Gazete Emek- İzmir'de bir otel inşaatında vinçten düşen parçaların işçilerin kaldığı konteynerlerin üstüne düşmesi sonucu 6 işçi hayatını kaybetti, 3 işçinin kimliği henüz belirlenemedi. 

Otel inşaatında çalışan işçilerin kaza öncesi, yatakhane olarak kullandıkları konteynerlerin inşaat alanının yakınında bulunmasının güvenliği olmadığını, düşebilecek herhangi bir parçanın can güvenliğini tehdit edebileceğini belirterek başka bir yere taşınmasını talep ettikleri ileri sürüldü.

İŞÇİLERİN YATAKHANE OLARAK KULLANDIKLARI KONTEYNERİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Bir otel inşaatında yükseltilmek istenen vinç, bilinmeyen nedenle yapıya doğru devrildi. Bu sırada vincin arka ağırlığı, şantiyede işçilerin yatakhane olarak kullandığı konteynerin üzerine düştü.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk etapta 4 işçinin cesedine ulaşılırken, yaralanan 2 işçi ise ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Kayıp olan 2 işçi için enkazda arama kurtarma çalışması başlatıldı. Enkazın kaldırılması için olay yerine ilave vinç getirildi. AFAD ve itfaiye ekipleri, koordineli çalışma başlattı.

HAYATINI KAYBEDEN ÜÇ İŞÇİNİN KİMLİKLERİ TEPİT EDİLDİ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir İl Emniyet Müdür Mehmet Şahne ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip etti. Ekiplerin çalışması sonucu yaklaşık 10 saat sonra enkaz altında kalan işçilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. İşçilerin cenazesi, otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu'nun morguna kaldırıldı.

Ölen 6 kişiden 3'ünün isimleri belli oldu. Kimlikleri tespit edilen işçilerin Yıldırım Sarı, Fesih Çiftçi ve Baykal Gürbüz olduğu belirtildi. Kaza sonrası cesetleri İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan diğer işçilerin kimlik tespit çalışmalarının da sürdüğü bildirildi.

KAZADA YARA ALMADAN KURTULDU, AĞABEYİNİ KAYBETTİ

Kazada yaşamını yitiren işçilerden Yıldırım Sarı'nın aynı inşaatta kardeşi Kenan Sarı ile birlikte çalıştığı belirtildi. Olay sırasında Kenan Sarı'nın ağabeyi Yıldırım Sarı ile birlikte konteynerde olduğu, vinçin arka ağırlığının ağabeyinin kaldığı tarafa düştüğü ifade edildi. Kenan Sarı yara almazken, ağabeyi Yıldırım Sarı'nın ise yaklaşık 10 saat sonra enkazdan cansız bedeni çıkarıldı.

İşçilerden Baykal Gürbüz'ün evli ve 2 çocuk babası olduğu bildirildi. Gürbüz'ün, yaklaşık 2 ay önce eşinin doğum yaptığı, ikinci kez baba olduğu ifade edildi. Ölen Fesih Çiftçi'nin de Gürbüz gibi evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi işlemleri süren diğer 3 işçinin de kimlik tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

'ASIL SORUMLU DENETİM YAPMAYAN BAKANLIKTIR'

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada asıl sorumluların denetim yapmayan yetkililer olduğunu söyledi. Aslan şunları dile getirdi: "İşçi sağlığı alanındaki kamusal sorumluluklarını yerine getirmeyen, işyerlerinin yüzde 1’ini bile denetlemeyen, mevzuatı ihlal eden işverenlere caydırıcı yaptırımlar uygulamayan bakanlık, önlem almayan işverenlerle birlikte bu iş cinayetlerinin failidir. Kârı azalmasın diye en temel işçi sağlığı önlemlerini almayan işverenler ve sermayenin bir dediğini iki etmeyen iktidar; ülkeyi düşük ücretlerle, güvencesizlik ve yoksullukla sermaye için cennet, emekçiler için cehennem haline getirdi. İşçi sınıfı yoksullukta, iş cinayetlerinde eşitlenmiştir. 2023 yılına girerken işçi sınıfının yaşamış olduğu ağır çalışma koşulları, sendikasızlaştırma, grev yasakları, işten atmalar, düşük ücretle çalıştırma, kayıt dışılık, iş cinayetleri, meslek hastalıkları başta olmak üzere mücadeleyi yükseltme zamanıdır. Durup beklemenin, sorunları seçim sonuna tahvil etmenin bedelleri daha ağır olacaktır. 2023 daha insanca çalışma ve yaşama koşulları için tüm işçi ve emekçilerin birleşik ve kitlesel mücadelesi zorunlu hale gelmiştir."