sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

HDP 5.Olağan Kongresi, Ankara’da yapılıyor: "Çözüm biziz, sözümüz var"

HDP 5'inci Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılıyor.Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar'la yola devam edilecek.

SİYASET 03.07.2022, 12:27 05.07.2022, 01:36
HDP 5.Olağan Kongresi, Ankara’da yapılıyor: "Çözüm biziz, sözümüz var"

Gazete Emek- Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5'inci Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılıyor.

Binlerce kişi bayraklar ve sloganlarla kongre salonuna geldi. 'Çözüm biziz, sözümüz var' şiarıyla düzenlenen kongrede Kürtçe ve Türkçe 'Ayrımcılığa karşı engelsiz yeni yaşam', 'İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz', 'Gazetecilere özgürlük, özgür basın susturulamaz', 'Demokrasi ittifakı ile üçüncü yol' gibi pankartlar yer aldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt sorununun bir hakikat olarak ülkenin ve siyasetin önünde durduğunu belirterek şunları söyledi:

- Kimsenin önünde diz çökmedik. Kimseye biat etmedik bundan sonra da kimseye diz çökmeyeceğimize, biat etmeyeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyoruz.

- Bir haftada çatışma ihtimalini ortadan kaldırırım diyen Sayın Öcalan'ın çağrısına ağır tecritle karşılık verilmesi çözümsüzlük kaosunu daha da büyütür. Tecritte ısrar, İmralı sistemiyle Türkiye'yi siyasi ve ekonomik olarak her yönüyle kontrol altında tutan uluslararası çözümsüzlük hattına hizmet etmektedir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Bir 100 yıl daha aynı acılarla böyle devam etmeyecektir.

- Savaş ve ilhak politikalarınızla, Kürt karşıtı dış politikalarınızla Kürt sorunu gerçeğini ortadan kaldıramayacaksınız. Ortadoğu ve Suriye, sizin Kürt düşmanlığı zihniyetinizle değil, Kürt halkının bir arada yaşama isteğiyle kurduğu ittifaklarla devam edecektir.

- (AKP'ye) Sizler gidicisiniz, sizler gideceksiniz. Bu ülkeyi halklarımız yönetecek, HDP ve ittifakları yönetecek. Bu ülkenin bir sahibi var. Bu ülkenin sahibi bizleriz, emekçi halklarımızdır.

- Herkesin hakça bölüştüğü, emeğinin karşılığını aldığı, üretenin, emekçinin söz ve karar sahibi olduğu, kadın yoksulluğunun son bulduğu müreffeh bir ülkeyi ve sosyal devleti, sosyal devleti, adaleti hep birlikte tesis edeceğiz.

- Gezi aileleri için, 480 gündür direnen Emine Şenyaşar için, Cumartesi Anneleri için, Çorlu aileleri için, Soma aileleri için, Roboski aileleri için, erkekler tarafından katledilen ve şiddete uğrayan tüm kadınlar için adaleti aranır değil, yaşanır hale getireceğiz. Sözümüz var, sorunu kaynağında çözeceğiz. Her gün adaletsizlik üreten gaspçı, kayyumcu, hukuk talancısı iktidarı kesinlikle ama kesinlikle göndereceğiz.

- Önümüzde önemli seçimler var. Bu seçimler kimin cumhurbaşkanı olacağı seçimi değildir. Asıl olan, kriz üreten bu sistemin değiştirilmesidir. HDP bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir. 27 Eylül deklerasyonumuzda ilkelerimizi net bir biçimde ortaya koyduk. Aynı noktada olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Biz halkımızın ve ülkenin gündemindeki yakıcı sorunlara ve bunların kalıcı çözümüne odaklıyız. Türkiye halkları kriz iktidarına da restorasyon siyasetine asla mahkum ve muhtaç değildir. Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı yer, duracağı nokta Halkların Demokratik Partisi'dir. HDP salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler başka bir yol var diyoruz, o yol da HDP'nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. O da tüm demokrasi gçleriyle bilikte yol alacağımız demokratik ittifaktır. Demokrasi ittifakı aynı zamanda savaş karşıtı mücadele ortaklığıdır. Emeğin mücadele birliğidir. Kadınların mücadele ittifakıdır.

