sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status

Erdoğan Adalet Kurultayı'nı eleştirdi: Votka mı dersiniz, şarap mı dersiniz!

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin 3. yılını NTV ve TRT ortak yayınında değerlendirdi. Erdoğan Gündemdeki birçok önemli konuya ilişkin açıklama yaptı. 

SİYASET 28.08.2017, 22:07
Erdoğan Adalet Kurultayı'nı eleştirdi: Votka mı dersiniz, şarap mı dersiniz!

Gazete Emek- Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin 3. yılını NTV ve TRT ortak yayınında değerlendirdi. Erdoğan Gündemdeki birçok önemli konuya ilişkin açıklama yaptı. 

‘5 MİLYON KİTAPLIK KÜTÜPHANE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de 5 milyon kitaplık bir kütüphane yapmayı planladıklarını söyledi. Erdoğan, “2019’a burada 5 milyon kitaplık bir kütüphane yapmaya çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir ve bu devlete yakışan ne ise bizim bunu yapmamız gerekiyordu. Biz de 28 Ağustos 2014’ten sonra bu adımı attık” dedi.


 
‘BEŞTEPE’DE HAREKAT MERKEZİMİZ VAR’

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir “harekat merkezi” olduğunu aktaran Erdoğan, bütün bakanlıklardaki gelişmelerin bu merkezi iletildiğini belirtti. Valilerle de iletişim halinde olduklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“Çankaya’da bir harekat merkezimiz yoktu ama Beştepe’de bir harekat merkezimiz var. Burada sadece bakanlarımızın değil önemli kurumlarımızın da temsilcileri var ve burası 24 saat çalışır. Ne oluyor ne bitiyor, hangi bakanlıkta ne oluyor hepsi anında bu merkeze bunu geçerler. Biz de bütün Türkiye’yi bu merkezden izleriz. Zaman zaman çatkapı yaparım. Bu merkezden ayrıca 81 ilin valisi ile görüşme imkanım var. Gerektiğinde oradan bağlantıları kurarız o ilden öğrenmemiz gereken ne varsa öğreniriz.”


 
‘MİLLETVEKİLLERİYLE İLGİLİ KONULARDA HIZLI ADIMLAR ATMAMIZ LAZIM’

Milletvekilleriyle ilgili soruşturma ve kovuşturmaların Ankara’dan yürütülmesine dair KHK maddesine de değinen Cumhurbaşkanlığı Erdoğan, “Milletvekilleri ile alakalı konular noktasında bizim hızla mesafe almamız lazım, adımlar atmamız lazım. Şu anda Ankara başkentimiz, parlamento burada. Bunları farklı yerlerde devam etmesinden ise bunu başkent Ankara’da sürdürmenin çok daha isabetli olacağı kanısına varılmıştır” dedi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) başbakandan alınıp cumhurbaşkanına bağlanmasıyla ilgili değişikliği hakkında konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri istihbaratları alması gereken kişi değil midir? İstihbaratın başı devletin başına bizzat bağlı olmazsa devlet hareket kabiliyetini kaybeder. İstediğim anda istediğim şekilde bu istihbari bilgiler bize gelsin ki biz de atmamız gereken adımları buna göre atalım. Büyük devletlerin hepsinde istihbarat devletin başına bağlıdır. ABD’de, Fransa’da hepsinde devlet başkanına bağlıdırlar. Parlamenter demokrasilerde bu başbakanlara bağlıdır.”

‘MİT’İN CİDDİ BİR PORTFÖYÜ YOKTU, ŞİMDİ VAR’

“Biz şimdi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilk adımı attık. 2019 Kasım ayında da ikinci adımı atacağız ve o tarihten sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çok daha güçlü şekilde devam edecektir. Bundan sonraki sürecin güçlenerek devamı gerekmektedir. 15 sene önce MİT’in ciddi bir portföyü yoktu şimdi var. İslam dünyasında var batıda var. Buralarda çok ciddi bir iletişim söz konusu. Bu olmadan bunu yürütemezsiniz ki.”

‘MALAZGİRT’E GELENLER, ÇANAKKALE’YE GİDENLER GİBİ DEĞİLDİ’

“Ben gençliğimize güveniyor inanıyorum. Malazgirt’te, bu hafta o yakıcı güneşin altında hamdolsun 50 bini aşkın genç vardı. Bu gençler oraya bir aşkla, heyecanla geldiler. Ama onlar, bir grup Çanakkale’ye gidenler gibi değildi. Onlar farklıydılar. O Çanakkale’ye ‘Adalet istiyoruz’ diye gidenler maalesef şehit mezarlıklarının olduğu yerlerde, onlar kimisi votka mı içersiniz, kimisi şarap mı, kimisi bira mı. Bunu konuşurken, bizim gençliğimiz orada sadece ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dedi.”

‘BOŞUNA EN AZ 3 ÇOCUK DEMİYORUM, DAHA FAZLA OLMALI’

“Torunlarımla oyun oynarım tabi. Sadık Eymen, Berat beyin üçüncü çocuğu, şimdi gerçekten hafta sonları veyahut İstanbul’a gidişte onları görmemek bizim için büyük bir eksikliktir. O bizi şarj ediyor adeta hele hele dedeciğim deyince o ayrı bir mutluluk veriyor. Ben onun için boşu boşuna en az 3 tane demiyorum daha fazla olması lazım. Torunlarla da artması lazım. Güçlü aileler güçlü milleti meydana getirecektir. Şu anda hakikaten darısı olmayanların başına ama ben torunlarımla iftihar ediyorum. Ayrı bir güç veriyor ayrı bir keyif oluyor.”

