Hukukçu ve sanatçılardan çağrı: "Aysel Tuğluk derhal serbest bırakılmalı!"

Siyasetçi Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması çağrısında bulunan hukukçu ve sanatçılar, “Aysel Tuğluk’un tedavisinin doğru koşullarda yapılması için derhal müdahale edilmeli ve serbest bırakılmalı” ifadelerine yer verdi.

GÜNDEM 07.12.2021, 13:22
Hukukçu ve sanatçılardan çağrı: "Aysel Tuğluk derhal serbest bırakılmalı!"

Gazete Emek- Kandıra F Tipi Cezaevi'nde 5 yılı aşkın bir süredir tutulan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk'un sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu başlayan hafıza kaybıyle ilgili olarak hukukçu ve sanatçılar bir çağrıda bulunarak “Bu hastalık hem kendisi hem de aldığı ilaçlar nedeniyle fiziksel olarak kat kat yıpratıcı bir etkide. Aysel Tuğluk için derhal müdahale edilmeli ve serbest bırakılmalı” sözleriyle seslendi.
 
Jinnews'ten Marta Sönek'in haberine göre, Demokratik Toplum Kongresine (DTK) dönük 2016’da yapılan operasyonun ardından tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Aysel Tuğluk, o günden beridir Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Uzun zamandır ağır sağlık sorunları yaşayan, infazı ertelenmeyen ve Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla verdiği 10 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından da onaylanan Aysel’in sağlık durumu ise son günlerde kötüleşti.
 
UZMAN DOKTORLARDAN İNFAZ ERTELEMESİ TESPİTİ

Avukatı Reyhan Yalçındağ ise Aysel’in annesinin vefatının da etkisiyle hafıza kaybı yaşadığını ve günlük işlerini tek başına yapamaz hale geldiğini söylemişti. Aysel‘i sekiz ay boyunca muayene eden Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndaki dokuz uzman doktor da, "Hastalığının kronik seyirli olduğu ve ilerleyici vasıf arz ettiği, cezaevi koşullarında sağlanabilecek tıbbi destek ve bakımının yeterliliğinde sorun yaşanabileceği, Ceza İnfaz Kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine ve dolayısıyla cezasının infazının ertelenmesi" tespitinde bulunmuştu.
 
İNFAZ ERTELEME TALEBİ REDDEDİLDİ
 
Temmuz ayında açıklanan bu raporun ardından hem avukatları hem de cezaevi idaresi Aysel’in ATK Başkanlığı’na sevkini talep etti. Fakat ATK Başkanlığı’nın Aysel için yakın zamanda hazırladığı raporda, “Hayatını yalnız idame ettirebileceği, tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam ettirilebileceği…” ifadelerine yer verildi. Bunun üzerine ise Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Adli Tıp Kurumu 3’üncü İhtisas Kurulu’nun raporunu esas alarak, 3 Eylül 2021 tarihinde infaz erteleme talebini reddetti.
 
Aysel Tuğluk’un sağlık durumunun her geçen gün ağırlaşmasına ilişkin ajansımıza konuşan hukukçu arkadaşları ve sanatçılar, “Bu hastalık hem kendisi hem de aldığı ilaçlar nedeniyle fiziksel olarak kat kat yıpratıcı bir etkide. Aysel Tuğluk için derhal müdahale edilmeli ve serbest bırakılmalı” çağrısını yaptı.
 
‘TRAVMA AYSEL'İN HAFIZASINDA BİR SORUN YARATTI'
 
Aysel Tuğluk’un arkadaşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, yıllarca Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) koridorlarında birlikte mücadele ettiklerinin bilgisini verdi. Aysel’in hastalığının annesinin vefatının ardından ağırlaştığına dikkat çeken Eren, şu aktarımlarda bulundu: “İkimizin ortak bir yanı vardı. Annelerimize çok bağlıydık, maalesef Aysel o çok bağlı olduğu annesini cezaevindeyken kaybetti ve cezaevindeyken kaybettiği annesinin mezarına da ırkçı bir saldırı gerçekleştirildi. Bu Aysel’i çok üzdü ve yaşadığı bu travma Aysel’in hafızasında bir sorun yarattı.” 
 
