Gazete Emek - Urfa’da Adalet Nöbetini 751’inci gününde sürdüren Şenyaşar ailesine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ahmet Türk ziyaret etti. 

Nöbette ilk olarak konuşan Ahmet Türk, adaletsizliğin yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, katillerin ödüllendirildiği, mazlumların, zulme uğrayanların mağdur edildiği bir dönemin yaşandığını söyledi. Yaşanan ihlallerin faturasının halkın gözünde büyük olacağını vurgulayan Türk, “Bugün çok değerli Şenyaşar ailesi, gerçekten iradesini, fikrini beyan ettiği için hedef haline getirildi. Bir baba ve iki oğul katledildi. Anne, bu zulme karşı büyük bir direniş göstermektedir. İnanıyoruz ki artık bu zulüm dönemin sonuna erecek ve gerçekten katiller hesap verecek. Mağdurların gelecekle ilgili daha özgür bir adım atacağına inanıyoruz” dedi.

Türk devamında, “Ailenin acısı çok büyük. Bizlerde Kürt halkı olarak, gerçekten halkının geleceğini düşünen her insan, onurlu her insan bu zulme karşı tepkisini göstermelidir. Önümüzde bir seçim var, bir sandık gelecek. Bunun hesabını soramazsak bizlere yazıklar olsun” diye konuştu.

Buldan: Bu devran elbette dönecek

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Şenyaşar ailesinin yaşadığı acıyı yürekten hissettiklerini söyledi. “Emine annenin bugün yanında olmaktan büyük bir onur duyuyorum” diyen Buldan, “Katliamı yapanların, faillerin beli olduğu ancak ne yazık ki hukukun işletilmediği bu dönemde Emine annenin adalet çağrısı, çığlığı ne yazık ki yerini bulmadı. Tek talepleri var bu ailenin failleri cezalandırılsın suçlular yargılansın ve cezasını bulsun. Gidenlerin geri gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz, katledilen canlarımızın geri gelmeyeceğini biliyoruz ama failler yargılandığı ve cezalandırıldığı zaman teselli bulabiliriz. Bu devranın döneceğine yürekten inanıyoruz. Bu devran elbette dönecek, AKP hükümetinin artık son demlerini yaşıyor. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde büyük bir kayıp yaşayacaklar işte biz o zaman adaletin geleceğine inanacağız” ifadelerini kullandı.

Urfa halkına çağrı: Emine Şenyaşar’ın adalet çığlığını gözeterek oylarınızı kullanın

Urfalılara seslenen Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu şehirde yaşayan bütün herkese Urfa’nın vicdanlı insanlarına sesleniyoruz. Emine Şenyaşar annemizin adalet çığlığını gözeterek oylarınızı kullanın. Karşımıza adalet bakanını aday olarak çıkarmış olabilirler. Urfa halkı adalet bakanını da tanıyor Şenyaşar ailesini de tanıyor. Verilecek olayların tamamıyla vicdanını geleceğini göz önünde bulundurarak vermesini temenni ediyorum. Emine Şenyaşar annemizin acısını bir kez daha yürekten inanıyorum. Adaletin AKP hükümeti gittikten sonra mutlaka ama mutlaka sağlanacağına yürekten inanıyorum. Urfa halkını da bu anlamda duyarlı olmaya çağırıyorum.”

Konuşmaların ardından Şenyaşar ailesi ile Adalet Nöbeti’nde oturan heyet, iftarını Şenyaşar ailesi ile nöbet yerinde iftarını açacak.

Kaynak: MA

Editör: Bekir GÜNEŞ