sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Ahmet Türk, Kobanê Davası'nda konuştu: Açılım için destek isteyen devlet arkadan  tuzak kuruyor

Kobane Davası'nın bugünkü duruşmasında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ahmet Türk savunma yaptı.

GÜNDEM 28.03.2022, 20:26 28.03.2022, 20:38
Ahmet Türk, Kobanê Davası'nda konuştu: Açılım için destek isteyen devlet arkadan  tuzak kuruyor

Gazete Emek- IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 11’inci grup duruşmaları öğleden sonra devam etti.

 

Duruşmaya Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasetçiler salonda hazır bulundu, farklı cezaevindeki tutulan siyasetçilerde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

 

12 EYLÜL’DEN BUGÜNE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

 

Duruşma Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün savunmasıyla sürdü. Kürsüden savunma yapan Türk, uzun yıllar siyaset içerisinde bulunduğunu belirtti. Siyasette geçen 50 yıllık ömründe birçok haksız, hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Türk, “12 Eylül’leri Diyarbakır Zindanları yaşadık. O dönemin Genel Kurmay Başkanı ‘Bunları Meclis’ten atacaksınız ya sokaklarda it gibi öldüreceksiniz’ dedi. Dokunulmazlıklarımız kaldırıldı. Bugüne geldiğimiz de değişen bir şey yok. Baskılarla bizi siyasi demokratik siyasetten koparmaya çalıştılar. Kürt sorununun demokratik siyasetle çözüleceğini inandığımız için bugüne kadar mücadele ettik. Belediye başkanlığına geçtikten bir gün sonra kayyımlar yerimize atandı. Bugünde haksız hukuksuz Kobanê davası ile karşı karşıyayız” dedi. 

 

‘DÜNYAYA SESLENDİK’

 

“IŞİD çetelerin vahşeti karşısında suskunluğumuz düşünülemezdi” diyen Türk, şunları söyledi: “O dönemde düşüncelerimizi ortaya koyduk. Çabalar gösterdik, tüm dünyaya seslendik. IŞİD çetelerinin gözden kaçmamasını, demokrasiye insan haklarına destek verilmesini istedik.  İŞİD çeteleri şehitleri yıktı, yaktı insanları kaçırdı.  Biz o dönem müdahil olduk ve vahşeti göstermek için çaba gösterdik. 

 

ÇÖZÜM SÜRECİ BİZE KARŞI TUZAK 

 

Çözüm süreci başlamadan önce dönemin MİT müsteşarı Emre Taner ile görüşme yaptık. Sayın Emine Ayna ile birlikte Başbakan bizi davet etti, bir süreç başladı. Ayla Akat Ata ile birlikte İmralı’ya Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmek için gittik. Bir yerde devlet açılım yapmak için destek isteyecek ve bize arkadan tuzak kuracak böyle bir dönem yaşıyoruz.  

 

DİYARBAKIR MİTİNGİ HATIRLATMASI

 

Bir düğünde iken, İçişleri Bakanı beni aradı ve Kandil’den bir heyet geleceğini söyledi. Silopi ve Habur arasında bir tarlada bekledik ve sürece zarar gelmesin dedik. Mardin’de gece saat dörtte beni uykudan uyandırdı. Yargıç ve avukatlar arasındaki sorunun çözülmesi için ortak bir metin düzenledik. Bugüne geldiğimizde geçmişte yaşadıklarımızın değişmediğini görüyoruz.

Buradan istediğimiz haklarımızın ortak bir değerde buluşturulmasıdır. Mücadelemiz budur, kimseyi azmettirmeyiz. Elbette partimin desteğiyle yasaklı olduğum için o zaman bağımsız olarak belediye başkanı olarak seçildim. Seçilmemin esas nedeni partimin beni desteklemesi. Bir tarafta insanları tahrik etmek ile bu parti suçlanıyor. Genel başkanı suçlanıyor. Diyarbakır mitinginde İŞİD mitingin ortasına bomba attı, dört insanımız öldü. Selahattin Demirtaş kürsüde ‘Provokasyona gelmeyin’ dedi. Pratiğimiz ile farklı bir şey yaşadığımız görülüyor. O mitingde yaptığımız çağrıları heyet dinleseydi, o gün büyük bir çaba olduğunu görecekti.  

