Gazete Emek- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP olarak en kısa zamanda kendi Cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek. Bizim ne Cumhur İttifakı'yla ne Millet İttifakı'yla herhangi bir ortaklığımız yok" dedi.

Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal Kürdistan 24’e konuştu: Utanç verici buluyorum Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal Kürdistan 24’e konuştu: Utanç verici buluyorum

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan HDP Kars İl Örgütü’nün 4’üncü Olağan Kongresi'nde konuştu. 

AYM’nin partilerinin hesaplarına bloke koyma kararını ve güncel gelişmeleri değerlendiren Buldan, "Halkın iradesini bloke edecek olan hiçbir güç yoktur. Biz bu hukuksuzluğun aynı zamanda AKP-MHP’nin seçimçalışması olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

HDP olarak seçimlere kendi adaylarıyla gireceklerini açıklayan Buldan, şöyle devam etti:

Biz HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek. Bizim ne Cumhur İttifakı'yla ne Millet İttifakı'yla herhangi bir ortaklığımız yok. Ancak ilkesel yaklaşımlarımız var bunları zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz müzakere edebiliriz, diyalog içinde olabiliriz. Ama HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçimlere girmektir.

Türkiye’nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte emek ve özgürlük ittifakıyla birlikte kadınların, gençlerin onayıyla bu ülkede bütün kesimlerin önerilerini, görüşlerini alarak kendi adayını en kısa zamanda açıklamanın hazırlıklarını yaptığımızı belirtmek istiyorum. Hiç kimse HDP’yi A ya da B partisine bağlamasın. HDP, Türkiye’de bir iradedir, büyük bir güçtür ve bu irade de güce bağlı olarak seçimlerde büyük bir oy oranıyla çıkmayı hedefleyen bir siyasi partidir."