Gazete Emek-6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremi 3 gün önceden tahmin eden ve adından 'deprem kahini' olarak söz ettiren Frank Hoogerbeets Akdeniz'de Girit adasından Kıbrıs'a kadar uzanan Helen Yayı hakkında açıklamalarda bulundu. Bu yayın kırılması durumunda deprem meydana geleceğini söyledi.

Hoogerbeets, geçmişte bu fay hattının kırılmasının büyük bir yıkım ve ölüm getirdiğini söyledi. Bu fay hattının kırılması durumunda Girit’in kuzeybatısından, Kıbrıs’a kadar geniş bir alanın etkilenebileceğini söyleyen Hoogerbeets, geçmişte 8.6 büyüklüğündeki bir depremin meydana geldiğini hatırlattı.

MİLAT'TAN ÖNCE 365'TE KIRILDI

Hoogerbeets, “Helen Fayı’nda meydana gelen kırılma milattan önce 365’te Girit’te büyük bir deprem yarattı. Bu Güneş’in doğumuyla gerçekleşti ve dolunaya denk geldi” ifadesini kullandı.

YUNAN BASINI MANŞETLERE TAŞIDI

Hollandalı araştırmacının açıklamaları Yunan medyasında büyük yankı uyandırdı. Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Proto Thema, “Türkiye’deki 7.8 büyüklüğündeki depremi bilen Hollandalı araştırmacı Yunanistan’daki depremlerle ilgili ne diyor” ifadesiyle gelişmeyi okurlarına duyurdu.

Eleftheros Typos gazetesi ise, “Türkiye’deki korkunç depremi tahmin eden Hollandalı, Yunanistan için SOS verdi” başlığını kullandı. Yunan medyası Hoogerbeets’in yönteminin farklı olduğuna da dikkat çekerek gezegenlerin konumuna önem verdiğini belirtti.

Kaynak: Tele1
 

Editör: Derya çelik