sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Tahir Elçi davası: Karşımızda çelikten bir duvar, duvarın arkasında cezasızlık var

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından yaşanan süreçle ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Toplantıda Elçi'in eşi Türkan Elçi, mahkeme heyetinin objektiflikten uzak olduğunu söyledi. 

GÜNDEM 18.02.2022, 13:40
Tahir Elçi davası: Karşımızda çelikten bir duvar, duvarın arkasında cezasızlık var

Gazete Emek- Tahir Elçi Vakfı yöneticileri ve Elçi ailesinin avukatları, Elçi'nin yargılama sürecine ilişkin Beyoğlu'nda bulunan bir restoranda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve davanın avukatları katıldı. 

 

 

 

 

Türkan Elçi, adalet arayışını bir yolculuğa benzettiğini belirterek, bunun hak arayışı yolculuğu olduğunu belirtti. Elçi, “Bu yolculukta mağdurun isteklerinin mahkeme tarafından karşılanmadığını en iyi bilenlerdenim. Bizler suçlunun yargılanmasını istediğimizi ısrarlı bir şekilde dile getirsek de bu çabanın avukat ve ailenin isteği ve talebi tek yeterli değil. Suçlunun yargılanması için yargının olması lazım. Çıktığımız bu yolda yarı yolda bırakıldık. ‘Bu yolculuğa çıkardan bunu bilmiyor muydunuz? diye sorabilirsiniz. Biliyorduk ama umutlu olmayı istedik” dedi.

 

 Yargılama sürecinde bir buçuk yılın geride kaldığını söyleyen Türkan Elçi, “Geçirdiğimiz duruşmalarda mahkeme heyeti çelikten zırhlarla aramıza bir duvar ördü. Duvarın arkasında bu dosyanın cezasızlıkla sonuçlanacağı fikri vardı. Bu şekilde devam etmemiz mümkün değil.” ifadelerini kullandı. 

 

 

TALEPLER KARŞILANMADI

 

 

 

Çıktıkları yolda nizami kırık bir duruşma gördüklerini ifade eden Elçi, duruşmalarda hiçbir taleplerinin karşılanmadığını ve salondan atılmakla tehdit edildiklerini söyledi. Elçi, buna rağmen umutlu olarak yollarına devam etmek istediklerini ifade etti. Bir buçuk yıldır görülen duruşmalarda zırhlarla etraflarının sarıldığını belirten Elçi, “Her duruşmada bunu hissettik. Dava başlarken bu gibi şeylerle karşılaşacağımızı biliyorduk. Ama bir hukukçu ön yargılarla hareket etmemesi gerekir. Bunun için ön yargılarımız bir kenara koyarak hareket etmeye çalıştık. Ama bir buçuk yılın ardından şunu ifade edebiliriz ki şimdiye kadar dile getirdiğimiz hiç bir talebimiz kabul edilmedi. Dosyanın önemini çıkıp tekrar tekrar anlatabiliriz. Çünkü Tahir Elçi son ana kadar şiddet dilini öteleyen bir insan hakları savunucusuydu. Toplum da bunu gayet iyi anlamış durumda. Belki de bizi güçlü kılan sebeplerden biride budur” diye belirtti.

 

 

 

ENGİZİSYON MAHKEMESİ

 

 

 

Duruşmalarda mahkemenin kendileri kadar toplumu düşünen bir pozisyonda olmadığını gördüklerini dile getiren Elçi, en çok bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi. Mahkemeye bakarak bir engizisyon mahkemesiyle karşılaştıklarını açık bir şekilde açıklayabileceğini belirten Elçi, “İngiltere’de hazırlanan raporlar olmasaydı belki dava bile başlamayabilirdi. Ama bu raporlar doğrultusunda 4 buçuk yıl sonra dava açıldı. Mahkeme dışında da ben daha önceki süreçlerde fikrimi beyan ettiğimde adalet talep ettiğimi ve kısmen de olsa adaletin geleceğine güvendiğimi ifade ettim. Ama geldiğimiz aşamada böyle yürümeyeceğini ifade edebilirim. Gönül isterdi ki mahkeme heyeti de bizim kadar bu davayı önemseseydi. Avrupa, engizisyon mahkemelerinden dersler çıkararak ona göre hareket ediyor. Ama Türkiye’de ne yapılıyor? Engizisyon mahkemeleri gibi davranılarak davanın tarihin kara sayfalarına gireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

