Hasip Kaplan, Roboski'de yaşananları an be an anlattı: Vicdan azabı...

HDP'nin eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Roboski Katliamı ve sonrasında yaşadıklarını kaleme aldı.

GÜNDEM 27.12.2019, 14:35
Hasip Kaplan, Roboski'de yaşananları an be an anlattı: Vicdan azabı...

Gazete Emek- Hasip Kaplan'ın Nupel'de yayımlanan yazısının tamamı şu şekilde:

Ankara’da 29 Aralık 2011’de saat 02.00’de cep telefonu sesiyle uyandım. Arayan Şırnak BDP İl başkanımız Baki Sondak’tı. Gece sabahı karşı gelen telefonlar daima acı bir haberle yüklüydü. 35 yıl avukatlığım esnasında bu zamansız telefonlarda, gözaltı, tutuklama, ev baskınları, havaalanında alınan müvekkiller, aydınlar, sanatçılar, siyasetçiler baş sırada yer alırdı.

Belediye başkanlarımız, Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Selma Irmak tutukluydu.

İl başkanımız; ‘Vekilim Roboski’ye yola çıktık, belediyelerimizin tüm ambulanslarını aldık, il ve ilçe örgütlerimiz yoldayız, sınırda savaş uçaklarının köylüleri bombaladığı otuzu aşkın ölü olduğu söyleniyor, olay yerine geçince sizi daha sağlıklı bilgilendireceğim.’ dedi.

Televizyonu açtım, bilgisayarın başına geçtim. Ulusal kanallara baktım ne bir “son dakika” haberi nede bir alt yazı vardı.

 Sosyal medyada Twitter üzerinden haberi duyurdum, an an haberler gelmeye başlamıştı, aldığım bilgileri geçtim. Saat 03.00’te Roj TV hemen canlı yayına geçiyor ve olay yerinden canlı yayın bağlantılarına başlıyordu.

Olayın yaşandığı Gülyazı(Bucéh) Ortasu (Roboski) köylerinde il meclis üyelerimiz, muhtarlar, köy ileri gelenleri ile konuşuyorum. Anlattıkları inanılmaz; askerin bilgisi dahilinde sürekli kaçağa giden köylülerin bu kez önleri asker tarafından kesilmiş, sayıları kırk kadar, elli altmış civarında katırlarla sınıra yakın bir noktaya gelirken bekletiliyor; Heronlar uçuyor, gruplar bir araya geliyor, üç saat kadar bekletildikten sonra saat 21:30 ile 22-27 arası F-16 savaş uçakları bombalamaya başlıyor.

Başbakan, Adalet ve İçişleri bakanlarını arıyorum…Özel kalemden bana verilen yanıt “istirahattalar” oldu ve bir daha da dönmediler. Roboski köylüleri çocuklarının bombalandığını görüyor, karşı tepeler karlı, geçilen yol belli, topluca sınıra koşuyorlar.

Olay yerine ilk varanlardan telefonlar gelmeye başlıyor. Çok sayıda yaralı ve ölü var burada bir dehşet yaşanıyor, bombalanan parçalanan hala yanan bedenler. Askerler tamamen çekilmiş. Uludere’den 112’ den gelen bir gelen ambulans dışında, Şırnak il ve ilçelerden BDP’li belediyelerden gelen onu aşkın ambulans olay mahalline ulaşıyor. Devlet olay yerine gitmiyor, kurtarmaya katılmıyor.

Bir grup uçakların bombalaması sonrası mağaralık ve kayalık bir alana sığınmış,savaş uçakları bombalayarak buraları da yerle bir ediyor. Buradaki cesetler alınamıyor, kepçe gibi ağır iş makineleri istiyorlar. Bombalamada yaralı onu aşkın kişinin yolda donarak öldüğü, ölenlerin sayılarının her geçen dakikada arttığı korkunç bir zaman diliminde, partinin eş başkanlarına,milletvekillerine herkese ulaşmaya çalışıyorum.

Sabah erkenden ilk uçakla Diyarbakır’a oradan Şırnak’a geçeceğiz, bölgede olan milletvekilleri Ayla Akat, Eş Başkan Selahattin Demirtaş, belediye başkanlarımız, civar il örgütlerimiz yola çıkıyorlar.