- İstanbul Sözleşmesi'ni yaşatacağız ve mutlaka uygulayacağız. Kadınlara bir kez daha söz veriyoruz. Yarına dair sözü olan, birlikte yaşamdan yana olan herkesi, tüm toplum kesimlerini demokrasi ittifakında buluşmaya çağırıyoruz. Bu güçlü temsiliyetle hem parlementoyu gerçek çözüm merciine dönüştereceğiz, hem de kalıcı çözümlerin sahibi olacağız. Anadolu ve mezapotamya halklarının yeni yüz yılını demokrasiyle mutlaka buluşturacağız."

MİTHAT SANCAR: BOŞUNA UĞRAŞIYORLAR, BOŞ HAYALLER PEŞİNDE KOŞUYORLAR

Buldan'ın ardından sözü, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar aldı:

- İktidarın ve etrafındakilerin rant saldırılarına karşı toprağına, ağaçlarına, akarsuyuna, ovasına sahip çıkan tüm güzel insanlar, selam olsun sizlere. İnançları dolayısıyla dışlanan, ötekileştirilen, eşit yurttaşlık hakları gasp edilen başta Aleviler olmak üzere bütün inanç topluluklarına selam olsun. Gençler ve çocuklar, sizlere selam yetmez size gönlümüzü veriyoruz, yolumuzu veriyoruz. Sizleri de selamlıyorum.

- Bugün partimizin 5. olağan kongresini gerçekleştiriyoruz. Partimize, yoldaşlarımıza, halkımıza karşı düzenlenen bütün kumpaslara, tertiplere, operasyonlara gerekli cevabı bu coşkulu kalabalık ve gözü bizde olan milyonlar çok net biçimde veriyor. Buradan taşan ses, mutlaka sözümüzü bu ülkenin bütün emekçilerine, ezilenlerine ulaştıracaktır. O nedenle bu kongre, bu kalabalık, bu kararlılık, bu cesaret, bu adanmışlık, saraydakilere diyor ki "Bizi bu mücadeleden, bu birliktelikten vazgeçiremezsiniz." Çünkü bizim fikriyatımız çok güçlüdür, bu dava çok haklıdır. Bu nedenle mutlaka kazanacağız arkadaşlar.

- Biz inanılmaz bir direniş geleneğinden geliyoruz, bunu burada anlatmaya günler yetmez. Ama biz sadece bir direniş hareketi değiliz, buna aynı zamanda özgür geleceği inşa etmeyi hedefleyen bir hareketiz. Şimdi inşa zamanıdır, şimdi yeni yaşamı kurma zamanıdır. İnşa etmek istediğimiz yeni yaşam, bu ülkenin 100 yıllık sorunlarından orta ve kısa vadeli sorunlarına kadar her türlü meseleye kapsamlı, kalıcı çözümler içeriyor. Türkiye'deki egemen anlayış ve geleneksel siyaset, bu denli inanmış bir örgütlü mücadeleyle tarihin hiçbir döneminde karşılaşmadı. HDP'den duyulan rahatsızlığında temelinde tam olarak bu yatıyor. O nedenle var güçleriyle bize saldırıyorlar, var güçleriyle bizi susturmaya çalışıyorlar. Tekrar söylüyorum, boşuna uğraşıyorlar, boş hayaller peşinde koşuyorlar.