 

‘MIŞ’ GİBİ HAREKET EDİLİYOR

 

 

 

Dava avukatlarından Orhan Kemal Cengiz de mahkemenin Tahir Elçi davasıyla ilgili her şeyi kerhen yaptığını söyledi. Mahkemenin hep “mış” gibi hareket ettiğini belirten Cengiz “Bizden de bu oyunda bir tür aktör gibi hareket etmemizi istiyorlar. Bizden de ‘mış’ gibi hareket etmemizi istiyorlar” dedi.

 

 

 

HAKİKATİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ

 

 

 

Karanlığın içinden bir elin çıkıp Tahir Elçi’yi vurduğunu vurgulayan Cengiz “Tıpkı Hrant Dink’in katledilmesi gibi. Aynı şekilde Tahir Elçi ve Hrant Dink’i vuran ağlarda benzerlik gösteriyor” diye belirtti. Tahir Elçi’nin bir “dev” olduğunun altını çizen Cengiz şöyle devam etti: “Bu kadar büyük bir ‘dev’in davasını ona göre götürmeye çalışıyoruz. Tahir Elçi olsa ne isterdi? Davasında hakikatin ortaya çıkmasını isterdi. Bizim istediğimiz de budur. Hakikatin ortaya çıkarılmasını istiyoruz.”

 

 

 

9 GÜNDE SORUŞTURMA AÇILDI

 

 

 

Tahir Elçi’nin katıldığı bir televizyon programında ifade ettiği bir kelime üzerinden hedef haline getirildiğini hatırlatan Cengiz, “Tahir sadece sosyal medyada hedef gösterilmedi. Ana akım medya da Tahir Elçi’yi şeytanlaştırarak hedef haline getirdi. Bugün yargı Tahir’in karşı karşıya kaldığı tehdidi hala bilmediğini söylüyor. Bu tehditlerden sonra 9 gün içerisinde Tahir Elçi hakkında bir soruşturma açıldı. Tahir bunu bildiği için savcıya telefon açarak ‘gelip ifade vermek istiyorum’ dedi. Ama Tahir Elçi aramamış gibi hareket ettiler ve Tahir’i barodan gözaltına aldılar” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

15 DAKİKA BOYUNCA HİÇ BİR ŞEY YAPILMIYOR

 

 

 

İhbar olmasına rağmen şüpheli bir aracın 13 kilometre boyunca durdurulmadığına ve Tahir Elçi’nin vurulmadan önce yaşananlara da değinen Cengiz, Bütün bunlar olurken bir kişi öldürülüyor. Bu kişi Tahir Elçi. Tahir vurulduktan sonra 15 dakika boyunca hiç bir şey yapmıyorlar. Polisler burada da ‘mış’ gibi yapıyorlar. Yine bundan sonra aylarca vurulmasına ilişkin delilleri toplanıyorlar. 3 buçuk ay sonra vurulduğu yerde inceleme yapıldı. Vurulduğu yeri gören 4 kamera var. 3 kamera çalışıyor ama Tahir Elçi’nin tam olarak göründüğü kamera her ne hikmetse çalışmıyor. Yine polisin çektiği kameradaki olay anının 13 saniyelik görüntüsü yok” dedi.

