sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Kılıçdaroğlu: "Erdoğan artık bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir"

Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan artık bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir" ifadelerini de kullandı.

GÜNDEM 27.04.2021, 17:02 27.04.2021, 17:25
Kılıçdaroğlu:  "Erdoğan artık bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir"

Gazete Emek- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Konuşmasında iktidarı özellikle dış politika konusunda eleştiren Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti için artık bir mi,lli güvenlik meselesi haline geldiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından öne çıkan satır başları şöyle:

Kılıçdaroğlu, "Türkiye tarihi günler yaşıyor. Her bir vatandaşımızın tek tek sorumluluğu var. Bu ülkede beraber ve birlikte yaşamak istiyoruz. Bu ülkenin üzerine düşecek hiçbir gölgeyi kabul etmiyoruz. Emperyal güçlerin bakışını, gölge düşürmesini asla kabul etmiyoruz. Vatandaşlara sorumluluk duygusunu hatırlatırken bu ilkelerden yola çıkmak zorundayız" dedi.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN YARDIMLARI

CHP'li belediyelerein ramazan ayında sosyal yardımlarını artıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "20-26 Nisan tarihlerinde 847 bin 164 haneye belediye başkanlarımız ayni yardım yaptılar. 221 bin 508 haneye nakdi yardım yaptılar. Mansur Yavaş, tam kapanmayla beraber özel bir çalışma yaptı ve 18 bin 500 esnafımıza 400 TL nakdi yardım desteği, 13 bin aileye başkent kartları dağıtarak 400 lira destek verdi, 113 bin aileye verilecek destek 45 milyon 200 bin lira" dedi.

"TAM BİR İBRET TABLOSU"

İBB ile AK Parti'li ilçe belediyeleri arasındaki Halk Ekmek büfesi krizine değinen Kılıçdaroğlu, "Bizim Cumhuriyet tarihimizde hiç görülmemiş bir sey oldu. Ekmek pahalı olamıyor. İBB'nin ucuz ekmeği var. Ekmek büfesi koyuyor Ümraniye'ye. "Vay efendim burada ucuz ekmek satamazsın" niçin? Sen veremiyorsun, bırak bari o versin. Bir dilim ekmeğe savaş açtılar. Tam bir ibret tablosu" diye konuştu.

"DOĞRUYA TEŞEKKÜR ETMEK BENİM GÖREVİM"

Bakanlar Kurulu'nun aldığı tam kapanma kararı için, "Doğru mudur, doğrudur" diyen CHP lideri, "Ama kapanma yapmak yeterli mi? Hayır. Dükkanı kapattın. Gündelikçiler var. Nasıl geçinecek bunlar? Şimdi bekliyoruz. Bir sosyal yardımı açıklamasını bekliyoruz. İnsanların hayatı her seyin üstündedir. Ama o insanların beslenmeye ihtiyacı var. Sosyal programı bekliyoruz. Bu süre içinde tüm icra takiplerinin durması lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın turizmcilerle görüştükten sonra kısa çalışma ödeneğini süresini de uzattığını ve kendisinin uzun süredir bu konuda çağrı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, "Doğruya teşekkür etmek de benim görevimdir. Doğrunun her zaman yanında ve arkasındayız. Yanlış olduğu zaman da eleştiririz" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR TAHLİHSİZLİK"

ABD Başkanı Joe Biden'in 24 Nisan'dan önce "aykırım" ifadesini kullanacağına dair haberler üzerine  CHP Washington temsilcisi ile görüştüğünü ve iddiaları doğrulaması üzerine 22 Nisan'da bir açıklama yaparak Biden'ın böyle bir açıklama yapması halinde Türkiye ve ABD arasında onarılmaz hasarlara yol açabileceğini, bu işin siyasetçilerin değil, tarihçilerin görevi olması gerektiğini söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Biden açıklama yaptı ve soykırım sözcüğünü iki kez kullandı. Bu Türkiye açısından çok büyük bir talihsizlik. Bugüne kadar pek çok iktidar geldi gitti. Ama hiçbir ABD Başkanı 1915 olaylarını bir soykırım olarak tanımlamadı" dedi.

