sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Suriye’de neler oluyor: Suriye’yi iyi bilen uzman gazeteciler değerlendirdi

YPG birlikleri Menbiç’ten çekilerek Suriye Ordusu’na kontrolü ele alın çağrısında bulundu. Suriye Ordusu Menbiç’e girdiğini duyurdu

ROJAVA 29.12.2018, 12:40
Suriye’de neler oluyor: Suriye’yi iyi bilen uzman gazeteciler değerlendirdi

Gazete Emek- YPG birlikleri Menbiç’ten çekilerek Suriye Ordusu’na kontrolü ele alın çağrısında bulundu. Suriye Ordusu Menbiç’e girdiğini duyurdu. Erdoğan ‘Kesinleşmiş bir şey yok’ dedi. Pentagon’dan yapılan açıklamada ise Suriye ordusunun Menbiç’e girdiği yalanlandı

PYD’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), birliklerini Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç şehrinden çekti. YPG’nin çağrısının ardından Suriye ordusu kente giriş yaptığını duyurdu. Kentteki kamu binalarına Suriye devletinin bayrağının asıldığı ifade edildi. Suriye devletinin bu hamlesi Türkiye’den üst düzey bir heyetin Rusya ile görüşmesinin hemen öncesine denk geldi. Kritik hamle bölgedeki önemli değişimlerin habercisi olarak yorumlanıyor. Söz konusu adımların ardından hem Türkiye’den hem de diğer ülkelerden peş peşe açıklamalar geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye devletinin bayrağının asıldığı Menbiç’le ilgili ‘Henüz kesinleşmiş bir durum yok’ açıklamasında bulundu. Pentagon’dan yapılan açıklamada ise Suriye Ordusu’nun kente girdiği yönündeki haberlerin gerçekği yansıtmadığı ifade edildi. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da benzer bir yalanlama açıklaması yaptı. ÖSO’nun ise Membiç yolunda olduğu iddia edildi.

Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapacağını Türkiye haftalardır dile getirirken bölgede hakimiyeti bulunan YPG Suriye ordusuna bir çağrı yaptı çağrıda şunlara yer verildi: “Türk devletinin –Cerablus, Azez, El Bab ve Afrin’de yaptığı gibi- Kuzey Suriye’yi işgal edip halkı göçe zorlama tehdidi karşısında biz YPG olarak ilan ediyoruz ki Menbiç’ten çekildikten sonra Fırat’ın doğusu ve diğer bölgelerde IŞİD ve diğer terör çeteleriyle mücadeleye bağlıyız. Bu yüzden toprak, halk ve sınır açısından bağlı olduğumuz Suriye devletine bu bölgeleri geri almak ve Menbiç’i korumak için silahlı kuvvet gönderme çağrısı yapıyoruz.”

YPG’nin bu açıklamasından kısa süre sonra ise Suriye ordusu sözcüsünden bir açıklama geldi: “Askerlerimiz Münbiç’e girdi ve bayrağı göndere çekti. Menbiç’teki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin tam güvenliğini garanti ediyoruz.” Devlet televizyonunda açıklamalarda bulunan Sözcü, ayrıca ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelilerin çabalarını birleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı, ‘tüm işgalcilerin yenileceği’ mesajını verdi.

Gelişmelerle ilgili Türkiye’den de yanıt geldi. Milli Savunma Bakanlığı, Menbiç’e ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Tüm tarafları bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirecek kışkırtıcı eylem ve söylemlerden uzak durma konusunda uyarıyoruz” açıklaması yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, bölge halkı adına açıklama yapma ve diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur” ifadeleri kullanıldı.

Görüşme saati belli oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan heyetin Suriye gündemiyle Rusya’da bugün yapacağı görüşmenin saati belli oldu. ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası oluşan yeni durumu görüşmek için bugün Rusya’ya gidecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın görüşme takvimi belli oldu. Görüşme bugün saat 12.00’da gerçekleşecek.

Kremlin: Memnunuz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG’nin çağrısı sonrası Suriye ordusunun Menbiç’e girdiği yönündeki iddiaları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Peskov, YPG’nin denetiminde olan Menbiç’in kontrolünün Suriye hükümetine geçmesini onaylayıp onaylamadıkları sorusu karşısında, “Elbette (onaylıyoruz). Kuşkusuz ki bu, (Suriye’deki) durumun istikrar kazanması bakımından olumlu bir adım” dedi. Peskov ayrıca, “(Suriye’de) hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelerin genişlemesi, şüphesiz ki pozitif bir eğilim” diye ekledi. Kremlin Sözcüsü, YPG’nin, Menbiç’e girmesi için Suriye hükümetine yaptığı çağrının, yarın üst düzey Türk heyetinin Moskova’ya gerçekleştireceği ziyarette ele alınacağını da belirtti.

İran’dan açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da “Suriye ordusunun Menbiç kentine girişini memnuniyetle karşılıyoruz. Suriye’nin egemenliğinin sağlanmasına ve krizin çözümüne doğru bir adım olarak görüyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Operasyon Suriye’nin toprak bütünlüğü için

Meral Danyıldız / Rıfat Kırcı

Suriye Ordusu’nun Menbiç’te kontrolü sağladığı yönündeki iddialar ne anlama geliyor? Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapacağını belirtirken Suriye’nin bu hamlesi ile Türkiye’nin nasıl bir hat izleyeceğini meseleyi yakından takip eden uzmanlara sorduk. Uzmanlar söz konusu adımı Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik bir adım olarak değerlendirirken Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu kısa vadede yapmasının çok mümkün olduğunu belirtiyor. Emekli Büyükelçi ve CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Ortadoğu Uzmanı Faik Bulut ile Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli BirGün’ün sorularını yanıtladı.

