Roboski anmasında konuşan Buldan: Katliam kararı MGK toplantısında alındı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Roboskî Katliamı’nın 9’uncu yılında, hayatını kaybedenleri andı. Partiden birçok temsilcinin katıldığı anmada konuşan Buldan sözlerinde ‘’ Roboskî’nin üzerinden 9 yıl geçti. Bu bir kaza değil elbette ki. Bu açık bir katliamdır. Devletin, hükümetin bilerek, isteyerek Roboskî halkının üzerine bombalar yağdırdığı ve açıkça işlediği bir katliamdır’’ ifadelerine yer verdi.

SİYASET 28.12.2020, 15:16 28.12.2020, 15:27
Roboski anmasında konuşan Buldan: Katliam kararı MGK toplantısında alındı

Gazete Emek- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Keskin Bayındır, Parti Sözcüsü Ebru Günay, MYK ve PM üyeleri, Milletvekilleri Alican Önlü, Feleknas Uca, Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, Kemal Bülbül, Nuran İmir, Sezai Temelli, Tayip Temel'in de katılımıyla anıldı. Roboskî’deki mezarlıkta yapılan anmada Roboskîli aileler adına Zeki Tosun ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu.

‘’Bu acılı süreç, bu katliam sadece burayla sınırlı kalmayan, sınırları aşan tarifsiz bir acıdır. Bu bir kaza değil elbette ki. Bu açık bir katliamdır’’ diyen Pervin Buldan açıklamalarına şöyle devam etti:

 ‘’ROBOSKİ AÇIK BİR KATLİAMDIR’’

Roboskî’nin üzerinden 9 yıl geçti. Devletin, hükümetin bilerek, isteyerek Roboskî halkının üzerine bombalar yağdırdığı ve açıkça işlediği bir katliamdır.

‘’BU DAĞLAR YILLARDIR BU ACILARA TANIKLIK ETMİŞTİR’’

Bu tarih, yıllardır bu tür acılara tanıklık etmiştir. Bu dağlar, bu taşlar, burada yaşayan insanlar bu acılı süreçlerin hafızasıdır. Kürd’e karşı işlenen insanlık suçlarının hafızasıdır. Kürd'e karşı yapılan hukuksuzlukların hafızasıdır. Tahrip edilen mezarlıkların, katledilen insanların ve faili meçhullerin hafızasıdır. Bu dağlar, bu taşlar acının, gözyaşının, öfkenin, hafızasıdır. Bu hafıza Kürt halkının tarihsel hafızasıdır. Asla unutulmayacak olan, hesabı bir gün mutlaka sorulacak olan tarihsel bir katliamdan bahsediyoruz.

‘’BİZİ EN ÇOK ÖDÜREN KÜRT DÜŞMANLIĞI’’

Bu coğrafyada buna benzer katliamlar yaşandı, yapıldı. Maraş katliamı, Dêrsim katliamı, Zîlan katliamı, Roboskî katliamından farklı değildir. Sur, Cizre katliamları bu katliamdan farklı katliamlar değildir. Ama bizi en çok öldüren şey Kürd’e karşı yapılan hukuksuzluktur. Bizi en fazla öldüren Kürt düşmanlığı zihniyeti ve politikasıdır.

İşte bizi en çok acıtan, inciten bizi en fazla öldüren bu Kürt düşmanlığıdır. Dünyanın herhangi bir ülkesinde o ülkeyi yönetenler kendi yurttaşının bırakın canını, tırnağına zarar gelse onurlu bir şekilde istifa ederler. Ama bizim ülkemizde bırakın onurlu bir şekilde istifa etmeyi bu katliamı gerçekleştirenler korundular, kollandılar, yargı önüne çıkarılmadılar, cezalandırılmadılar.

‘’KATLİAM KARARI 28 ARALIK 2011 MGK TOPLANTISINDA ALINDI’’

Her şey bilinmesine rağmen, 28 Aralık 2011 tarihinde MGK toplantısı kararıyla bu katliamın gerçekleştirilmesi bilinmesine rağmen, başka bir ülkenin değil bu ülkenin savaş uçaklarından atılan bombalarla insanlar katledilmesine rağmen o dönemin Milli Güvenlik yetkilileri,  dönemin başbakanı, o dönemin bütün sorumluları bilinirken hiçbir şekilde işlem yapılmaması, hiçbir şekilde bu insanların yargı önüne çıkarılmaması ve cezalandırılmaması Kürt düşmanlığının, bir halka yapılan zulmün göstergesidir. Her şey ortadayken, 34 insanımızın canı bilerek, isteyerek alınırken bu cinayeti işleyenler, bu katliamı gerçekleştirenler henüz yargı önüne çıkarılmadılar.

Roboskî, tarihimizin en acılı katliamlarından birisidir. Biz bu meseleye böyle yaklaşıyoruz. Bu mesele çözülene kadar da siyaseten bu sürecin açıklığa kavuşturulması başta olmak üzere, hukuken yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. O dönem bazı eksiklikler yaşanmıştır. Roboskîli aileler Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ancak irtibatta olan Şırnak Barosu’nun eksik evrak vermesi sebebiyle AYM bu dosyayı kabul etmemiştir.

