sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

"MHP, yüzde 6-7'lik oy oranı ile Türkiye’deki yüzde 93-94'leri esir almış durumda"

HDP’nin kapatılmasına yönelik açılan davayı değerlendiren Kürt siyasetçi Sırrı Sakık, , "MHP, yüzde 6-7’lik oy oranı ile Türkiye’deki yüzde 93-94’leri esir almış durumda" dedi. Tuncer Bakırhan ise, “HDP’ye açılan kapatma davası aslında Türkiye demokrasisine açılmış bir davadır.” diye konuştu.

SİYASET 19.03.2021, 11:11
"MHP, yüzde 6-7'lik oy oranı ile Türkiye’deki yüzde 93-94'leri esir almış durumda"

Gazete Emek- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması için hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne sundu. 27 yıl önce Demokrasi Partisi’ni kapatan, vekilleri tutuklayanların şu an parlamentoda olmadığına dikkat çeken Sırrı Sakık, "MHP, yüzde 6-7’lik oy oranı ile Türkiye’deki yüzde 93-94’leri esir almış durumda" dedi. Tuncer Bakırhan ise, “Dün olduğu gibi bugün de varız, yarın da demokratik yollarla var olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Eski HDP eş genel başkanlarının tutuklanmasından belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına, milletvekilliklerinin düşürülmesinden her gün yaşanan gözaltı ve tutuklamalara parti kapatma davası da eklendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması talebiyle hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) sundu.

Kürt siyasi hareketinin ilk partisi olarak kabul edilen Halkın Emek Partisi’nin (HEP) 1993 yılında kapatılmasından bugüne sürece yakından tanıklık eden, 1994'te dokunulmazlığı kaldırılıp tutuklanan HDP eski Milletvekili Sırrı Sakık ve daha önce hakkında açılan davalar nedeniyle feshedilen DEHAP’ın Genel Başkanlığını da yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan son gelişmeleri Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'ye değerlendirdi.

'İKTİDARIN TEK KOZU HDP ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK'

Türkiye’nin 27 yıldır değişmediğini; değişimin, dönüşümün önünde ciddi şekilde direnen bir anlayışın var olduğunu vurgulayan Sırrı Sakık, iktidarın elindeki tek kozun HDP üzerinden siyaset yapmak olduğunu söyledi. “Bizim üzerimizden siyaset dizayn ediliyorsa, dönüp bir geçmişe bakmak gerekiyor” diyen Sakık şöyle devam etti:

“1993 yılında kapatılan Halkın Emek Partisi’nin (HEP) izdüşümünden bu güne gelen süreci mercek altına alırlarsa her kapatılan partiden, dokunulmazlıkların kaldırılmasından ve cezalandırmalardan sonra halkın desteğinin artığı bir süreci yaşadığımızı görürler. Bundan 27 yıl önce 1994 yılında Demokrasi Partisi (DEP) kapatıldı ve dokunulmazlıklarımız kaldırıldı, sonra da tutuklandık. Aradan 27 geçtikten sonra böylesi bir süreci yeniden başlatıyorlar. Bu durumun Türkiye demokrasisine ne yararı, katkısı olacak anlam veremiyoruz. Türkiye değişmiyor; değişimin, dönüşümün önünde ciddi şekilde direnen bir anlayış var.”

'HÜKÜMET, İKTİDAR UĞRUNA MHP’NİN, VATAN PARTİSİ’NİN GELENEĞİNE TESLİM OLMUŞ'

1994 yılında Demokrasi Partisi’ni (DEP) kapatan, vekilleri tutuklayan anlayışın şu an parlamentoda olmadığına dikkat çeken Sakık, "O günkü hukuksuzluğu 2004 yılında ortadan kaldıran AK Parti’nin 1994’deki o ilahların emrettiği noktaya gelmesinin ise düşündürücü olduğunu" kaydetti. “Parti kapatma çözüm olsaydı mevcut siyasi iktidar da olmayacaktı” ifadelerini kullanan Sakık, şunları söyledi: “O günkü hukuksuzluğu ortadan kaldıran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları nı hayata geçiren de bugünkü iktidar partisidir. 2004 yılında AİHM kararları doğrultusunda yasal düzenleme yapıp, cezaevlerindeki arkadaşlarımızın tahliyesini sağlayan da mevcut iktidardır. Ben o günlerin tanığıyım. Mevcut iktidar benimle görüşme yaptıktan sonra yasal düzenleme yaptı. O gün iktidar çok ciddi adımlar atarken, bugün yeniden dönüp 1994’deki o ilahların emrettiği noktaya gelmesi çok düşündürücüdür. Bizim halimizden en çok anlaması gereken mevcut hükümet, iktidar uğruna MHP’nin, Vatan Partisi’nin, Büyük Birlik Partisi’nin geleneğine teslim olmuş. Parti kapatma çözüm olsaydı mevcut siyasi iktidar da olmayacaktı. Çünkü Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi de kapatıldı; ancak yine de bu döneme geldiler ve 19 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar.

'MHP, YÜZDE 6-7’LİK OY ORANI İLE TÜRKİYE’DEKİ YÜZDE 93-94’LERİ ESİR ALMIŞ'

Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP, HDP’yi hedef tahtasına oturtup, milliyetçi duyguları kullanarak siyaseti dizen eden bir anlayışı yükseltmek istiyor. MHP, yüzde 6-7’lik oy oranı ile Türkiye’deki yüzde 93-94’leri esir almış durumda. Biz onlara göre her zaman vatan hainiyiz ve ortadan kaldırılması gereken bir siyasi partiyiz. Bizi rakip bir siyasi parti olarak görmüyor. Aslında sadece bize de değil, CHP’ye, İYİ Parti’ye de aynı tavrı sergiliyorlar.”  