Kılıçdaroğlu, "1915 olaylarının bizim ve Ermeniler arasında ciddi travmalara yol açtığı bir gerçektir. Siyasetçilere düşen görev; geçmişin acılarını bugün siyasi malzeme konusu yapmamalarıdır.  1915 olayları acı mıdır? Evet acıdır. İncelenmeli mi? Evet, gerekirse incelenmeli. Politikacılar değil, tarihçiler yapmalı. Türkiye bu konuda her zaman hazır olduğunu ifade etti. Arşivlerimizi açıyoruz tarihçiler gelsin baksın dedi. Ama Ermenistan'da açsın arşivini. Böylece tarihçiler gerçek bilgiye ulaşsın. 1915 olaylarını tartışmayacağım o tarihçilerin görevidir" dedi.

"BIRAKIN ASLANI KEDİ GİBİ BİR MİYAVLAMA SESİ GELDİ"

19 Mayıs 1985 tarihli New York Times ve Washington Post gazetelerinin ABD Başkanı Biden'ın önüne konulması halinde belki böyle bir açıklama olmayacağını belirten CHP lideri, "Çünkü o tarihte çok sayıda tarihçi 1915 olaylarının bir soykırım görülmeyeceğini, adlandırılmayacağını ilan ediyorlardı bütün dünyaya. Ama o zaman bir devlet vardı.  Beceriksiz bir yönetimin Türkiye'yi getirdiği noktadır bu" dedi.

Biden'in açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 gün sustuğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın trolleri "Ey Kılıçdaroğlu ne diyeceksin" diye sosyal medyada bekliyorlardı. Erdoğan bir dünya lideri, Erdoğan bir aslan. Erdoğan bir kükreyecek ki herkes duyacak bu kükremeyi. Erdoğan konuştu, bırakın aslanı kedi gibi bir miyavlama sesi geldi. Kendi ülkesinin çıkarlarını savunmaktan aciz olan bir kişiyle karşı karşıyayız. "Acaba biraz sert konuşursam başıma bir şeyler gelir mi?" Türkiye yönetilmiyor, savruluyor" diye konuştu.

"RÜŞVETÇİLERDEN BÜYÜKELÇİ OLUR MU?"

Türkiye'nin kuruluşundan bu yana 1915 olaylarını Amerika'daki hiçbir başkan soykırım olarak tanımladığını söyleyen ve "Biden'a kızmanın bir alemi yok. O kendi iç politikasının gereğini yapıyor" diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Erdoğan'ın şahsım hükümeti. Yani diyor ki, "ben Türkiye Cumhuriyeti devletini aile şirketi şeklinde yöneteceğim" öyle de yapıyor. Şahsıma aittir bu devlet diyor. 83 milyonu yok sayıyor. Kendi partileri de dahil partileri yok sayıyor.  Eski milletvekilleri, rüşvetçilerin tamamını getirdi büyükelçi yaptı. Rüşvetçiden büyükelçi olur mu? Bu kişiyi siz başka bir ülkeye gönderiyorsunuz. Arabasında Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağı var. Çifte vatandaşlığa sahip olanlar bile büyükelçi olarak atandı. Dışişleri bakanı kim Türkiye'de ? Mevlüt Çavuşoğlu mu? Zurnanın son deliği. İbrahim Kalın mı? Arada bir konuşuyor. Hulusi Akar mı? Bazen öyle, bazen şöyle. Fahrettin Altun mu? En yetkin kişi. Bunların hepsi bakıyorsun konuşuyor. Türkiye'nin bu denli itibar kaybına uğramasının temelinde ülkenin yönetilmemesi geliyor. Akılla yönetilmiyor Türkiye"

Kılıçdaroğlu, "Ne kadar üçkağıtçı adam varsa büyükelçi tayin edeceksin sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük devlettir diyeceksin" dedi.

ABD'de asılan "I Love Erdoğan" pankartlarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Dünyanın parasını ödediler, "Erdoğan'ı seviyorum" diye. Türkiye'yi seviyorum diyen yok. Çünkü şahsım devleti" şeklinde konuştu.

"SURİYE’DE NE İŞİN VARDI SENİN?"

Dış politikada Cumhuriyet'in önceliklerinin terk edilerek İhvan ideolojisi ile dış politika izlendiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Arap dünyasında karışmadığı hiçbir ülke kalmadı. Kadim dostumuz Mısır ile aramızı bozdu. Mısır'ın terörist ilan ettiği kişileri İstanbul'a getirdi. İmkanlar sağladı, televizyon, radyo kurdurdu. Yanlış yapıyorsun dedik. Sen Mısır'ın önemini bilmiyor musun? Bilmiyor, çünkü tarih bilmiyor. Peki bölücü örgütlerini bir başka ülke oturup ağırladığında biz itiraz etmiyor muyuz? Bu kadar beceriksiz, dünyadan bu kadar habersiz ilk kez bir kişiyi görüyorum" dedi.

