Gazete Emek - Wiktionary İngilizce’nin verilerine göre 168 dil arasında 918 bin 123 kelime haznesi bulunan Kürtçe dünya sıralamasında sekizinci sırada yer alıyor.

Ücretsiz hizmet veren siteye Kürtçe bilen herkes kelime ekleyebiliyor ancak eklenen kelimeler yedi denetçi tarafından incelendikten sonra sitenin resmi sayfasında paylaşılıyor.

İngilizce, Fransızca, Malgaşça, Çince, Rusça, Yunanca ve Almanca’dan sonra en çok konuşulan diller sıralamasında sekizinci sırada yerini alan Kürtçe’ye her gün yeni sözcükler ekleniyor.

Wiktionary’nin sözcük haznesinde Arapça'da 67 bin 624 kelime; Farsçada 104 bin 581, Türkçede ise 359 bin 195 kelime bulunuyor.

Kürtçenin sadece Kurmanci ve Sorani lehçelerindeki sözcüklerin hazneye eklenmesiyle sekizinci sırada yerini alıyor. Ancak haznede Gorani, Kurmançki (Zazaki) ve Luri lehçeleri içermiyor. Wikipedia'nın İngilizce sayfasına göre Kürtçe genel olarak tüm lehçeleriyle birlikte dünya sıralamasında 1,2 milyon kelime ve ifadeyle Fince ve Korece'nin ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Rûdaw’a konuşan İsviçre'deki Kürt Enstitüsü Başkanı Muhammed Karwani, Kürtçe’nin Hint-Avrupa dil ailesine mensup olduğunu beliterek “Dünyada 70 milyondan fazla Kürt yaşıyor” dedi.

/rd/

Editör: Bekir GÜNEŞ