ele alınmıştır.

I-Demirtaş’ın cımbızlanan 30 Eylül 2014 tarihli konuşmasının bağlamı ile açık ve gizli tanık beyanlarındaki çelişkiler

 Biri açık, diğeri gizli olan iki tanık, Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihinde Kobani kentine geçtiğini, orada örgütsel bir talimat aldığını, aynı gün dönüşte Mürşitpınar Sınır Kapısında yaptığı basın açıklamasında geçen, “Bu bir yalvarma değildir. Bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım. Tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki, tarih ittifakı da tarih birliği de oluşturma fırsatımız olsun” şeklindeki sözlerini, örgütten aldığı talimat doğrultusunda söylediğini iddia etmektedirler. Açık ve gizli tanık ifadelerini referans alan iddianame, Demirtaş’ın bu konuşmayı örgütsel bir talimat alarak yaptığını ileri sürmekte ve bu konuşmayı, 6-8 Ekim olaylarını başlatan çağrı olarak kabul etmektedir.

- Bütünlükten koparılan dört cümlenin bağlamı

Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli bu konuşmasından, bağlamı koparılarak alınan bu dört cümle, iddianamenin 3.407, 3.412, 3.454, 3.460 ve 3.461 nolu sayfalarında bulunmaktadır. İddianamenin herhangi bir yerinde, bu cümlelerin geçtiği konuşmanın tam metni ya da bu cümlelerin bağlamıyla ilgili herhangi bir bölüm bulunmamaktadır.

 Demirtaş’ın, söz konusu basın açıklamasındaki konuşmasından, bu sözlerin yer aldığı bölüm şöyledir: 

“Çok kritik saatlerden, çok kritik dakikalardan geçiyoruz. Şurada konuştuğumuz saatlerde cephede halen çatışmalar devam ediyor. İmkansızlıklar içerisinde bir halk direniyor. Amerika'nın, Rusya'nın teknolojik silahları ve modern silahlarını, tekniğini ele geçirmiş olan IŞİD büyük bir hızla işgalini ilerletiyor, saldırısını ilerletiyor. Ve bu barbarlıktan kurtulmanın tek yolu birlikte hareket etmektir. İttifak içerisinde, insanım diyen herkesin ortak vicdan etrafında birleşmesi gerekir. Kobani bugün Türkiye'nin her yerinde aynı düzeyde sahiplenilmelidir. Orada gelişecek kardeşlik, orada gelişecek demokrasi Türkiye'nin yararına olacaktır. Biz bunun için buradayız. Halklarımız bunun için burada. Hükümetin de bütün bu doğru okumasını özellikle istirham ediyoruz. Bugün artık eğer iki yıldır devam eden, devam ettiği söylenen bir süreç varsa onun gereğini yapma günüdür. Somut adım, pratik, burada, bu arazide ancak hayata geçerse anlamlı olur. Barış işte böyle, arazide kurulur. Sokakta, meydanda, alanda el ele vermeyi başarırsak masada barışı yapmak kolaydır. Barış, masada görüşerek olmaz. Meydanda, alanda el ele tutuşarak olur. Birbirini taşlayarak, gazlayarak, coplayarak olmaz. İşte burada, Suruç'ta Kobani sınırında barışı inşa etmek tarihi bir hatadan dönmek mümkündür. Tarihi bir kırılmayı önlemek mümkündür. Lütfen bu çağrımız doğru anlaşılsın. Bu bir yalvarma değildir. Bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım, tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki, tarihi ittifakı da tarihi birliği de oluşturma fırsatımız olsun. Feryadımız bunun içindir. Ve bütün dünya halklarına, uluslararası topluma çağırımız budur. İnsani değerleri savunan bu halkı yalnız bırakırsanız biz elbette ki kendi başımızın çaresine de bakarız. Ama siz, kendi ilkesizliğinizde hep sorgulanacaksınız. Bugün, uluslararası toplum Kobani’ye sessiz kalmaya devam ederse IŞİD'e karşı sessiz kalmaya devam ederse inanın ki, sorgulanacak olan biz olmayacağız. Biz görevimizi yerine getireceğiz. Sonuna kadar direneceğiz, direnen halkların yanında olacağız. Bütün mazlum halkların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Bu bölümün videosunu, linkten izleyebilirsiniz: QR kodu İzleyeceğiniz video, konuşmanın ilgili yerinden başlamakta ve konuşmanın tamamını da içermektedir.

 İddianamedeki dört cümlenin bağlamına bakıldığında, 30 Eylül 2014 tarihli bu konuşma içeriğinin, örgütsel bir talimatın kamuoyuna yönelmiş bir çağrısı niteliğinde olmadığı net bir şekilde görülmektedir. Çağrının, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile uluslararası topluma ve yabancı devletlere yönelik olduğu açıktır. Sadece bu gerçek bile, açık ve gizli tanık beyanlarını tek başına çürütmektedir.

