Gazete Emek - İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın yapmış olduğu saldırıya misilleme yapılacağını duyurdu.

1 Nisan tarihinde İsrail güçleri tarafından İran'ın Şam Konsolosluğu vurulmuş, İran bu saldırıya 13 Nisan'da İsrail hedeflerine yönelik yapmış olduğu misilleme harekatıyla yanıt vermişti. İsrail'in bu saldırıya misilleme yapıp yapmayacağı merak konusu haline gelirken, Halevi tarafından yapılan açıklamada İran hedeflerinin vurulacağı resmen açıklanmış oldu.

İsrail medyasına göre Savaş Kabinesi tarafından böyle bir karar alınmış olsa da, söz konusu misillemenin bölgesel bir savaşın fitilini ateşlemeyecek ölçüde yapılmasına karar verildi. İran kaynakları daha önce yaptıkları açıklamada, herhangi bir misilleme durumunda kendilerinin de karşılık vereceğini duyurmuştu.

İSRAİL MEDYASI: SAVAŞ KABİNESİ'NDEN SALDIRI KARARI ÇIKTI

İsrail’deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü.

İsrail-İran savaşına dahil olan ülke ve gruplar belli olmaya başladı İsrail-İran savaşına dahil olan ülke ve gruplar belli olmaya başladı

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran’ın saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail’in tepkisinin, İran’ın gerçekleştirdiği “büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı” mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi.

İsrail’in İran’a vereceği “yanıt”ın bölgesel savaş çıkartmasını ya da İran saldırısına karşı yardımcı olan koalisyonun parçalanmasını istemediği belirtilen haberde, İsrail’in eylemlerini ABD ile koordine etme niyetinde olduğu kaydedildi.

Haberde, Savaş Kabinesi’nin yarın yeniden bir araya geleceği bilgisi paylaşıldı.

Kanal 12, daha önceki bir haberinde de, Savaş Kabinesi'nin toplantısında İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğunu öne sürmüştü.

Editör: Bekir GÜNEŞ