Gazete Emek-Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulu'nda düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci ara tatil programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay ve Adıyaman’da okulların 24 Nisan itibariyle açılacağını açıkladı. 

Ordu'da düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci ara tatil programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesine dönen öğrencilere ilişkin şunları söyledi:

"Deprem bölgesindeki hayatı normalleştirme adımları, daha önceden bu 10 ilimizden diğer illere giden, nakillerini aldıran öğrencilerimizin de geriye dönüşlerini hızlandırdı. Bugün itibarıyla nakillerini diğer illere aldırıp, tekrar 10 ile geri dönen öğrenci sayımız 32 bin 659'a ulaştı. Ben inanıyorum ki 24 Nisan tarihi itibarıyla Hatay ve Adıyaman'da da tüm merkez ilçeleri açtıktan sonra bu rakam her geçen gün daha fazla artacaktır. En fazla geri dönüşün olduğu ilk 4 il, 8 bin 269 öğrenciyle Kahramanmaraş, 6 bin 472 öğrenciyle Gaziantep, 6 bin 181 öğrenciyle Hatay ve 3 bin 519 öğrenciyle Malatya oldu. Gördüğünüz gibi, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da öğrencilerimiz hızlı bir şekilde artık dönmeye başladı. İnşallah bir daha böyle acılar yaşamayız ve hızlı bir şekilde toparlanırız."

24 NİSAN'DA HATAY VE ADIYAMAN'DA EĞİTİM BAŞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay ve Adıyaman valilikleri ile görüşmeler yaptıklarını belirterek "24 Nisan yani bu bir haftalık ara tatilden sonra Hatay ve Adıyaman'da da merkez ve tüm ilçelerde eğitim öğretimin başlaması kararı aldık. Dolayısıyla, 24 Nisan tarihi itibarıyla artık ülkemizde 81 ilde merkez ve ilçelerde hiçbir eksiklik kalmadan, eğitim öğretim kaldığı yerden devam etmiş olacak ve hayatın o bölgedeki normalleşmesiyle ilgili en önemli adımı Milli Eğitim Bakanlığı olarak da tamamlamış olacağız bu tüm merkez ve ilçelerdeki okulları açarak" diye konuştu.

Her dönem birer hafta ara tatil olduğunu anımsatan Özer, "Bu dönem, bir haftalık ara tatilimiz, Ramazan Bayramı ile kesişti, inşallah bugünden itibaren öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bir haftalık tatil yapacak. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum. Öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacaklar ve mesleki gelişimleriyle ilgili seminerleri inşallah Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden istedikleri yerlerden alabilecekler" ifadelerini kullandı.

Özer, öğretmenlere teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten 6 Şubat depreminden itibaren hiçbir çağrı olmadan sahaya fedakar şekilde koştular. Bu süreçte, Necip Fazıl Kısakürek'in, "Kim var? denildiği zaman, sağına soluna bakmadan, tek, tek, ben varım.' diyen gençlikle ilgili o muştusu gerçekten öğretmenlerimizde tecelli etti. Yani '6 Şubat depreminde kim var?' denildiği zaman, sağına ve soluna bakmadan sahaya koşan öğretmenlerimiz oldu. O öğretmenlerimiz ki ilk günden itibaren depremzede vatandaşlarımızın yeme ve barınma ihtiyacını karşılamak için gerçekten büyük fedakarlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki bölgeye gönderilen yardımların dağıtımında çok büyük fedakarlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki çadırlarda konteynerlerde çocuklarımızın ve ailelerin psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü destek verdiler. O öğretmenlerimiz ki MEB AKUB ismi altında arama kurtarma birimi olarak o enkazların altından canlı vatandaşlarımızı kurtarmak için büyük riskler aldılar. O öğretmenlerimiz ki her türlü koşulda hiç şikayet etmeden vatandaşının yanında olmak, onun derdine derman olmak için çaba sarf ettiler. İşte bu öğretmenlerimize, tüm eğitim camiasına en içten şükranlarımı sunuyorum."

"DEPREM BÖLGESİNDE HAYATIN NORMALLEŞMESİ İÇİN EĞİTİMİN NORMALLEŞMESİ LAZIM"

Öğretmenlerin Kovid-19 salgınında da sürecin kahramanları olduğuna dikkati çeken Özer, şunları kaydetti:

"Herkesin can derdinde olduğu zaman vefa gruplarında vatandaşlarımıza yardım etmek yardım etmek, yardımları ulaştırmak için. Yine meslek liselerinde vatandaşlarımızın ihtiyaç duymuş olduğu maskeyi, dezenfektanı, yüz koruyucu siperlikleri ve diğer tüm ihtiyaç duyulan ürünleri üretmek ve ihtiyaç noktalarına ulaştırmak için öğrencilerimizle büyük fedakarlıklar göstermişti. Onun için bu sürecin kahramanı olan tüm öğretmenlerimize tüm milletim adına, Milli Eğitim Bakanlığı adına en içten şükranlarımı sunuyorum. Hala bölgede olan öğretmenlerimize de gönüllü olarak çalışan öğretmenlerimize de katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum, çok teşekkür ediyorum."

