Gazete Emek-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Ocak'ta yapmış olduğu konuşmada emekli maaşları ile ilgili Temmuz ayında hayata geçirilecek yeni sistemin detaylarını vermişti.

Milyonlarca emekliye verilecek enflasyon farkı için çalışmalar yürütülürken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki taslak düzenlemenin tamamlandığı öğrenildi. Yapılacak değişikliğe göre, bugüne kadar memur emeklilerinin dahil olduğu Emekli Sandığı mensupları için verilecek enflasyon farkı, aynı oranda SSK ve Bağ-Kur emeklisine de yansıtılacak.
EMEKLİLERİN TAMAMINA AYNI ZAM VERİLECEK

Konuya ilişkin Erdoğan, Ocak ayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Önümüzdeki Temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklar. Yani SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ayrımı yapmadan, tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuz ayında eşitlenecektir. Çünkü yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarındaki memur emeklileri enflasyon farkını alırken, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyonun tamamını alacakları için maaş artış oranlarındaki dengesizlik giderilecektir."

Mahfi Eğilmez: 2001 krizi gibi bir sürece girebiliriz Mahfi Eğilmez: 2001 krizi gibi bir sürece girebiliriz


Kaynak: Halk TV 

Editör: şilan