ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk konuşmasının şifreleri

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, yemin töreninde yaptığı konuşmada Trump yıllarından keskin bir kopuşa işaret etti. Birlik çağrısı yapan Biden "Beni destekleyenler kadar desteklemeyenler için de mücadele edeceğim" dedi; "Siyasetin önüne çıkan her şeyi yok eden kontrolsüz bir yangın olmasına gerek yok. Her anlaşmazlığın topyekun savaş sebebi olması gerekmiyor" diye konuştu. Biden, dış politikada da "İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz" mesajını verdi.

DÜNYA 21.01.2021, 13:02 21.01.2021, 13:41
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk konuşmasının şifreleri

Gazete Emek- ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak yemin eden Joe Biden, ilk konuşmasında demokrasi ve birlik vurgusu yaparken, 'Amerika'yı onarma ve iyileştirme' vaadinde bulundu. Biden, Trump yıllarından miras kalan toplumsal bölünmeyi iç savaş (civil war) ifadesi üzerinde kelime oyunu yaparak 'uncivil war (gayrı medeni/ kaba savaş)' olarak niteledi; ülkede 'kentlilerle kırsal nüfusu, muhafazakârlarla liberalleri karşı karşıya getiren' bu savaşın son bulması gerektiğini söyledi. İşte Biden'ın Amerikan halkına ve dünyaya yönelik öne çıkan mesajları:

'BUGÜN BİR ADAYIN DEĞİL, DEMOKRASİNİN GÜNÜ'

Biden konuşmasına, Trump'ın seçim sonuçlarını kabullenmekte zorlanmasına atıfla başladı; "Bugün Amerika'nın günü. Bugün demokrasinin günü. Tarih yazılan bir gün ve umudun günü. Yenilenmenin ve kararlığın günü" dedi. "Amerika sınandı ve meydan okumaya karşı koydu" diyen Biden, "Bugün bir adayın zaferini değil, bir davanın, demokrasi davasının zaferini kutluyoruz" diyen Biden, "Demokrasinin kıymetli olduğunu yeniden öğrendik. Demokrasi kırılgandır. Ve şu an dostlarım, demokrasi üstün geldi" ifadelerini kullandı.

'ONARILMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR'

Biden, Trump destekçilerinin Kongre baskınına atıfta bulunarak, 'sadece birkaç gün önce şiddete sahne olan' alanda 'bir ulus olarak, bölünmeyen bir şekilde, iki asırdır yaptıkları gibi barışçıl iktidar geçişi için bir araya geldiklerini' söyledi. Bugün ABD'nin 'onaracağı ve yeniden tesis edeceği, iyileştirmesi ve inşa etmesi gereken çok şey olduğunu' belirten Biden, ABD'nin içinde bulunduğu durumu şu sözlerle özetledi:

Ülkü Ocakları yöneticisi Gülseren: Erdoğan'ı da indireceğiz

'IRKÇI İÇ TERÖRİZMİ YENİLGİYE UĞRATACAĞIZ'

"Ulusumuzun tarihinde çok az dönem bugünkü kadar zorlu olmuştur. Yüz yılda bir görülen bir virüs sinsice ülkede kol geziyor. Amerika'da bütün 2. Dünya Savaşı'nda verilen kayıplar kadar çok can aldı. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Yüz binlerce işyeri kapandı. Irksal eşitlik için 400 yıldır süren bir haykırış bizi harekete geçiriyor. Herkes için eşitlik hayali daha fazla ertelenemez. Hayatta kalmak için bir haykırış, gezegenin kendisinden yükseliyor; daha çaresizce veya daha açıkça olamayacak bir haykırış. Ve şimdi, siyasi aşırılıkçılıkta, beyazların üstünlüğünü savunanlarda ve iç terörizmde yaşanan, karşı koymamız gereken ve yenilgiye uğratacağımız yükseliş..."

