Gazete Emek - DEM Parti, İstanbul için Meral Danış Beştaş'ı aday gösterse de, partinin seçmen profilinin önemli bir bölümü, 'kazanacak aday' anlayışı nedeniyle İmamoğlu'na yönelmekte. Son anketler DEM Parti seçmeninin İmamoğlu'na desteğini ölçtü.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere günler kala, Türkiye'nin gözü İstanbul'da yaşanan yarışa çevrilmiş durumda.

AKP'nin İBB Adayı Murat Kurummiting meydanlarında imza attığı gaflar ile seçmen kitlesi ve teşkilatlarında büyük hayal kırıklığına neden olurken, mevcut İBB Başkanı ve CHP Adayı Ekrem İmamoğlu ise daha geniş bir yelpazeden oy almaya çalışıyor.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde aday çıkarmayan HDP'de seçmenin önemli bölümü İmamoğlu'na oy vermişti. Bu yıl yapılacak seçimlere HDP'nin halefi olarak katılacak DEM Parti, İstanbul için Meral Danış Beştaş'ı aday gösterirken, yapılan son anket çalışmaları parti seçmenlerinin İmamoğlu'na yönelik desteğini ölçtü.

Seçmenin partilere rağmen ittifakı tabanda bozmadığını belirten Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun, “Partiler birbirlerinden ayrıldılar ama seçmen düzeyinde bu ayrılmanın mutlak düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü seçmenler hâlâ bu geçmiş seçimlerdeki ittifaklara dair davranış modunu devam ettiriyor. Özellikle muhalefet seçmenlerinin iktidara olan karşıtlığı bozulmuş değil. Dolayısıyla, ben bu seçimde İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerin bir kısmı da DEM seçmeninin bir kısmı da kendi partilerine değil, muhalefetin güçlü adayı olan İmamoğlu’na oy vereceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

DEM PARTİ SEÇMENİNİN MOTİVASYONU İKTİDAR KARŞITLIĞI’

DEM Parti seçmeninin asıl motivasyonunun iktidar karşıtlığı olduğunu vurgulayan Coşkun, “DEM seçmeni, sandık başına gitmemeyi veya AK Parti karşıtlığı nedeniyle CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verebilir. İktidar karşıtlığı İmamoğlu için ciddi bir avantaj. İstanbul’un AK Parti’nin eline geçmemesi, AK Parti tarafından yönetilmemesi hissiyatı DEM seçmeninin önemli bir kısmında yer etmiş bir duygu” dedi.

‘EN AZ YÜZDE 40’I İMAMOĞLU DİYECEK’

Cumhuriyet’in aktardığına göre; Kürt seçmenler üzerinde yapılan araştırma ve analizlere göre Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun’a göre, Ekrem İmamoğlu, DEM seçmeninden en az yüzde 40 oranında oy alabilir.

Girasun, muhalefet seçmeninin iktidarı yerelde dengeleme arzusu içinde olduğunu belirterek, İmamoğlu’nun bu seçimlerden zaferle çıkması halinde muhalefetin ana lokomotifi olacağını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“DEM partinin son seçimlerde aldığı oy yüzde 8-8,5 bir oy. İstanbul’da bu oyu alırsa İmamoğlu’nun kazanma şansı yok. Bugün görünen İmamoğlu’na DEM partisinin oylarının en az yüzde 40’ının gittiği yönünde. İmamoğlu bugün önemli bir oranda DEM parti oylarını almış gözüküyor. DEM Partisi seçmenlerinin geçmiş seçimlere, 2019 seçimlerine göre İmamoğlu’na oy vermeye daha motive oldukları belirtiliyor. Daha önce partilerinin ısrarına rağmen oy vermekten uzak duran seçmenler, bugün partilerinin oy çıkarmasına rağmen İmamoğlu’na yönelebilir. Buradaki en önemli konu Kent Uzlaşısı denilen mesele oldu.”

İMAMOĞLU AKP’Lİ KÜRT SEÇMENDEN DE OY ALABİLİR’

Araştırmacı Yazar Cuma Çiçek, Ekrem İmamoğlu’nun AKP’li Kürt seçmenini de ikna etme kapasitesine sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kürt meselesinde belki çözümleyici olmasa da olumsuz bir dil kullanmayan bir aktör” olduğunu belirten Çiçek, “Hatta belirli ölçülerde pozitif bir duruş sergileyerek, AK Parti’ye oy veren Kürt seçmenleri arasında İmamoğlu’na yönelme potansiyeli bulunabilir. Ancak, bu potansiyelin en fazla yüzde 20 ila yüzde 30 civarında olduğunu söylemek mümkündür. İmamoğlu’nun AKP Kürtlerini ikna etme potansiyeli var. İmamoğlu’nun profilinin bilindik bir CHP’li olmamasından kaynaklanıyor; yani muhafazakar camia ile konuşma potansiyeline sahip bir politikacı olması.”

Editör: Bekir GÜNEŞ