30 Eylül 2014 tarihli konuşmadaki sözlerin daha önce suç olarak değerlendirilmemesi

Şayet Demirtaş gerçekten böyle bir talimat almış ve bu talimat doğrultusunda bir çağrıda bulunmuş olsaydı o dönemde hakkında bir soruşturma açılması ve fezleke düzenlenmesi gerekirdi. Oysa anılan bu konuşma, hiçbir zaman herhangi bir soruşturmaya konu edilmemiştir. Öyle ki, Demirtaş hakkında açılan ve halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın iddianamesinin 31 nolu fezlekesindeki 6-8 Ekim Kobani olaylarıyla ilgili suçlamalarda dahi bu konuşmaya hiçbir şekilde yer verilmemiştir.

- Tanık ifadelerinin, tutuklamadan sonra alınmış olması

 İddianamede Demirtaş’ın, söz konusu dört cümleyi, kendisine verilen talimat üzerine söylediği, açık ve gizli tanık beyanlarına dayandırılmıştır. İddianamede, Demirtaş’ın tutuklanmasının temel dayanağı olarak gösterilen bu açık ve gizli tanık beyanları, Demirtaş tutuklandıktan sonra alınmıştır.

Demirtaş bu dava kapsamında 20 Eylül 2019 tarihinde tutuklanmış, gizli tanık Mahir’in Demirtaş’ı suçlayan ifadesi 4 Aralık 2019 tarihinde, açık tanık Kerem Gökalp’in Demirtaş’ı suçlayan ifadesi ise 7 Ocak 2020 tarihinde alınmıştır. (Tanık beyanlarının tarihleri, iddianameye alınmamıştır. Söz konusu tarihlere, tanık ifade tutanaklarından ulaşılabilmektedir.) Bu kronolojiye bakıldığında, Demirtaş’ın tutuklanmasının temel dayanağı olan açık ve gizli tanık ifadelerinin, Demirtaş tutuklandıktan sonra alındığı görülmektedir.

 - Tanık beyanlarındaki çelişkiler

Tanık beyanları karşılaştırıldığında, bu beyanların çelişkili olduğu görülmektedir. Gizli tanık Mahir, KCK Türkiye Sözcülüğü isimli bir grupta bulunduklarını iddia ettiği kişilerin Demirtaş’a talimat verdiklerini iddia etmektedir. (İddianamenin 3.407 nolu sayfası.) Tanık Kerem Gökalp ise, dönemin DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in, örgüt yönetiminden almış olduğu talimatları Demirtaş’a aktardığını iddia etmektedir. (İddianamenin 3.412 nolu sayfası.) Görüldüğü gibi açık ve gizli tanıklar, iddia ettikleri talimatın kaynağı ve veriliş şekline ilişkin çelişkili beyanlarda bulunmaktadırlar. Öte yandan, Çözüm Sürecinin devam ettiği o dönemde Demirtaş, kamuoyunda Çözüm Süreci Yasası olarak bilinen 6551 sayılı yasanın güvencesiyle, hükümetin bilgisi ve onayı dahilinde, bizzat Kandil’de KCK üst yönetimiyle, ayda iki kereye varan sıklıkta yüz yüze görüşme yapmaktaydı. Dolayısıyla KCK yönetimi Demirtaş’a bir talimat verecek idiyse, talimatı bu yüz yüze görüşmelerde vermek yerine araya iki aracı koymuş olmaları mantığa aykırıdır.

- Tanıkların tahmin ve yorum yapmaları

Açık ve gizli tanıkların beyanlarındaki çelişkilerin yanı sıra, aynı tanıkların kişisel yorum ve tahminleri de Demirtaş’a yönelik suçlamaların delili olarak gösterilmiştir. Gizli tanık Mahir’in beyanında, “İlk etapta Selahattin Demirtaş bu açıklamayı yaparak sorumluluğu tek başına almak istemedi. Böyle bir açıklama yapması durumunda hukuki anlamda sorumlu olacağını biliyordu. Ancak siyasi kariyerindeki geleceğini ve Kandil tarafından üzerinde oluşturulacak baskıyı göze alamadığından, KCK Türkiye sözcülüğünün yapmasını istediği açıklamayı yaptı” şeklinde bir bölüm bulunmaktadır. (İddianamenin 3.407 nolu sayfası.) Burada açıkça görüldüğü üzere, kişisel yorum ve tahmin söz konusudur.