LINCOLN'ÜN KÖLELİĞİ KALDIRIRKEN YAPTIĞI KONUŞMAYA ATIF

Biden, ‘‘Bu zorlukları aşmak, Amerika’nın ruhunu yeniden tesis edip geleceğini güvence altına almak sözcüklerden çok daha fazlasını gerektiriyor. Bir demokrasideki en soyut şeyi, birliği gerektiriyor" dedi. Abraham Lincoln'ün köleliği kaldırırken sarf ettiği "Eğer adım tarihe yazılırsa bu yasayla yazılacak ve bütün ruhum burada" sözlerine atıfta bulunan Biden, "Bütün ruhumu burada. Bugün, Amerika'yı biraraya getirmeye, halkımızı birleştirmeye ve ulusumuzu birleştirmeye ruhumu veriyorum" diye konuştu.  

'İYİLEŞME İÇİN BİRLİK' ÇAĞRISI

Biden, bu amaç için tüm Amerikalılara birleşme çağrısı yaptı: "Her bir Amerikalıdan bu dava için bana katılmalarını, karşı karşıya olduğumuz düşmanlarla -öfke, nefret, aşırılıkçılık, hukuksuzluk, hastalık, işsizlik ve umutsuzluk ile- savaşmak için birleşmelerini istiyorum. Birlik olursak harika, önemli işler yapabiliriz. Hataları düzeltebiliriz ve insanları iyi işlere sokabiliriz. Çocuklarımız güvenli okullara gidebilir. Ölümcül virüsü aşabiliriz... Irk eşitliğini sağlayabiliriz. Amerika'yı, bir kez daha, dünyadaki önce gelen iyilik gücü haline getirebiliriz." 

'AMERİKAN İDEALİ İLE IRKÇILIĞIN ÇİRKİN GERÇEKLİĞİ ARASINDA BİR MÜCADELE VAR'

Birlikten söz etmenin bazılarına 'aptalca bir hayal' gibi gelebileceğini söyleyen Biden, "Bizi bölen güçlerin derin ve gerçek olduklarını biliyorum ama aynı zamanda şunu biliyorum ki, bizim tarihimiz hepimizin eşit yaratıldığına dair Amerikan ideali ile bizi uzun zamandır bölen ırkçılığın, korkunun ve şeytanlaştırmanın sert, çirkin gerçekliği arasında daimi bir mücadeleden oluşuyor" ifadelerini kullandı. Biden, Amerikan tarihinde İç Savaş, Büyük Buhran, dünya savaşları ve 11 Eylül saldırıları gibi dönemlerde birlik sağlandığını savunarak, şöyle devam etti:

'BİRLİK OLMAZSA HİDDET VE KAOS HALİ YAŞANIR'

"Birbirimizi rakipler olarak değil komşular olarak görebiliriz. Birbirimize onur ve saygı çerçevesinde davranabiliriz. Güçlerimizi birleştirebilir, bağırmaya son verebilir ve tansiyonu düşürebiliriz. Çünkü birlik olmazsa huzur olmaz, sadece hoşnutsuzluk ve hiddet yaşanır; ilerleme sağlanmaz; sadece çok yorucu bir öfke olur. Ulus olmaz, sadece bir kaos hali yaşanır."

Bu defa Soylu ile Adalet Bakanı Gül arasında kavga! 'Bakan olsan ne yazar'

'MANİPÜLASYON KÜLTÜRÜNE SON VERMELİYİZ'

ABD'nin mevcut kriz anında birlik olarak davranırsa başarısız olmayacağını söyleyen Biden, "Siyasetin önüne çıkan her şeyi yok eden bir kontrolsüz yangın olmasına gerek yok. Her bir anlaşmazlığın topyekun savaş sebebi olması gerekmiyor ve gerçeklerin manipüle edildiği, hatta üretildiği kültürü reddetmeliyiz... Bundan farklı olmalıyız. Amerika bundan daha iyi olmalı" diye konuştu.

'ABD'DE HALKIN İRADESİ SUSTURULAMAYACAK'

Biden, 6 Ocak’taki Kongre saldırısı hakkında şu ifadeleri kullandı: "Ve şimdi, isyankar bir çetenin şiddet kullanarak halkın iradesini susturabileceğini, demokrasinin işleyişini durdurabileceğini, bizi bu kutsal yerden uzaklaştırabileceğini düşünmesinden sadece günler sonra buradayız. Bunu başaramadılar. Bu olmadı, bir daha asla olmayacak. Ne bugün, ne yarın. Hiçbir zaman."