 

DEMOKRATİK SİYASETE İNANIYORUZ

 

Siyasetçiyiz iktidar gibi düşünmek zorunda değiliz, fikirlerimizi halka iletmek gibi bir sorumluluğumuz var. Siyasetçi iseniz halkın taleplerini doğru okumanız lazım, yaptığımız bu. Fikirlerimizi söyledik, Newroz’larda, mitinglerde düşüncelerimizi söyledik. Her zaman barışı esas aldık, barışçıl bir süreç için mücadele ettik. Sorunları demokratik siyaset çözüleceğini biliyoruz. Demokratik siyasette ısrarlı olmamızın nedeni demokratik siyasetin sorunları çözeceğini inancımızdan. 

 

VALİYLE KOBANÊ’YE TIRLARI UĞURLADIK

 

Bir hukuk devleti varsa, insanların fikir ve düşüncelerinden yargılanmaması lazım. Zaman zaman siyasi ve basın taraftan HDP’nin halkı kışkırttığını söylüyor. Kimi kışkırtık, ortada bir şey var mı? Hukuken bu davanın azmettirici olarak görmesi hukuk dışı bir anlayıştır. Kobanê’ye gittiğimiz de 16 grup gittik, o dönem belediye başkanıydım. Orada bir konuşma yaptım, o konuşmada DAİŞ vahşetine suskun kalınmamasını istedim. Kobanê halkına destekler sunduk, 5-6 tır un gönderdiğimiz de Mardin Valisi ile o tırları uğurladık. 

 

TALİMATLA AÇILAN BİR DAVA 

 

Suçlamalar siyasi ve talimattır. Hazırlanmış bir iddianame var, hukuksuzdur. Bu yargılamanın sizler de farkındasınızdır. Türkiye’de siyasilere verilen bir mesajdır. Türkiye’ye baktığımızda farklı bir durumun olduğunu görüyoruz. Bugün iktidar farklı söylemlerle Kürtlere bakış açısını belli ederek, milliyetçi ve apolitik kesimleri yanında tutmak için hedef gösteren bir yaklaşım göstermiştir. Bütün iddianameyi okumanın şansı yok ama bir hikaye anlatmak istiyorum; Adamın biri çok aç çölde, bir eşek görüyor. Aç adam eşeği yeme niyetinde, adam ‘kulakları tavşanınkine benziyor’ diyor ve yiyor. Herhalde bizimde kulaklarımız tavşana benziyor. O yüzden yargılanıyoruz.” 

 

‘KAYYUM ATAMALARI İÇİN DAVA AÇILDI’

 

Türk, son olarak yerine kayyım atanmasının ardından açılan davaya dair konuştu. Türk, “Belediye başkanlığımız döneminde yolsuzluklara ilgili hakkımızda dava açılmadı. Kayyımın geldikten sonra kayyımın atadığı yöneticiler, daire başkanları yolsuzlukla tutuklandı, haklarında davalar açıldı ve kayyım üzerinde ifadeler verildi. Bizim hakkımızda böyle bir şey olmamasına rağmen, sırf kayyım atamak için hakkımız da böyle davalar açtılar. Kayyımlar hakkında açılan davaların hepsinin buraya getirilmesini istiyorum” dedi. 

 

‘ÖZAL DÖNEMİNDE DE ŞAM’A GİTTİK’

 

Ardından mahkeme başkanı Türk’e yönelik dosyada yer alan fotoğrafları sordu. Türk, “Zaman zaman siyasi çalışmalar yaparken, bazı toplantılara katılıyoruz, gittiğimiz mekanda nelerin olduğunu ya da bayrakları indirme gibi bir şansımız yok. Kandil’de çekilen bir fotoğraf var, o da çözüm sürecinde çekilen bir fotoğraf. Devletin de bu konuda bilgisi var. Özal döneminde, onun bilgisi dahilinde Şam’a gittik, bir ateşkesin sağlanması yönünde bir başlangıçtı. 1993’te bir şeyler çözülebilirdi. Biz Şam’da iken, Özal’ın vefat haberini duyunca, o çalışmalar sonuçsuz kaldı” diye belirtti. 

 

‘NERESİ SUÇ?’