 Kerem Gökalp adlı tanığın beyanında, “HDP, DBP MYK ve PM’si, DTK ve Selahattin Demirtaş bu şekilde açıklama yapmamış olsaydı 6-8 Ekim olaylarındaki serhildan eylemlerinin şiddeti bu denli olmaz ve ölümler yaşanmayabilirdi” şeklinde bir bölüm bulunmaktadır. (İddianamenin 3.413 nolu sayfası.) Burada da açıkça görüldüğü üzere, kişisel yorum ve tahmin söz konusudur.

 - Demirtaş’ın gizli bir faaliyet yürüttüğü algısının üretilmesi

Demirtaş, söz konusu konuşmayı yaptığı 30 Eylül 2014 tarihinde Kobani kentine yasa dışı yollarla gitmiş değildir. Çözüm sürecinin devam ettiği o dönemde, İçişleri Bakanlığının bilgisi dahilinde, Şanlıurfa Valiliği ve Suruç Kaymakamlığının resmi izinleriyle, pasaportunu kullanarak Kobani kentine, aleni bir ziyarette bulunmuştur. Nitekim bu ziyaret, çeşitli basın kuruluşlarının yanı sıra, Anadolu Ajansı tarafından da takip edilmiş, haberi yapılmıştır.

 Anadolu Ajansının abonelerine servis ettiği, Demirtaş ile beraberindekilerin Mürşitpınar Sınır Kapısından geçiş anının fotoğrafını da içeren haberi linkte bulabilirsiniz: QR kodu (Koddaki link: http://www.aljazeera.com.tr/haber/demirtas-kobaniye-gitti Arşiv linki: https://archive.fo/gcmGI)

Anadolu Ajansının abonelerine servis ettiği, 30 Eylül 2014 tarihli bir fotoğraf.

Ayrıca Demirtaş’ın Kobani’ye bu ziyareti, aynı gün yayımlanan ana haber bültenlerinde de yer almıştır. Star ana haber bülteninde yayımlanan haberi linkten izleyebilirsiniz.

Star ana haber bülteninden bir ekran görüntüsü.

Özetle;

 TICK Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli konuşmasının herhangi bir şiddet çağrısı içermemesi,

TICK Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli konuşmasının bugüne kadar suçlama konusu edilmeyip aradan geçen altı yıl üç aydan sonra kovuşturma konusu yapılması,

TICK Demirtaş’ın tutuklanmasının ve suçlanmasının temel dayanağını oluşturan açık ve gizli tanık beyanlarının Demirtaş tutuklandıktan sonra alınması,

TICK Açık ve gizli tanıkların iddialarında çelişkiler olması

 TICK Açık ve gizli tanıkların tahmin ve yorumlara dayalı suçlamalarda bulunmaları,

 TICK Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihli konuşmasın medyaya açık, siyasi bir çalışma olması şeklindeki unsurlar gözetildiğinde, Demirtaş’ın “örgüt talimatı üzerine çağrı yaptığı” iddiasının dayanaktan tamamen yoksun olduğu açıkça görülmektedir.

II. Demirtaş’a ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

 İddianamede, Selahattin Demirtaş’a ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabından paylaşıldığı iddia edilen üç adet tweete yer verilmiştir. Bu tweetlerin ekran görüntüleri olduğu iddia edilen görseller, iddianamenin 314, 3.442, 3.457 nolu sayfalarında bulunmaktadır.

Bu hesabın adresi, https://twitter.com/selahattindmrts QR kodu. (arşiv linki: https://archive.fo/0eiwI) şeklindedir. Halihazırda, hesabın Twitter kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılmış olduğu görülmektedir.

Bu hesabın, Selahattin Demirtaş ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Kendisinin hesabı, https://twitter.com/hdpdemirtas adresli, hdpdemirtas kullanıcı adlı, 2010 yılının Aralık ayında açılmış olan, Twitter tarafından mavi rozet verilerek doğrulanmış olan hesaptır. O dönemde Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı olduğu için bdpdemirtas olan hesabın kullanıcı adı, kendisi HDP’ye geçtikten sonra hdpdemirtas olarak değiştirilmiştir.

Kaldı ki, iddianamede belirtilen hesap gerçekten de Selahattin Demirtaş’a ait olsaydı hesabın Twitter tarafından kapatılması hayatın doğal akışı gereği ilgi çeker, sansasyonel bir haber olurdu. Oysa böyle bir haber söz konusu değildir. Doğru olup olmadığı son derece basit bir şekilde kontrol edilebilecek bir bilginin, hiç araştırılmadan iddianameye delil olarak konulması, Demirtaş’ı suçlamak için zorlama bir çaba içine girildiğini ve bu amaçla delil uydurulduğunu göstermektedir.

