Gazete Emek - İktisat uzmanı Mustafa Sönmez, 31 Mart sonrasına ertelenmiş bir dizi zammın gündemde olduğunu, özellikle elektrik ve doğalgaz gibi yaşamsal ihtiyaçlarda artış beklendiğini vurguladı.

Sönmez, BirGün gazetesine yaptığı açıklamada, seçim sonrasında özellikle elektrik ve doğalgaz gibi temel tüketim maddelerinde önemli zamların beklediğini belirtti.

Sönmez'in ifadeleri şu şekildeydi: "31 Mart sonrasına ertelenmiş pek çok zammı görmemiz mümkün. Özellikle elektrik ve doğalgaza ciddi oranda zam yapılacak. İnsanlar şimdiden kredi kullanıyor, nakit avans alıyor, ürünleri kredi kartlarıyla taksitlendiriyorlar. Ancak bu tür işlemler zorlaştırılacak. Borçlanarak bütçesini dengeleyenlerin durumu daha da zorlaşacak. Piyasa daraldıkça işsizlik artacak. Yatırımlar durma noktasına gelecek. Orta ve alt gelir grupları büyük bir maliyetle karşı karşıya kalacaklar.

PARA POLİTİKALARI YALNIZCA ÇÖZÜM DEĞİL"

14 - 28 Mayıs arasındaki sonuçlar kadar 31 Mart Yerel Seçim sonuçları da iktidar açısından hayati önem taşıyor. Bu nedenle Erdoğan, radikal bir programın izlenmesini ve dengeli bir yol takip edilmesini teşvik ediyor. Kontrolden çıkmış bir ekonomiye müdahaleyi ertelemek, Erdoğan için politik açıdan ayakta kalmanın anahtarı. Erdoğan'ın politik olarak gerekli gördüğü adımlar, bu sonuçları doğurdu. Ancak Erdoğan, yeniden irrasyonel ekonomi politikalarına yönelebilir. Mayıs seçimleri sonrasında ekonomik koşullara pansuman çözümler denedi. Asgari ücreti artırdı. Ancak enflasyon dinamikleri işliyor ve bu sürekli bir sorun yaratıyor. Pansumanlar etkili olmuyor. Bunun altında yeterli üretim olmaması yatıyor. Gıda enflasyonu artıyor, tarım sektörü çökmüş durumda, tarımsal üretim ihracata yönelmiş durumda, iç pazara tarım ürünleri sunulmuyor. İç pazara yansımadığı için fiyatlar yükseliyor. Kiralık konut arzı yetersiz. Bu tür yapısal sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sorunlar sadece para politikalarıyla çözülemez."

Editör: Bekir GÜNEŞ