Gazete Emek - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında mahkemeden ‘siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis’ kararı çıkması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya programını iptal ederek Türkiye’ye döndü. Saraçhane’de açıklama yapan Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’na “Hüzün bize yakışmaz. Çünkü, biz haklıyız. Haklı olduğumuz sürece, her zaman gülümsemeliyiz. Haksızlıklara karşı gülümsemeliyiz. Bütün bu haksızlıkları düzelteceğiz.” dedi.

İş insanından 'MHP'li başkan şirketime çöktü' iddiası: 'Ölümle tehdit ediliyorum' İş insanından 'MHP'li başkan şirketime çöktü' iddiası: 'Ölümle tehdit ediliyorum'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası kararı verildi. Kararın ardından vizyon programı için Almanya’da bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, programını iptal etti. Havaalanına iner inmez İmamoğlu ile kucaklaşan Kılıçdaroğlu, kurmayları eşliğinde Saraçhane’de karara ilişkin açıklamalarda bulundu.

10 soruda İmamoğlu davası: Bundan sonra ne olacak?

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“GÜLÜMSEDİĞİMİZ BÜTÜN BU HAKSIZLIKLARI DÜZELTECEĞİZ”

“Hüzün bize yakışmaz. Çünkü, biz haklıyız. Haklı olduğumuz sürece, her zaman gülümsemeliyiz. Haksızlıklara karşı gülümsemeliyiz. Bütün bu haksızlıkları düzelteceğiz. Düzeltme konusunda da irademizi, hep beraber, birlikte dile getireceğiz. Ekrem Başkan’ın haksızlığa uğraması, aslında 16 milyon insanın hakkının gasp edilmesi anlamına gelir. Eğer bir yargı, 16 milyon insanın hakkını gasp ediyorsa, o yargı yargı değildir. O yargı, birilerine kendi iradesini teslim etmiş yargıdır. Onlara biz, hâkim demeyiz. Hâkim olanların egemen olduğu bir yargı olur o yargı.

“GÜLÜMSEMENİ SÜRDÜR”

O açıdan Sayın Başkan, hiç moralini bozma. Gülümsemeni sürdür. Hayata gülümsemeyle bak. Eşine, çocuklarına, yakınlarına gülümsemeyle bak. Ve 16 milyon insana, gülümsemeyle hizmet et. Bundan en ufak bir endişen olmasın. 16 milyon seni kucaklıyor.

“EN UFAK ENDİŞEN OLMASIN”

Ayrıca bir şey daha söyleyeyim. Benzer bir olay, İzmir’de, belediye başkanımız için de yapıldı. Yüz küsur yılla yargılandı ve beraat etti. Oraya da gittim. Orada da söyledim. Aynı şeyleri söyledim. Aziz Kocaoğlu, İzmirlilere hizmet etti. İzmirliler için çalıştı. Ve bu mücadelesinde haklı olduğunu hem yargı teslim etti adalet sonunda hem de İzmirliler teslim ettiler. Senin de başarılarını kıskanıyorlar. Hazmedemiyorlar. Ama hazmedecekler. İstanbul’un rantına doymadılar. Onları doydurmayacağız. İstanbul’un rantı, İstanbullulara aittir. Ekrem Başkan bu rantı, İstanbullulara teslim edecek. Buna tahammül edemiyorlar. Rantı almak istiyorlar. Ama Allah büyüktür. Biz, haklı olduğumuz sürece, senin başkanlığında bütün bu sorunların tamamını çözeceğiz. Bundan en ufak endişen olmasın.”