 Kronoloji:

 Demirtaş’ın cezaevinde tutulmasının temel nedeninin daha iyi görülebilmesi için, bazı olayların zaman dizinlerinin bilinmesine büyük yarar bulunmaktadır. Bu olaylar şunlardır:

7 Mart 2015

 Erdoğan, “400 milletvekilini verin ve bu iş huzur içinde çözülsün” dedi.

17 Mart 2015

Demirtaş, Erdoğan’a hitaben, “Seni başkan yaptırmayacağız” dedi.

7 Haziran 2015

AKP seçimi kazanamadı, tek başına iktidarı kaybetti. Dolayısıyla başkanlık sistemine geçiş mümkün olamadı.

 20 Temmuz 2015

 Urfa’nın Suruç ilçesinde, IŞİD’in bombalı saldırısında 33 kişi yaşamını yitirdi.

 22 Temmuz 2015

 Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde öldürüldü. Saldırının failleri bulunamadı. Suçlananlar beraat etti.

24 Temmuz 2015

Kandil’e yönelik, kapsamlı bir hava saldırısı düzenlendi. Bu, çözüm sürecinin ilan edildiği günden beri yapılan ilk hava saldırısı.

28 Temmuz 2015

Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılacağı yönündeki ilk açıklamayı yaptı: “Parlamento gerekli değerlendirmeyi yapmalı, dokunulmazlık zırhından sıyırmalı.”

 1 Kasım 2015

Tekrar seçimde AKP, tek başına iktidar olacak sonucu elde etti.

 20 Mayıs 2016

Dokunulmazlıkları geçici olarak ve geriye doğru kaldıran düzenleme TBMM’de kabul edildi.

 15 Temmuz 2016

15 Temmuz darbe girişimi oldu.

 20 Temmuz 2016

Erdoğan OHAL ilan etti. 29 Eylül 2015 İmc tv, Hayat Tv, Tv 10, Gün Tv, Azadi Tv, Jiyan Tv gibi televizyon kanalları ile Dicle Haber Ajansı gibi çeşitli basın kurumları kapatıldı.

 11 Ekim 2016

Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısı konuşmasında “Başkanlık sistemi Meclise gelsin” dedi.

4 Kasım 2016

 Demirtaş, dönemin diğer eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve HDP milletvekilleri tutuklandılar.

 21 Ocak 2017

 Demirtaş’ın tutuklanmasından sadece 2 ay 20 gün sonra referandum kararı alındı.

16 Nisan 2017

Tutuklanmadan 5 ay 14 gün sonra, 51,41 oy oranıyla kabul edilen rejim değişikliği referandumu yapıldı.

 20 Kasım 2018

 AİHM, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması kararı verdi.

20 Kasım 2018

Aynı gün Erdoğan, “AİHM'nin verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz” dedi.

21 Kasım 2018

Ertesi gün Erdoğan, Saray’da, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman görüştü.

7 Aralık 2018

 İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Demirtaş’a bir başka davada verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onaylayarak onu hükümlü hale getirdi. Böylece, AİHM kararı uygulanacak olsa bile Demirtaş bir başka suçtan hükümlü olduğundan, cezaevinden tahliye edilmeyecek hale getirildi.

 2 Eylül 2019

 İki hafta sonra yapılacak olan AİHM Büyük Daire duruşması öncesinde, duruşmaya konu davada tutuklu olmadığını göstermek amacıyla, Demirtaş hakkında, avukatlarının herhangi bir tahliye başvurusu olmadığı halde, kendisinin ve avukatlarının katılmadığı duruşmada tahliye kararı verildi. “Karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz" ifadesinin ardından kesinleştirilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası nedeniyle hükümlü hale getirilen Demirtaş, cezaevinde kalmaya devam etti.

20 Eylül 2019

 Cezaevinde kaldığı süre, 4 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsup edilen ve cezaevinden çıkması beklenen Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile beraber, 6-8 Ekim Kobani olayları gerekçesiyle ikinci kez tutuklandı.

21 Eylül 2019

Ertesi gün Erdoğan, Demirtaş ve Yüksekdağ için, “Bunları bırakamayız” dedi.

 9 Haziran 2020

Anayasa Mahkemesi, Demirtaş’ın beş başvurusunu birleştirerek uzun tutukluluk nedeniyle ihlal kararı verdiyse de ikinci tutuklulukla ilgili olan altıncı başvurusunu inceleme dışında bıraktı. Söz konusu başvuru, bu çalışmanın hazırlandığı XX.XX.XXX tarihinde halen incelenmiş değildir.

22 Aralık 2020

 AİHM Büyük Dairesi, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması şeklindeki kararını açıkladı.

7 Ocak 2021

 6-8 Ekim Kobani olaylarıyla ilgili, 3.530 sayfalık iddianame kabul edilerek dava açıldı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30