‘İLGİLENMEZLERSE SAVAŞ AY’IN PROGRAMINDAKİ DURUMA DÜŞERİZ’

“Şu anda bütün illerimizde hastanelerimizde hepsinde bir tırmanışın alameti farikasını görüyoruz. Buralara kolay gelinmedi. Hastanelerde bir sıkıntı mı oldu devlet olarak biz oralara ulaşacağız. Burada benim bir ricam var, başhekimlerden doktorlarına varıncaya kadar, Allah rızası için hastalarıyla çok ilgilensinler ki onlar ilgileniyorsa cumhurbaşkanı, başbakan ilgileniyor demektir. Ama onlar ilgilenmediği zaman aynen rahmetli Savaş Ay’ın programındaki duruma düşeriz. Onun için biz bütün imkanlarımızla gücümüzle darda kalmışın yanında olmaya devam edeceğiz.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ YILLAR AFRİKA’NIN AYAĞA KALKTIĞI YILLAR OLACAKTIR’

“Afrika’da bizim 12 büyükelçiliğimiz vardı, 39’a çıkardık. Afrika ile Türkiye’nin dayanışmasıyla sömürü alanı olan Afrika kendine gelecektir. Önümüzdeki yıllar Afrika’nın ayağa kalktığı yıllar olacaktır. Yıllarca sömürmüşler. Fakat Türkiye böyle yaklaşmadı. Gelişmiş ülkelere yardım konusunda ABD birinci, Türkiye ikinci. Fakat milli gelire oranlar bakınca ABD ile bizim ki aynı mı? Milli gelire bakınca Türkiye birinci, ABD ikinci. Veren el, alan elden hayırlıdır.”

‘DÜNYA MYANMAR’A KÖR VE SAĞIR’

“Maalesef dünya Myanmar’a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Bu son Bangladeş olayı ise çok daha acınası bir olay. Gelen rakamlar maalesef 3 bin civarında insanın bu şekilde mağdur edildiği, hatta ölmesine neden olan bazı adımların atıldığı istikametinde. Tabii bu konuyla ilgili biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz.”

‘KREMLİN VE KÜLLİYE BÜYÜK DEVLET OLMANIN İŞARETİDİR’

(Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Beştepe’de çekilen fotoğraf) “Orada ben Sayın Putin’e büyük devlet olmanın gereği olan Külliyemizi gösteriyorum. Kremlin Sarayı’nı biliyorsunuz. O da büyük bir devlet olmanın işaretidir. İçinde kaybolursunuz öyle bir yer. Biz Külliye’yi yaptık ana muhalefetin başındaki zat bunu hazmedemedi.”

‘KÖRFEZ’DE SIKINTININ BİTMESİ GEREKİYOR’

“Kriz başladığı noktada değil. Artık Körfez’de bu sıkıntının bitmesi gerekiyor. Her geçen gün geri gidiyor. Hac mevsiminin yoğunlaştığı böyle bir dönemde Suudi Arabistan Kralı Selman’dan isteğimiz, yaşı büyük bizden, artık Körfez’de bu sıkıntı bitsin derim. Müslümanların bu dünyada birbiri ile uğraşma zamanı olamaz. Birbirinizi sevmedikçe cennete giremezsiniz. Temenni ediyorum ki şu bayram arefesinde böyle bir adımı atarlar.”

‘NETANYAHU, SAYGI DUYMAK ZORUNDA’

“Ben bu iş tamamen bitti noktasında değilim. Her an nerede nasıl patlak verir bilemem. Başta Netanyahu olmak üzere artık şunu bilmemiz lazım. Bu Harem-i Şerif, 3 dinin saygın mekanıdır. Buraya kimse kalkıp da ‘Benimdir, Müslümanlar giremez’ diyemez ve bu düşünülemez. Bu bizim ilk kıblemiz. Bu sebeple de çok büyük öneme haiz. Burada Netahyahu o farklı bakışlarını bir kenara koyarak buraya saygı duymak zorunda. Biz ülkemizde tüm güvenlik güçlerimizle sinagogları emniyet altında tutuyoruz. Buralara zarar vermek isteyenlere müsaade etmiyoruz. Ecdadımızdan böyle gördük ve dinimizin emridir. Bunu da kendilerinden özellikle bekliyoruz.” 

KAYNAK:NTV

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Galatasaray 3 6
4. Fenerbahçe 2 4
5. Başakşehir 2 4
6. Alanyaspor 2 4
7. Beşiktaş 2 4
8. Gaziantep FK 2 4
9. Giresunspor 2 3
10. Antalyaspor 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ankaragücü 2 1
14. Ümraniye 3 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Gençlerbirliği 2 4
2. Bodrumspor 1 3
3. Samsunspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Boluspor 2 3
7. Altınordu 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Rayo Vallecano 2 4
2. Atletico Madrid 1 3
3. Real Betis 1 3
4. Villarreal 1 3
5. Osasuna 1 3
6. Real Madrid 1 3
7. Real Sociedad 1 3
8. Valencia 1 3
9. Celta Vigo 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Sevilla 2 1
14. Espanyol 2 1
15. Real Valladolid 2 1
16. Almeria 1 0
17. Cadiz 1 0
18. Girona 1 0
19. Elche 1 0
20. Getafe 1 0