Milli Sporcu Fatma Uruk, milli takım kampında şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığını açıkladı: Üzüntünden ne yazacağımı bile bilmiyorum

Milli Sporcu Fatma Uruk, milli takım kampında şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığını açıkladı. İddiaların ardından konuşan Türkiye Su Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, ''Bu kriz şampiyonaya 1 gün kala Milli Takım'a yapılan bir suikasttir'' dedi.

SPOR 04.10.2021, 20:16
Milli Sporcu Fatma Uruk, milli takım kampında şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığını açıkladı: Üzüntünden ne yazacağımı bile bilmiyorum

Gazete Emek- Geçtiğimiz yıl peş peşe üç gün üç dünya rekoru kırarak adını tarihe yazdıran milli serbest dalışçı Fatma Uruk, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Milli Takım kampında psikolojik şiddete ve federasyon tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını duyurdu.

Daha önce de benzer şeyler yaşadığı için kampa gelmemeyi talep ettiğini ancak bunun kabul edilmediğini aktaran Uruk, ayrılmasına da izin verilmediğini söyledi. Uruk, “Üzüntüden ne yazacağımı bile bilmiyorum. Fiziken de psikolojik olarak da çökmüş durumdayım” dedi.

Fatma Uruk daha sonra yaptığı paylaşımda Türkiye Su Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen’in kendisi hakkında,  “Önünde bira olan fotoğrafı kulübüne gönderin, sonra basına servis edin. Görelim bakalım ne olacak” şeklinde tehditte bulunduğunu iddia etti.

Uruk’un paylaşımları şöyle:

“Milli takım kampımda, psikolojik şiddet ve federasyon tarafından ayrımcılığa maruz kalmaktayım. Bu olayları daha önce yaşadığım için kampa gelmeme talebimi daha önce kendilerine iletmiştim fakat kabul edilmedi. Şimdi de buradan ayrılmama izin verilmiyor.

Yaşadığım cendere bu tweetle kayda geçsin. Üzüntüden ne yazacağımı bile bilmiyorum. Fiziken de psikolojik olarak da çökmüş durumdayım. Hakkımı kanıtlayabildiğim ölçüde arayacağım.

Bana Meksika’da kalmaktan korkmadın mı, nasıl dayandın diye soruyordunuz, doğru cevabı şimdi vereyim. O koşullar bile burada yaşadıklarımdan iyiydi ve devam etmek için başka şansım yoktu. Ve ben yine yoluma devam edeceğim hiç merak etmeyin. Evet bu tweeti utanarak atıyorum ama atıyorum.”

BAŞKAN ŞAHİN ÖZEN'DEN CEVAP

Milli sporcu Fatma Uruk’un paylaşımlarına Başkan Şahin Özen’den cevap geldi

Türkiye Su Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, dünya rekortmeni serbest dalışçı Fatma Uruk’un sosyal medya hesabından ortaya attığı iddialara SÖZCÜ aracılığıyla cevap verdi. Milli sporcu Fatma Uruk’un kampta psikolojik şiddete maruz kaldığını açıklamasının ardından Sözcü Gazetesi’nden Ümit Genç’e konuşan TSSF Başkanı Şahin Özen önemli açıklamalarda bulundu.

‘MİLLİ TAKIM FORMASINI BİLE HALA ALMAMIŞ’

Antalya’daki kampa dün akşam katıldığını belirten Başkan Şahin Özen, 1 haftadır kampta bir huzursuzluk olduğunu, milli sporcu Fatma Uruk’un şikayetleri olduğunu ve diğer sporcularla bir araya gelmediğini belirtti. Hem takımla hem de kendisiyle bir toplantı yapmak istediğini ancak talebinin reddedildiğini söyleyen başkan Özen şu ifadeleri kullandı;

”Ben dün akşamdan beri kendisiyle görüşmek için hem haber gönderdim hem de telefonla bizzat aradım. Telefonlarıma kesinlikle cevap vermiyor ve bir araya gelmek istemediğini iletmiş. Bu şampiyonaya 1 gün kala Milli Takım’a yapılan bir suikasttir. Bunun planlı bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Kendisinin Milli Takım’dan ayrılmak istemesiyle alakalı bize ilettiği bir dilekçesi falan da yok. Milli Takım formasını bile halen almamış. Antrenörün odasında duruyor forma.”

