Gazete Emek- Gazeteci Can Ataklı Korkusuz gazetinde yer alan yazısında TRT 2’de yayımlanan Unforgiven isimli filmde “sürtük” kelimesinin sansürlendiğini yazdı.

“İyi bir sinema izleyicisi bir dostum aradı” diyen Ataklı, “Demek ki TRT, sürtük ifadesini sakıncalı buluyor” değerlendirmesini yaptı.

Ataklı’nın köşesinden sansürü şu sözlerle kaleme aldı:

İyi bir sinema izleyicisi bir dostum aradı.

“Biraz önce TRT2’de Unforgiven filmini izledim, ne oldu biliyor musun?” diye sordu.

Güldüm tabii, “Yahu nereden bileyim?”

“Dur dur, anlatayım” dedi ve devam etti:

“Filmin bir sahnesinde, bar sahibi yanında çalıştırdığı kadınlara, ‘Sizi gidi aptal sürtükler’ diye bağırıyor. TRT’ciler ‘sürtük’ kelimesi geçtiğinde biplediler.”

‘DEMEK Kİ TRT SÜRTÜK’Ü SAKINCALI BULUYOR’

Karşılıklı kahkaha attık tabii.

Demek ki TRT yönetimi “sürtük” kelimesinin ahali tarafından duyulmasını sakıncalı kabul ediyor.

Şimdi merak ediyorum, her ne kadar saray medyası henüz sürtük konusuna pek girmediyse bile, ola ki bu konuşmayı bir daha yayınlaması gerekirse AKP genel başkanının ağzından o kelime çıktığında yine bipleme yapacaklar mı?”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısı konuşmasında Gezi eylemlerine katılan yurttaşlara yönelik “Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın ifadesi kadınlar başta olmak üzere siyasetçiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinden tepki gelmişti.


 

Kaynak: Dokuz8haber