'MUHALEFET ETME HAKKI, ABD'NİN BELKİ DE EN GÜÇLÜ YANI'

Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Biden, desteklemeyenlere de seslendi: "İlerledikçe beni dinleyin. Beni ve kalbimi inceleyin, ve eğer hâlâ aynı fikirde değilseniz, öyle olsun. Demokrasi budur. Amerika budur. Cumhuriyetimizin tanıdığı sınırlar dahilinde muhalefet etme hakkı, ulusumuzun belki de en büyük gücü. Fakat şunu açıkça duyun: Anlaşmazlık ayrışmaya yol açmamalı ve size şunun sözünü veriyorum: Bütün Amerikalıların başkanı olacağım. Bütün Amerikalıların. Ve size söz veriyorum, beni destekleyenler kadar beni desteklemeyenler için de mücadele edeceğim."

'İKTİDAR VE KÂR İÇİN YALANLAR SÖYLENDİ

Biden, Trump'ın adını anmadan konuşmasının bir bölümünde daha ağır eleştirilere yer verdi: "Son haftalar ve aylar bize zorlu bir dersi öğretti. Gerçekler ve yalanlar var. İktidar ve kâr elde etmek için söylenen yalanlar. Ve her birimizin, vatandaşlar olarak, Amerikalılar olarak ve anayasamızı onurlandırıp ulusumuzu korumak için yemin etmiş liderler olarak gerçeği korumak ve yalanları yenilgiye uğratmak gibi bir görev ve sorumluluğumuz var."

'ÇÖZÜM, SİZE BENZEMEYENLERE GÜVENMEMEK DEĞİL'

Biden, Covid-19 salgınının yol açtığı ekonomik zorlukları anladığını söyleyerek, "Fakat bunun çözümü içe dönmek, rakip kamplara çekilmek, size benzemeyenlere veya sizi gibi ibadet etmeyenlere, haberleri sizinle aynı kaynaklardan okumayanlara güvenmemek değil. Kırmızı ile maviyi, kırsal ile kenti, kent ile kırsalı, muhafazakâr ile liberali karşı karşıya getiren bu gayrı medeni savaş son bulmalı" dedi.

'SINIRLARIMIZIN ÖTESİNE MESAJIM ŞUDUR..."

Biden, dünyaya da Trump yönetiminin 'Önce Amerika' söyleminin son bulacağı mesajını verdi: "Dünya bugün bizi izliyor. Sınırlarımızın ötesine mesajım şudur: Amerika sınandı ve bu sınavdan çok daha güçlü çıktık. İttifaklarımızı onaracağız ve yeniden dünyayla biraraya geleceğiz. Dünün değil, bugünün ve yarının sorunlarını aşmak için. Ve sadece gücümüzle değil, ortaya koyduğumuz örneğin gücüyle de liderlik edeceğiz. Barış, ilerleme ve güvenlik açısından güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız."

'AMERİKAN TARİHİNİN YENİ BÜYÜK SAYFASINI AÇACAĞIZ'

Biden Amerika'nın sınandığını savunarak sözlerine şöyle devam etti: "Bu, bir sınanma zamanı. Demokrasimize ve gerçeklere karşı bir savaşla karşı karşıyayız; öfkeli bir virüs, artan eşitsizlik, sistemli ırkçılık, iklim krizi. Bunların sadece biri bile bizi derinlemesine bir zorlukla karşı karşıya bırakırdı ama gerçek şu ki hepsiyle aynı anda yüzleşiyoruz. Bu da ülkemizi, şu ana kadar görülmüş en büyük sorumluluklardan biriyle karşı karşıya bıraktı. Sorumluluklarımızı yerine getirip çocuklarımıza yeni ve daha iyi bir dünya verebilecek miyiz? İnanıyorum ki bunu yapmalıyız ve yapacağız. Bunu yapınca da Amerikan tarihinin yeni büyük sayfasını açacağız.’’

Kaynak: Duvar

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 68
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 56
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31