Gazete Emek- Avrasya Araştırma'nın sahibi Kemal Özkiraz, son yaptığı anketin sonuçlarını 'Avrasya anket' isimli Youtube kanalında açıkladı. Ağustos Ayı Genel Siyaset Gündemi Araştırması'nda mültecilerle ilgili sorular da soruldu. Ankete göre toplumdaki mülteci karşıtlığı daha da arttı. 

Mehmet Ceyhan'dan Nagehan Alçı'ya: Psikiyatriste görünse iyi olur

"MÜLTECİLERİN ÜLKEYE GİRİŞİ ENGELLENMELİ"

Ankete katılanların yüzde 81'i 'Bu kişilerin ülkeye girişi engellenmeli, ülkede bulunanlar çok acil şekilde sınır dışı edilmelidir' ifadesini işaretledi. 'Mültecilerin ülkeye girişi engellenmeli' diyenlerin oranı bir önceki aya göre 4 puan arttı.

"Bu insani bir sorundur. Hükümet mültecileri kabul ederek doğru olanı yapmaktadır" seçeneğini sadece yüzde 12 işaretledi. Yüzde 89'luk bir oran hükümetin mülteci politikasına karşı çıktığını belirtti. Katılımcıların yüzde 85.1'i "Mültecilerin gitmesini sağlayacaksa Türkiye Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmelidir" seçeneğini işaretledi.

AKŞENER YARIŞI 6 PUAN ÖNDE BİTİRİYOR

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kalması halinde Akşener oyların yüzde 53.2'sini alırken Erdoğan yüzde 46.8'ini alıyor. Bir başka deyişle Akşener yarışı Erdoğan'ın yaklaşık 6 puan önünde bitiriyor.

Homofobik saldırıların hedefi olan Ebrar Karakurt'a destek

KILIÇDAROĞLU 7 PUAN ÖNDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan'ın neredeyse 7 puan önünde bitiriyor. Anket sonucuna göre Kılıçdaroğlu yüzde 53.9 oy alırken Erdoğan yüzde 46.1 oranında oy alıyor.

İMAMOĞLU 18 PUAN OY ALDI

Araştırmada İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olduğu senaryoda en açık farklı sonuç ortaya çıktı. İmamoğlu, Erdoğan'a göre 18 puan fazla oy aldı. Avrasya anketine göre Erdoğan yüzde 41.1 oy alırken 'İmamoğlu'na oy veririm' diyenlerin oranı yüzde 58.9 oldu.

41 yaşındaki erkek zorla evlenmek istediği 15 yaşındaki çocuğu ve annesini vurdu

YAVAŞ 15 PUAN ÖNDE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı açık ara farkla geçti. Ankete katılanların yüzde 42.6'sı Erdoğan seçeneğini işaretlerken yüzde 57.4'ü Mansur Yavaş'ı seçti. Mansur Yavaş ile Tayyip Erdoğan arasında 15 puanlık bir fark oluştu.

Araştırmada "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu da soruldu. Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin de Millet İttifakı'nda yer aldığı sayılarak hesaplanan sonuçlara göre Millet İttifakı oyların yüzde 44.2'sini alırken Cumhur İttifakı yüzde 37.9'da kaldı. Herhangi bir ittifak içinde yer almayan partilerin toplam oy oranı da yüzde 17.9 olarak hesaplandı.

Kaynak: Dokuz8haber