'ANAYASA MAHKEMESİ’NİN ÖNÜNDE İKİ ŞIK VAR'

Anayasa Mahkemesi’nin adil karar vereceğine dair bir umudu olmadığını ifade eden Sakık, AYM’nin önündeki iki seçeneği ise şu şekilde anlattı:  “AYM’nin Enis Berberoğlu’yla ilgili verdiği karar olumluydu; ancak Enis Berberoğlu ile birlikte vekillikleri düşürülen Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile ilgili farklı bir karar verdi.  Siyasetin ruhu o gün neyi emrederse büyük ihtimal o yönde bir karar verecekler. Anayasa Mahkemesi’nin önünde iki şık var: Ya partiyi tümüyle kapatıp 687 arkadaşımız ile ilgili siyasi yasak kararı verecek ya da partiyi kapatmadan bu arkadaşları siyasetin dışına itecek. AK Parti de bizim gibi dayak yiyerek bu günlere geldi. HDP’nin kapatılmasının çözüm olmadığını en çok onlar biliyor. Önümüzdeki günler tabloyu daha çok belirleyecek.

'KÜRTLER DEMOKRATİK SİYASETTE ISRAR EDİYORSA BU TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIMDIR'

Parti kapatmak çözüm olsaydı biz yüzde 3’lerden gelip bugün Türkiye’nin en büyük üçüncü partisi olamazdık. Mesela kapatma davasının açıldığı şu iki günde dahi HDP’nin oylarında yüzde 2-3’lük bir artış vardır. Herkes şunu iyi bilsin: HDP seçmeni, Kürtler demokratik siyasette ısrar ediyorsa bu Türkiye açısından büyük bir kazanımdır. Yönetenler sürekli ezberi tekrarlamamalı, sorunlarımızı demokratik yollarla çözmek istediğimizi anlamalıdır. 30 yıllık bir geçmişi olan siyasi geleneğin yeni bir parti kurması zor değil. Bugün Türkiye’nin yapması gereken tek şey vardır: Yeni bir süreç başlatarak sorunlarımızı çözmek ve diyalog ile müzakerenin bütün kanallarını açmaktır.”  

BAKIRHAN: 10 PARTİMİZ KAPATILDI, BU DA KAPANIRSA YENİSİNİ AÇARIZ

 Uzun yıllardır Kürt siyasi hareketi içinde yer alan Tuncer Bakırhan da parti kapatma davalarına yabancı olmadıklarını belirtti, “Dün olduğu gibi bugün de varız, yarın da demokratik yollarla var olmaya devam edeceğiz” dedi.  HDP’nin Kürt siyasi hareketinden gelen 11. parti olduğuna dikkat çeken Bakırhan “Bunlar bildik, önlemleri alınan, aşılan, bizim için sorun, engel olmayan durumlardır. Parti kapatılsa dahi 12. 13. 14. parti kurulur. Parti kapatmak ile hakikat kapatılamıyor. Hükümet, parti kapatmak ile Türkiye’deki bu sorunlardan kurtulamaz. Bir parti, tabelasından ve adından ibaret değildir, ona oy veren bir halkın bileşkesidir” ifadelerini kullandı. 

'ASLINDA TÜRKİYE DEMOKRASİSİNE AÇILMIŞ BİR DAVA'

"Sağlam bir gelenek, hakikat dolu bir fikriyat ve milyonlarla ifade edilen bir tabana sahip olan partinin tabelası indirildiği için mücadelesinin sonlandırılamayacağına" vurgu yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Bakırhan şunları söyledi: "HDP’ye açılan kapatma davası aslında Türkiye demokrasisine açılmış bir davadır. Bizimle birlikte demokrasi zeminini, kadın hareketini, İstanbul Sözleşmesi’ni, hak, hukuk, adalet arayan yüz binlerce insanın talebini kapatmak, sindirmek istiyorlar. Bu sürecin de bizi büyütüp, güçlendireceğine inanıyoruz. Biz demokratik zeminiz. HDP, Türkiye’de toplumsal muhalefetin en temel dinamiklerinden biridir. Dolayısıyla muhalefetin eleştirilerini içselleştiremeyen iktidar bloku, partimizi hedef aldı. Şu an tek gündemimiz demokrasi zemininde sürdüreceğimiz mücadeledir."

'ASIL KAPATMA 687 KİŞİYE DAHA SİYASİ YASAK İSTEMEKTİR'

İddianamede yer alan “HDP, PKK ile farklı değil” sözlerini ve aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 687 kişiye 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesi talebini değerlendiren Bakırhan şöyle devam etti: “PKK, herkesin bildiği gibi silahlı bir örgüttür; ancak biz HDP olarak demokratik zeminde siyaset yürüten bir siyasi partiyiz. Biz hangi silahlı eyleme karışmışız? Türkiye yargısı, işine geldiği gibi hakka, hukuka dayanmadan bir siyasi partiyi silahlı örgütle eş görmeye çalışıyor. Bu gerçek değil, doğru değil. Bizi zaten eş başkalarımızı, belediye başkanlarımızı tutuklayarak fiili olarak kapattılar; şimdi de kökten kapatmaya çalışıyorlar. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame bomboştur. O iddianamede hakkında siyasi yasak istenen arkadaşlarımızın yüzde 95’inin mahkûmiyet kararı bulunmamaktadır. Bu kapatma davasının Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini düşünüyorum. HDP’de siyaset yapan binlerce kişinin zaten tutuklu olduğu, kiminin de siyaseten ekarte edildiği bir dönemde 687 kişiye daha siyasi yasak istemek HDP’ye 'siyaset yapmayın' demek anlamına geliyor ki, asıl kapatma da bu zaten.”

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30