- Özellikle vurguluyoruz, çözümün yönetemi savaş, şiddet, çatışma olamaz. Çözüme ve barışa ancak ve ancak diyalog, müzakere ve demokratik siyasetle ulaşılabilir. Hep yüzleşme, hep hakikat diyoruz. Bu hakikatin mutlaka görülmesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Çözümdeki ısrarımız sadece tabanımızın büyük çoğunluğunun Kürtlerden oluşmasından kaynaklanmıyor. Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesinin inkar, imha ve asimilasyon politikalarından vazgeçildiği bir ülkenin bu topraklara huzur, refah ve özgürlük kazandıracağına inanıyoruz. Bu nedenle sürekli barış diyoruz, ısrarla büyük barışı savunuyoruz.

- Hedefimiz, toplumsal mutabakatla hayata geçirilecek bir barış sürecidir. Meclis'in merkezde olmasını neden istiyoruz? Çünkü Meclis, sürecin güvencesini oluşturacaktır ve şeffaflığı sağlayacaktır. Bunlar olmadan barış süreçlerini çözüme götürmek ve yerleştirmek, kalıcı kılmak mümkün değil. Birkaç adım atılabilir, çok öyle zor adımlar değil bunlar. Bizler öneriyoruz;

- Eşit yurttaşlığın güvence altına alınması, anadil başta olmak üzere kimlik haklarını tanınması, yerel demokrasinin kabul ve inşa edilmesi, tüm siyasi mahkumiyetlerin ve davaların sonuçlarıyla birlikte derhal ortadan kaldırılması, siyasi irade ve kazanımlara yönelik gasplara, başta belediyeler olmak üzere her alandaki kayyum rejimine son verilmesi.

Bunların müzakere edilip hayata geçirileceği yer en başta Meclis olmalıdır. Bunları topluma mal etmek için de güçlü bir barış ve çözüm iradesi gereklidir. HDP bütün bu konularda temel aktördür, kurucu güçtür. Üzerine düşen her türlü görevi ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.

- Hükümeti açıkça uyarıyoruz; tecrit üzerinden oyun oynamayın. Bu denli hayati bir meseleyi siyasi ikbal meselelerinize alet etmeyin. İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecrite son verin. Abdullah Öcalan'ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak ve esasen hakkı olan bütün imkanları sağlayın. Muhalefet partilerine de seslenmek istiyorum, tecrit meselesi iktidarın manipülasyonlarına terk edilemeyecek kadar çizgidir.

- Bizler dolambaçlı, kulislerde, karanlık dedikodularla değil; halka söz vererek, halka verdiğimiz sözün arkasında durarak siyaset yapıyoruz. 27 Eylül'de açıkladığımız ilkeler etrafında demokrasi ittifakını inşa etme çalışmalarına başladık. Her birini selamlıyorum. Gerçek bir demokrasi ittifakının nasıl ve kimlerle olabileceğini defalarca açıkladık.

- Geçici değil, seçime dönük değil, ortak mücadele zemininde buluşan, uzun soluklu, kalıcı bir ittifak oluşturacağımız taahhüt ettik. Demokrasi ittifakı toplumsal ve siyasal muhalefetle, emek, ekoloji, kadın ve gençlik hareketleriyle en geniş birlikteliği kurmanın, değişim ve dönüşümün öncüsü olmanın, bu topraklarda yaşayan herkesin kendi yaşamlarını arzu ettikleri gibi kurmalarının zeminini yaratmanın adresidir.

Kürtler başta olmak üzere HDP tabanını seçim hesaplarında bir sayı olarak görenler ne siyasetten anlıyorlar ne de tarih biliyorlar. Bu milyonlar, demokrasi ve barış mücadelesinin en dinamik gücüdür. Bu güç dikkate alınmadan ülkeye ne demokrasi ne adalet ne de barış gelir. Seçimler yaklaştıkça iktidarla anlaşmak gibi zırvalar tedavüle sokuluyor, bizler töhmet altında bırakılacağız. Bunları ortaya atanlara bakın, fikrinizi kolayca belirlersiniz zaten.