 

 

 

YARGISIZ İNFAZ

 

 

 

“Tahir Elçi’nin yargılanması için 9 günde iddianame hazırlayan yargı öldürülmesine ilişkin iddianameyi 4 buçuk yıl boyunca hazırlanmadı” diyerek yaşanan duruma tepki gösteren Cengiz, “4 buçuk yılın sonunda dava açıldı. Davalarda hep polis zırhıyla karşılaştık, davalardan atıldık. Dosyada tanıklar var denildi. Ama daha sonra bu tanıklar çıktı işkence gördüklerini, bu şekilde ifade verdiklerini kendilerine sözler verildiğini ama bunların tutulmadığını açıkladı. Ama mahkeme heyeti bunları görmüyor ve duymuyor gibi yapıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Yargısız infazların davası avukatının davası yargısız infaza bırakılmak isteniyor” diye belirtti. 

 

 

 

ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ

 

 

 

Ardından konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nihat Eren de, savcıların ilk günden itibaren soruşturmanın açılmaması için hareket ettiklerini söyledi. Bir baro başkanının her sokağın başında polisin olduğu ve her tarafta kameraların olduğu bir yerde vurulduğunu hatırlatan Eren, “Ama 4 buçuk yıl boyunca soruşturma almadılar. Aslında bu süreçte ne yapmak istediklerini açıkça gösterdiler. Bu soruşturmanın etkin bir şekilde yürümeyeceği ilk başlangıç göstermişti” dedi.

 

 

 

GÜVENLİK TOPLANTISI

 

 

 

Tahir Elçi öldürüldükten sonra önce Diyarbakır’da bir güvenlik toplantısının yapıldığını hatırlatan Eren, “Aslında bu cinayetin aydınlatılması kararı yapılan bu toplantıda alındığını düşünüyoruz. Zaten 4 buçuk yıl sonra çıkan iddianame de çok vasat bir iddianameydi. Ama iddianamede ortaya çıkan bir şey vardı. İki polis memuru öldürülmüştü ama buna ilişkin bir dava açılmadı. Aslında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bu iki olayı birlikte ele alıp soruşturma açmak istedi. Niyetleri soruşturma başladığından beri suçu örgüt üyelerinin üzerine atılarak götürülmek istediğini gördük. Bu dava kapsamında tanıklarda vardı. Ama bu kişiler nasıl işkence gördüklerini, savcıların kendilerine hangi vaatlerle kandırıldıklarını duruşmalarda dile getirdiler” diye konuştu.

 

 

 

BU MAHKEMEYLE MADDİ GERÇEK ORTAYA ÇIKMAZ

 

 

 

Tanıkların ifade ettiği savcılar hakkında dava açılmasını beklediklerini ama bunun yapılmadığının altını çizen Eren, “Bu tanıklardan biri bana mektup gönderdi. Bu mektupta savcıların nasıl vaatte bulunduğunu duruşma salonundan anlattığından daha ayrıntılı bir şekilde açıklamıştı. Bizler son duruşmada bu yönlü şikayetimizi dile getirdik. Ama işkence iddiasını bile dikkate almadılar. Biz o celseden sonra bu savcılar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Yine son davada dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun yargılanmasını istedik. Ama bu talebimiz de reddedildi. Bir buçuk yılda mahkemenin bu davayı götürmeyeceğini ve götürecek o cesareti göstermeyeceğini gördük. Maddi gerçeğin oraya çıkması için siyasi bir iradenin ortaya çıkması lazım. Aksi durumda bu mahkemeyle maddi gerçeğin ortaya çıkacağına inanmıyoruz” şekliden konuştu.  

 

 

 

Daha sonra söz alan diğer avukatlarda fotoğraflar üzerinde Tahir Elçi cinayetini öncesi ve cinayetten sonra yaşananları anlattı. Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukatlar, bir sonraki duruşma için duyarlılık çağrısında bulundu.


 

Kaynak: MA 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi İttifakın düşünce ve yol haritasını kendinize daha yakın görüyorsunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6