Ahmet Türk: Türkiye Kürtlerin dostu değil

Ahmet Türk, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk, 6 muhalefet partisinin toplantıları için, "Samimi bir şekilde bir şeyi kabul etmedikleri sürece hiçbir şeye çözüm olamazlar" dedi.

KÜRDİSTAN HABERLERİ 30.04.2022, 11:24
Ahmet Türk: Türkiye Kürtlerin dostu değil

Gazete Emek - Kürt siyasetçi Ahmet Türk, son dönemde 6 muhalefet partisinin bir araya gelerek toplantı yapmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türk, Kürt meselesinden uzak olan siyasetin bir çözüm getirmeyeceğini söyleyerek altılı masaya şeffaf olmaları gerektiğini söyledi. 

Sterk TV’de Gazeteci Serdar Altan’ın hazırladığı Nêrin programına katılan Türk, gündeme dair soruları yanıtladı.

'KÜRT HALKININ KENDİ STATÜSÜNÜ ELİNE ALMASINI İSTEMİYORLAR'

Ahmet Türk şunları söyledi: “Biliyoruz Ortadoğu’da Kürt halkı önemli bir potansiyeldir. Bu nedenle Kürt halkının üzerindeki saldırıları devam ettiriyorlar. Kürt halkının kendi statüsünü eline almasını istemiyorlar. Bundan önce biz biliyoruz ki; Mesrur Barzani bu operasyonlar öncesinde Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu temelde teşekkürlerini sundu KDP’ye ve Irak hükümetine. Bu açıktır ki; bu destek, bu yardım açık bir şekilde veriliyor. Budan önce de 1993’te benzer durumlar yaşandı."

'SALDIRI KÜRTLERE OLUNCA BÜYÜK BİR SESSİZLİK VAR'

Bölgedeki saldırıların dünyanın şartlarından bağımsız olmadığını ifade eden Türk, “Ukrayna’ya Rusya’nın saldırısında bütün dünya ayağa kalktı. Ama Kürtlere dönük saldırı olduğunda büyük bir sessizlik var. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı bir fırsat olarak görüldü bunlara. Dünya Ukrayna ile ilgilenirken, fırsat olarak görülerek, Kürtler kimsesiz görüldü ve saldırılar yapıldı. KDP’nin yardımı biraz da bu nedenle Kürtleri üzüyor, kızdırıyor. Yani Kürtlerin eliyle bu saldırılar olduğu için daha çok Kürtleri üzüyor” dedi.

Irak Kürdistan Yönetimi'nde çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü olduğunu kaydeden Türk, “Onlar KDP ile diyaloğa girebilir ve KDP’nin üzerinde iyi bir şekilde etkili olabilir. KDP’nin üzerine gidip bu yürütülen siyasetin önüne geçebilirler. Bu gerçekten de Kürtlerin varlık yokluk meselesidir. Bu nedenle KDP’nin karşısında siyaset yürütenler çıkıp, Kürtler arasında bir diyalog yolu açabilirler” diye konuştu.

‘TÜRKİYE, KÜRTLERİN DE KDP’NİN DE DOSTU DEĞİL’

Irak Kürdistan Yönetimi'ndeki bağımsızlık referandumunda yaşananları hatırlatan Türk, “Referandum olduğunda herkesten önce Türkiye referanduma karşı çıktı. Kürtlerin tamamı bunu görmeli. Türkiye Kürtlerin dostu değil, Türkiye KDP’nin de dostu değil. Kürtlerin kazanımları var orada, bunu yok etmek, Irak’ın tamamında etkili olmak istiyor. Bu türlü bir siyaset yürütüyor. Ortadoğu’da Kürtler büyük bir halktır. Kendi siyasetlerini, statülerini belirlemelerini istemiyorlar. Kürtlerin olduğu ülkelerde siyaset Kürtler üzerinden yürütülüyor. Türkiye de bu siyasetten güç alıyor. İran, Irak, Suriye sessiz kalacak diyerek, bu şekilde pervasızca hareket ediyor. Dünyanın da sessiz olduğunu görünce kendisine fırsat olarak görüyor. Zaten Türkiye’nin isteği; Kürt halkını mecalsiz bırakmak, Kürt halkını siyasetsiz bırakmak, Kürt halkını taleplerini dile getiremeyecek duruma getirmek” dedi.