 

DAİŞ’e dönük basına verdiği demeçleri soran mahkeme başkanına Türk, “DAİŞ’in kafa koparan vahşetine karşı durmanın neresi suç. Suriye’de değil, Türkiye’de değil, bütün Ortadoğu’yu kana bulayan bir vahşete karşı herkesin sesinin çıkarması lazımdı. Bu vahşete karşı mücadele edilmesi noktasında herkese çağrıda bulunuyoruz. Bunun davada yer alması bile anlamsız” dedi.  

 

‘HUKUKİ BİR ANLAYIŞ DEĞİL’

 

Mahkeme başkanının tek tek yurtdışına çıkışlarına dair belgeleri okumasına da Türk, “Tek tek okumanıza gerek yok” diye belirtti. Türk, “Celal Talabani dostumdu. Mesut Barzani’de öyle o yüzden bu konuda yurt dışına çıkmışlığım vardır. Özellikle Irak’a gittim, Celal Talabani seçildiğinde yada hasta olduğunda gittim. Türkiye’de binlerce insan gidip geliyor. Irak’a gitmenin bir suç olduğunu göstermek, hukuki bir anlayış değil” şeklinde konuştu. 

 

Türk’ün savunmasının ardından duruşma avukat Erdal Kuzu’nun savunmasıyla devam ediyor.

 

BERAAT İSTEDİ

 

Kuzu, HSK’nin devlet yapılanmalarda yer alan hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlattığını ama sadece KCK davalarında HSK’nin görevini yerine getirmediğini hatırlattı. Kuzu, “Atadedeler” yapılanması kapsamında gözaltına alınan ve ev hapsi verilen Bahtiyar Çolak’ın durumuna dikkat çekerek, şu an ki mahkeme heyetinin Kobanê davasında yargılanan müvekkili Türk’e dönük ara karar oluşturarak, beraat kararının oluşturulmasını talep etti. 

 

TALEP REDDEDİLDİ

 

Ara kararın verildikten sonra mahkemenin devam edilmesini talep eden Kuzu’nun talebini görüşen mahkeme heyeti, delilerin bu aşamada tartışılmadığı, yargılamanın devam edildiğini, talebi hakkında nihai karar verilmesine yer olmadığına karar verdi. 

 

Mahkemenin ara kararının ardından savunmasına kaldığı yerden devam eden Kuzu, mahkeme heyetinin ara kararının herkes içerisinde verilmesini eleştirerek, hukuksuz bir işlem yapıldığını söyledi. Türk’ün 90’lı yıllardan bu yana yargılandığına dikkat çeken Kuzu, Türk’ün sağlık raporlarına mahkemeye sunmalarına rağmen mahkemenin raporları hastaneden de istemesine tepki gösterdi. Kuzu, “Müvekkilimizi hasta haliyle zorla mahkeme salonundan SEGBİS ile bağladınız. Size sahte rapor verdiğimizi mi düşünüyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi. Kuzu, taleplerini yarın sıralayacaklarını belirterek, duruşmanın ertelenmesini istedi. 

 

‘BELKİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN GÖZÜMÜ KAYBEDECEĞİM’

 

Sağ gözü için ameliyat olacağını belirten tutuklu siyasetçi Nazmi Gür, yarın Ankara Şehir Hastanesi’ne götürüleceğini, farklı sağlık sorunları olduğu için göz ameliyatının zor olacağını ifade etti. Gür, “Bizlerin sağlık sorunları sizi hiç ilgilendirmiyor. En son Aysel hanımın raporlarını esas almadınız. Sizin sayenizde belki gözümü kaybedeceğim. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum ve doktorlar kan sulandırma ilacının bir hafta bırakılmasını istiyor ve buda kan pıhtılaşmasına neden olacak ve beyin kanaması tehlikesi var. Tam teşekküllü bir hastane ortamı olmadığı için, sağlığıma kavuşur isem savunma yapmak istiyorum” dedi. 

 

Avukat Veysi Eski de duruşmanın yarına kadar ertelenmesini talep ederek, Türk’ün kesintisiz savunmasının alınması gerektiğini, avukatları olarak yarın söz alacaklarını belirtti. 

 

Kaynak: Artı Gerçek 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi İttifakın düşünce ve yol haritasını kendinize daha yakın görüyorsunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4