Uçakta Şırnak valisi ile yan yana oturuyoruz. Ankara’da haberleri alır almaz o da yola çıkmış. Aldığımız bilgiler, olayın gelişmesi aynı. Otopsi, adli tıp görevlileri- cenazelerin yerinde hukuki işlemlerinin yapılması konularını konuşuyoruz.

Şırnak Baro Başkanına katliam yerine hukuki yardım sağlamak için giden, Şırnak’ lı avukat arkadaşlara bilgi veriyorum. Uludere’ye varışımız öğle saatlerini buluyor. Otopsi için Uludere merkezi seçilmiş. Ertesi gün cenaze töreni olacak, cenazeye, törene, toplu gömülmeye, toplu taziyeye karşı çıkan devlet yetkilileri, mülki amirler, müdürler, komutanlar; çoğunluğu korucu olan halka baskı yapıyorlar.

Uludere Devlet Hastanesinde Eş Başkan Gültan Kışanak, bazı vekil arkadaşlar bir odada bekliyoruz. Gecenin yarısı, bir vali yardımcısı, Kaymakam, Emniyet mensupları geliyor, onca yaşanmış acıya rağmen, tavırları saygısızca.

İlk resmi açıklamalar, Genelkurmay’dan öğleden sonra yapıldı. Ana akım medyanın tavrı, suskunluğu utanç vericiydi. Hükümet, Genelkurmay, görmezden gelin, açıklama yapacağız demişlerdi.

Halk akın akın Uludere’ye gelmeye başlayınca yollar kesildi, tanklar çıkarıldı, kontroller artırıldı. Bir müddet sonra tamamen yasak konuldu. Cenazeleri sabah erken alacağız, yakın bir camide namaz kılınacak, sonra konvoy halinde Roboski mezarlığına gideceğiz. On binlerin eşliğinde, onlarca cenaze arabası yola çıkıyoruz.

Yoldan mezarlığa birkaç km. mesafe var, karlar yağmış, hava soğuk. Halkımızın fedakar çalışmaları sonucu, köyün tepesinde, katledildikleri yere bakan mezarlıkta 34 mezar yeri açılmış. Ahmet Türk, bir grup milletvekili mezarlığa önden ulaşıyoruz, yerli yabancı basın bu kez gelmişler.

Dini tören ardından, nüfusu beş bin olan köyde halk, dışardan gelen misafirlerini onar, yirmişer yemeye aldı. Taziye yeri olarak yol üzeri, kapalı bir spor sahası düzenlendi. Eş Başkanlar, Selahattin Demirtaş diğer arkadaşlar taziye sonrası döndüler.

Roboski’de o gece tek vekil olarak kaldım. 31 Aralık 2011 ile 01 Ocak 2012 ,02 Ocak 2012 günleri üç gün büyük taziye olacaktı. Gece dizlerimize kadar yağan karda yürüdük. Arabayı bir yere bıraktık il meclis üyemizin evine gittik. Zaho’ dan gelen aynı aşiretten akraba sivil giyimli bir Kürt general, yanında bir genç subay vardı konuşuyoruz.

Hiçbir anlam veremiyoruz, kaçakçıların kullandığı bir yoldu. Köyde Alay komutanlığı, biraz ilerde Tugay komutanlığı vardı. Katliamı neden yaptılar,sorularıyla yüklüydük hepimiz yorgunduk taziyeyi konuştuk. 

Bana ayrılan odaya geçtim, sobada yanan meşe odunları sönmüştü. Pencereden karşı dağlara Başur Kürdistanı’na baktım.Acılı coğrafyamızda ilk köy yakılmalar toplu katliamlar göçler Şırnak ilimizde yaşanmıştı. Mahmur kampına giden on binleri düşündüm. Hz.Nuh’un gemisi Cudi dağına konduktan sonra Heştan köyüne ilk yerleşimler gözümün önünden geçti.

