TTB'den Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a tepki: Gerçekleri çarpıtıyorsunuz

Türk Tabipleri Birliği (TTB),  Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un, “Sağlık çalışanları için meslek hastalığı düzenlemesine ihtiyaç yok. Vazife malulü diye bir durum var…” ifadelerine tepki gösterdi.

14 Aralık 2020 Pazartesi 18:56
TTB'den Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a tepki: Gerçekleri çarpıtıyorsunuz

Gazete Emek- Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Meclis Genel Kurulu'nda "Sağlık çalışanları için meslek hastalığı düzenlemesine ihtiyaç yok. Vazife malulü diye bir durum var…" diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a yanıt verdi. TTB, bu durumda sağlık çalışanlarının "COVID-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin" talebinin bir kez daha akıllara geldiğini vurguladı.

Çalışma yaşamında 6331 ve 5510 sayılı yasalar ile 5434, 2330 ve 3713 sayılı vazife malullüğüne atıflı birçok mevzuatlar bulunduğunu kaydeden TTB, "Ancak bunlar pratik olarak işlevsel mi? Sağlık çalışanlarının bugünkü derdine deva olur mu?" diye sordu.

TTB Merkez Konseyi, bu soruları şöyle yanıtladı: 

- 2019 SGK İstatistik Yıllığı'nda 22 milyondan fazla aktif sigortalı çalışan nüfusumuz olduğu kayıtlı (ki bunun en az bir mislinin de kayıtdışı olduğu artık bilinen bir gerçekliktir).

- 2019 yılı SGK istatistiklerinde 422 bin 463 iş kazası, 1088 meslek hastalığı tanısı kayıtlıdır. Aynı yıl için resmî kayıtlarda iş kazalarından ölenlerin sayısı 1147 olarak görülürken; meslek hastalıklarından ölüm sayısının 0 (sıfır) olduğu görülmektedir. Son 10 yıla bakıldığında meslek hastalıklarından ölüm kaydı bir ikiyi aşmamakta ya da ölüm kaydına HİÇ rastlanmamaktadır

Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek gariplik söz konusudur: Kayıtlı meslek hastalıkları sayısı, iş kazalarının 1/400'ünden de azdır; iş kazalarından ölüm sayıları ise meslek hastalıklarından ölümlerin 1000 katından fazladır! Oysa başta Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) olmak üzere bu konudaki evrensel bilgi birikimi der ki:

- Bir ülkede beklenen meslek hastalığı sayısı aktif çalışan sayısının çalışma koşullarındaki iyilik durumuna göre binde 4 ile binde 12 kadardır; dolayısıyla kayıtlı çalışanların sayısına göre dahi Türkiye'de yılda en az 88 bin ile 264 bin meslek hastalığı kaydı olması gerekmektedir.

- Başka bir projeksiyonla bir ülkedeki meslek hastalıkları sayısı en iyi ihtimalle kayıtlı iş kazaları sayılarının yarısı kadardır.  Bu verilere göre en az 200 bin meslek hastalığının kaydı olması beklenmektedir."

BAKAN SELÇUK'A SORULAR

TTB, bu bilgiler ışığında da Bakan Selçuk'a şu soruları sordu: 

  •  Türkiye'de meslek hastalığı sayısı yalnızca 1088 midir?" diye sordu. 

  •  Yukarıda bahsedilen bilimsel projeksiyonların ve gerçekliklerin ışığında bu sayının doğru olma olasılığı var mı?

  • Rakamlarla oynanarak meslek hastalıkları sorununun bu şekilde çözülebileceğine inanıyor musunuz?

  •  Sağlık çalışanları için COVID-19'u vazife malulleri kılıfına sararak meslek hastalıkları sorununun gizlenebileceğine inanıyor musunuz?"

