Gazete Emek Al-Monitör’den Amberin Zaman’ın haberine göre     Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başbakanı Masrur Barzani, Başkan Joe Biden’a Bağdat’taki merkezi hükümetle derinleşen krize müdahale etmesi çağrısında bulunarak, kriz kontrol edilmezse Kürdistan Bölgesi’nin bir varlık olarak çökebileceği endişesini dile getirdi.

Amberin Zaman’ın verdiği bilgiye göre Barzani, Biden’a hitaben ve geçtiğimiz Pazar günü Beyaz Saray’a teslim edilen 3 Eylül tarihli mektubunda şunları yazdı:

“Size tarihimizin bir başka kritik dönemecinde, üstesinden gelmekte zorlanacağımızdan korktuğum bir dönemde yazıyorum. …Ülke olarak ekonomik olarak kanıyor ve politik olarak kan kaybediyoruz. Başbakan olarak görev yaptığım süre boyunca ilk kez, bize karşı sürdürülen bu onursuz kampanyanın, ABD’nin 2003 yılında öncülük ettiği  ve o zamandan bu yana beklemede olduğu iddia edilen Federal Irak modelinin çöküşüne neden olabileceği konusunda ciddi kaygılar taşıyorum.”

Barzani, Washington’un krizi çözme becerisi hakkında şunları söyledi: “Yönetiminizin Bağdat üzerinde önemli bir nüfuzu olduğuna inanıyoruz.”

Barzani’nin çağrısı, Erbil ile Bağdat arasında bütçe tahsisleri, petrol satışı ve Irak Anayasasının tartışmalı bölgeler ile ilgili 140. maddesinin uygulanması konusunda yaşanan gerilimin yükseldiği bir döneme geliyor. Barzani, ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski ile Pazartesi günü Erbil’de yaptığı toplantıda, anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak için ABD’nin daha fazla katılım göstermesi yönündeki çağrısını da yineledi.

Washington’un dikkati Çin’e ve Ukrayna’daki çatışmaya odaklanmışken, Barzani’nin mektubunun amacının yönetimi sarsmak ve harekete geçirmek olduğunu belirten Amberin Zaman, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın mektup hakkında yorum yapmaktan kaçındığını yazdı. Arka planda konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi ise “Özel diplomatik ilişkiler hakkında yorum yapmıyoruz” dedi. Beyaz Saray, bu yazının yayınlandığı tarih itibarıyla Barzani’nin mektubuna yanıt vermemişti…

Editör: Bekir GÜNEŞ