Türkiye’nin Lozan’dan bu yana Kürt coğrafyasını kontrolü altına almak istediğini belirten Türk, “Bu saldırılar sadece PKK’ye karşı değil. Sadece KDP’ye değil. Ortadoğu’da Kürtlerin statü sahibi olmamaları içindir. Bu yönlü bir siyaset yürütüyorlar” ifadelerini kullandı.

Önceki yıllarda Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması için Irak Kürdistan Yönetimi başta olmak üzere Kürtlerin yaşadığı coğrafyada birçok siyasi parti ile görüşmeler ve toplantılar yaptıklarını ifade eden Türk, “Bu görüşmelerin sonucu olarak önemli toplantılar ve konferanslar yaptık. Ancak daha sonra KDP’nin siyasetinde büyük bir değişiklik olmaya başladı. Burada Türkiye’nin etkisi büyük oldu. Sağlamak istediğimiz birliğin oluşmaması için KDP hemen her gün birlik oluşmasının diye yeni bir şey çıkardı ortaya. Sayın Öcalan da o zaman söyledi. Birlik olsun. Başkanın kim olduğu önemli değil. Barzani de olabilir. Ama her gün yeni bir şey ortaya çıkarıldı” diye konuştu.

'KDP'NİN ÜZERİNDE TÜRKİYE'NİN BÜYÜK ETKİSİ VAR'

KDP’nin görüşmeler sırasındaki tutumuna dair detaylar veren Türk, şunları söyledi: “Delegasyon üzerinde sorun çıkarıyorlardı. Bunu kendilerine bahane ediyorlardı. KDP’nin büyük bir parti olduğunu, delegasyon kurulduğunda KDP’nin delegasyonda daha fazla temsiliyetinin olması gerektiğini söylüyorlardı. Halkın içinde etkisi olmayan ancak KDP’yle hareket eden partileri delegasyona katarak, delegasyonda etkili olmaya çalışıyorlardı. Delegasyonda yüzde 56 delegenin kendilerinden olmasını istiyorlardı. Bizim hesap etmediğimiz şeylerdi. Birlik oluştuktan sonra delegasyonun öneminin olmadığını söylüyorduk. Ama küçük hesaplar yapıyorlardı. Tavırlarının her gün değiştiğini gördüğümüzde anladık ki; KDP’nin üzerinde Türkiye’nin büyük etkisi vardı."

‘GÜNEYDEKİ SİYASETLER KDP’YE RAĞMEN BİRLİK OLMALI’

“KDP’nin yürüttüğü siyaset Kürtler tarafından teşhir edilmeli” diyen Türk, Irak Kürdistan Yönetimi'ndeki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine seslenerek, şunları söyledi: “Siyasi partilerin neredeyse tamamı KDP’nin bu siyasetinden rahatsız. Bu siyasete rağmen birliği oluşturmaları lazım. Ondan sonra gerekirse KDP ile de diyaloğa girmeliler. KDP’yi de bu siyasetinden uzaklaştırmaları lazım. Bunun için çok çalışmaları lazım. Bugün Kürtlerin gözü Güney’in siyasetinde. Güney’in siyasetleri KDP’nin aksine saldırılar karşısında durduklarında KDP’ye de tesir edecekler. Bugün Kürt halkı bu saldırılardan çok rahatsız. Güneydeki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, KDP’nin siyasetinin karşısında daha fazla seslerini çıkarmalı, eleştirilerini yapmalı, rollerini oynamalıdır. KDP’nin yürüttüğü siyaset karşısında radikal bir siyaset izlemeliler.”