- Değerli yoldaşlarım, parlamento seçimlerine nasıl gireceğimizi söyledik zaten. Hedefimiz, halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesini parlamentoda en güçlü şekilde temsil etmek olacak. Bu hedefte en ufak tereddüdümüz yok. Cumhurbaşkanlığı seçimindeyse yine tutumumuz açık. Bizler kamuoyunun önünde açık, şeffaf görüşme yapılması halinde, tutumumuzu duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde ortak aday fikrine açığız. Eğer bu olmazsa, seçimlere kendi adayımızla girme seçeneği de önümüzde duruyor. Ulaşabileceğimiz tüm kesimlerle istişare ederek aday belirleyeceğiz. Hedefimiz de en az ikinci tura çıkmak olacaktır arkadaşlarım.

MUHALEFET PARTİLERİNDEN TEMSİLCİLER

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici ve Yönetim Kurulu üyesi Nuray Sağıroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen ile Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın ile Genel İdare Kurulu üyesi Süleyman Tekbaş, Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Birim Başkanı Davut Konakçı ile Tek Parti Genel Başkan Vekili Süleyman Yağcıoğlu beraberinde bir heyet ile katıldı.

Demirtaş'tan ‘yeni çözüm süreci’ yazısı: AKP'nin atacağı her adım ucuz seçim hesaplarından öte anlam taşımaz

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

Çok sayıda dernek ve vakıf temsilcileri de kongrede yer aldı. Katılımcı gönderen dernek, vakıflar şöyle: Diyalog Grubu, Yurttaş Girişimi, Hak ve Adalet Platformu, İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Asrın Hukuk Bürosu, Hak İnisiyatifi Derneği, Türkiye Engelliler Konfederasyonu ve Altınokta Körler Derneği, Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), Sosyal Araştırmalar Vakfı, Kars İş Adamları Derneği, Ankara Dayanışma Akademisi, Barış İmzacıları, Mülkiyeliler Birliği, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Girişimi, Çerkesya Hareketi, Mustafa Supi Kültür Merkezi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD), Muş Dernekleri Federasyonu, Elih-Batman Dernekleri Federasyonu, İstanbul Bekiran Derneği, Van Dernekleri Federasyonu, Iğdır Dernekleri Federasyonu, Yaşam Ağacı Derneği, KHK Platformu, Denge Denetleme Ağı, KAOS-GL Derneği, Yeni Yaşam Derneği, Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği, Kulplular Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Vartolular, Çaldıranlılar, Karakoçanlılar dernekleri, Divriği Kültür Derneği, Ankara Dayanışma Derneği, Hüseyin Gazi Başak Kültür ve Sanat Derneği, Kızılırmak Dernekleri Federasyonu, ANKA-DER, Karala Dergi, Tüketici Hakları Federasyonu, Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği (SODİD), Siirt Şivan Dernekleri Federasyonu, Erzurum Dernekleri Platformu, KAYY-DER, Adyaman, Gergerliler, Kozluklular dernekleri temsilcileri kongreye katıldı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Ahmet Karer Yurdaş, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve bağlı sendikalar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanları Şükran Kablan ile Mehmet Bozgeyik, KESK’e bağlı sendikaların genel başkanları, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Emin Koramaz, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği, Pressan Direnişi, TOMİS, Yemek Sepeti Direnişi, Tozkoparan Rantsal Dönüşüme Karşı Mücadele Derneği, Tüm Emekliler Sendikası, 2021 Tüm Emekli Sen üyeleri de kongre salonunda yer aldı.