‘ALKOL FOTOĞRAFINI ZATEN KENDİSİ PAYLAŞMIŞ’

”Biz burada bir birliktelik sağlamaya çalışıyoruz ancak kendisi Milli Takım’la aynı yemekte bile bir araya gelmekten kaçınıyor. Attığı tweetlerde bahsettiği ”Alkol fotoğraflarını basına servis edin” söylemi tamamıyla uydurma. Böyle bir talimat ya da yönlendirmede bulunmadım. Kendisi Milli Takım’ın kampının olduğu otelin dışında bir yerde yemek yemiş ve alkol almış. Bunu da kendi sosyal medya hesabından paylaşmış zaten. Milli Takım kampında olan bir sporcunun bu harekette bulunması sizce doğru mu? Ben burada yaşanan huzursuzluk ve sorunlarla ilgili kulübüne bir rapor yazılmasını istedim. Rapora sosyal medyada paylaştığı o fotoğrafın da koyulmasını istedim sadece. Hepsi bu kadar.”

‘KENDİSİ MİLLİ TAKIM SPORCUSU GİBİ DAVRANMIYOR’

”Diğer sporcuların hepsini arayarak tek tek sorabilirsiniz. Hiç kimsenin kişisel yaşantısına ya da haklarına karışma gibi bir durumum olamaz. Ben sadece Milli Takım kampından sorumluyum ve burada olan sporcuların davranışlarına hakim olmak durumundayım. Ülkemizdeki sualtı sporlarının gelişimini ve başarısının ödülü olarak Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) tarafından Kaş'ta gerçekleştirilen 5. Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası'nda bunların yaşanması Milli Takım üzerinde olumsuz etki bırakacaktır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ev sahipliğinde yapılan 4 kıtadan 26 ülkenin mücadele ettiği şampiyona sürerken ortaya atılan asılsız iddialar sporcularımızın uluslararası başarısının önündeki en büyük engellerden biri olacaktır. Milli Takımda’ki antrenörlerimiz ve sporcularımızın hepsi büyük bir özveri ve heyecanla şampiyona sonunda İstiklal Marşı’mızın okunması için çabalamaktadır. Fatma Uruk kamptan ayrılmayı resmi olarak bildirirse elbette gidebilir. Burada kimseyi zorla tutacak halimiz yok. Kendisi Milli Takım sporcusu gibi davranmıyor. Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar da tamamen bizi karalamaya yöneliktir.”

Serbest dalışçı Fatma Uruk: Milli Takım kampımda psikolojik şiddette ve ayrımcılığa maruz kalıyorum

Federasyon Başkanı Şahin Özen Fatma Uruk hakkında tutulan tutanağı da paylaştı. İşte Milli Takım kampında Uruk hakkında hazırlanan tutanak:

”08-12 Eylül 2021 tarihleri arasında Kaş'ta düzenlenen Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonasındaki derecesi ile 18-29 Eylül 2021 tarihleri arasında Serbest Dalış Aday Milli Takım kampı için davet edilen sporcu Fatma URUK Milli Takım baraj derecesini geçerek Milli Takım Sporcusu olarak görevlendirilmiştir.

Kamp öncesi Federasyon Başkanlığı tarafından yapılan toplantıya iştirak etmiş, kamp ile ilgili tüm bilgilendirmelere sahip olmuştur. Bu toplantıda Milli Takım Kamp uygulama sürecinin işleyişi, tutum davranış kılık kıyafet ve sosyal medya paylaşımlarına ilişkin uyulması gereken kurallar konusunda da tüm sporcular bilgilendirilmiştir.

Kamp süresinde Milli Takım ruhunu yansıtan davranışlarda bulunulması ve milli takım kıyafetlerinin giyilmesi gerektiği, antrenman sürecinde sporcuların isterlerse asistan kullanabilecekleri, performans deklarasyonları ile ilgili bildirimlerinin nasıl yapılacağı, kamp programı ve diğer imkanların kullanılmasıyla ilgili ve benzeri bilgiler kendilerine açıkça anlatılmıştır. Ülkemizde yapılacak bu şampiyonada Milli Takım sporcularımızın başarılı olabilmesi adına Federasyonumuzun tüm imkanları seferber edilmiştir. Kampa katılan bütün sporcular bu süreçten duydukları mutluluğu kamp yöneticilerine birçok defa bizzat ifade etmişlerdir.

19 Eylül tarihinde başlayan antrenman süreciyle sporcular her gün artan performanslarıyla Dünya Şampiyonası için umut vermişlerdir.

Fakat Kamp Sorumlusu Özgür ALEMDAR' ın Milli Takım Sporcusu Fatma URUK hakkında görüşleri aşağıdaki gibidir:

Fatma Uruk, kampın ilk gününden itibaren kamp otelinin evcil hayvan kabul etmemesi üzerine kedilerinin açıkta kalacağını, onlara yer bulunması gerektiğini ve bunun federasyonun sorumluluğu olduğunu yapıcı olmayan bir üslupla belirtmiştir. Milli takım antrenörünün önerisi üzerine bir hayvan pansiyonu ile anlaşmış ve sorun bu şekilde çözülmüştür.