‘MESUT BARZANİ ROLÜNÜ OYNAMALI’

Türk şöyle devam etti: "Sayın Mesut Barzani Saddam’ın zulmünü gördü. İran’ın Kürtlere ihanetini gördü. Sayın Barzani iyi biliyor ki; Kürtlerin dostu olan devlet yok. Türkiye devletinin Kürtlerin dostu olmadığını iyi biliyor. Bugün KDP’nin yürüttüğü siyasete gerçekten Sayın Mesut Barzani sessiz kalıyor. Aslında Mesut Barzani rolünü oynamalı. Bu anlamda bir şey yapmalı. Halkın halen Mesut Barzani’den Neçirvan ve Mesrur Barzani’nin yürüttüğü siyasete karşı umudu var. Bu siyasete karşı sesini çıkarması gerekiyor. En azından o tecrübeli bu siyasette. Her şeyi gözleri ile görüyor. Kürtlerin bu siyasetten rahatsız olduklarını görmeli. Bugün Kürtler Mele Mustafa Barzani’nin torunlarının yaptıklarından rahatsız. Bütün devletlerin Kürtlere yaptıkları ihaneti gözlerinin önüne getirip, öyle bir siyaset yürütmelerini bekliyoruz."

‘ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜLSEYDİ…’

Devletin Kürtlere dönük her planını hayata geçirmeden önce PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde tecrit uygulamaya başladığını belirten Türk, “Bugün Sayın Öcalan ile görüşmeler yapılsaydı, inanıyorum ki barış için Kürt sorununun çözümü için siyaseten bir çözüm olması için yüksek bir sesle taleplerini dile getirecekti. Bugün AKP-MHP Kürt halkını sessiz kılmak için yıllardır karar alıyor. Bugünkü AKP-MHP ittifakının amacı Kürt halkını sessiz kılmak için. Kürt halkı üzerinde kirli bir siyaset yürütmek için bu ittifak kuruldu. Bunun için de öncelikle Sayın Öcalan üzerinde tecrit uygulamaya başladılar. Her insanın üzerinde tecrit uyguluyorlar” dedi. Yürütülen siyasetin Kürt halkının yok edilmesine dönük olduğunu dile getiren Türk, “Bu karar verildiğinde Kürtlerin siyasetçilerini sessiz kılmaya başladılar” dedi.

6’LI MUHALEFETE: BU ŞEKİLDE ÇÖZÜM OLAMAZLAR

6 muhalefet partisinin bir araya gelmesine dair de değerlendirmeler yapan Türk, muhalefetin bir araya gelmesinin hangi esaslar üzerinde olduğunu sorarak, “Yarın iktidara geldiklerinde ne yapacaklar? Kürt sorununun çözümü için ne yapacaklar? Ekonomik krizi çözmek için nasıl bir reçeteleri var? Adaletsiz ve hukuksuz bir şekilde zindanlarda tutulan siyasetçiler ve yurttaşlar için ne düşünüyorlar? Ne dile getirecekler?” diye sordu.

6 muhalefet partisinin “parlamenter sisteme dönüş” yönündeki söylemlerine dikkat çeken Türk, “Parlamenter sistemi zaten daha önce de gördük. Siyaset sistemi değiştirmedikten sonra 6 siyasi partinin bir araya gelmesiyle hem Türk halkının hem de Kürt halkının taleplerini yerine getiremezler. Şeffaf bir siyaset yürütülmesi gerekiyor. Esaslar üzerinde kaideler üzerinde bir muhalefet oluşturulması gerekiyor. Ama görüyoruz ki; Kürt sorunu ile ilgili bakıyoruz bir Kürt siyasetçi bir şey söyleyecek, muhalefetin içinden karşı çıkan daha yüksek bir ses çıkıyor. Kürt sorunu ve Kürtlere dönük bugün yürütülen saldırılarda sessiz kalıyorlar. Samimi bir şekilde bir şeyi kabul etmedikleri sürece hiçbir şeye çözüm olamazlar” ifadelerini kullandı.

Türk, muhalefet partilerinin tutumuyla ilgili “Bir taraftan Kürtlerden oy bekliyorlar bir taraftan AKP’nin politikalarını destekleyerek, operasyonlar nedeniyle tebrik ediyorlar. Bu şekilde yürütülen bir siyasete halkın inancı olmaz” dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31