CHP’li Başevirgen: Fay hattı üzerinde yer alan 191 okul içinde eğitime devam eden okul sayısı kaçtır? CHP’li Başevirgen: Fay hattı üzerinde yer alan 191 okul içinde eğitime devam eden okul sayısı kaçtır?

Gazete Emek- İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinin Alibeyköy semtinde bulunan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın (74) 5 ay önce okuldan uzaklaştırılan 2006 doğumlu Y.K. tarafından odasında silahla vurularak öldürülmesine yönelik tepkiler büyüyor. Eğitim Bir-Sen İstanbul 2 No’lu Şube, Türk Eğitim-Sen İstanbul 8 No’lu Şube, Eğitim-İş İstanbul 4 No’lu Şube, Eğitim-Sen İstanbul 4 No’lu Şube ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, olayın gerçekleştiği okulun önünde bugün eylem yaptı. Protestoya CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de katıldı.

“Artık yeter. Öğretmenlere yönelik şiddete ve öğretmenlerin katledilmesine hayır” yazılı pankartın açıldığı protestoda eğitimciler, sık sık “Kader değil, bu bir cinayet”, “Şiddete ceza, öğretmene güvence”, “Sorunların sebebi, eğitim sistemi” ve “Parasız, bilimsel, demokratik eğitim” sloganlarını attı.

“YASAL ÖNLEM ALMAYA DAVET EDİYORUZ”
içerecek şekliyle yeniden düzenlenmesini bir kere daha ortaya koymuştur. Eğitim sendikaları olarak bizler, öğretmenlere yönelik şiddetin sadece yasalarla önlenemeyeceğini, duyarlı velilerimiz ve öğrencilerimizin de bu tür menfur olaylar karşısında net bir tavır almasını, her türlü baskıya, tacize ve şiddete karşı can güvenliğimizi ve itibarımızı koruma konusunda mücadelemizin devam edeceğinin bilinmesini belirtiyor, yitirmiş olduğumuz eğitim emekçisi arkadaşımıza yapılan bu canice saldırıyı lanetliyoruz.”
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün sendika başkanlarıyla yaptığı toplantı sonrası gerçekleştirdiği basın açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının Meclis gündemine geleceği bilgisini paylaştı.

Taslakta yer alan çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Tekin, “Kanun metninde özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarının da görevleri sebebiyle kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayımlarını teklif ettik” dedi.


Kaynak: Anka 

Editör: şilan