Özer, depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "İnşallah devlet millet el ele vererek oraları da hızlı bir şekilde toparlayacağız. Biz biliyoruz ki deprem bölgesindeki hayatın normalleşebilmesi için eğitimin öncelikli olarak normalleşmesi lazım" dedi.

Depremlerin yaşandığı 6 Şubat'tan itibaren bu bilinçle hareket ettiklerinin altını çizen Özer, şu değerlendirmede bulundu:

"Depremden etkilenen 10 ilimizde hayatı normalleştirmenin yolunun, eğitimi normalleştirmekten geçtiği bilinciyle ve her yerde ve her şartta eğitim mottosuyla öncelikli olarak çadırlarda, konteynerlerde yeni eğitim sınıfları oluşturarak öğrencilerimizi bulundukları her mekanda öğretmenleriyle buluşturmaya büyük özen gösterdik. Daha sonra da deprem bölgesindeki 10 ilimizi 3 kategoriye ayırarak normalleştirmenin yollarını aradık ve bu vesileyle birinci kategoride Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimizi 1 Mart tarihi itibariyle merkez ve tüm ilçelerdeki eğitim öğretimi normal normalleştirdik. Yine ikinci kategoride yer alan Osmaniye, Gaziantep ve Adana illerimize de eğitim öğretimi 13 Mart itibariyle normalleştirdik merkez ve ilçelerde. Geriye kalan ve depremden en fazla etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay'da ise merkez ve ilçelerin tamamında bir anda değil, sağlam binalarda ilçe bazlı bir şekilde eğitim öğretimi normalleştirmek için 27 Mart tarihinde belirli ilçelerde eğitim ve öğretimi başlattık. Bu kapsamda 27 Mart'ta Malatya'da 8 ilçede, Kahramanmaraş'ta 2 ilçede, Hatay'da 7 ilçede ve Adıyaman'da 5 ilçede çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk."

Özer, daha sonraki süreçleri yönetmesi için valiliklere yetki verdiklerini anımsatarak, "Valiliklerimiz sağlamlık durumuna göre, sadece okulların sağlamlık durumu da değil, çevresindeki yaşayan insanların hayatının akışının normalleşmesindeki durumlara göre, diğer ihtiyaçlarının karşılanması durumuna göre, kendi şartları olgunlaşan ilçelerde eğitim ve öğretime başlamak için inisiyatif kullandılar. Tabi ki inisiyatif kullanırken mutlaka Milli Eğitim Bakanlığıyla da istişare ettiler" diye konuştu.

Bu kapsamda Malatya'da 3 Nisan itibariyle merkez ve tüm ilçelerde eğitim öğretime başlandığını dile getiren Özer, yine Kahramanmaraş'ta 10 Nisan itibariyle merkez ve ilçelerdeki tüm okullarımızda eğitim öğretimin başladığını aktardı.

TATİLDE KURSLAR AÇIK OLACAK

Özer, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak en önem verdiğimiz öğrenci grubumuz LGS'ye girecek 8. sınıflar ve YKS'ye girecek, üniversite sınavına girecek olan 12. sınıflar. Bakanlık olarak, 6 Şubat tarihinden itibaren destekleme ve yetiştirme kurslarını devreye sokarak bu öğrencilerimize özel ihtimam gösterdik, kaygıya düşmemeleri için ve sınavlara hazırlanmalarıyla ilgili ve şu an geldiğimiz noktada tüm bölgede yani 10 ilimizde 3 bin 450 tane destekleme, yetiştirme kurs noktasında bu çocuklarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 145 bin öğrencimiz mevcut olarak bu kurslardan yararlanıyor. Bu bir haftalık tatilde bu kurslarımız kapanmayacak, açık olmaya devam edecek."

Öğrencilere iyi tatiller dileyen Özer, tatilde en az bir kitap okumalarını tavsiye etti.

Bakan Özer, sınıfları ziyareti sırasında öğrencilere çeşitli hediyeler verdi, hatıra fotoğrafı çektirdi.


Kaynak: Birgün 
 

Editör: Derya çelik