Gazete Emek- Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın, aday gösterilen AKP’li Mehmet Özhaseki’nin seçim hataları yüzünden kaybedildiğini savundu.

 

 

 

Ankara Masası TV’de gündeme dair açıklamalarda bulunan eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, yerel seçimlerde Ankara’nın kendisi yerine aday gösterilen Mehmet Özhaseki’nin hataları yüzünden kaybedildiğini ileri sürdü.

 

Programda Özhaseki’nin seçimi kazanması için elinden geleni yaptığını öne süren Gökçek, şunları söyledi:

 

“AK Parti’yi alamazlardı. Tamamen bizim hatalarımız. Bugün ben Mansur’la karşı karşıya geleyim ezer ezer atarım. Özhaseki aday oldu. Kendisine o zaman ben dedim ki ‘7 puan alttasın sana 6 önerilik bir strateji çiziyorum bunların toplamı 15 puan. 4 puan alırsan 1 puan öne geçeceksin’ dedim. Ama dediğimi yapmadı. Yanındaki, şimdi başka partiye danışman olan bir anketçi var, ‘Melih’in yanından uzaklaş’ dedi, ürküttü. ve 4 puan farkla Ankara’yı kaybetti.”

 

Gökçek, önümüzdeki seçimlerde Ankara ve İstanbul’daki oy oranlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

“EN AZ 16 PUAN OLUR”

 

Melih Gökçek, “Bugün biz Ankara’da seçim yapsak, Allah’ın izniyle gitti. İstanbul’da zaten yeni anket yapıldı. İstanbul’da şu anki durum 53’e 47. AK Parti net 6 puan geçti. Seçime kadar bu 6 puan en az 16 puan olur.” ifadelerini kullandı.

 

“ŞEREFİMİ TEMİN EDİYORUM, ÖNDEYİZ”

 

Gazetecinin Ankara’daki durumu sorması üzerine Gökçek, “Neticeyi şimdi söylemeyeyim, şerefimi temin ediyorum, öndeyiz.” dedi.

 

 

 

"OY ORANI ŞEREFLE DEĞİL ANKETLE ÖLÇÜLÜR"

 

Avrasya Araştırma şirketi sahibi Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Gökçek'in iddialarını yalanladı. Özkiraz, "Oy oranları şeref ile değil anket ile ölçülür." diyerek şunları söyledi:

 

"Oy oranları şeref ile değil anket ile ölçülür.

 

Aralık ayında İstanbul'da yaptığımız araştırmaya göre bugün İBB seçimi olsa; Millet İttifakı % 59.8

 

Ekrem İmamoğlu'nu başarılı bulanlar % 62.1"

 

ANKARA'DA MANSUR YAVAŞ FIRTINASI

 

Özkiraz, paylaşımının devamında da Ankara'daki durumu aktardı. Özkiraz'ın açıkladığı oranlara göre Mansur Yavaş, Ankara'da rekor kırdı. Özkiraz şunları söyledi:

 

"Aynı ankette Ankara'da ABB seçimi olsa;

 

Millet ittifakı %60.6

 

Mansur Yavaş başarılı bulanlar %73.2"