‘DERHAL TAHLİYE EDİLMELİ' 

Aysel’in mutlaka tahliye olması gerektiği çağrısını yapan Eren, “Aysel o kadar farklı bir insan ki öne çıkarmak istemedi hastalığını, uzun bir süre gizledi ama artık gizlenemez bir boyutta. Aysel’in mutlaka tahliye olması gerekiyor. Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler de bunu gerektiriyor. Aysel Tuğluk derhal tahliye edilmeli”  vurgusunu yaptı.
 
‘İLAÇLAR NEDENİYLE FİZİKSEL OLARAK KAT KAT YIPRATICI BİR ETKİ'
 
Aysel’in de kurucu üyelerinden biri olan Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın (TOHAV) Genel Başkanı Didar Erdem de, Aysel’i en son Eylül ayının sonunda hastalığı sebebiyle ziyaret ettiklerini aktardı. Didar, “Kurumsal olarak kendisini görmek istedik, vakfın da kurucularından ve çok emek vermiş, katkıda bulunmuş bir üyesi. Maalesef ziyaretinde bir yıl içinde 20 yaş almış kadar yıprandığını görmek çok zor oldu” dedi. Gözlemleri arasında Aysel’in hafıza ile ilgili bir hastalığı olduğunun bilgisini paylaşan Didar, “Bu hastalık hem kendisi hem de aldığı ilaçlar nedeniyle fiziksel olarak kat kat yıpratıcı bir etkide. Bizim kendisini ziyaret etme nedenimiz şuydu, ziyaretler ona moral oluyor ve bu moral nihayetinde iyileşmesi gerçekleşebilir ya da hızlanabilir” şeklinde konuştu.
 
‘KOŞULLAR DAHA AZ ZİYARET ETME SONUCUNU ORTAYA ÇIKARTIYOR'

Aysel’in tıbbi dosyasını bilmediklerini fakat somut olarak edinebildikleri bir sonuç olduğunu aktaran Didar, “Şöyle bir problem var, Aysel hanım Kandıra Cezaevi’nde ve maalesef ulaşımı da problemli bir yerde. Kendisini ziyaret etmek isteyen insanlar, hukukçu değillerse zaten kısıtlamalar mevcut ama sadece hukukçular olarak dahi uzak olmasından kaynaklı, normalde daha sık ziyaretler gerçekleştirebilecekken mevcut koşullar onu daha az ziyaret etme sonucunu ortaya çıkartıyor” değerlendirmesini yaptı. Didar, Aysel’in morale ihtiyaç duyulan bir hastalığa sahip olmasına rağmen, insanlardan izole edildiğini vurguladı. Bu sebeple de Didar, hastalığına rağmen Aysel’in cezaevinde tutulmasının herhangi bir insandan daha fazla olumsuz bir sonuç yaratacağının altını çizdi.  
 
‘DİLİYORUZ BU HATADAN DÖNÜLEBİLİR, TAHLİYESİ GERÇEKLEŞİR!'
 
Didar devamında şu yorumlarda bulundu: “Kendisinin infazının ertelenmesi gibi bir durumdan daha fazla insanla temas etmesi, iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır. ATK raporlarının olumsuz olduğunu biliyoruz, diliyoruz bu hatadan dönülebilir çünkü maalesef bu hastalık sıradan, önemsenmeyecek bir rahatsızlık değil, hafızayla ilgili bir problem var ve geri dönüşü olmayacak bir hastalık.” Tedavi sürecinin doğru bir şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade eden Didar, son olarak, “Diliyoruz şu anki ihlal ortadan kalkar ve hukuksal olarak uygulanması gereken hükümler Aysel Tuğluk’a da uygulanarak tahliyesi gerçekleşir ve tedavisini doğru ve sağlıklı bir biçimde alabilir” çağrısında bulundu.
 