Ancak daha sonra milli takım ile hep birlikte yenilen akşam yemeklerine katılım göstermek istemediğini, kadroda bulunan bazı kişilerin kendisini olumsuz etkilediğini öne sürerek bu durumu Özgür ALEMDAR'a özel olarak bildirmiştir.

30 Eylül-01 Ekim 2021 tarihleri arasında her yıl olduğu gibi Dünya Şampiyonası öncesi düzenlenen Serbest Dalış Kaş Başka Outdoor Dünya Kupasında Milli Takım Sporcusu Fatma URUK'un hiçbir performansı olumlu sonuçlanmamıştır. Katılacağını bildirdiği disiplinlerde yarışmazken, sadece bir disiplinde çok kısa bir derinliğe (6 metre) dalış gerçekleştirmiştir.

Dünya Şampiyonası öncesi bir prova yarışması olan Kaş Başka World Cup yarışması 30 Eylül ve 01 Ekim tarihlerinde gerçekleşmiştir. Sporcumuz ilk gün sabah seansında başarısız bir dalış gerçekleştirmiş, akam seansındaki yarışmasına ise katılmamıştır. İkinci gün için tekrar deklarasyon vermesine karşın teknik ekibi bilgilendirmeden yarışmaya katılmamış, yarışma teknesine dahi gelmemiştir. Kamp sorumlusu olarak mesaj yoluyla yapılan uyarılara sert ve uygunsuz bir dille karşılık verilmesi üzerine kendisiyle iletişim Kamp Sorumlusu Özgür ALEMDAR tarafından sonlandırılmıştır.

Fatma Uruk'un antrenman performansları istediği seviyede gelişmeyince olumsuz tavırları ve talepleri de artış gösterdiği, Milli takım kafilesinin 28 Eylül Çarşamba günü yarışma oteline geçiş yapmış olduğu ancak odasını beğenmediği ve değiştirmek istediği yönünde Özgür ALEMDAR' a ve otel yönetimine ısrarlı talepleri olduğu, otel yönetiminin tüm müsait odaları göstermesine rağmen hiçbirisini beğenmediği, yine bazı sporcuların da talepleri ile birlikte resmi yarışma otellerinden bir diğerinde oda müsaitliği yaratılarak Fatma Uruk ile birlikte iki sporcumuzun daha otel değişikliği yapıldığı, bu süreçte Fatma Uruk'un takımdan tamamen uzak durduğu ve iletişim kurmadığının gözlendiği bildirilmiştir.

Kaş Başka World Cup yarışmasının ertesi günü, 02 Ekim sabah saatlerinde milli takım sporcu ve yöneticilerinin bulunduğu WhatsApp grubuna bir dizi mesaj göndermiş ve ardından gruptan ayrılmıştır. Aynı metni federasyonumuzun e-posta hesabına da gönderdiği sonradan öğrenilmiştir. Mesajlarda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunu, teknik ekibi, bazı sporcularımızı suçlayıcı ve tehdide varan ithamlar yer almaktadır. Sosyal medya hesaplarında da milli takım kampı için “işkence ortamı” ve “sistematik işkence” gibi tabirleri tüm takipçilerine açık şekilde kullandığı görülmüştür. Dünya Şampiyonası gibi önemli bir yarışma öncesinde, sporcuların moral ve motivasyonlarını üst düzeyde tutabilmek amaçlı gösterilen tüm esnekliklere rağmen sporcumuzun bu davranışı kesinlikle kabul edilemezdir. Diğer sporcularımızın da tepkisini çeken bu davranışın milli takıma zarar verdiği, kamp ve yarışma motivasyonunu olumsuz etkilediği çok açıktır.

04/10/2021 tarihinde Federasyon Başkanımız Prof. Dr. Şahin ÖZEN'in başkanlığında Milli Takım toplantısı yapılacağı çağrısı whatsapp grubundan yapılmış, sporcu daha önce gruptan çıkmış olduğundan cep telefonundan aranmış cevap vermediğinden, oda dahilisi aranmış ancak ulaşamayınca oda servisi gönderilerek kendisine toplantı bilgi verilmiştir. Fatma URUK toplantıya hiçbir gerekçe göstermeden katılmayacağını bildirmiştir. Sporcu çağrıldığı halde saat: 10.00' daki toplantıya iştirak etmemiştir.

İşbu tutanak ve ekleri (gruptan çıkış fotoğrafı, aranma saati ve mesaj görüntüleri) 04.10.2021 tarihinde aşağıda imzaları bulunanların hür iradeleri ile imza altına alınmıştır.”

Kaynak: Sözcü 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31