Gazete Emek - Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmeyen Hüda-Par, AKP listelerinden milletvekili oldu.  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hüda-Par’ın Meclis’te 22 Mayıs’ta yapılması planlanan milletvekilliği yemin töreninde “Türk milleti önünde ant içerim” ifadesine itiraz edeceğini bu nedenle yemin töreninin seçimleri etkilememesi için 28 Mayıs sonrasına ertelenmeye çalışıldığını ileri sürdü. Özel şunları söyledi:

HÜDA PAR’lılar Meclis’te yemin töreninde ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz edecekler. AKP, yemin törenini ikinci tura bırakmaya çalışıyor. HÜDA PAR, ‘Türk milleti’ diyemiyor. Yeminin içinde ‘Türk’ geçen kısımlara itirazları var. Yemin töreninde yaşanacakların milliyetçi-muhafazakar seçmenin oy tercihini ikinci turda etkilememesi için de AKP töreni ikinci turdan sonra yapmaya çalışıyor. Yemin törenini Devlet Bahçeli yönetecek. Bahçeli’nin yöneteceği bir yemin töreninde sorun çıkmasını istemiyorlar.“

YAPICIOĞLU ‘BAKACAĞIZ’ DEMİŞTİ

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, daha önce Meclis’te yemin edip etmeyeceklerine yönelik soruya “Bakacağız” yanıtını vermişti.

22 MAYIS’TA OLMASI GEREKİYOR

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takvimine göre yarın (19 Mayıs) kesin seçim sonuçları açıklanacak. YSK’nın takvime uyması durumunda TBMM’nin ilk toplantısı ve and içme töreni 22 Mayıs Pazartesi günü yapılması gerekiyor.

Editör: Bekir GÜNEŞ