"BENİM BİLDİĞİM ONLAR VATAN HAYİNİDİR"

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'de ne işin vardı senin? Bir gün önce dost dediğine ertesi gün düşman diyor. Sen de söylem bilinci, ahlak yok mu? Neden çünkü emperyal güçler öyle istedi diye. Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenler emperyalizmin uşağı olursa bu noktaya geliriz işte. 600 bin kişi hayatını kaybetti Suriye'de, 3 milyon kişi Türkiye'ye irtica etti. 24 saatte Emevi camisinde namaz kılacaklardı, Süleyman Şah türbesini taşıdılar. Bahçeli'ye söyleyeyim, kendi bayrağını indirip kendi toprağından Süleyman Şah türbesini kaçıranlara ne zamandan beri milliyetçi deniliyor? Benim bildiğim onlar vatan hainidir"

İdlib'te şehit edilen 36 askerin hesabının sorulmadığını belirten CHP lideri, "Koşa koşa gittiler dakikalarca ayakta beklediler. Bu ülkenin saygınlığını nasıl ayaklar altına alıyorsunuz siz. Koltukları, paraları uğruna vazgeçmeyecekleri hiçbir değer yoktur bunların. Bu ülkeye verecekleri toplu iğne ucu kadar fayda yoktur" dedi.

"REZA ZARRAB İÇİN İKİ KEZ NOTA VERDİN"

Kılıçaroğlu, iktidara dış politika konusundaki eleştirilerini şu şekilde sürdürdü:

"Avrupa Birliği'ne tam üye olacağız, demokrasi gelişecek, özgürlükler gelişecek, yargı bağımsız olacak ve biz bütün mazlum milletlere örnek olacaktık. Şimdi totaliter bir ülke olarak tanımlanıyor Türkiye. Öyle bir noktaya geldik ki, yabancı bir ülkenin başkanı Türkiye Cumhuriyeti'nin bir numaralı koltuğunda oturan adama "Aptal olma" diyor. Nasıl oluyor bu ya? Türkiye Cumhuriyeti'ni aşağılayamazsın demesi lazım. Bir de kalktı Trump'ın seçim kampanyasına destek verdi. Askerimizin başına çuval geçirdiler. Nota vereceksiniz mi diyorlar ne notası müzik notası mı diyor. Reza Zarrab için iki kez nota verdin. Bütün sırlarını biliyor diye. Rüşvet yemeyeceksin, almayacaksın kardeşim. Fakir fukaranın parasını almayacaksın, alırsan böyle burnundan fitil fitil getirirler"

"128 MİLYAR DOLAR NEREDE?"

Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezevi ile ilgili tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Merkez Bankası kasasında kendisine ait bir doları bile yok. Onun için soruyoruz. 128 milyar doları kime verdiniz? Eğer bir ülkenin kasasında kendisine ait bir dolar dahi yoksa, bunu sadece ben görmüyorum bütün dünya görüyor. 128 milyar dolarını birilerine vererek, yok ederek Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığını tehlikeye attınız" dedi.

2009 yılında Merkez Bankası'nın 4 milyar 163 milyon dolarlık satışı hakkında Meclis'te yolsuzluk araştırma komisyonu kurulduğunu ve kendisinin de CHP adına bu kjomisyonun üyesi olduğunu hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan 2010 yılı bütçesi görüşülürken satılan 4 milyar dolarla ilgili diyor ki; "O gece en fazla alım yapan 9 bankanın satın aldığı döviz miktarı 4 milyar 163 milyon dolardır ve bir gün sonra bu bankaların karı kur arttığı için 1 katrilyon 635 trilyon liraya çıktı, bunun hesabını soracağım diyor" 4 milyarın hesabını soruyor. 128 milyar dolar nereye gitti?" diye sordu.

"ERDOĞAN ARTIK MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR"

Türkiye'nin Washington Büyyükelçisi olarak atanan eski AK Parti Milletvekilinin 3 aydır güven mektubunu sunmak için randevu beklediğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını "Açık söylüyorum Recep Tayyip Erdoğan artık Türkiye Cumhuriyeti için bir milli güvenlik sorunudur. Bunun nedenlerini de bir başka salı günü anlatırım" diyerek noktaladı.

Kaynak: Independent 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30