Becüh (Gülyazı köyü) Kürtçe yersizler anlamında olmasına rağmen köyde beş bine yakın bir nüfus yaşıyordu. Kalın yün döşek yorganda uyuyamadım, aşağıya uzanan evlerin bacalarında yükselen dumanlara baktım. Yeni bir yıla katliamla giriyorduk, devlet çocuklarını F-16 uçaklarıyla katletmişti insanlığa karşı suç işlenmişti.

Türk ulusal medyası AKP Hükümeti’nin, Genelkurmay’ın emriyle katliamdan bir gün sonra öğleye kadar hiç bir haber yapmadı. Sustu, vicdanları sustu pas tuttu, insanlıkları sustu, Müslümanlıkları sustu. O gece anladımki Roboski katliamını sosyal medya Twitter üzerinden duyurmasaydık, Roj Tv tarihi bir görev yaparak gece saat 03.00 ten itibaren canlı yayına geçmeseydi Roboski analarının çığlıkları dünyada duyulmayacaktı.

Taziye günü çadıra gelen Uludere Kaymakamı, çadırda asılı ‘’dün 33 bugün 34’’  yazısını indirin deyince gençlerin öfkesine uğramıştı. Medyanın canlı yayınları ve heyetlerin önünde müdahale ettim kurtardık, hastaneye ulaştırdık.

Teşekkür etmediler,hakkımda suç duyurusunda bulundular.İktidar medyası saldırı emrini benim verdiğimi yazdı. Avukatlarım davalar açtılar mahkum oldular.

Beşir Atalay başkanlığında bir heyet ile helikopterle Roboski’de bulunan Alay komutanlığına geldi. Taziyeye gelirse kıyamet kopabilirdi, uyardım köyden bir iki kişiyle görüşüp geri döndüler. İktidar medyası benim engellediğimi yazdı.

Oysa canlarını kurtarmıştım. Birgün Meclis lokantasında karşılaştık çağırdım, gelmem dargınım dedi.Sonra masaya geldi,bakana o gün yüzü aşkın kontrolümüzde olmayan silahlı gencin olduğunu gelselerdi, bir katliam daha yaşanacağını anlattım. 

Şaşırmıştı kim dedi, örgüt falan değil köyün öfkeli gençleri kardeşleri öldürülmüştü,dedim.

26 temmuz 2013 tarihinde Şırnak Şeradettin Elçi Havalimanın açılışı için Başbakan Erdoğan gelmişti. Roboskili aileler ile görüşmek istemişti. Çözüm süreci günleriydi, Demirtaş beni telefonla aramıştı. Ailelerin kabul etmediğini söyledim,görüşmeler sonrası aileleri temsilen bir heyet ramazan aydında geldi.

Görüşmeler iki saat sürmüştü,havalimanında ailelerin yanında bekledik. Çıkışta bir açıklama olmadı, başbakan anneleri tek tek dinlemişti. Katliamı kabul ederse, sorumlu olacak insanlığa karşı suçtan yargılanma riski vardı.Diğer yandan vicdan azabı.

Mecliste basın açıklamaları, gensorular sert tartışmalar oluyordu. Biz Roboski Katliamı diyorduk, AKP’nin Kürt Milletvekilleri Dubroski diyordu. Meclis İnsan Hakları bir Alt Komisyon oluşturdu. Rapora AKP kaza/hata dedi, tüm muhalefet partileri şerhlerini düştüler.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi kaza dedi ve soruşturmayı kapattı.

Trafik kazalarında bile hatanın sorumluluğu vardı.Devletin F-16 larının kazası cezasız kaldı.AYM 285 başvuruda ret kararı verdi,AİHM iç hukuk tüketilmedi dedi.Hukuk sustu, insanlık sustu vicdanlar sustu.

Medya hukuk siyaset hep birlikte Roboski katliamını görmedi,görmek istemedi. İmzası sorumluluğu olan herkes vicdan azabıyla hepsi baş başa kaldı.İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı yok.

Emri verenler, uygulayanlar Roboskili çocuklarımızı katledenler bir gün mutlaka hesap verecektir. Roboski annelerinin adalet arayışı sürüyor…

Kaynak: Nupel

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31