‘’HDP OLARAK BİZİM DE HUKUKEN ESKİK KALDIĞIMIZ YÖNLER OLMUŞTUR’’

Aileler davayı AİHM’e taşımıştır. Ancak AİHM Türkiye'deki iç hukuk yolları tükenmediği gerekçesiyle davayı kabul etmemiştir. O dönemin Şırnak Barosu’nun bu meselede büyük eksiklikler yaptığı, yetersiz kaldığı ortadadır. Bir an önce o dönemki Şırnak Barosu’nda yetkili olanların, bu konuda eksiklik yapanların açığa çıkması tarihi bir sorumluluktur. HDP olarak bizim de elbette ki hukuken eksik kaldığımız yönler olmuştur. Denetim ve takip sürecini iyi yapmamış, süreci hukuken iyi takip edememiş ve bu takipsizlik sonucunda bu kararla karşı karşıya kalmamız bizim büyük eksikliğimizdir.

‘’DEVRAN DÖNECEK ROBOSKİ DOYASI YENİDEN AÇILACAK’’

Ancak her şey bitmiş tükenmiş anlamına gelmemelidir. Bu devran bitecek AKP elbette gidecek. AKP’nin gitmesiyle yeni hükümetler bu işin peşini bırakmayacaklar. Biz de HDP olarak bundan sonra siyaseten yaptığımız her şeyi aynı zamanda hukuken de yapacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Yaşadığımız büyük bir eksiklik var evrakları takip etmediğimiz gibi Hukuk Komisyonumuzun yaptığı eksiklikleri bir şekilde telafi etmek zorundayız. Yoksa bu işin acılı ailelerin bu şekilde yaşamasına hiçbirimizin gönlü razı olmaz. Çünkü bu acı sadece bu ailelerin acısı değil. Bu acı aynı zamanda hepimizin ortak acısıdır.

‘’AİHM’in DEMİRTAŞ KARARI ROBOSKİ’Yİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR’’

Şimdi AİHM’in Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği karar önemli bir karar olduğu gibi aynı zamanda Roboskî dosyasını da çok yakından ilgilendiren bir karardır. Türkiye’deki tüm hukuksuzlukların, Türkiye’de yaşanan bütün usulsüzlüklerin, Kürt halkına yapılan haksızlıkların tamamını kapsayan önemli bir karardır AİHM’in verdiği Demirtaş kararı. Bu karar doğrultusunda bütün davaların, dosyaların Kürt halkına yapılan bütün haksızlık ve hukuksuzlukların bu kararla birlikte telafi edilmesi elbette mümkündür.

‘’SİYASİ İRADEYE AÇIK ÇAĞRI YAPIYORUZ’’

O yüzden siyasi iradeye buradan açık bir çağrı yapmak isteriz. Bu sayfayı yeniden açmak zorundasınız. “Bu olay Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kalmayacak” demiştiniz. Ancak hala bu olay Ankara’nın karanlık dehlizlerinde. O karanlık dehlizlerden bir an önce bunu çıkarmak, gereğini yapmak, cezalandırmak sizlere yeni bir sayfa açar.

‘’ERDOĞAN: DEVLET HALKINI BOMBALAMAZ’’

Katliamın yapıldığı günün ertesinde gazete manşetleri “Devlet halkını bombaladı” diye manşet atmıştı. O dönem başbakan olan Erdoğan şöyle demişti; “Devlet halkını bombalamaz”. Neden böyle bir açıklama yapmıştı? Olayın üzerini kapatmak, sorumluları kollamak için. Ancak bombaları atanlar belliydi, her şey planlıydı, buna rağmen ikiyüzlülükle, riyakarlıkla “devlet halkını bombalamaz” diye açıklama yapanlar daha sonra “bu olay karanlık dehlizlerde kaybolmayacak” diye açıklama yaptı. Hala bu olay Ankara'nın dehlizlerinde asılı duruyor.

‘’TERÖRİST ARIYORLARSA ROBOSKİ KATLİAMINI YAPANLARA BAKSINLAR’’

Bu ailelere her gün zulüm yapanlar, suçu işleyenleri değil, aileleri cezalandıranlar, bu ailenin çocuklarından biri olan Ferhat Encü’yü yıllarca cezaevinde tutanlar, şu anda Veli Encü’yü cezaevinde tutanlar bilsinler ki bu ülkede eğer bir katil ve terörist arıyorlarsa Roboski Katliamını yapanlara bir dönüp baksınlar.

‘’BU İŞİN SORUMLULARI BİR GÜN YARILANACAK’’

Dolayısıyla biz HDP olarak acılı ailelerimizin taleplerini gerçekleşmesini sonuna kadar savunacağız ve yanlarında olacağız. Bu işin sorumluları bir gün elbet yargı önüne çıkacak ve yargılanacaklar. Bu işten kimsenin kuşkusu olmasın siyaseten de hukuken de yapılması gereken ne varsa bizler yapacağız. Burada ailelerimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz. Acınızı yürekten paylaşıyoruz. Bir kez daha yaşamını yitiren 34 canımıza Allah’tan rahmet diliyorum hepimizin başı sağ olsun diyorum.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2