Cüneyt Arkın'ın sözleri yeniden gündem oldu:  Yılmaz Güney’in ailesi hakaretleri yargıya taşıyacak

AVRUPA’DAN ORTADOĞU’YA KATILIM

Katalan Komünist Partisi, Avrupa Sol Parti, EFA (Avrupa Özgür İttifakı) Başkanı, Fransa Yeni Anti-Kapitalist, İsveç Sol Parti, Norveç Yeşil Parti, Norveç SolKurd, Hollanda Sosyalist Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak, Finlandiya Sol İttifak, Danimarka Kızıl Yeşil İttifak, İsviçre- BastA, İsviçre Emek Partisi, İsviçre Sosyaldemokrat Parti, İspanya Podemos, İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi, Hollanda İşçi Partisi, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti Katonts Parlamentosu, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti İspanya Senatosu, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP, Norveç Sosyalist Sol Parti, AP SD grubu, BASK Bildu Dış İlişkiler Sekreteri, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP Dış İlişkiler üyesi, Bulgarist Sosyalist Partisi, Almanya Sosyal Demokrat Partisi, Portekiz Komünist Partisi Avrupa Parlamentosu, Fransa Sol Parti, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Fransa Komünist Partisi, İtalya Demokratik Partisi, SYRIZA, AP Sol, Die-Linke, Birleşik Krallık Unite Sendikası, AKPM Birleşik Sol Grup Başkanı,Rosa Luxemburg Stiftung, Birleşik Krallık İşçi Partisi ve EFA’dan katıldı.

HDP kongresine Cezayir İşçi Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Birleşik Sosyalist Partisi, Tunus Halkım Akımı Partisi, Filistin Ulusal Girişim Hareketi, Lübnan Komünist Partisi, Mısır Sosyalist Halk Koalisyonu, Ürdün Arap Kadınları, DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü/Fas İnsan Hakları Örgütü, Filistin Kadın Komiteleri, Ürdün Halkın Demokratik Partisi, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi Cezayir Kadın Gözlemevi, Adalet Derneği ve Yemen Eski BM Barış Elçisi, Ürdün Halkın Birliği Partisi PB üyesi, Kuveyt İlerici Hareketi katıldı. Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Hizbî Zehmetkêş, Hizbî şûî Kûrdîstan, Bizûtneweyê Rizgari Demokrati Kurdistan, Yekitiya Parlamentere Kurdistan, Yekitiya Neteweyî Demokrata Kürdistan temsilcileri salonda yerini aldı.

43 KİŞİLİK DANIŞMA KURULU OLUŞTURULDU

HDP, parti dışından kanaat önderleri, yazar ve aydınların katılacağı bir Danışma Kurulu oluşturdu. Akademisyen, gazeteci ve siyasetçilerin de yer aldığı 43 kişilik Danışma Kurulu’nu oluşturacak isimler şu şekilde sıralandı:

“Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu.”

YÖNETİM LİSTESİ

HDP’nin 5’inci Olağan Kongresi’nde Divan’a Eş Başkanlık adaylarına ilişkin önerge sunuldu. HDP’nin mevcut Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden aday gösterildi.

HDP PARTİ MECLİSİ ADAYLARI NETLEŞTİ

HDP Kongresinde 1050 delegenin Eş Başkanların yanı sıra belirleyeceği 100 asıl, 50 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu ile Uzlaşma Kurulu üyeleri de netleşti. PM için asil ve yedek üye adayları şu şekilde sıralandı:

PM asil üyeler

Abdullah Zeydan, Ahmet Saymadi, Aleddin Erdoğan, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Alişan Şahin, Aydın Çetinkaya, Aylin Onursev, Ayşe Elif Ela Hasanoğlu, Berkat Kar, Besriye Tekgür, Bülent Uyguner, Cemalettin Yüksel, Cengiz Topbaşlı, Cihan Aydın, Çiçek Arıç, Dersim Dağ, Doğan Erbaş, Ebrü Günay, Elif Bulut, Emine İnan, Emirali Türkmen, Eylem Arzu Kayaoğlu, Fatma Çelik, Feleknas Uca, Feray Mertoğlu, Fırat Keser, Fikret Melih Çolakoğulları, Gülistan Ataş, Gültekin Koçdemir, Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Hacay Yılmaz, Hacer Elçin, Hacı Bayram Kızartıcı, Hakkı Saruhan Oluç, Halime Bayram, Hanım Binici, Hasret Alp, Hatice Akdağ, Hatice Betül Çelebi, Hişyar Özsoy, Hividar Özdemir, Işık Arcan, İbrahim Sungur, İdil Uğurlu, Kemal Bülbül, Latife Demirci Kahya, Leman Kiraz, Leyla Atsak, Livan Orman, Mahfuz Güleryüz, Mediha Azra Güllüpınar, Mehmet Raci Bilici, Mehmet Ruştu Tiryaki, Mehmet Saltoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Metin Uğurtepe, Muhammed Ayten, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Mustafa Güler, Naci Sönmez, Nazım Karakurt, Nazile Tursun, Nuray Özdoğan, Nuray Türkmen, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, Özcan Ay, Özcan Teker, Özgül Saki, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Perihan Ağaoğlu, Pero Dundar, Rıdvan Turan, Sait Taycı, Samet Mengüç, Sedat Şenoğlu, Semiha Şahin, Serhat Eren, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Servin Karakoç, Seval Çadırcı, Sevda Çelik Özbingöl, Sevgi Kişin Sazan, Sidar Karaçelik, Songül Tunçdemir, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatımoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turgut Öker, Turkut Çatar, Zeki Koç, Zeynep Nilgün Salmaner.

PM yedek üyeler

Adem Demirağaç, Ahmet Yıldız, Alican Çakır, Aylin Hacaloğlu, Bahattin Karaman, Bedriye Irmak, Bedriye Yorgun, Beybün Aslan, Bülent Aşa, Dalha Kaya, Emin Ay, Engin Güleser, Erhan Basut, Erkan Mete, Erol Tunç, Ferit Aktepe, Haydar Üstündağ, Hüseyin Gencer Uçar, İsmail Anci, Kendal Soysal, Leyla Aygün, Lezgin Bingöl, Mahmut Çavlı, Mehmed Ali Yavuz, Mehmet Sabri Gül, Metin Özbadem, Murat Kalmaz, Musa Alkan, Musa Aydın, Mustafa Çampınarı, Necati Pirinççioğlu, Ömer Filitoğlu, Ramazan Doğru, Reşat Aşan, Rohat Gövercin, Sariye İnci, Serkan Baysak, Seydoş Daniş, Seyitbattal Taşdemir, Sinan Kaya, Şerif Bora, Şerif Durmaz, Tarık Zafer Yazıgan, Turhan Yıldırım, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Veli Aydoğan, Veysi Eski, Yakup Çelik, Yunus Parım.

BULDAN VE SANCAR YENİDEN EŞ BAŞKAN SEÇİLDİ

Yaklaşık iki saat süren oy verme işlemi tamamlandı. 1050 delegeden 806 kişi oy kullanırken, 797’si geçerli sayıldı. Seçimlerde HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar 796 delegenin oyuyla yeniden eş başkan olarak seçildi.

3 KİŞİYE GÖZALTI

HDP'li Mehmet Rüştü Tiryaki'nin verdiği bilgiye göre, kongre salonunda slogan attıkları iddiasıyla 3 kişi bindiği otobüste gözaltına alındı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, kongrede atılan sloganlara dair “örgüt propagandası” yapıldığı gerekçesiyle re’sen soruşturma açıldığı belirtildi. Kongrede atılan sloganlara dair dört kişinin kimlik tespitinin yapıldığı vurgulanan açıklama şöyle: “03.07.2022 tarihinde Ankara Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi 5. Olağan Kongresinde atılan sloganlar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2. maddesi gereğince Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır.

Şuana kadar 4 şüphelinin kimlikleri tespit edilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca verilen talimatlara istinaden, tüm şüphelilerin tespit edilmesi ve Başsavcılığımıza sevklerinin sağlanması işlemlerine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.”

PKK lideri Abdullah Öcalan lehine slogan atıldığı gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 4'e yükseldi.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0