5 yılda çok hızlı yükseldi, sonra ortadan kayboldu! Berat Albayrak şimdi nerede ve ne yapıyor?

"Berat Albayrak nerede?" "Berat Albayrak şuanda ne yapıyor?" soruları en çok internetten aranan ve merak edilen sorular oldu. 5 yılda çok hızlı bir yükseliş gösteren eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şimdi ne yapıyor ve nerede sorularına ilişkin birçok iddia var.

SİYASET 29.01.2021, 11:36
5 yılda çok hızlı yükseldi, sonra ortadan kayboldu! Berat Albayrak şimdi nerede ve ne yapıyor?

Gazete Emek- Türkiye ekonomisinin büyük bir kriz içerisine girdiği son 2 yılın Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı yapan Berat Albayrak'ın ani bir şekilde ortadan kaybolmasının üzerinden 3 ay geçti. Muhalefetin AKP kabinesine ilişkin yaptığı eleştirilerin odağında olan Albayrak, 8 Kasım 2020'de Instagram hesabı üzerinden paylaştığı bir mesajla istifa ettiğini duyurdu. 

Albayrak'ın istifası AKP içerisinde de büyük şaşkınlık yarattı. Sadece AKP değil AKP medyası da saatlerce istifaya karşı 3 maymunu oynadı. Albayrak'ın istifası 25 saat sonra Erdoğan tarafından kabul edildi. 8 Kasım'dan itibaren tamamen ortadan kaybolan Albayrak, 27 Kasım'da çok tartışılan Varlık Fonu'ndaki görevini de bıraktı. Albayrak'ın o tarihten itibaren nerede olduğu ve ne iş yaptığına ilişkin ise birçok iddia konuşuldu. Albayrak'ın Katar'a gittiğini söyleyenler olduğu gibi AKP içerisinde yeni bir göreve getirileceğini iddia edeneler de oldu. 

FATİH ALTAYLI'DAN ALBAYRAK İDDİASI

Albayrak'ın nerede olduğuna ve ne yaptığına ilişkin en dikkat çeken yazıyı ise AKP'nin içini yakından bilen Fatih Altaylı'dan geldi. 

Fatih Altaylı 8 Ocak'ta Habertürk'te kaleme aldığı yazısında Albayrak'ın danışmanlık yapacağını belirtti. 

Albayrak için “Danışmanlık yapacak. Büyük şirketlere, çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmeti verecek” bilgisini verdi.

İLK OLARAK BABASININ YANINA GİTMİŞ

İşte Altaylı’nın yazısında ilgili bölüm:

“Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifasının ardından hemen Trabzon’a, istifa mektubunda ilk sırada andığı babasının yanına gitmiş.

Sonrasında İstanbul’a dönmüş ve hemen ardından özel uçakla Katar’a geçmiş.

Katar’da geçirdiği yaklaşık 1 haftanın ardından yeniden İstanbul’a dönmüş.

Ve şimdi Boğaz’ın Anadolu yakasında ofis olarak kullanabileceği bir yalı nitelikli bina arıyormuş.

Henüz istediği gibi bir yalı bulamamış.

Bulur bulmaz burayı tefriş ettirip, ofis haline getirecekmiş.

Bana bu bilgiyi veren AK Partili arkadaşıma “Siyaset mi yapacak?” diye sordum.

“Yok Abi, siyaset yapmayı düşünmüyor. En azından bu dönem düşünmüyor. Danışmanlık yapacak. Büyük şirketlere, çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmeti verecek” yanıtını aldım.

Bu arada AK Parti içindeki dedikodular doğru ise, ofis olarak kullanılacak yalı yakında aile işine dönüşebilir.”

EKONOMİST KAHVECİ'DEN ALBAYRAK İDDİASI

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV 5'te yayınlanan ve moderatörlüğünü Hasan Basri Akdemir'in yaptığı Ekonomi ve Ötesi programında ekonomiyi değerlendirdi.

"Berat Albayrak'ın tekrar aynı koltuğa gelmesini ben zannetmiyorum" diyen Kahveci, Hasan Basri Akdemir'in "Başka bir koltuk mu var" sorusuna "Tabii, başka bir koltuk üzerine" dedi.

"Berat Bey eski koltuğuyla dönebilir... Enerji Bakanlığı çok daha makul gözüküyor" diyen Kahveci, Berat Albayrak'ın başka bir görevle geri dönebileceğini şu sözlerle değerlendirdi:

"Önce Berat Albayrak'ın döneminin bir fikri olarak aklanması ve temizlenmesi gerekiyor. Şu anda ona çalışılıyor. Yani aslında 'Berat Albayrak doğru yapmıştı, iyi yapmıştı, orada bir sorun yoktu...' Merkez Bankası dünkü açıklamasında bütün sorunları Berat Albayrak'ın dönemine yıkıyor zaten. Kredi genişlemesi, cari açık falan... Neyse. Şimdi kamuoyu oluşturuyorlar. 'Aslında Berat Albayrak o kadar kötü değildi, hatta kötü değildi, hatta Berat Albayrak iyi yapmıştı kredi genişlemesi yaptı pandemide... İşte insanların ekonomik durumunu fazla zorlaştırmadı, tüketimi arttırdı falan...' Bu zemini yaptıktan sonra Berat Bey muhtemelen başka bir koltukla geri dönebilir. Mesela eski koltuğuyla dönebilir. Enerji veya başkan yardımcılığında bir şey olabilir. Bilmiyorum ama bana en yakın gelen eski koltuğu Enerji, çünkü gaz bulundu. Gazın bulunmasıyla ilgili PR'ı Sayın Cumhurbaşkanı dahi oradaki bütün konuşmalarında gaz bulunmasındaki milli kahraman Berat Albayrak'tı. Ona yatırım yapıldı. Bence Berat Albayrak'ın tekrar aileyle ile beraber gelmesinde Enerji Bakanlığı çok daha makul gözüküyor. Biliyorsunuz, zaten İsrail'le de enerji işlerimiz var. Hatırlayın; İsrail Enerji Bakanı'nın İstanbul'da Berat Albayrak'la oturması... Kuzey Irak ile İsrail ile bizim gayet güzel enerji işlerimiz var. Dış ticaret verilerine bakın orada görüyoruz."

ALBAYRAK'IN SİYASİ KARİYERİ

Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın başında bulunduğu ve AKP'nin yayın organları gibi çalışan Turkuvaz Medya Grubu’na ait A Haber'de Berat Albayrak'ı defalarca öven haberler yapıldı. Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, 2017'de Trabzonspor divan kurulu toplantısında “Soruyorum şimdi yönetimdekilere, bu stadı size kim yaptırdı? Bu reklamı size kim aldı? Hiç kimse size kredi vermezken milli bankalardan yeni kredi aldınız, nereye harcadınız?” dediği bir video da yeniden gündeme gelmişti. Berat Albayrak'ın Trabzonspor sevgisi A Spor'da da çok belirgin oldu. Trabzonspor'lu olan bir diğer bakan Süleyman Soylu ile yıldızları ise hiç barışmadı. Kameralar önünde Soylu'ya omuz atan Albayrak ile Soylu'nun 5 yıllık süreçte hiç anlaşamadıkları kamuoyuna sızan bilgiler arasındaydı. 

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İLE SİYASETE GİRDİ

7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP'den milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükûmette enerji ve tabii kaynaklar bakanlığına getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükûmette bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 genel seçimlerinin ardından kurulan 66. Hükûmette hazine ve maliye bakanlığı görevine atandı. 12 Eylül 2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Varlık Fonu'nun başkan vekili oldu.

AKP'LİLER İÇİN SÜRPRİZ İSTİFA

Albayrak, 8 Kasım 2020'de resmî Instagram hesabından yaptığı bilgilendirmede 2018'den beri sürdürdüğü hazine ve maliye bakanlığı görevinden sağlık sorunlarını ve ailesi ile zaman geçirmek istediğini gerekçe göstererek istifa ettiğini açıkladı. İstifa açıklamasının ardından Türk lirasının piyasalarda değer kazanmasında, Albayrak'ın gelişmeler itibarıyla kesinleşmemiş istifası ile istifa öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal'ın atanması birer etken olarak değerlendirilmiş ve bunlar ekonomistlerce Türk lirası açısından olumlu bir gelişme olarak görülmüştü. Albayrak'ın istifası, açıklamadan 25 saat sonra Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve yerine Lütfi Elvan atandı. 27 Kasım 2020 tarihinde ise Varlık Fonu'ndaki görevinden istifa etmiştir.

ONUN DÖNEMİNDE EKONOMİ DİBE VURDU

Yaklaşık 2 yıl 4 ay boyunca Türkiye ekonomisinin en tepesinde bulunan isim olan Albayrak sıkılıkla muhalefetin hedefinde olurken yaptığı her açıklama gündem oldu.

Göreve geldikten bir ay sonra Türkiye tarihi bir kur krizi yaşarken Albayrak sıklıkla olağanüstü toplantılar düzenleyerek ekonomide yaşanan gelişmeleri ‘kur saldırısı' olarak tanımladı.

Albayrak'ın görev süresi boyunca politika faizi yüzde 24'e kadar çıktı. İç ve dış sebepler nedeniyle dövizde önlenemez bir yükseliş meydana gelirken Türkiye'de enflasyon son yıllarda olmadığı kadar korkutucu bir boyuta geldi.

ÜÇ MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞTİ

Albayrak üç farklı Merkez Bankası başkanı döneminde kabinede bulundu. Albayrak'ın yakın çevresinde olduğu bilinen Murat Çetinkaya, hükümetin sıkıkla eleştirdiği Erdem Başçı'nın yerine Merkez Bankası başkanı olarak seçilirken Çetinkaya da ‘laftan anlamadığı' gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alındı. Yerine atanan Murat Uysal ise bir yılı aşkın görev yaparken cuma günü görevine son verildi.

