Komünist Başkan Maçoğlu, Fatih Portakal'ın konuğu oldu: Türkiye komünizmle yönetilseydi nasıl olurdu?

‘Komünist Başkan’ olarak da tanınan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu YouTube'de Fatih Portakal'ın konuğu oldu. 

07 Şubat 2021 Pazar 13:28
Komünist Başkan Maçoğlu, Fatih Portakal'ın konuğu oldu: Türkiye komünizmle yönetilseydi nasıl olurdu?

Gazete Emek- Fatih Mehmet Maçoğlu'nun başkanı olduğu Dersim Belediyesi, kayyum döneminden kalan 10 milyon liralık borcun tamamen ödenerek, belediyenin kâra geçtiğini açıkladı.

Kamuoyunda 'Komünist Başkan' olarak da bilinen Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyenin 2020 yılına ait gelir-gider tablosunu bu yıl da belediye binasına astı. Söz konusu tabloda 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle, kayyımdan kalan borçların yaklaşık 7 milyon lirasının ödendiği ve toplamda 10 milyon liralık borcun tamamının bitirilerek belediyenin kâra geçtiği görüldü. 2020 yılı gelir-gider tablosuna göre Tunceli Belediyesi, 2 milyon 260 bin lira kâr etti.

Başkan Maçoğlu seçilmiş biri. Koltuğu şimdi ismi bile hatırlanmayan bir kayyumdan devraldı. Borçlu belediyeyi 2 yılda nefes alır hale getirdi? Bütçeyi nasıl mı denkleştirdi? Ağırlama giderini azalttı, tanıtım giderlerini kıstı. Makam aracını belediye hizmetlerine tahsis etti. Tasarruf yaptı.

Komünist Başkan başardı; Kayyumun bıraktığı 10 milyonluk borcu bitirdi ve kâra geçti

Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, zor koşullar altında tarım ve hayvancılığı geliştirdi. Kooperatifleşti. Ülke çapında “Ovacık Kooperatif” tüketim mağazalarını açtı. 

DERSİM'DE SEVİLEN İNSAN OLDU

Başkan Maçoğlu, pandemi sürecinde kısıtlı imkanlarla gencine, yaşlısına, işsizine, dükkanı kapalı esnafına yardım etmeyi sürdürüyor. Tunceli esnafının perişan olduğunu söylüyor.

Türkiye’de komünizmi sevdiren adam olarak bilinen Maçoğlu’nun kapitalizmle kıyası ilginç?

Peki Türkiye komünizmle yönetilseydi nasıl olurdu? 

MAÇOĞLU'NUN FATİH PORTAKAL'A VERDİĞİ CEVAPLAR ŞU ŞEKİLDE:

SORU- Siz Türkiye'de belki de komünizmi sevdiren insan oldunuz farkında mısınız?

Evet teşekkür ederim özellikle son yüzyıla baktığımızda komünistler özellikle tırnak içinde söylüyorum. Komünistler teröristtirler, inanç düşmanıdırlar, bölücüdürler onlar için. İnsanları sevmeyen bağırıp çağıran olarak anlatıyorlar ama aslında tam tersidir. Komünistler aslında sevendir doğaya değer verendir. Ama doğru kapitalistler için çok tehlikelidirler. Ama bu onlar için iyidir. 

SORU- Türkiye komünizmle yönetilseydi ne olurdu?

Yani çok tartışma yürütülebilir bu konu üzerine ama. Ekonomik olarak sınıf çelişkisi olmazdı. İnsanların ekonomik koşulları daha iyi olurdu. Daha ekolojik olurdu. Sınıflar arasında, insanlar arasında ve inançlar arasında ayrım olmazdı. Yani bugünün tam tersi olurdu emin olabilirsiniz. Evet siyasetin bir hukuku söz konusu ama bugünün tam tersi olurdu bundan emin olabilirsiniz. Aslında yaşamın içindeki eğitim biçimi insanların yaşam biçimini de belirler. Zor bir şey yapıyoruz. Ben 53 yaşındayım. 53 yıl insanlar birinin bahçesine girdiğinde insanlar kızarlardı. Ama şimdi bu normal gibi görünüyor. Kötü yaşam normalleşti. 

