Gazete Emek- Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye başlattığı operasyon sonrası Fransa'dan gelen “NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklaması ve Ankara'dan verilen yanıtla siyasi gerilim yükseldi.

Londra'da iki gün sürecek zirveye ABD Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. 29 üye ülkeden oluşan NATO zirvesinde terörle mücadele tartışılacak, ülkeler arasında savunma harcamalarının daha adil bir şekilde paylaştırılması da masaya yatırılacak.

Zirve öncesi Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) “terör örgütü” olarak tanınmasını isteyen Türkiye ile buna itiraz eden ABD arasında gerginlik yaşanıyor. ABD'nin itirazına karşılık Türkiye'nin Baltık savunma planını engellediği iddiasına da Ankara'dan yalanlama geldi.

ATİNA NATO’DAN DESTEK İSTEYECEK

Yunanistan, Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırasından rahatsız. Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis, zirvede NATO’dan Türkiye’ye kınama talep edeceğini bildirdi.

Yunan Dışişleri Bakanı pazar günü Kahire'de konuyu Mısırlı mevkidaşı ile da görüştü. Yeni Demokrasi Partisi kongresinin kapanışında konuşan Miçotakis, "ülkesinin Türkiye’nin yaptığı hiç bir provokasyonu cevapsız bırakmayacağını" ifade etti.

RASMUSSEN: BU ÇOK RİSKLİ BİR ZİRVE

The Times'a konuşan NATO’nun eski genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Bu çok riskli bir zirve” uyarısında bulundu. Rasmussen ABD, Fransa ve Türkiye’nin zirveyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Rasmussen Trump’ın diğer NATO üyelerinden savunma harcamalarını arttırmalarını talep edebileceğini, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daha önce kullandığı “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” ifadelerinin yeni tartışmalara yol açabileceğini söyledi. Bir diğer tehdidin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’nun birliğini test etmeyi sürdürmesi” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-FRANSA GERGİNLİĞİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz ay Brüksel'de yapılan NATO zirvesinde Türkiye'nin Rojava’ya düzenlediği oerasyonla ile ilgili, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Siyasi çözüm gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız” İfadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) "beyin ölümünün" gerçekleştiğini ve Avrupa ülkelerinin NATO'yu savunmak için artık ABD’ye güvenemeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Macron terör devleti kurmak istiyordu, Barış Pınarı Harekatı ile hayal kırılığı yaşadı, o hayal kırıklığıyla ne dediğini bilmiyor" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "Nato'nun beyin ölümü gerçekleşti" ifadesine yanıt vererek "Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa'yı bakanlığa çağırdı. Açıklamada, Erdoğan'ın “aşağılayıcı” yorumları nedeniyle bu kararın alındığı belirtilmişti.