ILO raporları başta olmak üzere, bilimsel tüm verilere göre, meslek hastalıkları ve iş cinayetlerinden ölümlerin açıklanan rakamın 6 misli olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden TTB, bu veriler ışığında hesaplandığında, Türkiye'de yılda yaklaşık 6882 kişinin meslek hastalıklarından öldüğünün öngörülebileceğini vurguladı. TTB, meslek hastalığından yaşamını yitirenlerin sayısına ilişkin net bir açıklama yapılmadığına dikkat çekti.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: "Pandemi yönetiminde verilerin çarpıtılması ile algı yönetimi, meslek hastalığında da kendisini göstermektedir! Tıpkı COVID-19'a yakalandığı Sağlık Bakanı tarafından ifade edilen 120 bin sağlık çalışanının kayda alınmaması; 7 Mayıs 2020'de yayımlanan genelge ile sayıların saklanması çabaları ve meslek hastalığı provizyonu verilmesinin önlenmesi gibi…

Sayın Bakan, tutumunuz bugüne kadar COVID-19'dan kaybettiğimiz 89'u hekim olmak üzere 240 canımızın ölümünü görmezden gelmek ve anılarına saygı göstermemektir. Toplumda oluşan hassasiyet ve tepkiler, devlet memuru statüsündeki birkaç çalışma arkadaşımızın ölümünün "vazife malulleri" kılıfında "geçici olarak kabul edilmiş görünmesi" ile ortadan kaldırılamaz! Siz de biz de biliyoruz ki o geçici olarak kabul ettikleriniz dahi itirazlar sonrası üst mahkemelerce İLLİYET BAĞI tespit edilemediği gerekçesi ile silinebilecek.

Sayın Bakan, aynı konuşmanızda 'illiyet bağını sağlayanlar bundan yararlanır' dediniz. Biz de diyoruz ki: Devletin resmi kayıtlarından daha önemli bir 'illiyet bağı delili' olur mu? COVID-19'a yakalan tüm çalışma arkadaşlarımızın; COVID-19'dan kaybettiğimiz canlarımızın tüm verileri, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) kayıtlarında mevcut. COVID-19'un sağlık çalışanları arasında toplum genelinden en az üç kat fazla görülmesi delil değil midir? Bunca emek ve fedakârlığa karşın COVID-19'u meslek hastalığı saymamanız sağlık çalışanları ve toplumun vicdanında samimiyetinizi sorgulatacaktır."


"İLİYET BAĞINI KANITLAMALARINI İSTEMEK GÖHÜS VERDİKLERİ EMEKLERE HAKSIZLIKTIR"

Koronavirüsün meslek hastalığı sayılması talebini yineleyen ve bu konuda verdikleri kanun teklifini hatırlatan TTB, "illiyet bağı gibi toplum vicdanını yaralayan bahaneler buna engel olmamalıdır" dedi.

TTB, şöyle devam etti: "Sağlık çalışanlarının suç işlemiş gibi mahkeme kapılarında illiyet bağını kanıtlamalarını istemek, bugün her zorluğa göğüs gererek verdikleri emeklere çok büyük bir haksızlıktır. Bugün ortaya koydukları emek COVID-19'un meslek hastalığı sayılması için en büyük delildir, lütfen başka delil aramayın: İpe Un Sermeyin. 4A, 4B, 4C, taşeron vs. ayırımı yapılmadan tüm sağlık çalışanları ve ailelerinin COVID-19 meslek hastalığı yasasından yararlanmasını istiyoruz. Yalnız maddi değil manevi hakların da tazminini ve bu yasanın birincil-ikincil korunma stratejilerine de katkısı olmasını; gelecekte başka çalışanların da etkilenmemesi ve çalışma ortamlarının birer hastalık üretim merkezi olmaması için istiyoruz.

Sayın Bakan siz de biliyorsunuz ki bu ülkede kangrenleşmiş çok ciddi bir meslek hastalıkları sorunu vardır ve lütfen daha fazla soyut gerekçeler üreterek sağlık çalışanlarını incitmeyin. TTB olarak "Sağlık Çalışanları için COVID-19 Meslek Hastalığı" tanındığı yasanın TBMM'den bir an önce geçmesini, yayınlanmasını, uygulanmasını istiyoruz. Bu, COVID-19 ile mücadelede canlarını feda etmiş sağlık çalışanlarının anılarına çok küçük de olsa bir hürmet göstergesi olacaktır."

TTB, herkesi bu konuda duyarlı olmaya, tüm sağlık emek-meslek örgütlerine bu talebe sahip çıkmaya, Meclis'te grubu olan siyasi partileri de gerekli yasal düzenlemenin bir an önce yapılması için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.


Kaynak: Etha 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status