İnsanları bu yaşam biçimine alıştırdılar. Bugüne kadar öyle bir yaşam biçimini insanlara alıştırdılar ki sanki bunun dışındaki bir yaşam biçimi olmazmış gibi anlattılar. İnsanların önüne daha bilimsel daha aydın daha gelişmiş bir eğitim biçimi koysalardı bugün bu şekilde olmazdı. 

SORU- Tunceli'yi de aynı mantıkla mı yönetiyorsunuz?

Kesinlikle programımız zor Çalışma alanlarımızda ürktüğümüz alan tam da bu. Ovacık ile bu şehri karşılaştırdığımızda karşılaştığımız zorluklar daha fazla. Ovacık'taki çıkar grupları ile buradaki çıkar gruplar daha farklı. Oradaki siyasi grupla buradaki siyasi gruplar daha farklı. Orada kooperatifler yapamıyorduk ama burada yapıyoruz bu defa ise siyasi sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Pandemi olmadan önce halk toplantıları yapabiliyorduk. Halkı çalışmaların bir parçası yapıyorduk ama şimdi pandemi engel oluyor. Devletin yapmadığı yerlerde halkı toplayıp hakla birlikte yapıyorduk. Bir bölgede bir yol çalışmasında yüzden fazla insanı toplayıp birlikte yaptık. Milyonluk bir bütçe yerine 300 bin liraya yapabildik. Her arkadaşımız bir konuya destek verdi ve dayanışma ile yaptık. 

SORU- Devlet nasıl baktı buna?

Hayır bir engelleme olmadı halkla birlikte yaptık. Biz valilikten bir destek istemedik. O zaman vali ile ilişkilerimiz çok iyi değildi. Yeni gelen vali ile daha iyi ilişkiler kurmaya başladık. 

Valimiz gittiğimizde geçmişte o ağırlığı olan bir vali. Daha iyi ve kurumsal ilişkiler daha iyi oluyor. Önceki vali ile o ilişkileri yakalayamadık. 

2 yıl önce biz devraldığımızda 68 milyonun üzerinde bir borç devraldık. Şuanda 45 milyon bir borç bulunuyor. Bu borçlar hepimizin yapabileceği şeyler olabilir. Projeler yapıyoruz. Normaldir. Bir şehirin hizmetini yaparsınız yapabilirsiniz. Ama bizdeki öyle değildi. Bizim 60 milyona yakın bir kredi borcumuz vardı. Şuanda hareket edebileceğimiz duruma geldik. Kredi borçlarında 20 milyonun altına düştük. Esnafta 3 yıl peşin aldık borçları. Bankadaki borçlarımızın 3'te ikisi bitmek üzere. Bu süreçte yeni bir gelir yaratabilme imkanımız hiç yok. Aksine giderlerimiz çok fazla olmaya başladı. Bizden önce bir milyon 200 bin temsili ağırlama giderleri vardı. Şuanda 22 bin lira ile bu işleri yapmaya başladık. Alım satımları da çok şeffaf yaptığımız için bu giderler de düşmeye başladı. 

SORU: İktidar partisinden hiç sizi arıyorlar mı nasıl yapıyorsunuz diye?

İktidar partisinden hiç bizi aramıyorlar. Nerede abi bizi ararlar mı? İktidar bize yardım etmiyor onu bırakın bazı iktidar partisi belediyeleri bile bu konuda şikayetçi. Ben toprakla buluştuğumda çok mutlu olan biriyim. 


Tunceli’nin sağlıklı ürünlerine www.ovacikdogal.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 07.02.2021 13:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status