MURAT TUFAN/İZMİR

Gazete Emek- Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubeleri çağrısıyla yapılan açıklamada, “Em te ji bîr nakin, Seni Unutmayacağız” yazılı pankartı açılarak , “Tahir Elçi Onurumuzdur” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan ÖHD Eş Başkanı Şükran Öztürk, Elçi cinayetinin faili meçhul olarak bırakılmak istendiğini kaydederek, “Yürütülen yargılamadan çıkacak muhtemel cezasızlık kararı ne inadımızı ne azmimizi ne de inancımızı bir tek adım dahi geriye düşürmeyecektir. Tahir Elçi’nin mücadele azmi ve inadı ile yürüyeceğiz ve sonuna kadar bu kirli cinayet davasının takipçisi olacağız” dedi.

Bakanlıktan deprem sonrası cezaevleri açıklaması Bakanlıktan deprem sonrası cezaevleri açıklaması

ELÇİNİN KATİLLERİ HALA CEZALANDIRILMADI”

Tahir Elçi cinayetinin devleti birçok kez mahkum ettirdiği faili meçhuller gibi bırakılmak istendiğini belirten Öztürk, “Geçen yedi yılda Elçi ailesinin, avukatların, hukuk örgütlerinin ve tüm demokratik kamuoyunun tüm azim ve çabasına rağmen devletin cinayeti çözmekteki isteksizliği yüzünden Tahir Elçi’nin katilleri hala cezalandırılmadı. 90’lı yılların karanlık ikliminde korkusuzca adaletsizlikle savaşan, polis ve askerlerin yargılandığı birçok toplu katliam davasında adil bir yargılama için mücadele eden, faili meçhul bırakılan birçok cinayetin peşini bırakmayarak devleti defalarca mahkum eden Tahir Elçi’nin cinayeti de yıllarca uğraştığı davalar gibi faili meçhul bırakılmak isteniyor” dedi

FAİLLER KORUNUYOR

Öztürk, devletin 24 saatte çözebileceği Elçi cinayeti faillerinin korunarak suçlarının örtbas edilmek istendiğini ifade ederek, “Yargılamanın başından beri her celse adliyenin kollukça ablukaya alınması, katılan tarafa sanık ve suçlu muamelesi yapılması, avukatların her taleplerinin reddedilmesi, duruşmaya katılanların fişlenmesi gibi davranışlar devam etmekte ve bu durum dosyanın ihmal ve delil karartma ile sürüncemede bırakılmasının amaçlandığını göstermektedir. Bu dosyada yargılananlar Tahir Elçi’yi katledenler değil hak mücadelesi ve adalet savunuculuğudur. Yargılamanın ilk celsesinden son celsesine kadar mahkemenin gösterdiği tavrın önümüze koyduğu gerçeklik, Tahir Elçi cinayetinin de cezasızlıkla sonuçlandırılmak üzere göstermelik bir yargılama ile kapatılmak istendiğidir. Devletin bu cinayeti 24 saatte çözmesi mümkün iken hızlı, etkili, bağımsız ve tarafsız bir yargılama yapmaması da cinayetin faillerinin şüpheli polisler olduğu ve devletin adaleti sağlamak yerine kendisinden olanı koruduğunu ve suçu örtbas ettiğini göstermektedir” şeklinde konuştu.

DAVANIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Özgürlük İçin Hukukçular İzmir Şubesi Eş Başkanı Şükran Öztürk, Elçi cinayeti davasının takipçisi olacaklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Tahir Elçi cinayetinin ne amaçla, kimler tarafından işlendiği vicdanlarda bellidir. Yürütülen yargılamadan çıkacak muhtemel cezasızlık kararı ne inadımızı ne azmimizi ne de inancımızı bir tek adım dahi geriye düşürmeyecektir. Ayaklarından kurşunlanmış olsa da, Dört Ayaklı Minare yüzyıllardır bu coğrafyanın kadimliğinde tarihe ve hakikate tanıklığını sürdürmektedir. Bu tanıklıkta, Tahir Elçi’nin mücadele azmi ve inadı ile yürüyeceğiz ve sonuna kadar bu kirli cinayet davasının takipçisi olacağız.”

Açıklama sloganlarla son buldu.