Emekli Büyükelçi ve CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz

Suriye devleti meşru adım atıyor

Emekli Büyükelçi ve CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: Suriye’nin Menbiç’e girmesi dengeleri değiştirecek bir durum yaratmaz. Burada Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlanıyor birbakıma. Suriye’nin kuzeydoğusunu ve doğusunu kontrol altında tutan ABD ile işbirliği içerisinde bulunan güçler ABD’nin çekilmesiyle yalnız kalıp Suriye güçleriyle anlaşmak zorunda kaldılar. Suriye ile bu anlaşma neticesinde de Suriye devleti kendi toprakları üzerindeki kontrolünü genişletiyor. Türkiye’nin herhangi bir şekilde bu bölgeden kaynaklanan sıkıntıları varsa bunu Şam rejimiyle konuşması gerekir.

Rusya’da bu konuda aynı görüş içerisinde. Onlar da zaten Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından bakıyorlar. Rusya, Suriye’nin doğusunda, kuzeydoğusunda ve Fırat’ın doğusunda Suriye Devleti’nin kontrol sağlamasından memnuniyet duyduğunu açıkladı. Arap ülkelerinde de önce Birleşik Arap Emirlikleri ardından Bahreyn, Şam’daki büyükelçiliği tekrar açma kararı aldı. Bütün bunlar aslında ABD’nin çekilmesiyle Suriye’de toprak bütünlüğünün sağlanması açısından bu duruma verip bizim de aynı doğrultuda hareket etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Türkiye sert açıklamalar yapmadan önce Türkiye’nin gerçekçi şekilde bütün bilgileri bir araya toplayıp değerlendirme yapması lazım. Ayrıca bizim de bütün dünyanın yaptığı gibi fazla vakit kaybetmeden Şam rejimiyle diyalog kurmamız gerekiyor.

Bugünkü Rusya-Türkiye görüşmesinde herhangi bir değişiklik olmaz. Rusya’nın tutumu belli. Bugün Moskova’ya gidecek heyet Türkiye-Rusya arasındaki notları karşılaştıracak. Görüş farklılıklarını ortadan kaldırmaya yönelik bir görüşme olacaktır. Yarın yapılacak görüşmelerin sonucunu beklemek lazım. Ayrılıklar olsa da görüşmede asgari düzeye indirilir. Suriye’nin geleceğiyle ilgili olarak Rusya ve Türkiye arasında zaten temelde görüş ayrılıkları mevcuttur. Bu durum sadece ABD askerlerini çekti diye ortaya çıktı demek doğru olmaz.

Ortadoğu Uzmanı Faik Bulut

Sınıra Suriye devleti yerleşebilir

Ortadoğu Uzmanı Faik Bulut: YPG Fırat’ın doğusu meselesinde sıkıştığı için böyle bir adım attı. YPG Suriye ve Rusya’yla anlaşarak bölgedeki adımlarını atacaktır. Görüşmeler de bu yönde sanıyorum. YPG’nin istediği Suriye Ordusu’nun Türkiye ile Suriye arasındaki mevcut sınır bölgesini koruma altına alması. Sadece Menbiç için geçerli değil bu Kobane için de geçerli. Büyük ihtimalle YPG bu taktiğe başvuracaktır sıkıştığında. Zaten bu görüşmeler devam ediyor. Onun ötesinde Türkiye askeri olarak yürüme konusunu erteledi diye düşünüyorum. Hem Rusya’ya gidecek, Rusya ile görüşmeleri olacak Türkiye’nin. Muhtemelen Türkiye bundan sonra kendine göre yeni bir yön çizerek plan yapacak. Dolayısıyla Türkiye şu anda beklemede. Herkes bir diğerinin adımına bakıyor. Herkes hazır diyorlar ama sürekli hamle bekliyorlar. Bu sadece YPG ve Türkiye arasındaki bir taktik değil. Buna Suriye’yi de, Rusya’yı da katmak lazım. Amerika’yı başta katmak lazım özellikle Fransa’yı eklemek gerekiyor. Zaten YPG’nin elinde olan kozlar belli. Türkiye daha çok Rusya’dan onay alma peşinde. Amerika’da ne tür bir bir görev alacak o da belli değil. Önümüzdeki ay da görüşmeler olacak zaten.

Ortadoğu Uzmanı Gazeteci Hüsnü Mahalli

Sınıra Suriye devleti yerleşebilir

Ortadoğu Uzmanı Gazeteci Hüsnü Mahalli: Bu adımı Suriye devletinin kendi topraklarına sahip çıkması olarak yorumluyorum. Zaten Suriye Demokratik Güçleri ve YGP ile Suriye Devleti arasında bir aydır benzer görüşmeler yapılıyordu. Yani yeni alınmış bir karar değil bu. Akabinde Suriye Devleti sınırları içerisindeki topraklarına bayrağını asmıştır. Bunu böyle okumak lazım. Rusya’da Türk heyetinin bugün yapacağı görüşmeleri çok etkileyeceğini düşünmüyorum açıkçası. Önümüzdeki ay da yine İran ve Rus heyetleriyle görüşmeleryapılacak. Burada nasıl bir adım atılacağını hep birlikte göreceğiz. Ben Fırat’ın doğusuna yönelik Suriye Ordusu’nun kısa süre içerisinde benzer bir adım atılacağını düşünüyorum. Çünkü çok ciddi bir yığınak yapılıyor. Bu yığınak boşuna değil. Geniş bir operasyona karşı ve Türkiye’nin de tepki göstereceğini düşünmüyorum. Çünkü Suriye devleti, kendi topraklarındaki bir bölgeye kendi bayrağını asıyor hukuksuz bir durumdan bahsetmek mümkün değil. 

Kaynak: Birgün

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30