‘DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİ VE SERBEST BIRAKILMALI'
 
Fotoğraf sanatçısı Belgin Şahin ise “Sevgili, değerli Aysel Tuğluk 2016’dan beri cezaevinde, annesinin ölümünden ve cenaze sonrasında yaşadıklarından sonra hastalığının daha kötüye gittiğini duyduk. Bir şekilde hayatını tek başına sürdüremeyecek kadar hastalığının kötü bir hal aldığını biliyoruz” diye konuştu. Aysel’in derhal serbest bırakılması gerektiğinin altını çizen Belgin, “Avukatlarının cezaevi koşullarında kalamaz, hastalığının ilerlediğine dair telkinleri, raporlara rağmen serbest bırakılmıyor. Aysel Tuğluk’un tedavisinin doğru koşullarda yapılması için derhal müdahale edilmesi ve serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum” cümleleriyle seslendi.
 
‘BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLMELİ'
 
Film yönetmeni, senarist ve yapımcı Yeşim Ustaoğlu da Aysel’in bir an önce serbest bırakılması gerektiğine vurgu yaparak şu çağrıda bulundu: “Aysel hanımın hemen dışarı çıkarılması, evinde olması gerekir. Adaletin tecelli etmesi, özellikle bu kötü sağlık koşullarında Aysel hanım için adaletin işlemesi gerekir.” Yeşim ayrıca Aysel’in tutsaklığının siyasi bir karar olduğuna da değinerek, “Hiçbir şekilde adaletin içine siyaset karıştırılmamalı, Aysel tahliye edilmesi gerekir” dedi.


TUĞÇE TATARİ: BUYURUN 'İNSANLIĞIMIZI TEST ETMEYE AYSEL TUĞLUK'TAN BAŞLAYALIM
T24 yazarı Tuğçe Tatari, yaklaşık olarak 5 yılı aşkın bir süredir Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutulan eski DTP Eş Genel Başkanı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un cezaevinde sağlık durumu kötüleşip hafıza kaybı yaşaması nedeniyle infazının ertelenmemesine dikkat çekti.


Tatari'nin T24'te "Şöyle buyurun da insanlığınızı bir tartalım bakalım" başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

Buyurun 'insanlığımızı test etmeye' Aysel Tuğluk'tan başlayalım.

Bir süredir Aysel Tuğluk'un sağlık sorunları gündemde. Bir gün bile cezaevinde kalmaması gereken 'hasta tutsaklar'ın en tanınan isimlerinden biri Aysel Tuğluk.

Bir Kürt siyasetçi, çok genç yaşta insanı kahredecek bir duruma düştü.

Ve tutuklu olduğu cezaevinde hafızasını kaybetti. Hiçbir şey hatırlamıyor.

Ama ödün vermeden işletilen 'düşman hukuku' sonucu hâlâ içeride.

Üstelik benzer durumda, ağır hasta yüzlerce siyasi tutuklu var ülkemizde.

Peki bu konu karşısında bizler, daha doğrusu sizler nasıl bir tutum alıyorsunuz. 'Ama'lı cümleler kuruyor musunuz mesela?

Veya Aysel Tuğluk'u 'riskli kişi' kabul edip konuyu duymazdan, görmezden mi geliyorsunuz?

Açıkçası insanlığınızın tam puan alması için gücünüz yettiğince hasta tutsaklar konusunda ses çıkartıyor, bu haksızlık karşısında huzursuzluk hissediyor ve yaşanan acıyı kendi başınıza gelmemiş olmasına rağmen adeta gelmişcesine canlı canlı hissedebiliyor olmanız gerekmekte.

Aksi halde daha ilk gündem maddesinde tartının işgal ettiğiniz tarafı orantısız bir hafiflikle sizi insanlık yarışından elemiş olur.

İnsanlık yarışından elenmiş, insanlaşma sürecinde sınıfta kalmış biri olarak da sadece suret benzerliğiyle toplum içinde dolaşmanız, yine dönüp dolaşıp insanlık adına bir başka kayıp olarak karşımıza çıkacaktır…

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11