Gazete Emek-Siyasi partilerin 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere ilişkin aday belirleme çalışmaları sürerken, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) de seçim çalışmalarına başladı. Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Cahit Kırkazak, partilerinin hedefleri ve seçim hazırlıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, ‘Başta Kürt sorunu olmak üzere bütün ötekilerin toplumsal sorunlarına çözüm bulmayı vaat ettiklerini belirten Kırkazak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birey ve devlet merkezli değil insan merkezli yerel demokrasiyi inşa edeceğiz. İnşa ettiğimiz yerel demokrasiyle halkın yönetime katılımını sağlayarak kayyım rejimine son vereceğiz.”

‘BARIŞÇIL BİR DIŞ POLİTİKA’

Yeşil Sol Parti’nin bir diğer vaadinin ise ekonomik adaletsizliğin ve yoksulluğun önüne geçmek olduğuna işaret eden Kırkazak, coğrafyanın toplumdaki tüm bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek zenginlikte olduğunu söyledi. Kaynağın 'beşli çete' gibi belli gruplara aktarılmayacağını ve halkla birlikte ekonomik adaleti inşa edeceklerini vurgulayan Kırkazak, “Bu coğrafyada başkalarının topraklarına, iradelerine ve sınırlarına müdahale edilmekte. Sınırlarının anlamsızlığını ortadan kaldırabilecek demokratik cumhuriyetten kastımız barışçıl dış politikadır. Türkiye’nin şu anda Rojava sınırında bulunması, sık sık Irak sınırına girmesi, İran ve Ermenistan ile yaşadığı gerginlik, dönem dönem iktidarın kitlesini konsolide etmek açısından Yunanistan ile yaşadığı gerginlik… Biz savaşı ortadan kaldıracak bir dış politikayı benimseyerek savaşa ayrılan bütçeyi sağlığa, eğitime, kültüre ayırabileceğiz. Demokratik cumhuriyeti toplumun taşıyıcı gücü olan kadınlar ve gençlerle birlikte inşa edebileceğimizi söylüyoruz. Ekolojik yaşam Yeşil Sol Parti’nin en önemli paradigması. Seçime de bu perspektifle gitmeyi vaat ettik. Hem karma hem de kadın lansmanımızda da bu vaatlerde bulunduk ve toplumu, birlikte inşa etmeye davet ettik” diye konuştu.

‘SADECE İKTİDAR DEĞİL AYNI ZAMANDA BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİ SEÇİMİ’

Kırkazak, 2023 seçimlerinin tarihi olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bu dönem ya Erdoğan faşizmi kurumsallaşacak, toplumu sindirecek ya da faşizm ortadan kaldırılıp 3’ncü yolla birlikte demokratik cumhuriyeti inşa etmenin yolu açılacak. Sadece iktidar değil aynı zamanda bir rejim değişikliği ve yeni bir demokratik cumhuriyetin inşası. 1923’de Lozan’da Kürtlerin tasfiye edildiği ve Kürtlere verilen sözlerin inkar edildiği, 1924 Anayasa’sının temelleri atıldı. 1923, Kürtlerin fiziksel tasviyesinin başladığı bir tarihti. AKP-MHP iktidarı Kürtlerin statü sahibi olmasının önüne geçmek için içeride ve dışarıda her türlü kirli ilişkileri ve ittifakları sürdürüyor.”

‘OY ORANINI YÜZDE 20’YE ÇIKARACAĞIZ’
HDP’nin Türkiye toplumunda yaşayan tüm ötekileri içinde barındıran çatı bir parti olduğuna dikkati çeken Kırkazak, “HDP’nin yüzde 13,2 olan oy oranını yüzde 20’lere taşıma iddiamız var, çünkü halk bu enerjiyi ve gücü bize veriyor. Politik, neyin, neden, ne için ve nasıl yapılacağını bilen bir halk, seçmen var. Halkla beraber bu süreci inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Duvar 

Editör: Derya çelik