YERİNE GELDİĞİ İSİM MERKEZ BANKASI'NIN BAŞINA ATANDI

Uysal'ın yerine atanan ismin ise Berat Albayrak'tan önceki Maliye Bakanı olan Naci Ağbal'ın olması dikkat çekti. Ağbal, Mehmet Şimşek Maliye Bakanı iken bakan yardımcılığı görevini yapmış Şimşek Başbakan Yardımcılığı yaparken Ağbal Maliye Bakanı olarak atanmıştı. Ağbal, Merkez Bankası'nın başına atanmadan önce Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı görevini yürütüyordu. Ekonomi çevreleri Ağbal ile Albayrak'ın ekonomiye yaklaşım tarzlarının farklı olduğu yorumlarını yapıyor.

HER AÇIKLAMASI GÜNDEM OLDU

Bakan'ın 20 Mart 2019 tarihinde ‘Adım Adım Ekonomi' toplantısında yaptığı “Dolar 10 lira olacak, 15 lira olacak ya, toplayalım dolarları…” Dolar düştü 5 liraya, şimdi bunlar kara kara düşünüyor” açıklaması gündem olmuştu.

Kurun yükselişi sık sık Berat Albayrak'a soruldu. Bakan Albayrak 13 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklamada dolarla maaş almayanların konuyla ilgilenmemesi gerektiğini vurguladı. Bakan, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?” yanıtını vermişti.

29 Eylül 2020'de Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Bakan Albayrak ile yaptığı konuşmada, Albayrak’ın kendisine, “Döviz kuru benim için hiç önemli değil. Hiç işin o tarafına bakmıyorum. Sanayi sağlam, üretim tarafı sağlam.” dediğini söylemişti.

Bakan Albayrak'ın ekonomide sıkıntılı günler geçerken Twitter hesabını kullanış biçimi de eleştiri konusu oluyordu. Bakan resmi verileri paylaşarak Türkiye'nin OECD klasmanında birinci olduğunu ifade ediyordu. Bakan geçenlerde TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi verilerini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirmiş ve “OECD’de 1, dünyada 2’nciyiz!” ifadelerini kullanmıştı.

Aradan geçen süre içerisinde ekonominin durumu daha da içinden çıkılmaz bir hal alırken döviz kuru rekor üstüne rekor kırmaya devam etti. Öyle ki kurun rekor kırmaması haber değeri taşıyan bir gelişme haline dönüştü.

ALBAYRAK ÇOK TANINAN BİR AİLEDEN GELİYOR

Berat Albayrak, Türkiye siyasetine hızlı bir giriş-çıkış yaptı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evli olan Albayrak aynı zamanda Sadık Albayrak'ın da oğlu. 

Dünyada örneğine pek az rastlanır şekilde 5 yıl içinde siyasete girip Türkiye ekonomisinin başına getirilen Albayrak çok tartışmalı ve beraberinde birçok soru işareti ile ortadan kayboldu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bütün eleştirilere rağmen arkasında durduğu ve gittiği her yere beraberinde götürdüğü Albayrak'ın şimdi ne yaptığı ise tam bir muamma. Birçok iddialara rağmen Albayrak'tan tek bir açıklama dahi yapılmadı. Albayrak, istifa açıklamasını yaptığı Instagram hesabı dahil bütün sosyal medya hesaplarını kapatarak siyaset sahnesinden çekildi. 

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 8 19
2. Trabzonspor 8 18
3. Beşiktaş 9 17
4. Hatayspor 8 16
5. Altay 8 15
6. Konyaspor 8 14
7. Karagümrük 8 14
8. Galatasaray 8 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 8 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 8 9
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 8 8
16. Kasımpaşa 8 6
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 8 6
18. Göztepe 8 5
19. Giresunspor 8 5
20. Rizespor 8 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 8 20
2. Ankaragücü 8 18
3. Eyüpspor 8 16
4. Bandırmaspor 8 15
5. Erzurumspor 8 15
6. Tuzlaspor 7 14
7. Kocaelispor 7 13
8. Samsunspor 7 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Altınordu 8 10
11. Manisa FK 8 9
12. Boluspor 7 8
13. Menemenspor 8 8
14. İstanbulspor 7 7
15. Denizlispor 8 7
16. Adanaspor 8 6
17. Balıkesirspor 7 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 7 4
Takımlar O P
1. Chelsea 7 16
2. Liverpool 7 15
3. Man City 7 14
4. M. United 7 14
5. Everton 7 14
6. Brighton 7 14
7. Brentford 7 12
8. Tottenham 7 12
9. West Ham 7 11
10. Aston Villa 7 10
11. Arsenal 7 10
12. Wolverhampton 7 9
13. Leicester City 7 8
14. Crystal Palace 7 7
15. Watford 7 7
16. Leeds United 7 6
17. Southampton 7 4
18. Burnley 7 3
19. Newcastle 7 3
20. Norwich City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 17
2. Atletico Madrid 8 17
3. Real Sociedad 8 17
4. Sevilla 7 14
5. Osasuna 8 14
6. Rayo Vallecano 8 13
7. Athletic Bilbao 8 13
8. Valencia 8 12
9. Barcelona 7 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 7 11
12. Mallorca 8 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 8 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 8 7
17. Granada 8 6
18. Levante 8 4
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 8 1